porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 145


 
 
16
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Grzegorz Btemat nr 308-2440
visibility czytano 496 razy

Hydroizolacja ław i rdzeni, gdy fundament z pustaków szalunkowych


Dzień dobry,
Zgodnie z opisem z książki "Sekrety..." i zamieszczonych porad na rdzenie wystające z ławy zastosuję hydroizolację polimerowo-cementową sztywną (szlam mineralny). Natomiast martwi mnie nierówna powierzchnia betonu w okolicach prętów, gdyż ze względu na niewielkie odstępy pomiędzy prętami beton w tych obszarach nie był prawidłowo zatarty i występują duże nierówności na jego powierzchni. Czy na taką powierzchnię można bezpośrednio nakładać szlam, czy też należy najpierw wyrównać tę powierzchnię nanosząc jakiś dodatkowy materiał (np. cement, lub inny)? Na pozostałych powierzchniach ławy fundamentowej planuję zastosować papę podkładową SBS.

Kolejna kwestia która mnie bardzo niepokoi to trwałość szlamu mineralnego (sztywny) na styku pręt-beton. Na ławach będą układane pustaki szalunkowe zalewane betonem, rdzenie wchodzą w środek pustaków. Czy jeśli dojdzie do trącenia prętów rdzenia lub co gorsza do ich odginania podczas nakładania pustaków to czy szlam popęka i straci szczelność? Jeśli tak to, czy można już po założeniu pustaków szalunkowych w okolicach styku prętów z betonem nanieść dodatkową warstwę szlamu mineralnego, aby doszczelnić ewentualne spękane miejsca? Pustaki będą układane w 3 warstwach ok. 72 cm wysokości, pędzlem tzw. kaloryferowym powinno się sięgnąć już po ich nałożeniu na rdzenie.
Prosiłbym o poradę, jak sobie poradzić z montażem tych pustaków, aby mieć pewność, że szczelność hydroizolacji na rdzeniach nie została naruszona, a może jakiś inny preparat elastyczny mógłby zostać użyty?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia ławy fundamentowe

Indywidualistatemat nr 308-2448
visibility czytano 330 razy

Przygotowanie narożników fundamentów do hydroizolacji


Zastanawiam się jak wykończyć hydroizolację ścian fundamentowych z zewnątrz jeśli dochodzimy do narożnika pionowego części podpiwniczonej domu:
(zdjęcie nr1)

1. zewnętrznego 90 stopni rozciągającego się od ławy do stropu piwnicy
2. wewnętrznego 90 stopni rozciągającego się od ławy do stropu piwnicy

3. Czy postępowanie z wykończeniem narożników jest analogiczne w sytuacji braku podpiwniczenia zarówno od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony muru fundamentowego? (zdjęcie nr2)

Mój dom ma bardzo nieregularny kształt, jest częściowo podpiwniczony i takich narożników jest sporo (zdjęcie rzutu nr 3). Jak sobie z tym poradzić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

blaugraniaktemat nr 308-2464
visibility czytano 304 razy

Błędy w wykonaniu fundamentowania i błędy w projekcie ściany szkieletowej


Panie Jerzy,
Proszę o opinię:
1) Czy takie wykonanie fundamentów będzie poprawne, co ewentualnie poprawić?
Ława została wykonana niestety nie z betonu napowietrzanego, nie została również wykonana izolacja pomiędzy ławą a betonem podkładowym.
Obecnie zaplanowane jest ułożenie na ławie papy – no i tu zdaje się kolejny zonk. Zakupiona została papa podkładowa G200 S4 (Technonicol primaglas) - czy można taką papę już zastosować czy konieczne będzie wymienienie na talkowaną papę bitumiczną? Rozumiem, że papę wystawiamy poza lico bloczków fundamentowych - po 5cm z każdej strony wystarczy? Dodatkowo pod papę grunt bitumiczny zgodnie z Rys. FU-071 – czy może być dysperbit?
Następnie, po wymurowaniu ściany fundamentowej zaplanowane wykonanie hydroizolacji masą polimerowo-bitumiczną, wstępnie miałby to być Ceresit CP 44. Czy mimo, że spód ławy nie jest odizolowany od betonu podkładowego, izolację wykonać również na całości bocznych ścian ław czy tylko na górze ławy i dalej na ścianę fund.? Dalej ułożenie styropianu – tutaj jest to niestety EPS 100 zamiast EPS200. Czy to duży błąd? Na koniec membrana kubełkowa kubełkami do gruntu.

