porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 224


 
 
24
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Paweł Rodaktemat nr 308-2766
visibility czytano 244 razy

Poprawnie zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej w domu


Panie Jerzy. 
Chciałbym skonsultować projekt wentylacji mechanicznej. W pierwszej wersji został zrobiony tak jak projektuje się i wykonuje powszechnie, czyli był podział na pomieszczenia "nawiewane" i te "wywiewane".

Inspirując się Pańskim wykładem poprosiłem o zmianę projektu na taki w którym bilans powietrza nawiewanego i wywiewanego będzie spełniony dla każdego pomieszczenia.

Ileż było wywracania oczami przez projektanta i tłumaczenia potencjalnemu wykonawcy, którego prosiłem o wycenę, że tak można, to już nie chcę wspominać :)

Czy to, co zostało zaproponowane, jest poprawne? W garażu będzie zwykła wentylacja grawitacyjna, to pomieszczenie jest nieogrzewane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wentylacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne porady inwestorom

Maciej Kuleszatemat nr 308-2769
visibility czytano 238 razy

Dodatkowy grzejnik (promiennik) na podczerwień IR w łazience


Ze względu na pewne "niedopatrzenia", moja narożna łazienka (narożnik północno-wschodni) będąca nad piwnicą (w piwnicy jest +18 oC) jest za zimna w okresie zimowym. Jest ogrzewanie podłogowe i mały grzejnik drabinkowy ale nie da się w pomieszczeniu utrzymać temperatur przekraczających np. 25-28 oC. Przy braniu prysznica jest wysoka temperatura wody natomiast po wyjściu z kabiny powietrze jest dość zimne i jest to mało komfortowe. Nie mam możliwość ingerencji ani w ocieplenie ani inne prace budowlane.

Pomyślałem nad zamontowaniem grzejnika na podczerwień który ogrzewa tylko ciało ludzkie. Byłby włączany tylko na czas pobytu pod prysznicem - jestem nocnym markiem i prysznic biorę po północy a wtedy ogrzewanie domu jest dawno wyłączone.
Czy taki grzejnik nie jest "szkodliwy" dla ludzkiego organizmu przy dziennym korzystaniu ok. 20 minut? Jaka powinna być moc grzejnika w pomieszczeniu ca. 5 m2?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom łazienki kabiny natryskowe

Kottemat nr 308-2778
visibility czytano 381 razy

Kotłownia z kotłem na gaz płynny (propan)


Panie Jerzy 
mam pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej dla mojego domu a dokładnie kotłowni ponieważ dom będzie ogrzewany propanem to czy w związku z tym wentylacja kotłowni się nie zmieni? Chodzi mi o kratkę montowaną przy podłodze bo ktoś mi zwracał na to uwagę że przy grzaniu propanem musi taka być. I jeszcze patrząc na schemat to nie ma zaznaczonych drzwi od kotłowni do garażu ale to chyba nie ma wpływu i w miejscu tam gdzie jest zaznaczone pom.gospodarcze miał Pan uwzględnić drugie WC i po konsultacji nakazał Pan zamontować tam okno bez nawiewnika i jeśli chodzi o wentylator to ma być ustawiony tak jak dwa wcześniejsze i czy jego lokalizacja jest obojętna?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane kotłownie wbudowane kotły gazowe porady inwestorom

KarolMtemat nr 308-2788
visibility czytano 275 razy

Nawietrzniki w oknach aluminiowych


Planuję zakupić okna aluminiowe (mają większą sztywność co może być istotne przy domu szkieletowym). Ceny porównywalne do plastików bo kierownikiem produkcji jest mój kolega.
Jeśli chodzi o montaż nawietrzników to kolega powiedział mi, że producent profili nie daje gwarancji na parametry ramy jeśli zostaną w niej wyfrezowane otwory na nawietrzniki. Kolega zaproponował aby nad oknem dołożyć dodatkową listwę aluminiową 32 mm i w niej umieścić nawietrznik. Myśli Pan, że to dobre rozwiązanie?
Pytanie czy może Pan polecić jakieś sprawdzone nawietrzniki które moglibyśmy zastosować?
Jeśli chodzi o rodzaj zastosowanego profilu i technologii w oknach to kolega przesłał mi ich parametry:
Producent profili to: Aluprof
Okna wykonane w systemie MB-79N SI
https://aluprof.com/producenci/oferta/systemy-okienno-drzwiowe/mb-79n-system-okienno-drzwiowy-z-izolacja-termiczna#wizualizacja

