porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

z życia wzięte

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT - karta techniczna produktu.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

ilość tematów: 3
Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-021

Chemoodporne izolacje w kanałach ściekowych celulozowni

Opublikowano: 2022-11-12

Wielu sądzi, że fizyka budowli dotyczy tylko budynków mieszkalnych. Nic bardziej błędnego! Fizyka budowli dotyczy wszelkich budynków i budowli - od mieszkalnych małych i wielorodzinnych, przez kubaturowe, komunalne czy przemysłowe, na zabytkowych skończywszy. Dotyczy także budowli drogowych, rzecznych, morskich, kolejowych i podziemnych czy podwodnych. Jednym słowem: wszelkich budowli - nie tylko na Ziemi, ale na dowolnej planecie - czyli wszędzie gdzie działają prawa fizyki. Jednym z takich na pozór dziwnych miejsc, są kanały ściekowe w celulozowni - temat niezwykle ciekawy.

Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty przecieki kanały ściekowe ścieki przemysłowe

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-025

Błędy projektowe i wykonawcze w budynku wielorodzinnym ze stropodachem wentylowanym

Opublikowano: 2023-10-22

Duży deweloper zwrócił się do mnie o ustalenie przyczyn występowania silnych zawilgoceń i pleśni na ścianach i sufitach w mieszka­niach najwyższej kondygnacji budynku wielorodzinnego w Warszawie. Problem był pilny i poważny, bo budynek na gwarancji.


Zastałem następujący stan: W mieszkaniach zimą wyczuwa się pleśń i stęchliznę. Na styku ścian zewnętrznych i sufitów w kuchniach i pokojach oraz w ościeżach okien i drzwi balkonowych ogniska pleśni. W miejscach tych widać gołym okiem mokre plamy, a nawet kropelki wody. Według relacji mieszkańców zamieszkujących od dwóch lat, już po trzech miesiącach od zamieszkania, zimą na styku sufitów i ścian zewnętrznych w po­kojach i kuchniach pojawiły się mokre plamy i woda spływała na pod­łogę z tych miejsc (fot. 1, 2).




Jerzy B. Zembrowski


Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń mostki cieplne naprawy ocena stanu technicznego ocieplenia odgrzybianie okapy dachowe opinie techniczne porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe projekty wykonawcze remonty stolarka PCV stropodachy wady budynku wentylacja grawitacyjna wykonawstwo zagrzybienia zawilgocenia attyki

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-026

Problemy z kotwieniem turbin i pomp w elektrociepłowni

Opublikowano: 2023-10-24

W EC w Białymstoku zaszła konieczność wymiany turbiny energetycznej oraz potężnych pomp wody obiegowej. Nowe turbiny i nowe pompy miały zupełnie inne rozstawy kotew mocujących je do żelbetowych fundamentów. Stało się jasne, że trzeba w istniejącym betonie wyciąć otwory, a w nich zalać masą kotwiącą nowe sworznie i śruby mocujące.

Szybko się okazało, że problem wcale nie jest prosty, jak bywało przed laty. Otóż, kiedyś mocowano te kotwy i śruby w czasie, gdy EC nie była jeszcze uruchomiona. Rzecz w tym, że obecne kotwienie odbywało się w niecodziennych warunkach, bo podczas normalnej pracy pozostałych turbin, generatorów i najróżniejszych pomp obiegowych. Pracy tej towarzyszą potężne drgania i wibracje o najróżniejszych częstotliwościach.


Podczas kotwienia.
Jerzy B. Zembrowski

Zakotwione łoże pompy.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania wytrzymałościowe kotwienia budownictwo przemysłowe


7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.