2) Projektant uległ inwestorowi, który „widział, że tak się robi w Niemczech” i zaprojektował w ten sposób ścianę piętra (załączam przekrój i rzut dachu). Nie bacząc już na dobór grubości termoizolacji, czy takie rozwiązanie w ogóle jest poprawne? Ów inwestor może owszem zna się na wykonywaniu dachów, które robi od lat, ale inne jego pomysły są absurdalne (np. wg niego najważniejsze jest odizolowanie ścian parteru od ścian fundamentu, a ściany fundamentu to właściwie mogłyby być nieizolowane, bo „beton lubi wodę”…), dlatego wolę zapytać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

dingleberriestemat nr 308-2484
visibility czytano 421 razy

Hydroizolacja fundamentu murowanego


Witam,
Proszę o pomoc przy doborze hydroizolacji na fundamentach. Warunki gruntowe: do pół metra piasek średni, poniżej glina pylasta. Do 4m brak zwierciadła wody.
Planuję wykonać:
- warstwa chudego betonu 10cm
- ława fundamentowa - na ławę dysperbit + papa podkładowa termozgrzewalna G (200) - 1 warstwa
- ściany fundamentowe z bloczka betonowego (tu zmiana z monolitu) - od wewnątrz dysperbit, na zewnątrz grunt Mapei + masa 2 składnikowa Mapei. Na to XPS 15 cm i folia kubełkowa - kubełki w stronę gruntu. Czy takie rozwiązanie jest właściwe?

W książce opisane jest że dla ław z rdzeniami na warstwę chudego betonu położyć papę podkładową. Czy papa podkładowa może być położna tylko bezpośrednio w miejscu gdzie będą rdzenie. Czy jednak trzeba ułożyć papę po całej długości chudego betonu?
Czy należy tą papę zgrzewać? Czy można papę zamienić na membranę fundamentową?

Temat jest pilny, ponieważ w poniedziałek rozpoczynam już wykopy.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Btemat nr 308-2552
visibility czytano 604 razy

Kiedy rozpocząć budowę, gdy grunt gliniasty?


Szanowny Panie Jerzy,

chciałbym poprosić o poradę co do najlepszego czasu na rozpoczęcie budowy domu, wylania fundamentów monolitycznych i wykonania stanu zero w Małopolsce dla domu parterowego jednorodzinnego, w którym fundamenty są tylko od zewnątrz (nie ma ścian nośnych wewnętrznych ani kominów, a strop stanowią dolne pasy więzarów).

Niestety nie zdążyliśmy z pozwoleniem na budowę i wykonaniem stanu 0 na jesień. Obecnie nie rozpoczęliśmy żadnych robót i zastanawiam się, kiedy zacząć. Zdecydowana większość fachowców, z którymi się konsultowałem doradzała mi, aby fundamenty wykonać na zimę, dodając domieszkę przeciwmrozową. Dzięki temu nie zrobiłoby się błoto przy wykopie jak na wiosnę, pojazdy by nie grzęzły, a fundamenty przez zimę by osiadły. Jest to też czas większej dostępności wykonawcy.

Zapoznałem się już z tematem nr 12, 77, 283, 347, 779, 1661, 2200, 2201, 2293, 2240, 2468. Jednak nadal nie mam pewności co do najlepszego czasu na budowę domu.

W zakresie budownictwa jestem laikiem, więc obawiałbym się stosować domieszki napowietrzającej do betonu, ze względu na (z tego co wyczytałem) jej małą popularność. A sam raczej nie potrafiłbym skontrolować czy mieszanka i dalsze prace fundamentowe z nią związane przebiegają prawidłowo. Zresztą sam proces prowadzenia robót betonowych w niskich temperaturach wydaje mi się wymagający i nawet gdybym wiedział teoretycznie jak go przeprowadzić, to miałbym opory, aby zwracać uwagę wykonawcy, jako że sam nie znam się na budownictwie.

