porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 33


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
ciseqtemat nr 308-347
visibility czytano 527 razy

Budowa fundamentu przed zimą


Interesuje mnie kwestia "podziału budowy"na 2 lata tj. w tym roku planujemy wykonać - "stan zero" czyli wyjść z fundamentem z ziemi i wylać chudziaki pod posadzki. Planowany okres rozpoczęcia robót to wrzesień br. Mam badanie geologiczne gruntu: piaski średnie w stanie średnio zagęszczonym,a poniżej gliny i gliny pylaste w stanie twardo plastycznym. Zwierciadło wód gruntowych na głębokości ok. 1,2 m p.p.t. Badanie z początku marca 2018 r. Budowa - woj. dolnośląskie - strefa przemarzania 80 cm. Ogólnie teren jest takim przekładańcem piasek/glina/piasek/glina.
Pyt. 1 Czy można w podzielić budowę na etapy przekraczające okres zimowy(fundamenty wrzesień - reszta budynku w roku następnym)?
Pyt. 2 Czy w takich warunkach gruntowych jedynym skutecznym rozwiązaniem hydroizolacji jest hydroizolacja polimerowo-cementowa?
Pyt. 3 Jak (jeżeli pyt. 1 tak ) zabezpieczyć fundament i chudziaka na okres zimy?
Pyt. 4 Czy nie będzie problemu ze schnięciem fundamentów w takim okresie roku?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego fundamenty posadowienia porady inwestorom

anieldtemat nr 308-375
visibility czytano 215 razy

Częściowe pozostawienie gliny w fundamencie


Będziemy wybierać 1 m pod ławy fundamentowe, a humus ze środka fundamentów około 30 do 40 cm. Czy jeżeli dajemy pospółkę, to najpierw należy dać geowłókninę, a na to pospółkę? Czy można zrobić tak, że na glinę dajemy pospółkę, a potem kolejno geowłókninę i żwir płukany frakcji 8-16 mm. Proszę o radę jakie jest poprawne postępowanie w tym wypadku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty wzmacnianie gruntu porady inwestorom

sailahtemat nr 308-523
visibility czytano 110 razy

Kupno domu użytkowanego


Rozważamy z żoną zakup domu budowanego w 2007r. Domyślam się, że pełna odpowiedź wymagałaby czasu i lokalnej wizyty do pełnej ekspertyzy, natomiast prosiłbym o jakieś uwagi jeśli da się to wywnioskować z załączonych zdjęć z czym potencjalnie musiałbym się liczyć podczas remontu - wybieranie gruntu i ponowne zagęszczanie, czy po prostu drobna wylewka do wyrównania poziomu i ułożenie nowych płytek z ewentualną dylatacja podłóg grzanych? Właścicielka nie pamięta kiedy zaczęły pojawiać się pęknięcia.
Schemat poglądowy narysowany z pamięci i z tego co udało mi się zauważyć podczas krótkiego oglądania domu. Jest podłogówka na pewno w korytarzu, a na pewno nie ma w salonie. Nie pamiętam apropo łazienki i kuchni.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ekspertyzy porady inwestorom błędy wykonawcze błędy projektowe

diakon88temat nr 308-707
visibility czytano 266 razy

Zabezpieczenie termoizolacji fundamentu na zimę


Panie Jerzy, w jaki sposób zabezpieczyć przed zimą, wykończyć wiosną, część membrany, styropian który jest od zewnątrz na bloczkach fundamentowych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia porady inwestorom

