porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 46


 
 
6
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Agnieszka i Marcintemat nr 308-1765
visibility czytano 382 razy

Warunki wykonania tynku cem-wapiennego ultradrobnoziarnistego


Panie Jerzy,
Przygotowuję budynek do prac tynkarskich (tynki cementowo-wapienne) i chciałbym upewnić się jakie kroki powinienem podjąć. Budynek parterowy z porothermu, strop monolityczny z nieużytkowym poddaszem oraz otwartą klatką schodową (docelowo zabudowa klatki będzie wykonana z płyt karton-gips na poddaszu). Przestrzeń pomiędzy murłatą a poszyciem dachowym nie uszczelniona, ale planuje zamknąć klatkę schodową z góry płytami wiórowymi/XPS. W budynku wstawiono okna, otwór na bramę garażową został zabezpieczona płytami wiórowymi i grubą folią PE. Drzwi wejściowe zamierzam zabezpieczyć po pracach tynkarskich podobnie jak garaż. Brak ocieplenia zewnętrznego na tym etapie prac.

1. Kiedy najpóźniej można rozpocząć tynkowanie? Same prace tynkarskie to około 2 tygodni, dodatkowo jak zrozumiałem około 4 tygodni na wyschnięcie tynków. Na co zwracać uwagę przed rozpoczęciem prac?

2. Budynek posiada dwa kominy systemowe:
A. - Rondo Plus z wewnętrznym ociepleniem ceramiki z wełny
B. - Avant - do kotłów kondensacyjnych i niskotemperaturowych - bez ocieplenia.
Czy powinienem zabezpieczyć kominy przed tynkowaniem? Zwłaszcza ten z wewnętrzną izolacją z wełny przed nadmiarem wilgoci z tynków?

3. Na stropie będzie docelowo położona paroizolacja (planowałem folię aluminiową - STROTEX 90 lub wyżej) i ocieplenie ze styropianu. Zastanawiam się czy taką paroizolację lepiej położyć przed rozpoczęciem tynkowania? Ew. czy przed tynkowaniem taka tymczasowa izolacja jest potrzebna?

4. W stropie zostawiłem przepusty pod rekuperację (rura kanalizacyjna PVC 160 mm) zgodnie z posiadanym projektem, wypełnione krążkami z XPS na wcisk. Niestety już wiem, że projekt jest błędny i powinien zostać zmieniony, na zgodny z przedstawionymi w książce/BDB wytycznymi. Jak ew. powinienem przygotować istniejące otwory do prac tynkarskich? Nie wiem czy będą wykorzystane.

5. Wykonawca proponuje następujący tynk: Knauf Cover-in slow light 05 mm. Czy i w jaki sposób powinny zostać zagruntowane ściany i strop przed tynkowaniem?

6. Ew. dodatkowe uwagi na co powinienem zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Marcin.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

-Sławek-temat nr 308-1849
visibility czytano 384 razy

Kilka wątpliwości inwestora przed wykonaniem fundamentu domu


Dzień Dobry
Rozważania - Stosowność - Realia

Jest duże prawdopodobieństwo że odpowiedzi na niektóre moje ciekawości, a za tym pytania były już omawiane i wcale się nie pogniewam jak dostanę reprymendę :). Tak na poważnie to jest tego masa i poruszanie się w tak dużym gąszczu informacji i odszukanie właściwej odpowiedzi na interesujący wątek jest kłopotliwe pod względem fraz wyszukiwania jak i czasu poświęconego. Bardzo dużo cennych informacji i chciałoby się ogarnąć jak najwięcej ale niestety nie da się. Może warto by rozważyć pogrupowane całego forum pytań i odpowiedzi na konkretne działy budowlane a następnie na poddziały czyli typu drzewo. Patrząc okiem szperacza byłoby łatwiej. Tylko moja prywatna sugestia bez oczywiście jakichkolwiek zobowiązań.

