porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 46


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Dawid Bielaktemat nr 308-573
visibility czytano 205 razy

Nieskuteczna renowacja słupków ogrodzenia


Poproszono mnie o ocenę własnej pracy. W zeszłym roku podjąłem się usunięcia odspojeń wyprawy malarskiej z cokołu i filarów płotu murowanego. W trakcie usuwania jak i obecnie stwierdziłem kapilarne podciąganie wody w licznych miejscach - w części słupków oraz spore zawilgocenia cokołu ogrodzenia.

Ogrodzenie - strona wewnętrzna historia konserwacji.
Z uwagi na oczekiwanie kolorystyczne realizacja robót możliwa była w określonej cenie tylko farbą akrylową w kolorze ciemny brąz. Po oczyszczeniu podłoża po poprzedniej farbie - prawdopodobnie akrylowej ( papier ścierny, szpachelka ) powierzchnię zagruntowałem dwukrotnie i przemalowałem ( dwukrotnie ) farbą akrylową.

W związku z zawilgoceniem pochodzącym z podlewania ogródka odkopałem fundament ogrodzenia od strony wewnętrznej ( od zewnętrznej uniemożliwiła to kostka chodnika ) do poziomu posadowienia i pokryłem nie rozpuszczalną w wodzie masa asfaltowo-kauczukową. Izolacje udało mi się wykonać wyłącznie do poziomy 5 cm nad gruntem. Celowo przy ogrodzeniu wyprofilowałem grunt niżej aby nie "nachodził na mur".
Po roku poproszono mnie o wyjaśnienie nawroty zniszczeń powłok malarskich. Zniszczenia w licznych miejscach - widoczne na zdjęciach.

Analizując zawilgocenie słupków bramy wjazdowej stwierdziłem ręką niską temperaturę podłoża co sugeruje bardzo silne zawilgocenie tynku a co za tymi idzie słupa w pełnym przekroju do wysokości conajmniej 1,5m . Lokalne podciąganie kapilarne wynikać musi wprost z posadowienia ogrodzenia bez izolacji poziomej bezpośrednio na gruncie oraz charakterystyki budulca. Z uwagi na otynkowanie nie badałem struktury słupa, (tynk do chwili obecnej z muru nie odpadał). Rok temu stwierdziłem analogiczne zjawisko określając brak znamion wystąpienia izolacji poziomej i pionowej fundamentu ( brak śladów jej wykonania na odkopanym rok temu fundamencie ).

Ogrodzenie przejawia nadal ślady zawilgocenia spowodowanego spływem wody opadowej i/lub podlewaniem gruntu w jego otoczeniu (spadek grunt w stronę ogrodzenia - około 2%). Do wysokości cokołu ogrodzenie obsypane od strony posesji piaskiem ( drobiny piasku przyklejone do wyprawny malarskiej ) co świadczy bardzo sile oddziaływanie wód opadowych możliwe też powstanie tych zabrudzeń w skutek ręcznego podlewania ogródka lub użycia zraszacza. Na odcinku największych zniszczeń występuje albo duża połać gruntu lub teren zacieniony z obecnością drzew iglastych.

Ogrodzenie strona zewnętrzna - historia konserwacji.
Od zewnątrz po oczyszczeniu ogrodzenia zagruntowałem tynk, przykleiłem do niego 1 cm warstwę styropianu, zaciągnąłem klejem, wtopiłem siatkę, zaciągnąłem na gładko, po wyschnięciu zatarłem, zagruntowałem, po 4 godzinach ponownie. Pomalowałem dwukrotnie zgodnie z odstępem czasowym wyrównując kolor.

W mojej ocenie farba akrylowa nie zdała egzaminu niemniej koszt farby silikonowych i ich kolorystyka nie była dostępna w oczekiwanej cenie. Poza jednym lokalnym zarysowaniem na granicy słupka w miejscu niezbrojonym siatką brak znamion spękań na wyprawie zewnętrznej posesji.

Jeden ze słupków furtki do posesji po dokładnym zaizolowaniu zaciągnięto na całej wysokości masą tynku mozaikowego. W przypadku tego słupka brak widocznych objawów podciągania kapilarnego. Mozaika nie ma typowych dla podciągania kapilarnego purchli, jest równa i gładka na całej wysokości. Wniosek - słupek jest z 3 stron obetonowany i ma nikłym dostępem do otaczającego gruntu, przez co jest mało narażony na wody opadowe.
Na długości ogrodzenia występują również nieliczne słupki bez oznak zniszczenia powłoki co świadczy o wpływie lokalnym cienia, wilgotności gruntu, nawadniania gruntu które może nie występować w innym miejscu.