pawel88shocktemat nr 308-709
visibility czytano 355 razy

Wymagające posadowienie domu w trudnym gruncie


Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu hydroizolacji.
Posadowienie budynku zaprojektowano na głębokości 2.00 ppt – jest to spód ławy, chudziak na 2,10 ppt. Głębokie posadowienie wynika z faktu znajdowania się nasypu niekontrolowanego na działce do głębokości 1,00 ppt.
1. Grunty nośne, na których ma być posadowiony budynek to pyły beżowe o stopniu plastyczności il=0,20. Mając na uwadze, że pyły nie lubią drgań ani wody opadowej, w celu uniknięcia „kłopotów” jakie mogą powstać podczas zagęszczanie albo przez niekorzystne warunki atmosferyczne, chcemy wewnątrz obrysu budynku po całości wylać 5 cm chudego betonu, czy uważa Pan, że jest to sensowny zabieg? Jeżeli wylejemy taki beton czy dodatkowo powinniśmy na nim lać chudziaka 10 cm pod stopy i ławy, czy chudziak pod stopy i ławy powinien być zrobiony najpierw, a dopiero później resztę gruntu zalać 5 cm betonu?
2. Wody gruntowe o zwierciadle napiętym zostały nawiercone na głębokości 4.00 - 3,80 ppt. Zwierciadło stabilizuje się na ok 2,60 - 2,40 ppt. Badania robione były w marcu po roztopach. Czy mając na uwadze występowanie wód na głębokości jak wyżej, można bezpiecznie robić piwnicę nie schodząc poniżej 2,10 ppt?
3. Mając na uwadze, że ponad 1.0 metr głębokości gruntu to nasyp czy powinniśmy wybrać cały nasyp i dopiero gdy dojdziemy do pyłu – gruntu nośnego zalać go 5 cm betonem, czy powinniśmy wymienić grunt aż do spodu ławy.
4. Czy istnieje jakiś kompromis zmieszania gruntu do wypełnienia pod podłogę? W naszym przypadku będzie to dość spora ilość, a chcąc wszystko zagęścić pospółką będzie to trochę kosztowało. Jednak jeżeli nie ma tańszej alternatywy oczywiście zrobimy tak jak być musi.
5. Konstrukcję budynku w głównej mierze stanowią słupy żelbetowe, zatem czy hydroizolacja może być rozwiązana w ten sposób, że na betonie podkładowym pod stopy i ławy dajemy papę podkładową termozgrzewalną, zgrzaną na zakładach. Czy lepiej jest użyć masy KMB a na to membranę HDPE, HDPCV?
Budynek będzie częściowo podpiwniczony, tak jak na załączonym obrazku. Jak rozwiązać ciągłość hydroizolacji ściany fundamentowej i słupów/rdzeni żelbetowych w tej ścianie (szerokość ściany to 24,0 cm a słupów 30,0 cm? )
5. Aby zachować ciągłość hydroizolacji na trzpieniach/słupach, używamy hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej np. Dichtungsschlämme DS., w miejscu występowania słupów/trzpieni wykonujemy szczotką sizalową zwykłą przy użyciu 2kg/m2 zachodząc 2-3 cm na każdy pręt rdzenia/słupa. Czy trzeba chronić folią kubełkową hydroizolację słupa tj. jest to w książce na stronie 166?

Sledząc forum bdb, sporządziłem następujący harmonogram prac pod swój projekt. Czy mógłby go Pan zweryfikować?

1. Wylewamy beton podkładowy C16/20 – wysokość 10 cm w szalunku – po 2-3h przykrywamy go folią PE 0,2 mm – czekamy ok 3-5dni
Po 3-5 dniach usuwamy folię, czekamy 1 dobę na przeschnięcie betonu
2. Gruntujemy chudziak pod papę podkładową lub pod masę KMB(czy nie lepiej pod papę ze względu na szybszą możliwość przystąpienia do dalszych prac?), np. gruntem BORNIT Grundbit, na to kładziemy folię HDPE lub HDPCV gładką – czekamy do następnego dnia
3. Kładziemy papę termozgrzewalną podkładową 4mm(może jeden pas 33cm dla muru 24cm, tak że po każdej stronie zostanie 4,5cm) zgrzewamy na zakładach, układamy szalunki, kładziemy zbrojenie, wylewamy ławy, po 2-3 godzinach nakrywamy szczelnie folią 0,2 mm od góry – czekamy ok 14 dni.
Już po 2 dniach zdejmujemy ostrożnie szalunki bez uderzania a wyłącznie za pomocą łapki i obcęgów. Szlifujemy wszystkie krawędzie pod kątem 45 stopni. Wykonujemy fasetę na gorąco i przystępujemy do gruntowania bocznych ścianek ławy, a po kilku godzinach nanosimy tam pierwszą warstwę hydroizolacji KMB 1,5kg/m2, po 3-4h nanosimy drugą warstwę taką samą.
Alternatywnie możemy wykonać fasetę gruntując wcześniej ławę i wykonując fasetę z masy KMB zmieszaną z piaskiem kwarcowym w stosunku objętościowym 3:1.
Nakrywamy ławy folią i czekamy do 14 dni.
4. Przed przystępujemy do murowania ścian fundamentowych z bloczka pod ściany fundamentowe kładziemy folię membranę HDPE lub HDPCV gładką, murujemy ściany. Po zakończeniu murowania ścian fundamentowych wylewamy wieniec- po 2-3h przykrywamy go szczelnie folią PE od góry i zostawiamy na 14dni. W międzyczasie sprawdzamy czy wszystkie spoiny są wypełnione zaprawą, jeżeli nie są lub są wżery w bloczkach, miejsca te należy wypełnić szybkowiążącą masą BORNIT Sperrmórtel. Po wykonaniu tej czynności musimy odczekać 24h żeby przejść do gruntowania pod hydroizolację. Po zagruntowaniu wykonujemy fesety z masy KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym o granulacji max. 1mm. w stosunku objętościowym 3:1.
Następnie wykonujemy pierwszą warstwę hydroizolacji KMB packą stalową nierdzewną. Kolejną warstwę hydroizolacji nanosimy nie wcześniej niż po 12h ale nie później niż po 24h.
Hydroizolację na wieńcu– pod ściany parteru a wcześniej na stopach pod słupami należy wykonać z hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej np. Dichtungsschlämme DS., w miejscu występowania słupów/trzpieni wykonujemy szczotką sizalową zwykłą przy użyciu 2kg/m2 zachodząc 2-3 cm na każdy pręt rdzenia/słupa. Po 24h można murować ściany parteru.
5. Zagęszczamy dopiero 3-4 tygodnie po wymurowaniu ścian fundamentowych oraz wylaniu wieńca nad tą ścianą. Zagęszczanie powinno odbywać się zagęszczarką mechaniczną 500kG jednocześnie na zewnątrz i wewnątrz, każda warstwa powinna przejść 7—8 obejść zagęszczarki. Na pospółce, ułożyć warstwę kruszywa płukanego granulacji 8-16mm a pod nią położyć geowłókninę poliestrową gramatury 110-190g/m2. Warstwy 8/16 nie zagęszczać jedynie lekko uklepać.
Alternatywnie zamiast warstwy 8/16 można zastosować folię kubełkową, kubełkami do góry, sklejoną na złączach taśmą butylową.
Rury odpływów kanalizacyjnych powinny być wykonane zawsze po zasypaniu i zagęszczeniu, następnie w już zagęszczonym gruncie-pospółce kopie się wykopy i układa rury kanalizacyjne z odpowiednim spadkiem. Potem się wykopy zasypuje: najpierw warstwą 25-30 cm i tylko lekko zagęszcza, a kolejne wg punktu aż do zrównania z poziomem wcześniejszym. Pamiętajmy, że wszystkie rury stale stykające się z gruntem muszą być w wersji HDPCV czyli w kolorze pomarańczowym - nigdy szare czy białe!
6. Przed układaniem warstwy betonu podkładowego na styku ze ścianami zamocować pas dylatacji brzegowej ze styropianu EPS-70 grub. 1cm
Wylewamy beton podkładowy podłogi, po 2-3 godzinach przykrywamy go szczelnie folią PE 0,2mm na 5-7 dni. Następnie po sciagnieciu folii czekamy dzień aby beton odparował.
7. Po tym okresie nanosimy grunt np. Bornit Grundbit na beton podkładowy i czekamy 24h
Nanosimy warstwę hydroizolacji KMB i po 12h kolejną.
Czy taki harmonogram prac jest do zaakceptowania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Pawełtemat nr 308-795
visibility czytano 2801 razy

