porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 19

 
 
2
 
1
 
 
 
Piotrek

dział 308
temat nr 389

Czy instalacja PV się opłaca?


Chciałbym uzyskać jakieś informacje na temat ogrzewania elektrycznego. Wiem że jest ono jednym z najdroższych ale jak by to wyglądało w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną i patrząc na to trochę szerzej. Poczynając już od tego że rezygnujemy z gazu z podłączenia się do sieci z instalacja w domu z zakupu pieca z budowy komina obróbki go na dachu itd.

Jakie może być średnie przybliżone zużycie energii elektrycznej przy takim ogrzewaniu no i oczywiście mnóstwie innych urządzeń elektrycznych w domu dla rodziny 4 osobowej i domu prostym z dwu spadowym dachem o powierzchni 130 m2 z poddaszem użytkowym. w moim przypadku połacie dachu usytuowane na północ i południe.

Koszt instalacji jakiej mi zaproponowano na polskich panelach a nie jakiś chińczykach to 32 tys zł. jest to 18 paneli które dają 5,1 kW i 6500 kWh/rok. do tego jest dofinansowanie w wysokości 25% i myślę że na instalacje ogrzewania elektrycznego też można ja dostać nie wiem czy w takiej samej wysokości.

Czy ma to racje bytu ? czy w ogóle jest sens rozważać taka opcje czy panele PV są w stanie zaspokoić przy naszym klimacie zapotrzebowanie instalacji elektrycznego ogrzewania ? ewentualnie jak to policzyć?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne domy jednorodzinne domy energooszczędne energochłonność energia słoneczna porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 400

Siatki i farby chroniące przed elektrosmogiem


Ostatnio przeglądałem produkty firmy sto reklamowanej tutaj i pojawił się produkt: Sto-Abschirmgewebe AES - siatka zbrojąca z ochroną przed elektrosmogiem, choć z pojęciem elektrosmogu już się spotkałem, poczytałem trochę więcej badań i naukowcy niejednoznacznie wskazują na szkodliwe działanie (wiele badań dopiero startuje, także robimy za króliki doświadczalne). Czasem fale elektromagnetyczne mogą być groźne, czasem nie (mówimy o zastosowaniach w urządzeniach domowych, a nie wojskowych gdzie odpowiednia częstotliwość zabija). Naukowcy zgadzają się prawie wszyscy, że dzieci zamieszkujące przy liniach wysokiego napięcia mają dwukrotnie większą szansę zachorować na białaczkę (potwierdzono naukowo). Są nawet dyrektywy unijne, wskazania WHO, że elektrosmog jest uważany za potencjalnie czynnik rakotwórczy, czyli temat zauważony na świecie i choć wiele osób pewnie puka się w czoło, że znowu ktoś bredzi, ale z drugiej strony, kiedyś lekarze uważali, że lekarz rąk nie myje bo dżentelmen ma zawsze czyste ręce, a dokonywali operacji, jak wiemy nie było to najlepsze dla pacjenta, namawiali też do palenia papierosów, także znowu czas pokazał, że byli w błędzie. Podaję te dwa przykłady nie jako, negatywny przykład wiedzy lekarzy, ale dlatego, że człowiek wykształcony, może tak diametralnie się mylić. Nauka się zmienia i to co uważane za bezpieczne może okazać się z biegiem czasu nie aż tak bezpieczne. Wiele też mówi się o odpowiednim dobraniu roślin do domu, które w jakimś stopniu neutralizują wpływ elektrosmogu w naszym domu - jako najtańsza i wskazana opcja. I teraz pytania:

1. W takim wypadku jak i czy w ogóle chronić nasz dom, mieszkanie, produkt wyżej wymieniony nie należy do firmy krzak, a ma ona już jakąś renomę więc czy warto takie rzeczy stosować.
2. Czytając natrafiłem na farbę NoEM (w załączeniu karty i certyfikaty), co Pan o niej sądzi, warto myśleć o czymś takim?
3. A jak z kuchnią indukcyjną coraz bardziej popularną, która wytwarza najsilniejsze pole elektromagnetyczne z urządzeń w domu - z punktu fizyki jest się nad czym zastanawiać jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie, czy lepsza jest ceramiczna, gdzie prąd też wytwarza fale. Czy gaz mimo wszystko jest optymalny?

nr 1
nr 2
komentarze: 5
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mikroklimat smog

Cezary Wielowski

dział 308
temat nr 574

Parkiet, a ogrzewanie podłogowe - jakie skutki?