Z uwagi na fakt zachowania się powłoki na kilku przęsłach oceniam że powodem zniszczenia jest reakcja podciągania kapilarnego z gruntu. Szczególnie w przypadku dwóch słupów bramy wjazdowej proces ten jest silnie widoczny. Słupy nie mają szans usunąć z siebie wilgoci w cyklu rocznym, wysychanie słupów powoduje ponowne podciąganie kapilarne. Proszę o wskazanie czy istnieje jakakolwiek metoda realizacji wyprawy na takim ogrodzeniu. Jakie czynności należy wykonać i jakimi materiałami.

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady wykonawcom

ŁukaszWtemat nr 308-608
visibility czytano 561 razy

Ocieplenia bocznych ścian lukarny


W budowanym przeze mnie murowanym domu, na poddaszu użytkowym są 3 facjatki dachowe. Frontowe ściany facjatek obierać się będą na wieńcu i będą murowane.
Jak poprawnie (z czego) zbudować ściany boczne, które nie mogą być murowane ponieważ nie będą opierać się na stropie (podłodze poddasza)?

Wykonawca proponuje aby ścianki lukarny wykonać z płyty OSB przykręcanej do zewnętrznej strony słupków lukarny. Na to przykleić styropian grubości takiej jak w projekcie na ściany zewnętrzne. Wewnątrz, między słupkami ścian lukarny, włożyć wełnę i do wewnętrznej strony słupków przykręcić słupków płytę K-G.

Żona dodatkowo chce aby ściany lukarny wykończyć sidingiem elewacyjnym (przód lukarn i reszta domu będzie wykończona tynkiem elewacyjnym tak jak w zaleceniach z pana analiz).
Proszę o poradę jak to poprawnie wykonać by nie dochodziło do kumulacji pary wodnej w ścianach lukarny.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia lukarny dachy porady inwestorom porady wykonawcom

Mateusztemat nr 308-911
visibility czytano 61 razy

Tynk mozaikowy we wnętrzu i na elewacji


Chciałbym zastosować fragmentami jako dekorację tynk mozaikowy we wnętrzu pomieszczeń. Byłby on także aplikowany na ściany zewnętrzne, które są już pomalowane 2-krotnie farbą akrylową o odpowiednim parametrze Sd. W karcie tynku producent zaleca uprzednie gruntowanie. Natomiast w karcie gruntu jest mowa o jego zastosowaniu na podłoża mineralne. Stąd obawiam się, że farba nie jest odpowiednim podłożem. W jaki sposób najlepiej przygotować podłoże pod tynk mozaikowy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wyprawy elewacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Beatatemat nr 308-934
visibility czytano 652 razy

Harmonogram na 4 lata budowy domu jednorodzinnego


Mam SSO budynek parterowy wykonany z betonu komórkowego zadaszony pokryty panelami z blachodachówki. Cykl budowy chcemy podzielić na 4 etapy w trakcie 4 lat i dopiero w ostatnim roku na koniec tego etapu uruchomić ogrzewanie.
1 etap SSO już mamy. W tym roku 2 etap, planujemy:
a) montaż stolarki okna PCV oraz drzwi zewnętrzne drewniane i do kotłowni metalowe;
b) wykonanie instalacji elektrycznej;
c) wykonanie termoizolacji zewnętrznej budynku + elewacja. Przez kolejne 2-3 lata dom będzie nieogrzewany. Czy brak ogrzewania spowoduje zniszczenie drzwi drewnianych, np. wypaczenie, skrzywienie?
Jest możliwość zabezpieczenia i nie korzystania z drzwi zewnętrznych, ponieważ planujemy montaż bramy garażowej na koniec budowy (zamknięcie garażu planujemy płytą OSB) to umożliwi komunikację z pominięciem drzwi wejściowych, dlatego myślę o drewnianych drzwiach, które można zabezpieczyć, ale nie wiem czy brak ogrzewania będzie miał znacznie?
Nad drzwiami jest wysunięty dach (forma podcienia), będą chronione przed deszczem.
3 etap planowany jest następująco:
a) rozprowadzenie instalacji co, wod.kan. w ścianach;
b) wykonanie hydroizolacji podłogi, termoizolacji, rozprowadzenie wod.kan., ogrzewania podłogowego, jastrychu;
c) wykonanie tynków wewn.;
d) montaż bramy garażowej;
4 etap to:
e) wyposażenie kotłowni;
f) ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym;
g) prace wykończeniowe wewnętrzne;
h) prace wykończeniowe zewnętrzne.
Czy 3 i 4 etap zaplanowano poprawnie? Jako pierwszy jastrych następne tynki? Czy tynki i jastrych po całkowitym wyschnięciu mogą zimować bez ogrzewania? Wszystkie prace mokre będą wykonywane od maja do końca sierpnia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Tomasz Rudnik temat nr 308-1271
visibility czytano 1138 razy