Hydroizolacja i odwodnienie muru oporowego


Witam. Poniżej mam kilka pytań na temat ścian oporowych.

1) W jaki sposób wg Pana należy poprawnie zabezpieczyć monolityczną żelbetową ścianę oporową wylewaną na mokro przed korozją stali zbrojeniowej, destrukcją betonu i pojawianiem się na powierzchni wykwitów solnych?
Uprzejmie proszę o przedstawienie detali poprawnego rozwiązania tego typu konstrukcji dla mojego przypadku.
Pragnę podkreślić, że konstrukcja ma na celu utrzymanie nasypu drogowego i jest projektowana w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego ronda. Mur oporowy będzie zatem narażony zwłaszcza na
destrukcyjne działanie soli sypanej na drodze, czyli będzie pracować w środowisku o dużej agresywności wód gruntowych. Z uwagi na linie rozgraniczającą inwestycje projektant był zmuszony zrezygnować z odsadzki lewej i wydłużyć znacznie podstawę fundamentu od strony nasypu z prawej strony, aby spełnić warunek m.in. na obrót oraz przesuw.
Z geologii (patrz odwiert nr 20) wynika, że poziom projektowanej płyty fundamentowej ściany oporowej będzie znajdować się poniżej stwierdzonego poziomu wody gruntowej
(z uwagi na nasyp drogowy projektowany teren będzie powyżej istniejącej rzędnej terenu).
Fundament konstrukcji posadowiony będzie na nawodnionych glinach piaszczystych. W celu spełnienia warunku na poślizg konieczne było zaprojektowanie płyty w nachyleniu wraz z ostrogą.
Projektant dodatkowo zaleca odwodnienie tej ściany w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji konstrukcji - chodzi tu prawdopodobnie o to, aby zapewnić w miarę możliwości jak największy współczynnik tarcia pomiędzy podłożem a podstawą ściany.
Wydaje mi się, że ze względu na wysoki poziom wody gruntowej konieczne będzie trwałe obniżenie zwierciadła wody gruntowej i zastosowanie drenażu w poziomie podstawy lub nieco powyżej.
Mam kilka pomysłów odnośnie właściwego wykonania hydroizolacji ściany i odprowadzenia nadmiaru wody opadowej jednakże chciałbym zasięgnąć informacji jak Pana zdaniem dla tej sytuacji powinno wyglądać poprawne zabezpieczenie tego typu konstrukcji, aby nie ulegała ona w przyszłości awariom. Istnieje możliwość wpięcia się drenażem do studzienki projektowanej kanalizacji deszczowej na potrzeby planowanej inwestycji drogowej.