KB sugerował, że na wiosnę, po roztopach, może być problem z upłynnieniem gruntu i grzęźnięciem betonowozu, koparki i innych ciężkich pojazdów, ale także z gorszymi warunkami dla wykonania wykopu pod fundamenty. Zimą grunt byłby twardy co ułatwiłoby te prace. Wykonawca również poparł pomysł rozpoczęcia robót w zimie. Ze względu na tendencje gruntów naszej działki do zmiany stanu pod wpływem wilgotności również mam obawy co do rozpoczynania prac ziemnych i fundamentowych na wiosnę. Zarówno KB, jak i wykonawca są osobami poleconymi, do których mam zaufanie tak samo, jak do pozostałych fachowców, którzy polecali rozpoczęcie prac w zimie. Niemniej ja sam byłbym spokojniejszy z odłożeniem rozpoczęcia robót na wiosnę.

Przytoczę wybrane fragmenty z opinii geotechnicznej dla działki, której wybrane strony załączam do posta:

"Nawiercone pyły są gruntami mającymi tendencję to zmiany stanu pod wpływem wilgotności. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia prac ziemnych i nie dopuszczać do zawilgnięcia tych gruntów w wykopie. Bezwzględnie należy ochraniać wykopy przed czynnikami atmosferycznymi. Czas pomiędzy wykonaniem wykopów a pracami fundamentowymi powinien być możliwie jak najkrótszy. Prace ziemne najlepiej wykonywać w okresie bez opadów atmosferycznych, aby dodatkowo nie nawadniać gruntów, a co za tym idzie pogorszenie parametrów wytrzymałościowych. Należy również zadbać o dokładne zabezpieczenie fundamentów przeciwko wodom gruntownym lub sączeniom."

"3. Przeprowadzone prace geotechniczne wykazały, że w podłożu zalegają czwartorzędowe utwory w stanie twardoplastycznym wykształcone w postaci pyłów i glin pylastych, których spągu nie przewiercono.
4. Wykonanymi otworami nie nawiercono żadnego poziomu wodonośnego."

Proszę o informacje, jeśli w swoim pytaniu nie zawarłem jakichś ważnych informacji.
PYTANIA:

1. Jaki byłby najlepszy czas na rozpoczęcie prac ziemnych i fundamentowych? Czy teraz (w zimie) czy dopiero na wiosnę?

2. Jeśli na wiosnę to kiedy? Trudno o prognozy pogody w tak odległym czasie. Na jakie terminy umawiać się z wykonawcą? Czy druga połowa marca, kwiecień, czy czekać do czasu samoistnego osuszenia się gruntu? A jeśli czekać na osuszenie gruntu to jak to z wyprzedzeniem zaplanować i skontrolować czy grunt jest odpowiedni?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc :) !
Pozdrawiam,
Marcin

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe nawierzchnie porady inwestorom projekty wykonawcze

Czarek temat nr 308-2568
visibility czytano 331 razy

Beton do wykonania ław


Witam, mam dwa pytania dotyczące użycia betonu w gruncie:

1. Czy zamiast betonu napowietrzonego dla ławy fundamentowej mogę użyć betonu np. C35/45 (B 45) bez izolowania masą KMB? Czytając o karbonizacji (dział: ABC fizyki budowli) zauważyłem, że zgodnie z rysunkiem wg Remmersa, jeśli zastosujemy wyższą klasę betonu czas karbonizacji dla 30 lat to około 1,5 cm. Budynki projektujemy np. na 50 lat oraz stosujemy otuliną dla zbrojenia 5 cm dla klasy ekspozycji XC2.

2. Czy można użyć jako podkład pod ławę fundamentową betonu C16/20 (B20) o konsystencji półsuchej? Pytam o to, ponieważ gdy mamy małą ilość betonu do użycia (około 2,5 m3), nie lepszym (niski wskaźnik w/c) i tańszym (brak pompy) będzie zakupienie i samemu ułożenie go w szalunkach wraz z ręcznym ubiciem?

Z wyrazami szacunku Cezary.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

Czarek temat nr 308-2571
visibility czytano 360 razy

Detal połączenia rdzenia ściany fundamentowej z ławą


Witam Panie Jerzy,
proszę o sprawdzenie szczegółu oraz przedstawienie ewentualnych błędów.
Z wyrazami szacunku Cezary.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty ławy fundamentowe rdzenie żelbetowe projekty budowlane projektowanie porady architektom

tomeciutemat nr 308-2625
visibility czytano 272 razy

Błędy przy fundamentowaniu domu


Witam,
pewnej moje klientce, której zaprojektowałem parterowy dom mieszkalny jednorodzinny na skarpie, wykonawcy, chyba ze strachu wykonali fundamenty całkowicie niezgodnie z projektem.
W pierwszej kolejności wykonali je o prawie 1,75 metra niżej niż projekt przewidywał, następnie wylali je bezpośrednio do gruntu, bez chudziaka, a ostatecznie okazało się że z wymiaru wstępnego ław 50x70 zostało 30x60. Zanim wszystko wyszło na jaw, ekipa już rozpoczęła murowanie ścian z bloczków betonowych, po czym wyleciała z budowy.