To co oczywiste to proszę krótko aby nie tracić czasu

1. Fundament - do jakiej głębokości należy umieścić pospółkę w terenie gliniastym, czy na głębokości dolnej warstwy chudziaka?

2. Termo cokół - jaka jest zasadność zastosowania nawet trzech warstw bloczka gazobetonowego typ 600 na ścianie zewnętrznej. Z rysunku 1.5.-13 na stronie 72 Pana książki wyraźnie widać że jednak mimo że temperatura w pachwinie jest większa od punktu rosy w analizowanym przypadku, to jednak pojawia się jeszcze niejednorodna barwa na styku podłogi z bloczkiem 600 i termoizolacji zewnętrznej na styku z cokołową. Podniesienie do trzech warstw byłoby już fajnym zajściem na podstawową izolację zewnętrzną. Jeśli to by nie przeszkadzało w konstrukcji ściany to może warto to rozważyć gdzie wyżej silikat.

3. Nawiązując do pytania nr 2, zastosowanie trzech warstw 600-ki mogłoby być racjonalnym zabezpieczeniem w razie ewentualnych i raczej nieuniknionych z upływem czasu ruchów w dół posadzki gdzie słabym ogniwem jest EPS czy XPS czy kiepskie zagęszczenie nawet o 1 cm. Mielibyśmy dużą bazę marginesu.

4. Fundament - Analiza tego samego rysunku ale głębiej aż do ławy i tutaj nasuwa się kolejne pytanie. Może warto nawet niewielkim kosztem przy 5 cm warstwie styropianu zabezpieczyć tę część zewnętrzną ławy bo i tu widać na termowizji że nie ma spójności barwy. Jak już jesteśmy "rozkopani" to może warto?

5. Podsypka żwirowa, wypełnienie - Czy zastosowanie folii na warstwę podsypki żwirowej nie spowoduje jej miejscowego przedziurawienia i zniszczenia na skutek styku może ostrego kamienia z folią np podczas prac z obsługą pąpy przy zalewaniu betonem gdzie jak wiadomo musimy się po niej (folii) poruszać. No i razy ilość takich uszkodzeń. Efekt wiadomo. Jakaś alternatywa?

6. Termo cokół - Zastosowanie bloczków 600 jest na pewno racjonalne gdy głównym materiałem jest silikat, ale przy takim układzie dochodzi kolejne słabe ogniwo jakim jest zaprawa na pierwszym bloczku wyrównującym pod kolejne na klej. Jakiej zaprawy użyć aby nie zniweczyć całej koncepcji cieplnej. Taka zaprawa może mieć nawet kilka cm grubości więc mostek cieplny może być znaczny.

7. Termo cokół ściana działowa nośna - gazobeton 400, czy nie za słaby na ściskanie?, gdzie silikaty i obustronnie położone belki terriva. Nacisk kilka, kilkanaście ton swoje z czasem może zrobić. Z obliczeń wynika że wytrzyma ale z tyłu głowy myślenie przez lata użytkowania. Może nieco zwiększyć mostek stosując 500 lub 600

8. Gazobeton - jak wiadomo jest " pijakiem" podciągania co znacząco obniża jego wytrzymałość. Nie da się uniknąć na etapie budowy jego zamoczenia. Czym ewentualnie zabezpieczyć przed tym zjawiskiem, albo może jakieś inne bloczki termo, ale z tego co się zapoznałem to dostępne o gorszej lambdzie.

9. Prawo - czy stosowanie tego typu rozwiązań musi być zaakceptowane przez projektanta budynku, czy na etapie adaptacji, czy też może pozwolić na owe zmiany kierownik budowy z wpisem do KB.

10. Może dać sobie spokój i ciągnąć mury ze silikatów od podstaw i mieć spokojną głowę kosztem straty energetycznej kilku stówek rocznie a może nie aż tak źle. Wiem analiza klucz.

Dziękuję za możliwość poznania opinii Fachowca. Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1865
visibility czytano 500 razy

Jaki tynk cem-wapienny i jaka farba do wnętrza?