2) Jaki rodzaj zasypki gruntowej będzie tutaj najbardziej wskazany?
Grunty spoiste np. gliny są najcięższe i często się je stosuje, aby zapewnić warunek na obrót i przesuw, a tym samym obniżenie i tak znacznych gabarytów podstawy muru. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na potrzebę zastosowania właściwej podbudowy pod nawierzchnię, która wg branży drogowej będzie wynosić ok 80-100cm.

Pragnę jeszcze dodać, że wymiary ściany oporowej wyszły znaczne z uwagi na konieczność montażu na gzymsie ekranów akustycznych o wysokości 5,0m. Siły parcia od wiatru są tu zatem znaczne.
Konstrukcję ekranów stanowić będą słupy stalowe typu HEB w rozstawie co 4,0m. Ściana pionowa muru usztywniona dodatkowo pilastrami o wymiarach w przekroju 0,6x0,6m. Na nich mocowane
słupy stalowe na blasze i kotwach.
Mam do tych zagadnień kolejne pytania:

3) W jaki sposób należy zabezpieczyć te elementy stalowe przed korozją?

4) W jaki sposób poprawnie wykonać detal gzymsu ściany oporowej?
Zasadne wydaje się tutaj m.in. zastosowanie kapinosa, czyli zabezpieczenie ściany pionowej przed spływaniem wody opadowej po jej licu.

5) W jaki sposób poprawnie wykonać dylatację takiej ściany oporowej i zabezpieczenie jej przed klawiszowaniem?
Ściana oporowa będzie mieć łączną długość ok 25mb. Z uwagi na nasłonecznienie, a co za tym idzie obciążenia termiczne konieczne jest zastosowanie takiej dylatacji. Stara polska norma mówi o stosowaniu dylatacji co 15m w przypadku ścian nasłonecznionych.

Załączam przekrój typowy i rzut z góry na ścianę oporową oraz przekrój geotechniczny wraz z parametrami gruntu z opracowania geologicznego.

Będę wdzięczny jeśli Pan w przyszłości poruszy na tej stronie temat zabezpieczeń ścian oporowych również w szerszym zakresie z uwagi na różne warunki gruntowe i innego typu stosowane konstrukcje ścian oporowych. Z góry dziękuję za odpowiedź na pytania i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe hydroizolacje odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom

KatarzynaFtemat nr 308-958
visibility czytano 1203 razy

Harmonogram wykonania fundamentów domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
wiosna zbliża się wielkimi krokami czas więc zacząć planowanie robót. Spisałam harmonogram prac przy fundamentach, do stanu 0. Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności harmonogramu, jak też poprawności wybranych materiałów hydroizolacyjnych. Nie liczę oczywiście, że całość da się wykonać w takim czasie, jak to wynika z mojego harmonogramu. Podałam minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi etapami.

Dzień 1. Beton podkładowy klasy C12/16 w szalunku. Po 2-3 h od wylania betonu przykrywamy go folią PE 0,2 mm. (czekamy jeden dzień)

Dzień 2. Zdejmujemy folię PE. (czekamy jeden dzień, żeby powierzchnia betonu wyschła)

Dzień 3. Gruntowanie pod papę podkładową gruntem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych. (Bornit Grundbit) (czekamy jeden dzień)

Dzień 4. Papa podkładowa z grupy papy podkładowe termozgrzewalne grub. 4 mm termozgrzewalna z bitumem modyfikowanym SBS zbrojona włókniną szklaną – zgrzewana na zakładach. (Bornit Quandt G200 S4)
Szalunki, zbrojenie. Nie wbijamy prętów szalunku z beton podkładowy.

Dzień 5. Wylanie ław. Po 2-3 h od wylania beton przykrywamy szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. (czekamy 14 dni)

Dzień 19. Murowanie ścian fundamentowych warstwami równomiernie rozłożonymi po całym obwodzie ław, grubością do 4 warstw w jednym dniu. Zaprawa bez wapna, z domieszką z grupy domieszki do betonu napowietrzające (proszę o podanie nazwy handlowej odpowiedniego produktu) na pełne spoiny poziome i pionowe.

