porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 224


 
 
24
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
andretemat nr 308-1127
visibility czytano 452 razy

Otwory wentylacyjne w drzwiach wewnętrznych


Czy podcięcia wentylacyjne w drzwiach wewnętrznych (ewentualnie kratki, tuleje itp.) w domu jednorodzinnym z wentylacją grawitacyjną należy stosować w każdych drzwiach czy też tylko w drzwiach do pomieszczeń mokrych? Jakie jest rozwiązanie optymalne, a jakie wymagane w przepisach? W moim domu wentylacja jest zorganizowana w ten sposób, że wywiew znajduje się w łazienkach, pralni i kotłowni oraz kuchni, a nawiew przez nawietrzniki w oknach. Kotłownia ma piec kondensacyjny gazowy 24kW. Mam też osobny trzon kominowy do kominka w salonie z dopływem powietrza z zewnątrz i w tym trzonie jeszcze nie robiłem wywiewu (w Pana poście o kominku była wzmianka, że jest on niepotrzebny jeśli dobrze pamiętam). Kominiarz przy odbiorze pieca wspominał, żeby ten wywiew w trzonie kominkowym zrobić (wyciąć pustak - dostęp do kanału).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna kominki porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1132
visibility czytano 392 razy

Wentylacja dachu otworami w ścianach szczytowych


Z analizy C-W dachu wyszło, że muszę wykonać ,,otwór wentylacyjny o powierzchni nie mniejszej niż 2896 cm2 każdy" w ścianach szczytowych. Nie spodziewałem się takiego wymiaru. Mam pytania:
1) To nie błąd? Przecinka nie zabrakło - ;-) - wiem, że telefonicznie Pan potwierdzał, ale może jeszcze raz dla pewności można sprawdzić.
2) Czy jest możliwość zminimalizowania tej wartości? Nie wiem może poprzez zwiększenie wartości ocieplenia itd? Mam już duże okna i zajmują one bardzo dużą część.
3) Będzie w domu wentylacja mechaniczna - rozumiem, że otwór wentylacyjny wspomniany wyżej zawsze musi być niezależny czy można wraz z wentylacją wykonać system do wentylacji strefy nieogrzewanej. A może da radę wspomóc osobno mechanicznie przepływ aby można było mniejszą średnicę otworu wykonać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria ociepleń budowa domu jednorodzinnego wentylacja dachy porady inwestorom

rydzyktemat nr 308-1170
visibility czytano 869 razy

Wentylacja sauny i jej pomieszczenia


W łazience domu jednorodzinnego projektowana jest sauna. Dom posiadał będzie wentylację mechaniczną z rekuperacją. Sauna używana będzie okazjonalnie.
Według tego co poczytałem producenci zalecają doprowadzenie do pomieszczenia w którym znajduje się sauna świeżego powietrza. W projekcie instalacji który posiadam, instalatorzy zaproponowali tylko wyciąg.
Czy jest to błąd i w tym pomieszczeniu powinna być wentylacja zrównoważona? Jeśli tak to nawiew umieścić przy saunie a wyciąg po przeciwnej stronie pomieszczenia - czytałem że wyciąg powinien być oddalony od sauny aby nie trafiało do niego bezpośrednio rozgrzane powietrze i nie dochodziło do kondensacji.
Sauna będzie posiadała kratkę pobierającą powietrze z pomieszczenia pod piecem a wywiew będzie u góry po przeciwnej stronie. Czytałem temat nr 333 niestety są tam same ogólne informacje o potrzebie analiz.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane sauny

Dobrosław S.temat nr 308-1176
visibility czytano 268 razy

Czytanie wyników analiz optymalizacyjnych


Witam,
otrzymałem od Pana komplet analiz. Jestem zabudowany tym jak dużo informacji inwestor z nich uzyskuje. Aż nóż w kieszeni się otwiera jak pomyśleć że architekci nie wykonują takich analiz przy projektowaniu i ile na tym tracą inwestorzy, a przecież za projekty słono się płaci. Panie Jerzy proszę o skomentowanie jak porównywać poszczególne warianty - nie chciałbym się pomylić przy wyciąganiu wniosków.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1177
visibility czytano 338 razy

Dobór wentylatorków do wentylacji hybrydowej


Dzień dobry witam panie Jerzy
chciałbym zastosować w otworach wentylacyjnych w łazience wentylatory higrosterowalne. Z firm które pan wymienia i poleca Aereco, Brookvent i Vents Group nie mogę znaleźć modelu który miałby precyzyjne nastawienie poziomu wilgotności. Rozmawiając z doradcami technicznymi tych firm w dwóch przypadkach powiedzieli że jest tam taśma poliamidowa która sama reguluje jakby otwieranie uruchamianie tej kratki. Proszę o podanie konkretnego modelu który ma precyzyjny nastaw poziomu wilgotności. Znalazłem wentylatory higrosterowane firmy Cata posiadają precyzyjny nastaw wilgotności czy spełniałyby pana oczekiwania co do skuteczności działania?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