Panie Jerzy, 
w projekcie mam tynki cementowo-wapienne. W bazie danych nie ma produktów pod tą kategorią. Pytanie jaki tynk wybrać i czym się kierować przy jego wyborze?

I drugie pytanie, jakie farby stosować na tynki cementowo - wapienne: akrylowe, lateksowe, dyspersyjne, wapienne, silikatowo-dyspersyjne? I jakie farby stosować do pomieszczeń takich jak łazienka i kuchnia?

Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tynki cem-wapienne farby porady architektom porady inwestorom domy murowane

Sławomir N.temat nr 308-1887
visibility czytano 261 razy

Nieskończony dach przeciekający podczas mrozów


Witam serdecznie Panie Jerzy,

przesyłam zdjęcia mojego dachu na zewnątrz i wewnątrz przedstawiające zacieki i mokre elementy więźby. Dach ma 2 lata, ale dopiero w tym roku zostały wykonane:

- tynki gipsowe w lecie 

- wylewki anhydrytowe- początek listopada

- ocieplenie zewnętrzne 23cm - listopad.

 

Dom starałem się wietrzyć - otwierałem okna na oścież w ciągu dni z niskim nawilgoceniem. Używaliśmy też kilka razy nagrzewnic gazowych wraz z osuszaczami powietrza ale bardzo sporadycznie gdy temp. spadała poniżej zera. Woda pojawiła się pierwszy raz 2 tygodnie temu kiedy nastąpiły gwałtowne mrozy. W zeszłym tygodniu potop się powtórzył. Zacieki są w wielu miejscach dachu od wewnątrz domu jak i na zewnątrz. Najbardziej leje się z dwóch koszy, aż musiałem podstawiać wiaderka.


Ostatnio bardzo wiało i nawiało dużo śniegu na dach i te dwa kosze namokły jeszcze bardziej niż za pierwszym razem. Dodam tylko, że dach już był w kilku miejscach raz poprawiany przez wykonawcę gdyż małe docinane dachówki powysuwały się z koszy i spod gąsiorów i powpadały do rynien. Również dachówki były ułożone nie równo i odstawały (klawiszowały). Tak się składa, że te przeciekające kosze były rozbierane gdyż zdejmowane były łaty na tych połaciach i przestawiane. Stare blachy koszowe nie nadawały się do ponownego użycia, gdyż dekarz je uszkodził w trakcie demontażu ale nic nie robił z folią wiatroizolacyjną!!! Czy możliwe jest to, że uszkodził folię i teraz leje się przez te kosze?

 

Na dachu znajduje się folia Dorken Delta Max Plus. W koszach blacha aluminiowa MDM.

Pod gąsiorami znajduje się folia TIF TASMA ROZPRĘŻNA20/10 x50.


W tym momencie tynki gipsowe są wilgotne i boję się, że to je załatwi tak jak i może załatwić wilgotną jeszcze posadzkę z anhydrytu. Czy mogę włączyć ogrzewanie podłogowe w całym domu mimo, że sufit w dachu jest jeszcze nie ocieplony i grzać do końca zimy? Czy otworzyć okna i wietrzyć dom?

 

Bardzo proszę o pomoc, nie chcę wyrządzić szkód których już nie będę w stanie naprawić.

Najbardziej żałuję, że Pana książkę kupiłem dopiero teraz i szkoda że nie wcześniej, bo może bym dopilnował żeby nie było błędów.


Dodam, że to projekt domu Rozłożysty 2. Dziś odkryliśmy jeszcze, że blachy koszowe aluminiowe montowane są za pomocą wkrętów do łat. Wkręty są usytuowane na zewnętrznych częściach blach. Znajomy mówił mi, że blachy nie powinny być przykręcane tylko zaginane na końcach i mocowane za pomocą specjalnych spinek, które są kręcone do łat. Brak jest dodatkowej folii w koszach.