Dzień 33. Demontaż szalunków ław. (po czterech tygodniach od ich wylania)
Szlifowanie krawędzi wypukłych, poziomych i pionowych, pod kątem 45 stopni.
Przed gruntowaniem dokładnie oczyścić gruntowaną powierzchnię. Oczyścić też papę (ewentualnie w celu uniknięcia zabrudzenia papy można położyć na nią folie PE przed wymurowaniem ściany fundamentowej. Przed gruntowaniem folię uważnie odciąć, tak, żeby nie uszkodzić papy). Papę pokryć gruntem.
Gruntowanie gruntem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych, 0,25 l m2. Grunt nanosić wałkiem malarskim z długim włosiem (ruchami od góry do dołu) albo przez natrysk bezpowietrzny. Można też pędzlem ławkowcem. Wyschnięty grunt powinien tworzyć lepką powierzchnię. (Bornit Fundamentgrund)

Dzień 34. Wykonanie fasetek na styku betonu podkładowego z ławą fundamentową i ławy z murem z masy KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym 1:1 (Fundamentflex 2K)
Pierwsza warstwa izolacji nakładana pędzlem z włóknem sizalowym, wcierana w podłoże ruchem ósemkowym. Pół godziny wcześniej podłoże należy solidnie nasączyć wodą przez natrysk. (Fundamentflex 2 K)

Dzień 35. Po 12 h, max 24 h druga warstwa hydroizolacji. Nanosić identycznie jak pierwszą lub pacą stalową nierdzewną. NIE SKRAPLAĆ WODĄ. (odczekać trzy dni na wyschnięcie masy)

Dzień 38. Styropian XPS 15 cm klejony na placki masą (Fundamentflex 2K ?) (Czy styropian ma być z rowkami?) Folia kubełkowa kubełkami w stronę gruntu.

Zasypywanie fundamentów. Po stronie zewnętrznej piasek + pozostałości z budowy (pustaki, resztki betonu) zagęścić do ls 0,95 – 0,96.

Podłoga na gruncie:
1. Na stabilne podłoże 25 cm pospółki zagęszczonej do ls 0,95 – 0,96. (w jaki sposób sprawdzić zagęszczenie?)
2. Przekładka z geomembrany (jaka grubość?)
3. Żwir płukany 8-16 mm, ok. 15-20 cm.
4. Folia PE lub folia kubełkowa.
5. Beton podkładowy (czy beton podkładowy jest konieczny?)
6. Izolacja przeciwwilgociowa (jaka?)
7. Styropian EPS 200 lub XPS 200.
8. Folia aluminiowa.
9. Instalacja ogrzewania podłogowego (rurki PEX)
10. Wylewka betonowa min. 5 cm nad rurkami (razem min. 7).
11. Płytki

Czy na ścianie fundamentowej powinien być zalany wieniec? Nie potrafię stwierdzić czy w projekcie wieniec jest uwzględniony. Projekt jeszcze oczekuje na sprawdzenie przez pana. Gdzie i w którym momencie osadzić mankiety do przejść rur instalacyjnych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Miłosz Malektemat nr 308-1096
visibility czytano 1442 razy

Harmonogram wykonania fundamentów z rdzeniami w gruncie gliniastym


Po przeczytaniu większości Pana porad mam mały mętlik w głowie więc postanowiłem zinterpretować moją wiedzę i napisać swój harmonogram budowy mojego domu tym bardziej że kazał Pan pytać o wszystko bo każda odpowiedź i problem jest indywidualny.

Grunt na mojej działce to glina plastyczna, stan wody gruntowej w okresach wiosennych roztopów to 110 -120 cm, strefa przemarzania 100 cm. Działka nie jest równa opada w stronę drogi po ukosie najwyższa rzędna to 125 a najniższa 121,3. Domu 123,40 i 122,2 a punkt zero jest usytuowany wstępnie na 123,20 z tych powodów z KB postanowiliśmy się nie wkopywać za głęboko w grunt tak aby beton podkładowy i ławy nie miały kontaktu z wodą. Po wymurowaniu i zasypaniu fundamentów chcę obsypać je ziemią z górnej części działki.

Dzień 1. Zrobienie wykopu i szalunków.

Dzień 2. Wylanie betonu podkładowego C16/20 (B20) wysokości 10 cm w szalunkach i zacieramy na ostro, po 2-3 godzinach od wylania betonu przykrywamy go szczelnie folią PE 0,2 mm poprzez ułożenie na skrajach desek i obsypanie piachem. Czekamy 3 dni.

Dzień 6. Rano zdejmujemy folie czekamy do późnego popołudnia żeby beton wysechł i gruntujemy tylko wierzch betonu gruntem FUNDAMENTGRUND 0,2 L/m2. Czekamy minimum 12 h. Suchość gruntu sprawdzamy testem kciuka polegającym na silnym wciśnięciu kciuka do powierzchni i jednoczesnym obróceniu go o 90 stopni (nie zmniejszając nacisku). Jeśli po podniesieniu kciuk jest czysty, grunt wysechł. Jeśli nawet lekko przybrudzony na czarno, czekać na dalsze wysychanie.