Wiadomo że drewno jest izolatorem ale czy na tyle aby znacząco ograniczać sprawność ogrzewania podłogowego. czy tylko opóźni nagrzanie pomieszczeń ? W jakim stopniu dochodzi do sprzeczności? Mam na myśli prawdziwe drewno np 15 mm klejone warstwowo.
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budowa domu jednorodzinnego podłogi wspomaganie projektowania porady architektom porady inwestorom

mkoz

dział 308
temat nr 797

Ściany szkieletowe bez analiz c-w


Dzień dobry
Podesłano mi następujący link nt. wentylacji dyfuzyjnej i struktury ścian szkieletowych w budynkach wznoszonych przez firmę z załączonego linku
http://www.dworekpolski.pl/tech-i-eko/energia/wentylacja
Widzę ze struktury ściany że treść odbiega od zaproponowanej przegrody bo jedną z warstw zewnętrznych stanowi płyta osb, która ma wysoki opór dyfuzyjny i jest duża szansa że w połączeniu ze szczeliną wentylacyjną doprowadzi do kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie płyty osb.
Mam pytanie czy istnieje coś takiego jak wentylacja dyfuzyjna, czy jest to zjawisko które może mieć wpływ na klimat w pomieszczeniach, czy też jest z uwagi na skalę zupełnie pomijalne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Seweryn Cichy

dział 308
temat nr 1204

Jak samemu obliczyć roczny koszt za ogrzewanie domu


Panie Jerzy
Mam projekt budowlany. Czy na jego podstawie mogę sam policzyć ile będzie mnie rocznie kosztowało ogrzewanie tego domu?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne energia energochłonność porady inwestorom

peper

dział 308
temat nr 1305

Co powinien zawierać projekt budowlany?


Wielokrotnie zaznacza Pan, że projekt budowlany powinien zawierać wszystkie informacje potrzebne, żeby poprawnie zbudować dom bez pozostawiania niedomówień. Czytałem również rozporządzenie na ten temat. Trudno jednak laikowi wywnioskować z niego co powinien wymagać od projektanta, żeby projekt spełniał to kryterium.

Stąd prośba - czy mógłby Pan wymienić chociaż te najczęściej pomijane a mimo to istotne elementy? W szczególności chciałbym wiedzieć jakie rysunki detali powinny się znaleźć w projekcie i na jakim poziomie szczegółowości. Wiem, że to zależy od konkretnego przypadku, ale z pewnością są jakieś elementy wspólne dla większości projektów.

Jeśli byłaby możliwość odnieść się szczegółowo do mojego przypadku, to projekt koncepcyjny wysyłałem na potrzeby analizy nr. 2054/2019.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe projekty budowlane porady inwestorom

Tomekk

dział 308
temat nr 1481

Biokominek w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,
Przeglądając temat nr 009 dział 708 - Doprowadzanie powietrza do kominka stwierdziłem, że lepiej będzie pomyśleć o alternatywie. "Koza" przy odpowiednich warunkach początkowych byłaby trochę łatwiejsza w instalacji (jeżeli doprowadzanie powietrza byłoby przez ścianę), ale ostatecznie w naszym przypadku i po lekturze tematu/książki stwierdzam, że u nas chodzi głównie o okazjonalne polepszenie komfortu psychicznego widokiem płomienia w kominku ;).
W związku z tym wstępnie na alternatywę obrałem biokominek, ale jeszcze chciałbym się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem albo czy producenci o czymś nie wspominają.