Przerwy technologiczne: pokrycie dachowe, tynki, ocieplenie


Jak długa powinna być przerwa technologiczna pomiędzy etapami:
1. Wykonaniem pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej.
2. Wykonaniem tynków wewnętrznych tradycyjnych ręcznych cementowo- wapiennych.
3. Wykonaniem docieplenia i elewacji zewnętrznej styropian 20cm+tynk cienkowarstwowy. Materiał główny budynku beton komórkowy 500.
Pozdrawiam,
Tomasz Rudnik
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane ocieplenia tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne tynki gipsowe jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane

stanl12temat nr 308-1341
visibility czytano 571 razy

Ocieplenie ścian i dachu bez okapów


Ocieplenie murów na jesień.
1) Przymierzam się do ocieplenia murów już niedługo. Wszystkie ściany zewnętrzne stoją już od połowy maja. Czy to jest już bezpieczny czas aby już wykonać ocieplenie styropianem oraz zaciągnąć siatką z klejem przed zimą? Czy może potrzebne są pomiary wilgotności? Dwie ściany są takie które przy deszczach i odbijających się kroplach od rusztowań zawsze bardziej były narażone na wodę skapującą na nie.
2) Jastrychy będą przed zimą, tynki na wiosnę. Czy muszę grzać do jakieś temperatury z ocieplonymi murami. Będą bezpieczne jastrychy cementowe? Zastanawiam się czy grzać pompą przeciwzamrożeniowo lekko i wygrzać posadzkę przed zimą czy może wcale nie napełniać układu grzewczego (wszędzie podłogówka).
3) Czy zawsze biały i szary styropian będą miały taką samą lambdę w warunkach użytkowych czy może styropian w ciapki lub grafitowy renomowanej marki będzie miał te parametry jednak lepsze? Poleca Pan styropian z frezami? Dom energooszczędny?
4) Większe szpary w bloczkach wypełniać czymś? Jakąś masą?
5) Dach jest wg Pana analizy a pytanie dodatkowe mam czy potrzebny jest wlot pod okapem wysuniętym do wentylacji czy może wystarczy jak jest w rynnie wlot i wylot w kalenicy? Będzie wykonany ruszt od dołu płyty OSB a wszystko ocieplone styropianem.
6) Na co zwrócić uwagę przy pilnowaniu ekipy od ocieplania?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki blaszane - blachodachówki fizyka budowli ocieplenia wentylacja więźba dachowa porady inwestorom

lwelniaktemat nr 308-1423
visibility czytano 605 razy

Jakie płyty od wewnątrz w domu szkieletowym?


Witam,
mam pytanie odnośnie wykończenia ścian od wewnątrz w domu o konstrukcji szkieletowej. Aktualnie mamy dom w stanie surowym zamkniętym, kolejnym etapem po położeniu instalacji będzie ocieplenie ścian od środka i nabicie płyt...i tu właśnie mam zagwozdkę. Jaki rodzaj wykończenia zastosować, aby ściany były trwałe i nie groziły im spękania:
1. płyty G-K
2. płyta OSB-2 a na nią G-K
3. płyty cementowo-włóknowe lub gipsowo-włóknowe
Niedawno na budowie ekipa od ocieplenia zewnętrznego zwróciła mi uwagę, aby nie korzystać z samych płyt G-K bo będą pękać tynki na łączeniach (bo drewno pracuje) ... Jestem lakiem i pewnie źle do tego podchodziłem, ale wydawało mi się że przy drewnie budowlanym jego wilgotność jest na tyle niewielka, że w połączeniu z zamknięciem go w ścianie nie powinno być takiego niebezpieczeństwa.