Dzień 7. Zgrzewamy papę podkładową (QUANDT PYE PV 250 S 5) szerokości 75 cm tak aby wystawała poza obrys ławy 7,5 cm, punktowo co 2m oraz na każdym zakładzie 5-7 cm do podłoża, podgrzewając palnikiem lub gorącym powietrzem spód papy i przyciskamy do podłoża tak aby bitum wycisnął się na 1-2 mm poza obrys papy

Dzień 8-9. Szalunki z listwami fazującymi pionowymi (zakaz mocowania do betonu podkładowego poprzez dziurawienie go) układanie zbrojenia według projektu plus ,,L” o szerokości 80 cm w każdą stronę na rogach i na skrzyżowaniach ścian po dwa pręty na dole i u góry.

Dzień 10. Zalanie ław betonem B 20, wibrowanie krótkie i równomierne max 2-3 sekundy w jednym miejscu chyba że beton z domieszką plastyfikującą - wówczas można wibrować w jednym miejscu do kilku sekund. Gdy beton zacznie tężeć zbieramy 2cm betonu od krawędzi szalunków i 2 cm w głąb pod kątem 45 stopni zaraz za sobą nakrywamy go folią PE 0,2mm szczelnie. Czekamy 3 dni

Dzień 14 Zdejmujemy folię i szalunki. Teraz zależnie od przewidzianej pogody jeśli nie spodziewamy się ulewnego lub długotrwałego deszczu przez 4 dni to czekamy do wieczora żeby beton wysechł i gruntujemy boki ławy i wystającą spod ławy papę.

Dzień 15. Po teście kciuka i wyschnięciu gruntu wykonujemy fasetę w pachwinie między papą a ławą z masy FUNDAMENTFLEX 2K zmieszanej z piaskiem kwarcowym 0,2-0,7 w proporcji 3:1 (objętościowo ) i wygładzamy butelką po piwie. Faseta ma być o promieniu krzywizny 3-4 cm. Czekamy 24 godziny

Dzień 16. Nanosimy pacą stalową nierdzewną masę FUNDAMENTFLEX 2K przy zużyciu 1,5 kg/m2 na boki ławy (do fazowania 45 stopni) fasetę w pachwinie i papę podkładową chronimy przed deszczem przez 2-3 h. Czekamy 12-24 godziny.

Dzień 17. Nanosimy drugą taką samą warstwę w identyczny sposób a na górę ław zakładamy znowu folię PE

W przypadku deszczu zdejmujemy folię już po 1-2 dniach, zdejmujemy ostrożnie szalunki (bez uderzania a wyłącznie za pomocą "łapki" i obcęgów). Wykonujemy fasetę na gorąco z grupy taśmy klinowe bitumiczne i natychmiast wykonujemy gruntowanie bocznych ścianek ławy, a po kilku godzinach nanosimy tam pierwszą warstwę hydroizolacji FUNDAMENTFLEX 2 K przy zużyciu 1,5 kg/m2, po czym po 3-4 godzinach nanosimy drugą warstwę taką samą. Teraz jeśli po 4 godzinach nie spadnie deszcz - wygraliśmy walkę z czasem. Nakrywamy ławy znowu folią od góry. Czekamy do 14 dni od wylania ław z murowaniem ścian fundamentowych.

Dzień 21. Aby móc murować ściany po 14 dniach hydroizolacje rdzeni zaczynamy wykonywać już po 3 dobach przerwy poprzez zdjęcie foli tylko z rdzeni i naniesienie szlamu ELASTIKSCHLAMME ES za pomocą pędzla na grubość 2 mm ( zużycie 2 kg/m2 ) na cały przekrój rdzenia wychodząc poza jego obrys na 2-3 cm oraz na pręty zbrojeniowe oczyszczone szczotką drucianą z brudu i korozji zachodząc 2-3 cm. Po 6-12 h nanieść kolejna taką samą warstwe. Czekamy 2 dni

Dzień 23. Zdejmujemy pozostałą folię z ławy. Czekamy do wyschnięcia betonu.

Dzień 24 Gruntujemy gruntem FUNDAMENTGRUND cała ławę zachodząc na owe 2-3 cm nie dalej. Czekamy aż grunt wyschnie 12-24 godziny.

Dzień 25 Teraz mam zagwostkę z czego lepiej będzie wykonać dalszą hydroizolację na ławie… Z papy zaczynając układanie od rdzeni zachodząc na te 2-3 cm i palnikiem lub gorącym powietrzem rozgrzewamy spód papy podkładowej i przyciskamy do podłoża. Bitum ma wycisnąć się na 1-2 mm poza obrys papy. Potem układamy papę na pozostałą powierzchnię ław dbając by zakłady zachodziły na siebie 5-7 cm a te zakłady także zgrzewamy. Papa wystarczy jak jest szerokości 24-25 cm grubości ściany fundamentowej czy musi być szerokości ławy? Czy z masy FUNDAMENTFLEX zachodząc 2-3 cm na skraj szlamu i całą górną powierzchnię ławy nanosząc jedną warstwę na grubość 2 mm (zużycie 2 kg/m2) zatapiając w nią siatkę szklaną. Odczekać 24 h i nanieść jeszcze raz warstwę masy przy zużyciu 1,5 kg/m2 tym razem bez siatki.