Czy Pan wystawi mi opinię którą będę mógł przedstawić wykonawcy? Opinia będzie mogła posłużyć mojemu adwokatowi w razie problemu z wykonawcą.


Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

swiatlowtemat nr 308-1993
visibility czytano 526 razy

Wadliwie wymurowana ściana działowa z bloczków silikatowych


Dzien dobry, panie Jerzy.

Zwracam się z prośbą o poradę jak zaradzić sytuacji z błędnie wymurowaną ścianą działową z silikatów o grubości 8cm. Ściana rozdzielająca salon i pokój, w niej żadnych instalacji za wyjątkiem peszli pod kable, ściana od góry zakończona 3 cm poniżej konstrukcji wiązarowej, planowane tynki cementowo wapienne. Temat wyszedł w trakcie bruzdowania ściany pod peszle - elektryk wspomniał że ta jedna ściana daje wrażenie, jakby spoiny nie do końca trzymały.

Po bliższych oględzinach (obszedłem cały dom) faktycznie tylko na tej jednej ścianie murarze zastosowali inny klej (kolorem wpada w popielaty odcień) - oczywiście nie wiem jaki, podejrzewam że coś taniego co było akurat na stanie. Reszta ścian ma spoiny w białym kolorze identycznie jak ściany zewnętrzne - to była ostatnia z murowanych działówek - pewnie zabrakło kleju.

Słyszałem o sposobie, żeby pokryć ścianę obustronnie siatką elewacyjną i zaciągnąć klejem - czy to poprawna metoda? Jeśli tak to jakim klejem? Jeśli nie to co innego można zastosować? Czy jest ryzyko pękania tynków na takiej ścianie w przyszłości?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury ściany działowe domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

swiatlowtemat nr 308-2081
visibility czytano 488 razy

Kilka pytań o (nie)szczelność przegród


1) Ściany zewnętrzne murowane z silikatów 24 cm klejem na cienką spoinę (spoiny poziome, pionowo pustaki na zakładkę) sporadycznie w niektórych miejscach posiadają prześwity - zdarzają się poziome (niedobór kleju) lub pionowe - na skutek utrąconego rogu, czy lekkiego skosu w ułożeniu pustaka (niewidoczne okiem ale daje się ręką wyczuć nawiewane powietrze). Czy to poważny problem, czy powinienem takie nieszczelności naprawić od zewnątrz przed elewacją i czym (klejem, niskorozprężną pianką, masą PCC)? Od środka wszystko uszczelnią tynki więc może to błahy problem?

2) Styk murłaty z wieńcem (a dokładniej z papą na wieńcu) - tutaj również występują niewielkie szczeliny czy nierówności. Od środka murłata "zamknięta" jest folią paroizolacyjną klejoną taśmą butylową do ścian. Czy od zewnątrz należałoby te szczeliny wypełnić np. niskorozprężną pianką PUR?
Czy od wewnątrz warto docieplać tą murłatę paskami wełny mineralnej czy pianką PUR (murłata będzie znajdować się w strefie ogrzewanego parteru zabudowana sufitem podwieszanym pod instalacje (pustka powietrzna).

3) Ściany szczytowe szkieletowe - oparte na papie na wieńcu - analogiczne pytanie co dla murłaty - czym uszczelnić nierówności między wieńcem/ścianą?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