Oknoprzesuwnewykonane w systemie MB-77 HS HI
https://aluprof.com/producenci/oferta/systemy-przesuwne-i-harmonijkowe/mb-77hs-drzwi-balkonowe-podnoszono-przesuwne#wizualizacja


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe wentylacja hybrydowa porady inwestorom stolarka aluminiowa nawiewniki higrosterowane

Seweryn Kaminskitemat nr 308-2800
visibility czytano 285 razy

Błędnie zaprojektowany dach domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
Czy układ warstw na tym rysunku jeśli chodzi dach jest prawidłowo? Z tego co widzę to membrana powinna być na płycie osb a nie pod płytą. I czy nie lepiej zastosować deski zamiast płyty osb gdzie można je ułożyć z przerwami na wentylację pomiędzy deskami? W przypadku płyty osb nie da się takiej wentylacji uzyskać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom

dimidinotemat nr 308-2804
visibility czytano 316 razy

Wnioski z analizy energetyczno-ekonomicznej dla domu


Dzień dobry!

Panie Jerzy - po zapoznaniu się z analizami dla projektu w Ratowcu (nazwisko: Pastuszak) poniżej kilka pytań:

1. W obliczeniach nie widzę nigdzie analizy dla zastosowania rozwiązania termoizolacji dachu pianą PUR lub PIR. Czy w przypadku naszego domu jest to inwestycja nieuzasadniona - stąd ją Pan pominął?
2. W wyniku analizy przedstawił Pan jako zasadne 2 różne rozwiązania w zakresie termoizolacji ścian zewnętrznych - dla ścian pokrywanych elewacją z cegiełek - styropian, a dla ścian pokrywanych szalówką - wełnę mineralną.
Z opisu wynika, że do rozwiązania z wełną mineralną (dla ściany pokrywanej szalówką) uwzględnił Pan jednak również kuchnię - której ściany w rzeczywistości będą pokrywane elewacją z cegiełki. Wzbudziło to mój niepokój czy na pewno dobrze się telefonicznie zrozumieliśmy, które ściany mają być pokryte cegiełką. Załączam skany parteru i poddasza z zaznaczonymi ścianami, które podlegać będą elewacji z cegiełki. Proszę o weryfikację czy w analizie faktycznie uwzględnił Pan właśnie te ściany dla tego rozwiązania elewacyjnego. Jeśli obliczenia były przeprowadzane przy innych założeniach - prośba o informację czy wymagają one sprostowania.
3. W analizie wskazuje Pan, że niektóre z rozwiązań w zakresie wyboru systemu ogrzewania nie spełniają warunków WT2021 w zakresie wskaźnika Ep. Rozwiązania te jednak są jednymi z najbardziej ekonomicznie opłacalnych. W e-wykładzie słyszę, że krytycznie odnosi się Pan do wprowadzenia bardziej restrykcyjnej wartości wskaźnika Ep - gdzie przedstawione tam przez Pana argumenty potwierdza analiza dla naszego domu. Jako inwestor - oczywistym jest, że również nie jestem pocieszony tym wskaźnikiem Ep - proszę jednak o informację - czy wybranie rozwiązania, które zgodnie z Pana analizą nie spełnia wymagań WT2021 w zakresie wskaźnika Ep w rzeczywistości powoduje jakieś realne problemy (np. odmowa odbioru domu lub inne problemy natury biurokratycznej?).
4. W rozdziale 4-tym analizy - we wstępie wskazuje Pan, że analizy są przeprowadzone przy założeniu wykonania budynku w wersji szczelności powietrznej. Proszę o potwierdzenie, czy oznacza to, że krotność wymian nie przekracza 1 w przeciągu godziny?
5. Rozwinięcie punktu 4 - jak w wypadku wyboru rozwiązania z wentylacją grawitacyjną/hybrydową prawidłowo zaprojektować rozkład nawietrzaków oraz ilość i rozkład kratek wentylacyjnych aby nie osiągnąć zbyt wysokiej krotności wymian powietrza (oraz jednocześnie aby nie otrzymać zbyt niskiej tej wartości)? Czy z Pana doświadczenia wynika, że wystarczającym będzie zastosowanie się do wymagań opisanych w WT2021 czy może jednak w celu prawidłowego działania wentylacji należałoby je jednak skorygować (antresola w domu, duża otwarta przestrzeń połączona z kuchnią)?