Projektant konstrukcji dokonał już oględzin i stwierdził że ławy wykonane w taki sposób od strony konstrukcyjnej mogą pozostać. Jednak uznał za konieczne aby posadzkę piwnicy nadlać na wykonane ławy fundamentowe (rozwiązanie nr 2) - da to możliwość wykonania ciągłej izolacji przeciwwilgociowej, jednak wymaga demontażu wykonanych ścian z bloczków betonowych.

Jako dopuszczalne rozwiązanie proponuje rozwiązanie nr 1, czyli dolanie posadzki do wykonanych ścian z bloczków betonowych, jednak zastrzega że prawie niemożliwym jest w tym przypadku zapewnienie ciągłości izolacji, chyba że ma Pan jakiś pomysł na rozwiązanie tego w taki sposób.

Natomiast rozwiązanie nr 3 próbuje przeforsować klientka, jako swoje argumenty podaje głównie większą wysokość piwnicy, która ma powstać po tym jak fundamenty zostały wykonane zbyt głęboko oraz oszczędność wynikającą z braku konieczności demontażu wykonanych już ścian. Jednak wykonanie ław w gruncie bardzo utrudni dobre ich oczyszczenie i zaizolowanie z uwagi na nierówności bocznych ścian ław fundamentowych.

Staram się znaleźć jakieś pewne, dobre i korzystne finansowo rozwiązanie dla klientki, bez konieczności wyburzania wszystkiego.

Będę wdzięczny za pomoc!

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady architektom

Mr_Harrytemat nr 308-2695
visibility czytano 254 razy

Beton napowietrzony do podbijania ław przygotowany w betoniarce na budowie


W związku z koniecznością wykonania podbicia ław pod częścią rozbudowywanego budynku proszę o uściślenie przepisu na beton napowietrzony wykonany na budowie za pomocą mieszalnika/betoniarki 100l. W kilku miejscach na forum pojawiają się przepisy na beton napowietrzony z zastosowaniem różnych domieszek. Proporcje nieco się różnią – co zapewne wynika z omawiania szczególnych przypadków każdego z użytkowników forum.

Proszę o podanie zalecanej domieszki napowietrzającej wraz z dozowaniem oraz zalecanych proporcji: cement cem I 42,5/żwir (5-15mm)/piasek siany (0-3mm)/woda. Zakładam, że nie bez znaczenia jest czas mieszania dla poszczególnych domieszek napowietrzających.

Do wyboru dostępne mam domieszki:
1. Torggler: Neoplast 124 – dozowanie zalecane przez producenta 50ml/50 kg cementu, na forum zalecane 150-180 ml/50 kg cementu.
2. Torggler: Uraplast SF – dozowanie producenta 0,5 -1 kg/50 kg cementu.
3. Ceresit: CO 84 – producent podaje dozowanie w stosunku do wody 1:55, zaleca do wykonania tynków nie betonu.
4. Schomburg: ASOLIT-LP/K - producent podaje dozowanie w szerokim zakresie 60 - 330 g/50 kg cementu – jakie dozowanie należy zastosować?
5. Sika: Sikacem Plast – dozowanie 200-400 g/50 kg cementu, na forum 300 ml/50 kg.

Proporcje mieszanki dla cementu cem1 klasy 42,5 na forum wahają się w zakresie:
A: 9,5l woda; 75ml Neoplast 124; 25 kg cement; 54kg (28l) żwir; 33kg (18l) piach; czas mieszania 8 minut.
B: 8,35l woda; 150 ml Sikacem; 25 kg cement; 67,5 kg (35,5l) żwir; 45,8 kg (25l) piach; czas mieszania 5 minut.
C: 26l woda; 110 ml Neoplast; 55 kg cement; 115kg żwir; 54kg piach; czas mieszania 15 minut.
D: 9l woda; 75 ml Neoplast 124, 25 kg cement cem 32,5; 45kg (24l) żwir; 27 kg (15l) piach, czas mieszania 15 minut.