MaciekStemat nr 308-2225
visibility czytano 509 razy

Zamoczone ocieplenia dachu podczas wygrzewania posadzek


Witam serdecznie,
Sprawa dotyczy pozbycia się wilgoci z wełny mineralnej a dokładnie pomiędzy jej górą a membraną paroprzepuszczalną.
Dane:
- dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym + nieocieplony strych, dach dwuspadowy, warstwy dachu zgodnie z dołączonym rysunkiem oprócz dodatkowego zastosowania oplotu wentylującego pod blachą, ogrzewanie podłogowe w całym domu, źródło ciepła Pompa ciepła powietrze – woda, w ścianach szczytowych wykonano otwory wentylujące strych nieocieplony (średnica 25cm).
Etap budowy:
- Tynki gipsowe wykonane 3 miesiące temu, wylewki anhydrytowe wykonano 4 miesiące temu, okna i drzwi otwarte na oścież do grudnia w celu pozbycia się wilgoci.
- Zamontowano wełnę mineralną pomiędzy jętkami i krokwiami, tylko w jednej warstwie, nie wykonano montażu folii paroszczelnej (mój błąd). Z zewnątrz dom ocieplony styropianem 20cm + klej i siatka.
- zakończono proces wygrzewanie posadzek, aktualna temperatura powietrza wewnątrz około 25 st C, temperatura zasilania ogrzewania podłogowego 31 st C.

Problem:
Tydzień temu podczas najwyższych temperatur w domu zauważyłem zaciek wody na ścianie kolankowej, pojawił się w związku z kondensacją pary wodnej na membranie, woda spływała po membranie na wełnę a następnie na ścianę (akurat w tym miejscu nie była dokończona szczelnie). Pomieszczenia nie były odpowiednio wietrzone w celu pozbycia się wilgoci. Na nieocieplonym strychu membrana była cała zroszona kroplami wody, przy dotknięciu krople spadały prosto na dół bądź zsuwały się w dół po membranie na wełnę mineralną która w górnej warstwie była mokra. Pojawiły się zacieki wody na elewacji.

Poczynione kroki: Wypożyczyłem 4 osuszacze o wydajności około 30l/dobę, rozstawiłem na dole i na górze domu, zakupiłem mierniki temperatury i wilgotności powietrza do monitorowania. Wilgotność przed włączeniem osuszaczy wynosiła 60-70%, temperatura w szczycie wygrzewania posadzek wynosiła 33stC, zewnętrzna około 0 st C. Ponadto wykonano otwory wentylujące strych (średnica 25cm) – wcześniej były tylko otwory w membranie paroprzepuszczalnej wzdłuż kalenicy o szerokości około 2cm + niepodłączone jeszcze wywiewki z kanalizacji. Sukcesywnie zmniejszałem temperaturę zasilania zgodnie z procedurą wygrzewania posadzek (2st dziennie).

Rezultaty do wczoraj:
Zacieki na ścianach elewacji zniknęły niemal całkowicie. Temperatura wewnatrz około 26 st C, wilgotność 30-40 % w zależności od pomieszczenia. Zostawiłem jeden osuszacz działający na poddaszu. Znalazłem 2 pęknięcia tynku na ścianach.
Celem dodatkowej wentylacji poddasza i pozbycia się wilgoci do czerpni od strony wewnętrznej zamontowałem wentylator przemysłowy o mocy ponad 600w, wydajność teoretyczna 4000m3 a praktyczna pewnie koło 2500m3/h.
Problemem jest tylko woda pomiędzy membraną paroprzepuszczalną a wełną której nie mogę się pozbyć.

Stan na teraz:
Wydaje mi się że pojawiły się nowe / większe zacieki z uwagi na to że powietrze wdmuchiwane jest na poddasze i częściowo ucieka przez szpary. Na podbitce pojawiły się w kilku miejscach krople, gdzie najpewniej z uwagi na wywiewane nieco cieplejsze powietrze skrapla się wilgoć.