Po lekturze w internecie plusy wyglądają fajnie.
- nie trzeba dodatkowego komina na odprowadzanie spalin
- nie trzeba myśleć o doprowadzaniu powietrza z zewnątrz i problemach z tym związanych dla wentylacji hybrydowej/mechanicznej
- odpowiedni montaż nie wymaga specjalnych przemyśleń. Można ulokować w zabudowie oddalonej od ściany, więc na logikee rozumiem, że dodatkowych analiz c/w w takim przypadku nie ma potrzeby robić pod warunkiem zachowania odstępu od ściany ?
Producenci piszą, że wydziela tyle CO2 co dorosła osoba... tutaj oczywiście na moją prostą logikę to zależy od wielkości takiego kominka. Rozumiem, że powietrze będzie dalej zaciągane z zewnątrz. Czy trzeba się tym przejmować i brać to pod uwagę w wyliczeniach do wentylacji, jeżeli kominek będzie używany sporadycznie?
Czy jeszcze ma Pan jakieś uwagi odnośnie biokominków i czy o czymś jeszcze należałoby pamiętać?
pozdrawiam,
Tomek
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominki komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

Maverick

dział 308
temat nr 1584

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

komentarze: 3
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

Tomis8891

dział 308
temat nr 1713

Rekuperacja z wykorzystaniem szamba


Witam Panie Jerzy zwracam się z prośbą o poradę.
Planuję w najbliższym czasie montować szambo betonowe 12 tyś. litrów pojemności. Moja koncepcja nagrzewnicy wstępnej przed rekuperatorem polegała by na tym aby w tym szambie zamontować wymiennik rurowy połączony z nagrzewnicą wodną kanałową wielorzędową (wersja na lato ) oraz połączenie dodatkowo tego pod wężownicę w bojlerze (wersja na zimę jeżeli będą mrozy). Pod ławą fundamentową mam wstawiony przepust z rury PCV do kotłowni na tego typu instalacje. Załączam również poglądowy schemat graficzny. Nie wiem czy taka koncepcja ma sens proszę o poradę i pozdrawiam Tomasz
nr 1 nagrzewnica wodna rekuperacja koncepcja
autor: Tomasz
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli odzysk ciepła rekuperacja porady inwestorom

AgTo

dział 308
temat nr 1798

Jak to jest z domami pasywnymi?


Witam.
W przyszłym roku rozpoczynamy budowę domu. Po przeczytaniu różnych for budowlanych chcemy żeby był to dom pasywny. Gotowy projekt kupiliśmy dwa lata temu. W tym roku kupiliśmy Pana super książkę i nie znaleźliśmy w niej ani zdania o domach pasywnych. Dlaczego? Nasz projekt to zwykły mały domek parterowy z użytkowym poddaszem o powierzchni; parter 105 m i poddasze 26 m2. Tak jak chyba większość inwestorów myślałam że wystarczy zastosować odpowiednie ocieplenie, rekuperator z GWC, okna z certyfikatem i to wystarczy żeby wybudować dom który zużywa 15 KWh/m2 na rok. Po lekturze Pana książki dowiedzieliśmy się że każdy dom wymaga indywidualnych rozwiązań i musi mieć swoją analizę cieplno-wilgotnościową i ekonomiczną.

W związku z tym bardzo proszę o odpowiedź jakich materiałów należy użyć do budowy fundamentów? Czy ocieplać fundamenty od zewnątrz dużą ilością styropianu czy może zainwestować przede wszystkim w dobrą izolację która zlikwiduje mostki cieplne pomiędzy fundamentem a ścianami?

Jak to jest z tymi domami pasywnymi? O co chodzi? Przyznamy się szczerze że jesteśmy już zdezorientowani. Każdy doradza co innego. Dlatego potrzebujemy pomocy z Pana strony jako specjalisty.

Pozdrawiamy
Agnieszka i Tomek Ch.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inwestorom porady architektom porady inżynierom domy energooszczędne


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.