Pozdrawiam,
Damian Pastuszak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2827
visibility czytano 297 razy

Czy rury wentylacyjne w stropie podwieszonym izolować?


Panie Jerzy,

Posiadam poddasze użytkowe z zastosowanym układem sufitu jak poniżej:

* Płyty osb z na jętkach (z nawierconymi otworami wentylacyjnymi)
* Izolacja z wełny 15cm pomiędzy jętkami,
* Izolacja z wełny 10cm pod jętkami,
* Folia paroizolacyjna,
* Pod folią pustka 12cm w której rozprowadzone są rury rekuperacji, nawiewne oraz wywiewne poddasza, rury GREEN AirFlex Spectra,
* Plyty GK

Jestem obecnie na etapie montowania płyt gk, jednak zastanawiam się czy rury rekuperacji pomimo tego, że poprowadzone są w strefie ciepłej nie powinny być dodatkowo zaizolowane? Czy istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej po stronie zewnętrznej - mokrych plam na suficie?

Dodam, że rury czerpni i wyrzutni zamontowane są na strychu nieocieplonym, jednak one zaizolowane są wełną samoprzylepną z płaszczem aluminiowym. Sam rekuperator umieszczony na poddaszu ocieplonym.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2829
visibility czytano 275 razy

Zabezpieczenie się przed osypywaniem się wełny jako termoizolacji dachu


Witam serdecznie, 
chciałem zapytać o kwestie wykończenia skosu na strychu. W projekcie miałem przewidziane ocieplenie skosów strychu międzykrokwiowo (20cm) oraz poddasza użytkowego (skosy 20cm międzykrokwiowo i 20cm podkrokwiowo, oraz sufitów - 20cm między jętkami i 5cm pod jętkami). Na jętkach zostały umieszczone płyty OSB, zgodnie z Pana radą z nawierconymi odpowiednio otworami. Chciałem w tym miejscu zapytać jak wykończyć skosy na strychu? Chodzi mi o taką kwestię, że wełna mimo iż jest potencjalnie lepszej jakości to jednak mimo wszystko delikatnie się sypie. Chciałbym ograniczyć sytuację, w której przy otwieraniu wyłazu czy schodzeniu ze strychu będę nanosił ten wełniany pył do strefy mieszkalnej. Jak w takim razie wykończyć te skosy? Płyta OSB? Folia paroprzepuszczalna? Folia paroszczelna? Nadmienię, że w domu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem z centralą umieszczoną właśnie na strychu, a za Pana radą strych jest wentylowany grawitacyjnie.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia

Marcin Lenarttemat nr 308-2831
visibility czytano 308 razy

Ogrzewanie, wentylacja i akustyka antresoli


Dzień dobry,

planuję zaprojektować dom z wysokim sufitem nad salonem i jadalnią, zastanawia mnie kwestia ogrzewania i akustyki.
1. Czy ogrzewanie pomieszczeń z wysokimi sufitami jest problematyczne? Czy jest jakiś system grzewczy preferowany w tym przypadku i czy jest to podłogówka?
2. Czy zawsze pojawia się problem echa w takim pomieszczeniu który nie zostanie zniwelowany normalnym wystrojem? Czy są jakieś badania i wzory w tym temacie ("wyliczania" echa)?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akustyka wystroje wnętrz porady inwestorom

kpmtemat nr 308-2849
visibility czytano 134 razy

Luksfery w ścianie zewnętrznej łazienki


Dzień dobry,

Dom w budowie, wentylacja rekuperacja. Łazienka wg projektu nie posiada okna. Na etapie prac wykończeniowych okazało się, że w łazience bardzo przydałoby się naturalne światło. Problem polega na tym, że ściana na której można wykonać okno znajduje się 3 m od granicy z działką sąsiednią. Pojawił się pomysł zainstalowania pustaków szklanych tzw. luksfer. Obawiam się jednak, że będą one wychładzały łazienkę. Na rynku są dostępne standardowe luksfery, których koszt to około 20 zł za sztukę, jak i tzw. energooszczędne o niższym współczynniki przenikania ciepła ale znacznie droższe ok 120-150 zł. Jeden z producentów oferuje system gdzie montuje się pustak szklany, a tuż za nim od wewnętrznej strony pomieszczenia nakładkę termiczną ramę z podwójną szybą -nieotwierane okno https://www.lid-ren.com.pl/pusta-strona
Mam pytanie jak to jest z izolacyjnością luksferu które z rozwiązań byłoby najbardziej optymalne.

pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe okna luksfery łazienki porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
24
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.