Propozycja dalszego działania:
Na początku stycznia planowana była sucha zabudowa stropu poddasza użytkowego, na tą chwilę kompletnie nie jest możliwa z uwagi na uwięzioną wilgoć w wełnie mineralnej. Nieco szalony plan zależny od pogody przewiduje przy dodatniej temperaturze zewnętrznej w ciągu dnia:
1) Wcześniejsze zrezygnowanie z wentylatora na poddaszu prawdopodobnie nie za wiele da a koszt wynajmu i prądu to 1000zł miesięcznie. Potrzymam go jeszcze 2 dni i ocenię rezultaty.
2) uprzednie zmniejszenie temperatury wewnątrz domu do 5 st C, zachowując niską wilgotność powietrza wewnątrz,
3) ściągniecie wełny mineralnej na skosach między krokwiami, gdzie jest uwięziona woda (około 45m2),
4) ocena zamoknięcia i jego rezultatów dla elementów takich jak murłata, krokwie, ściana kolankowa itd.,
5) wytarcie do sucha (ewentualne zastosowanie wentylatorów i wietrzenie) membrany paroprzepuszczalnej od wewnątrz,
6) jak najszybszy montaż dwóch warstw wełny mineralnej wraz z folią paroprzepuszczalną celem ograniczenia możliwości powstania skroplin, niestety pewnie zajmie 2 dni.

Co Pan myśli o powyższym planie działania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

EWrotemat nr 308-2242
visibility czytano 170 razy

Odnowienie elewacji bez docieplania


Szanowny Panie

 

W związku z planem odnawiania elewacji zewnętrznej domu proszę o poradę dotyczącą tynku na elewacji. Chodzi mi przede wszystkim o zastosowanie nowego tynku bardzo dobrej jakości. Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, wybrałam kolor biały. Mój wstępny wybór padł na tynk silikonowy - nie znam firm produkujących, mogę liczyć tylko na podpowiedź wykonawcy, która może nie być do końca obiektywna.
Ściany domu zbudowane są z cegły typu Max: od zew.grub.18,8cm, od wew. 28,8cm, między nimi płyty styropianowe grub. 6cm. Dom jest wykończony tradycyjnym tynkiem, ostatnią warstwę stanowi mączka marmurowa biała, ale są zielonkawe wykwity w różnych miejscach. W domu nie ma wilgoci. W załączeniu przesyłam badanie domu kamerą termowizyjną.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe renowacje porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-2266
visibility czytano 308 razy

Zaciek od wewnątrz na ścianie zewnętrznej podczas budowy


Witam,
Mam dom w stanie surowym zamkniętym i niestety jedną ścianę mam mokrą ale wilgoć absolutnie nie idzie od fundamentu (cały fundament zrobiony zgodnie z książką, zaizolowany masami Bornit). Jak widać ściana jest mokra zarówno nad oknem jak i pod oknem. Pod oknem ta wilgoć na początku była jedynie w zaznaczonym na czerwono narożniku a potem schodziła coraz niżej. Dom od zewnątrz nie jest otynkowany/ocieplony. Materiał budowlany to beton komórkowy. Ściana jest ewidentnie mokra od deszczu.
Czy to normalne żeby beton komórkowy aż tak namókł? Jest to ściana szczytowa więc przy dachu dwuspadowym ma ona mniejszą ochronę niż pozostałe ściany co widać na drugim zdjęciu. Martwi mnie to mocno. Chciałem zrobić tak, że najpierw pójdą tynki a dopiero potem ocieplenie, po to żeby ściany mogły oddać wilgoć z tynków też na zewnątrz. Ale teraz obawiam się, że jeśli zostawię tę ścianę bez ocieplenia i wyprawy, która ochroni przed deszczami i zrobię wcześniej tynki to wszystko za chwilę będzie na tej ścianie mokre.
Co robić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Uzotemat nr 308-2366
visibility czytano 486 razy

Kolejność robót i przerwy technologiczne: tynki, jastrychy, ocieplenie


Panie Jerzy
jakie powinny być minimalne odległości czasowe pomiędzy wykonywaniem etapów w obecnym okresie wiosenno-letnim. Chodzi ile należałoby odczekać po wykonaniu wylewek zanim rozpocznie się etap tynków, następnie ile najlepiej odczekać po wykonaniu tynków przed rozpoczęciem ocieplenia zewnętrznego.

Dom murowany, parter + poddasze użytkowe, materiał beton komórkowy. Planowana wylewka cementowa 5-6cm, tynk c-w, styropian zewnętrzny 20 cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne jastrychy betonowe tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
6
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.