aneczka85mtemat nr 308-1217
visibility czytano 1799 razy

Skosy betonowe poddasza


Witam
Panie Jerzy, chciałam zapytać odnośnie skosów betonowych, mało jest tutaj informacji na ten temat a zależy nam aby takie skosy lane u nas zrobić. Jak się do tego przygotować? Nasz murarz już robił takie stropodachy i bardzo dużą wagę przywiązuje do tego aby na poddaszu i w pierwszym stropie rozprowadzić odpowiednie zbrojenie i odpowiednią grubość ścianek działowych i nośnych. Ściany nośne na parterze mamy z solbetu kl 600 24 cm, są też ścianki działowe 12 cm i 18 cm z silikatu. Mi z kolei sen z powiek spędza ocieplenie takich skosów, wstępnie stanęło na ociepleniu 20 cm styropianu i zaciągnięcie tego siatką i klejem lub szlichtą. Kierownik budowy twierdzi, że to bardzo dobry pomysł z tą zmianą na skosy, że mamy mocny fundament (robiony według Pana książki) zakończony na górze wieńcem. Tylko nie wiem jak z tym ociepleniem, myślałam też nad pianą PUR. Czy potem trzeba deskować całościowo taki dach nad ociepleniem czy wystarczy membrana, łaty, kontrłaty i dachówka betonowa? Robiąc taki dach ze skosami lanymi chciałabym to zrobić dobrze, aby była dobra wentylacja itp.
Jakie powinny być warstwy ocieplenia od skosów lanych do dachówki włącznie w przypadku zastosowania:
a) styropianu
b) piany PUR
c) wełny
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia poddasza użytkowe porady inwestorom

Marek Malektemat nr 308-1230
visibility czytano 247 razy

Termoizolacja stropu, gdy dach jest mało pochylony


Kiedy najwcześniej po wylaniu stropu żelbetowego można przystąpić do układania na nim paroizolacji i termoizolacji z wełny? Na dołączonym zdjęciu jest sufit podwieszany ale będzie wylany strop żelbetowy grubości 18 cm. Dach nad tym stropem jest o dość niskim kącie nachylenia i dotarcie z folią i wełną do murłaty może być bardzo utrudnione po wykonaniu na nim pokrycia. Wykonawca proponuje ułożenie paroizolacji i wełny jeszcze na etapie układania wiatroizolacji ale mam wątpliwości:
1) Czy strop wystarczająco wyschnie zakładając, że minie minimum 3 tyg od jego wylania
2) Czy wełna nie zostanie zamoczona pod wpływem deszczu gdy nie będzie jeszcze pełnego pokrycia a jedynie wiatroizolacja na krokwiach. Należy brać też pod uwagę ewentualne błędy wykonawcze w okolicach kominów, które również mogą spowodować przecieki podczas deszczu.
Jeżeli moje wątpliwości są uzasadnione i jest to zbyt wczesny etap to jak podejść do tematu? Według analiz termoizolacja z wełny ma być grubości 27 cm. Murłata jest wymiarów 14x14 cm i leży bezpośrednio na stropie więc nie ma wystarczająco miejsca aby tyle wełny ułożyć. Może jedynym słusznym rozwiązaniem będzie domurowanie 1 warstwy bloczka z tego samego materiału co ściana (solbet klasy 600) i dopiero na nim ułożyć murłatę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia paroizolacje więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

PZR Budownictwotemat nr 308-1234
visibility czytano 506 razy

Wykonanie szczeliny wentylacyjnej w dachu z deskowaniem pełnym


Witam,
Mam na swojej budowie do ocieplenia dwuspadowy dach z pełnym deskowaniem. Mam pytanie dotyczące wykształtowania szczeliny wentylacyjnej pod pełnym deskowaniem, celem wentylacji termoizolacji z wełny mineralnej. W Pana książce, na rysunkach DA-1617 oraz DA-1618 szczelinę te kształtuje napięta(?) folia wiatroizolacyjna. Natomiast w jednej z porad (nr 075) zaproponował Pan wykształtowanie szczeliny za pomocą siatki szklanej, będącej kontynuacją warstwy zbrojącej wyprawy elewacyjnej. Siatka jest przybita zszywkami do listew mocowanych do krokwi. Chciałem zatem zapytać, czy obydwa te warianty można stosować zamiennie? Czy z jakiegoś powodu wariant z samą siatką lub nawet tylko z rozpiętym sznurkiem lub drutem między krokwiami jest gorszy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia wentylacja więźba dachowa porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-1236
visibility czytano 420 razy

Wentylacja instalacji kanalizacyjnej w domu


Moje kolejne pytania dotyczą wentylacji kanalizacji.
1. Czy zawsze wentylacja kanalizacji musi przez pion dachowy 0,5 metra powyżej dachu spadzistego? Pytam bo w tej chwili nie mam żadnych przejść przez dach, ale jak być musi to oczywiście tak zrobię, na projekcie tego nie ma, ale wiem, że trzeba zrobić.
2. Pomieszczenie techniczne to miejsce po prawej stronie, tam by najlepiej pasował pion wentylacyjny, ale w ścianie szczytowej jest czerpnia od wentylacji, czy mimo to będzie to dobre miejsce dla pionu wentylacyjnego.
3. Czy pion wentylacyjny musi być na końcu tej nitki w pomieszczeniu technicznym, czy też mógłby być w lewym narożniku tego pomieszczenia, czyli jeszcze jedno połączenie do głównego pionu, ale wtedy już będzie daleko od czerpni i nie będzie to miało już wpływu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1276
visibility czytano 966 razy

Otwory wentylacyjne poddasza w ścianach szczytowych


Czy otwory wentylacyjne w ścianie szczytowej, które mają mieć wg analizy 2850 cm2, są ujęte razem z siatką zabezpieczającą. Czy starczy kratka wentylacyjna 30x50 która ma 3000 cm2 (wraz lamelami i siatką), czy lepiej zastosować wymiar 20x40 tylko dwie takie z każdej ściany szczytowej. Wtedy jest 3200 cm2.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom


 
 
24
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.