Dzień od 25 do 30 Murowanie ścian fundamentowych (oszczerbione bloczki odkładać na bok a wymagające cięcia ciąć piłą nie młotkiem) max 4 warstwy na pełne spoiny pionowe i poziome z cementową domieszką NEOPLAST 124 firmy Torggler zamiast wapna w proporcjach (która będzie najlepsza?)
30 kg cementu, woda (ile?), 0,1 litra domieszki, 3,5-4 części kruszywa (objętościowo)
25 kg cementu, 9 litrów wody, 75ml domieszki, 27 dm3 piasku, 45 dm3 żwiru. Mieszać 10 min i zużyć w ciągu godziny.
25 kg cementu woda (ile ?), domieszka 250 ml, 3,5-4 sianego drobnego żwiru. Mieszamy przez 10-15 min

Dzień 31-32 Szalunki i zbrojenie wieńca.

Dzień 33. Wylanie wieńca betonem B 20 wibrowanie, przykrycie szczelnie folią po 2-3 h. Czekamy 7 dni. W międzyczasie sprawdzamy czy wszystkie spoiny ściany fundamentowej są wypełnione zaprawą, jeśli nie są lub są wżery w bloczkach większe jak 2 cm wypełniamy je masą szybkowiążącą SPERRMORTEL. Mniejsze ubytki uzupełniamy dowolną masą KMB zmieszaną z piaskiem kwarcowym 1:1. W strefie cokołu (40 cm nad gruntem) niwelacja musi być wykonana masą mineralną MULTI-MORTEL.

Dzień. 41 Ściągamy folie oraz szalunki i wykonujemy hydroizolacje górnej części wieńca z papy termozgrzewalnej szerokości 24 cm a w przekroju rdzeni dokładnie tak samo jak na ławach.

Dzień 45. Murowanie jednej warstwy ściany z gazobetonu w celu utrzymania ciągłości hydroizolacji.

Dzień 46. Gruntowanie strefy cokołu i 10 cm poniżej planowanego poziomu terenu poprzez spryskanie wodą i odczekanie 30 min. Następnie nanosimy tylko na zagruntowaną część pierwszą warstwę hydroizolacji polimerowo cementowej flex ELASTIKSCHLAMME ES za pomocą szczotki sizalowej zużycie 1,5 kg/m2. Na pozostałą część ściany i ławy nanosimy grunt FUNDAMENTGRUNT od strony zewnętrznej i wewnętrznej do wysokości 10 cm powyżej betonu podkładowego podłogi. Czekamy 12-24 godziny.

Dzień 47. Wykonujemy drugą warstwę hydroizolacji tak samo jak dzień wcześniej tylko bez moczenia wodą oraz wykonujemy fasetę poziomą i pionową między ścianami i ławą w proporcji 1:1 z FUNDAMENTFLEX 2K zmieszanym z piaskiem kwarcowym. Czekamy 24 godziny.

Dzień 48. Hydroizolacje FUNDAMENTFLEX 2K  2x1,5 kg/m2 wewnątrz zaczynamy zachodząc w pionie 5 cm poza fazowanie 45 stopni na ławie do końca zagruntowanej ściany nanosimy tak samo jak w dniu 16. Hydroizolacje FUNDAMENTFLEX 2 K 2x 1,5 kg/m2 od zewnątrz tak samo jak wyżej z tym że zachodząc 10 cm na cokół. Czekamy 3 dni.

Dzień 52-53 Ocieplenie styropianem Steinodur LP (rowki do fundamentu czy na zewnątrz?). Przyklejamy masą Fundamentflex na 2-4 placki o grubości 2-3 cm i takiej samej średnicy z lekkim dociśnięciem lub na piankę PU.

Dzień 54 Układanie membrany kubełkowej ( HDPE / PEHD ) kubełkami w stronę gruntu na ścianach fundamentowych i ławach od wewnątrz i zewnątrz. Sklejamy ją jakoś na łączeniach czy wystarczą tylko zakłady i kubełki wchodzące w siebie?

Dzień 55. Zasypanie fundamentów pospółką o uziarnieniu od 1 do 4 mm warstwami 25-30 cm jednoczenie z dwóch stron zagęszczając.zagęszczarką 500 kg do ls > 0,95-0,97. Każda warstwa powinna przejść 7-8 obejść zagęszczarki. Metoda sprawdzenia zagęszczenia. Sposób ten polega na próbie wbijania stalowego gładkiego pręta średnicy 10-12 mm młotkiem 0,5 kg pionowo - uderzając z podobną siłą jak przy wbijaniu gwoździa 4-calowego w drewno. Jeśli pręt wniknie w podłoże na głębokość 5 cm po mniej niż 5 uderzeniach, zagęszczanie jest zbyt słabe. Przy zagęszczeniu ze wskaźnikiem Is>0,95 na 5 cm trzeba nawet 10 uderzeń, ale to tylko wskaźnik.