Drugie pytanie: czy ściany wewnętrzne i stropy także powinny być zabezpieczone folią paroizolacyjną? Czy to się odnosi tylko do ścian zewnętrznych a wewnętrzne powinny oddychać?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Bakuśtemat nr 308-1583
visibility czytano 1745 razy

Nie pasujący skos dachu a murłata na ściance kolankowej


Witam.
Jestem na etapie przygotowania profili do sufitów podwieszanych. Więc robię skos i wyszedł kwiatek tego typu, że jeśli chciałbym zrobić skos na poziomie ścianki kolankowej musiałbym opuścić skos o 23 cm od dołu krokwi. Czy może zrobić na standardowo na 15 i coś tam na dole "rzeźbić"?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza użytkowe ocieplenia dachy porady inwestorom porady wykonawcom

Saper75temat nr 308-1665
visibility czytano 700 razy

Ocieplenie wełną komina murowanego z cegły pełnej


Jaka zaprawa do wyrapowania (od zewnątrz, nie szlamowania od środka) komina murowanego z cegły pełnej na nieogrzewanym strychu i ponad połacią dachu?
Mam 2 kominy z cegły czerwonej pełnej. Jeden do komina + wentylacja, drugi kanał dymowy + kanał na piec gazowy + 5 kanałów wentylacyjnych + pion odpowietrzenia kanalizacji. Kominy na razie nie posiadają wkładów, rury będą dodane niedługo, odpowiednie do przeznaczenia. Kominy chcę ocieplić wełną mineralną od wysokości jętek( ocieplenia stropu) przez strych nieogrzewany aż do czapy komina. Przed klejeniem wełny do komina chcę komin wyrapować. Czy mógłbym prosić o informację w kwestii zaprawy jaką mógłbym użyć do tego celu. Komin jest murowany metodą tradycyjną na zaprawę cem- wap. Jeśli to możliwe Chciałbym użyć do tego celu jakąś gotową zaprawę o podwyższonych właściwościach hydroizolacyjnych i lepszej przyczepności do podłoża niż zwykła zaprawa cem- wap. Najlepiej gdyby nie była zbyt wrażliwa na obecne (ciepłe) temperatury. Przeczytałem inne wątki traktujące o ociepleniu kominów ale tam podane są tylko zaprawy klejące do wełny mineralnej i tynk na wykończenie zewnętrzne.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1729
visibility czytano 679 razy

Poprawny dobór warstw elewacyjnych


Dzień dobry
Szukałem w oparciu o Pańskie analizy rozwiązań tynków dekoracyjnych spełniających równocześnie parametry oporu dyfuzyjnego z analizy. Udało mi się takie rozwiązania znaleźć w Brillux, Caparol oraz Baumit. Są systemy oparte o tynki mineralne i warstwy szpachlowe, ostateczne zabezpieczenie stanowi lazura.
Mam jednak kilka wątpliwości oraz refleksji:

1. Czy jeżeli w analizie jest określone że:
- warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ =< 57)
- wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ =< 15)
- farba silikonowa jednokrotnego krycia (μ =< 116)
to znaczy że im niższy opór dyfuzyjny warstwy tym lepiej? Przykładowo zaprawa tynkarska Capatect ArmaReno 700 ma współczynnik przepuszczalności pary wodnej μ =< 25, a tynk Baumit Crative Top ma współczynnik oporu dyfuzyjnego µ: od 35 do 40

2. Produkty części producentów np. STO mają rozwiązania mocno odbiegające pod względem oporu dyfuzyjnego - czy wynika to z innego podejścia do warstw wyprawy zewnętrznej? Czy są to produkty do zastosowania w innych warunkach?
np STOlit Milano - współczynnik. oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ 400 - 550 to są wartości innego rzędu niż określone przez Pana.

3. W analizie wybrany jest tynk mineralny, obecnie popularne - "nowoczesne" są tynki o chwytliwej nazwie sisi (silikonowo - silikatowe) czyszczą się same :) Jak mają się do warstw przez Pana określonych? np. tynk Kreisel
Od tej firmy nie mogłem uzyskać wartości oporu dyfuzyjnego lepszych niż "przepuszczalność pary wodnej v2" Stolit też miał v2 więc wnioskuję że opór jest zbliżony.

Wybór tynku okazuje się nie być prostą sprawą. Czy ma Pan jakieś ogólne rekomendacje? Czym kierować się przy wyborze tynków oprócz estetyki i oporu dyfuzyjnego, na jakie inne parametry zwracać uwagę?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.