porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 145


 
 
16
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
Granixtemat nr 308-2729
visibility czytano 172 razy

Czy szlam sztywny nadaje się jako zaprawa do muru fundamentu


Dzień Dobry!

Mam pytanie z zakresu hydroizolacji połączenia ławy wykonanej z betonu napowietrzonego, a ściany fundamentowej z bloczka betonowego. Jako że ława ma rdzenie, zdecydowałem się użyć Bornit DS, pytanie czy drugą warstwę Bornitu DS można potraktować jako zaprawę do bloczka betonowego? Czy może lepiej w takim wypadku zastosować jedną warstwę Bornitu DS a na drugą warstwę jako zaprawa do bloczka betonowego zastosować Bornit Sperrmortel?

Czy któreś z tych rozwiązań będzie prawidłowe?
Czy stosować "Basisgrund" na ławę przed Bornit DS?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Jacek Rachwaltemat nr 308-2740
visibility czytano 243 razy

Ratowanie fuszerki przy wykonaniu ław żelbetowych


Witam,
Pilne, końcem tego tygodnia (35), wylewamy ławy. Sytuacja wygląda następująco,

- Grunt usunięty z całej powierzchni zabudowy + 1m, do poziomu -5cm poniżej betonu podkładowego.
- w całym wykopie, następnie ułożona 5cm warstwa piasku.
- Wykonane szalunki na szerokość ław
- wylane 10cm betonu podkładowego C15 ( na szerokość ław) - beton nie został przykryty ani pielęgnowany.
Wykonawca wykonał te prace bez informowania mnie o tym fakcie - bez komentarza.

Ze względu na to iż beton podkładowy jest szerokości ław - brak możliwości prawidłowego połączenia papy podkładowej z hydroizolacją pionową, w związku z tym zdecydowałem się na zmianę technologii i użycie betonu napowietrzonego do wylania ław.

Jest betoniarnia w odległości <10km, która wykonuje beton napowietrzony używając domieszki Buzer firmy Admitex. Po przeczytaniu Pana odpowiedzi / instrukcji odnośnie betonu napowietrzonego wzbudziły się we mnie wątpliwości o których poniżej.

Generalnie zachwala Pan beton napowietrzony, ale w wątku 2157, czytający może dojść do wniosku, że w Polsce nie można liczyć na dostarczenie betonu napowietrzonego a co najwyżej betonu o podniesionej mrozoodporności. W związku tym moje pytanie czy jest sens łudzić się, że to co zamówimy będzie spełniało stawiane wymagania?

W tym samym wątku pisze Pan o wymogu użycia kruszywa <8mm, ale w wątkach wcześniejszych pisze Pan o tym że kruszywo nie może być większe niż 16mm, jak to należy rozumieć? Ma Pan nową wiedzę, czy może przypadek w wątku 2157 jest inny i nie dotyczy budowy domu jednorodzinnego?

Czy używana przez okoliczną betoniarnię domieszka jest sprawdzona czy należy użyć innej?

Co mogę zrobić jako laik, by ograniczyć ryzyko wylania betonu, który nie będzie spełniał pożądanych wymogów?

Ps.
Niestety, nie jest łatwo wynająć fachowców z ugruntowaną wiedzą. Rozbrajające są odpowiedzi tychże "fachowców" (wykonawcy , projektanta i KB) wyjaśniających technologię słowami: tak się robi, wszyscy tak robią, całe życie tak robię,...
Dramat, no ale jestem uparty aby zrealizować wspólne marzenie o posiadaniu domu.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom

TLStemat nr 308-2764
visibility czytano 198 razy

Podbicie fundamentu z kamieniami otoczakowymi


Dzień dobry,

Planujemy realizację, w której konieczne będzie podbicie fundamentów w istniejącym budynku, jesteśmy na etapie oczekiwania projektu przez konstruktora. Jednak chcielibyśmy już na tym etapie dowiedzieć się kilku kwestii związanych z technologią i izolacją podbicia fundamentów. W załączeniu przesyłam zdjęcia odkrywki ściany fundamentowej, która wykonana jest z kamieni.
Zastanawiające nas kwestie to:
1/ po wykonaniu nowej ławy - czy ściana z kamieni ma być zatopiona w ławie czy ma być zostawiona przestrzeń w celu uzupełnienia szczeliny innym materiałem niż beton konstrukcyjny? jeżeli zostanie ta przestrzeń czy możemy ją wypełnić zaprawą sikagrout -4R?
2/ w przypadku braku szczeliny między ławą a kamieniami (ze względu na nieregularność krawędzi kamieni) nie będzie możliwości ułożenia hydroizolacji poziomej, czy kamień jest odpowiednim izolatorem termicznym i hydroizolacyjnym i nie ma potrzeby ułożenia hydroizolacji? Jeśli zaś jest taka potrzeba to w jaki sposób najlepiej to wykonać i za pomocą jakich produktów?
3/ projekt konstrukcyjny będzie oparty na 3 odkrywkach, jednak obawiamy się o nieregularność przekroju tych miejsc z uwagi na wiek budynku
Dlatego ciężko zaplanować hydroizolację, czy rzeczywiście kamienie stosowane niegdyś przy ścianach fundamentowych są wystarczającym izolatorem i nie potrzeby stosowania zarówno hydroizolacji poziomej, pionowej oraz termicznej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podbicia fundamentów porady inwestorom porady wykonawcom remonty

dariakowalskatemat nr 308-2880
visibility czytano 234 razy

Hydroizolacja i termoizolacja fundamentu na ławach


Dzień dobry,
przesłałam Panu do analiz projekt. Architekt poprawił część rzeczy, natomiast izolacją fundamentu muszę się zająć sama. Zgodnie z analizami styropian grubości 14cm (dla części mieszkalnej) ma być zarówno na częściach pionowych ściany fundamentowej jak i ławy oraz na części poziomej ławy. Czy mógłby Pan rozrysować mi elementy hydroizolacji w tym przypadku. Rozumiem, że folia kubełkowa też powinna zachodzić na ławę, można ją tak zginać?
Wykonawca doradza mi wykonanie fundamentu bezpośrednio na gruncie, bez betonu podkładowego i wykonanie szalunków ławy ze styropianu XPS. Ale wtedy ława nie będzie zaizolowana od dołu. Czy będzie to akceptowalne rozwiązanie dla moich warunków gruntowych?

Przeglądałam portal, nie znalazłam szczegółu fundamentu dla mojego przypadku. Bardzo pomocna była porada 72, ale to nie dokładnie ten przypadek.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

MacGyvertemat nr 308-2890
visibility czytano 79 razy

Ocena wykonania ocieplenia i hydroizolacji ławy schodkowej


Witam, 
chciałem się upewnić czy takie wykonanie jest zgodne ze sztuką a przede wszystkim czy jest bezpieczne? A więc, ekipa wykonująca ocieplenie fundamentów (dom z piwnicą) podkopała pod kątem prostym (w dół, w obrysie chudziaka) część ławy fundamentowej. Podkopanie jest poniżej chudziaka, tak jak na foto (część zabezpieczona czarnym preparatem to ława schodkowa, ten surowy beton to chudziak). Jest to ława schodkowa. Moje obawy są głównie o wodę z rynien i obsypujący się piach podczas okresów bez opadów. Ekipa utrzymuje, że nic nie powinno się stać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom


 
 
16
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.