Dzień 56 Ułożenie rur od wody i kanalizacji. Pierwszą warstwę 20-30 cm delikatnie zagęszczamy kolejne już normalnie.

Dzień 57 Na pospółce układamy geowłókninę poliestrową gramatury min 110 g /m2, na poziomie betonu podkładowego plus 2-3 cm powyżej przyklejamy wkładkę dylatacjną grubości 1 cm na piankę PU i do jej dolnej krawędzi nawozimy kruszywo płukane granulacji 8-16 mm lekko uklepać. Następnie nakrywamy kruszywo folia PE na suchy zakład 25cm i zalewamy betonem B 20 solidnie zagęszczając i wygładzając na ostro. Na drugi dzień po wylaniu betonu przykrywamy go szczelnie folią PE i pozostawiamy w spokoju na min 7 dni. Czekamy min 7 dni. Obciążenie paletami z pustakami dopiero po 4 tygodniach. Po 14 dniach można równomiernie układać pustaki nie wyżej niż w 3 warstwach podkładając deski, a nie palety.

Najtrudniejszy etap mam zaplanowane mam nadzieje że poprawnie jeśli nie proszę o poprawki i z góry dziękuję :)


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Robert B.temat nr 308-1180
visibility czytano 434 razy

Zagęszczanie zasypki fundamentów wodą - czy tak można?


Witam
Na mojej budowie dzieją się rzeczy dziwne. Wykonawca za zgodą kierownika budowy piasek z wykopów oraz zdjęty humus wymieszał i wsypał do środka fundamentów a potem zalał wodą.
Na moje pytanie do wykonawcy, a później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Co mam robić?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Artur Btemat nr 308-1278
visibility czytano 979 razy

Hydroizolacja fundamentu, gdy są rdzenie i popełniono błędy


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonywania fundamentów. Już wiem, że na tym etapie mam kilka kardynalnych błędów. Od razu odpowiadam na pytanie odnośnie wykonawcy i KB: uważają moje uwagi (które biorę z BDB oraz z książki) za jakieś wymysły i generalnie "tak się nie robi, a robi się jak oni robią". A co do projektu nie ma tam rysunków detali (już to zgłosiłem do projektantów).

Został wykonany wykop, następnie zostały zaszalowane ławy fundamentowe, w ławach została wybrana ręcznie ziemia do gruntu rodzimego, którego nie ruszyła koparka. Dno pod ławami zostało wyrównane suchym betonem. Wykonano zbrojenie i zalano betonem. Po wyschnięciu i rozszalowaniu położono papę (z posypką - teraz już wiem, że to błąd), zaizolowano rdzenie jak na załączonych zdjęciach.

Jestem na etapie dyskusji z wykonawcą, ponieważ nie reaguje na moje uwagi odnośnie złej izolacji rdzeni. Upieram się przy wykonaniu wieńca na ścianach fundamentowych (nie ma go w projekcie). Moje pytania są następujące:
(zakładam, że wieniec zostanie mimo wszystko wykonany)
1. Jak prawidłowo zaizolować ściany fundamentowe (wieniec) od ścian nośnych (wykonawca upiera się jak wyżej na folię hydroizolacyjną IZOWINYL TYP T - czytałem w różnych wątkach, że folia to folia i nie powinno się jej używać do izolacji)?
2. Jak odizolować rdzenie już na tym etapie lub na etapie po wylaniu wieńca na ścianie fundamentowej, ale jeszcze przed wylaniem chudziaka pod podłogę?
3. Czy jedyna słuszna izolacja ścian fundamentowych to masa KMB? (wykonawca upiera się, że w tym terenie dysperbit jest wystarczający - teren to przepuszczalny piasek) - mówiłem mu że dysperbit to emulsja, odpowiedź jak w drugim akapicie.
4. Jaką izolację zastosować pod ściany nośnie, żeby prawidłowo odizolować fundamenty ale jednocześnie móc ją połączyć z izolacją podłogi w środku domu?
5. Widziałem ten detal w książce FU-070 oraz FU-071 ale jest to detal dla sytuacji bez rdzeni, załączam wykonany odręcznie rysunek mojego przypadku i problem jest właśnie w tym, że są te rdzenie.
6. Czy zlikwidowanie mostka termicznego detal FU-071 może odbyć się tylko stosując ocieplenie wewnętrzne fundamentów? Czy można, np. zaizolować tylko 30 cm od góry fundamenty (oczywiście mam na myśli w tej chwili wewnętrzną ich stronę)? Czy może jest inny sposób jak np. zwiększenie warstwy izolacji przez co zacznie się ona w domu nieco wyżej?

Dodam, że grunt jest bardzo przepuszczalny, a ściany nośne miały zostać wykonane z betonu komórkowego H+H klasy 600.
Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Artur

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.