Proszę o wskazanie optymalnych proporcji dla zalecanej domieszki napowietrzającej - najczęściej na forum przewija się Neoplast 124. Jeżeli inna domieszka np. ASOLIT- LP/K jest lepsza do wykonania betonu napowietrzonego na ławy fundamentowe – proszę o odpowiedni komentarz.

Czy procentowe zwiększenie ilości cementu daje pozytywny efekt, czy wręcz odwrotnie i otrzymany beton nie będzie „mocniejszy” – uzyskanie wyższej klasy zależy raczej od krzywej uziarnienia kruszywa? Wykonawcy mają czasem skłonność do zwiększania ilości cementu w celu zwiększenia klasy betonu wykonanego na placu budowy – czy to podejście jest słuszne?

Jak mogę zwiększyć płynność mieszanki bez szkody dla klasy otrzymanego betonu napowietrzonego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podbicia fundamentów porady inwestorom porady wykonawcom

Echolontemat nr 308-2718
visibility czytano 563 razy

Fundament na ławach w gruncie gliniastym trudnoprzepuszczalnym


Witam

Na wstępie od razu powiem że jednak muszę założyć kronikę budowy ponieważ jest zbyt dużo szczegółów które wymagają doprecyzowania. Ale na wstępie, bo czas goni, muszę tutaj zdać parę pytań odnośnie fundamentów.

Teren na głębokości posadowienia ław według badan geologicznych, glina piaszczysta + żwir IL:0.20 Ława na rzędnej 132.5m npm. Szerokość lawy 50cm po obwodzie z czterema poszerzeniami do 80cm. Dobrze dozbrojona. Bez słupów i wieńca ściany fundamentowej.
Teraz woda jest poniżej ław ale bywa że i nad ławą będzie stała. Dren opaskowy według hydrologa nie ma sensu z racji problemu pozbycia się wody przez studnie (nie)chłonne.

1. Z racji takiego gruntu sam beton podkładowy wylałbym bezpośrednio w gruncie bez dodatkowego szalowania (wybranie ziemi do posadowienia ławy 132.5) oraz jakieś znaczniki z zaznaczonym poziomem, pytanie tylko o ile szerzej? Ława plus 20cm na stronę? Bo chyba lanie na więcej wszędzie to nie do końca dobry pomysł (ścinanie podkładu przy siadaniu).

2. Docinać papę z 15cm zapasem czy więcej? Niestety z jednego metra nie zrobię dwóch pasków po 50cm bo to za mało, a szkoda bo będzie dużo odpadu.

3. Beton klasy C16/20 jako podkład na 15cm bo bednarka w pionie plus otulina. Pytanie tylko czy bawić się w jakieś klasy ekspozycji? Z jednej strony dobrze że beton będzie wilgotny bo zatopiony uziom będzie lepiej działać. Z drugiej niech nie zdegraduje

4. Po 2 dniach będzie można już dawać grunt i dwa dni później papę? Planowałem użyć papę icopal fumdament szybki profil SBS 4.0, myśląc że jest dobra ale czytając różne porady to zacząłem wątpić, m.in. w poradzie 371 pan pisał że jest pokryta folią więc masa KMB się z nią nie wiąże, że rozpuszcza styropian, że osnowa poliestrowa się łatwo topi oraz generalnie że papa jest słabym rozwiązaniem. To co brać?

5. Grunt pod papę może być Bornit Fundamentdicht bo i tak będę szedł w ten system KMB czy trzymać się icopala, jeżeli będzie icopal?

6. Od kiedy grunt przy wykopie nie jest już narażony na rozmiękczanie? np. zasypanie do górnego poziomu ławy czy już w momencie wylania betonu podkładowego? Pod warunkiem nie tworzenia się kałuż w bezpośrednim sąsiedztwie. Wykop będzie pełny, nie tylko pod samymi lawami.

7. Wiem że grunt jest słabo przepuszczalny wiec zastanawiam się razem z KB czy zrobić poza wykopem głębszy rów by woda opadowa mogla gdzie spłynąć? Pytanie czy to faktycznie pomoże, no i co ze środkiem? Wykorzystać przepusty pod ławą jako dren tymczasowy?

8. Nie trzeba podlewać beton podkładowy czy ławę gdy będzie zabezpieczony przed parowaniem folią?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
16
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.