porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

z życia wzięte

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT - karta techniczna produktu.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

ilość tematów: 5
Jerzy B. Zembrowskitemat nr 709-012

Ocieplenie poddasza, czy żart?

Opublikowano: 2020-10-09

Znana na rynku warszawskim firma developerska zwróciła się do mnie o pomoc w ustaleniu przyczyn zawilgoceń i plam wokół okien na wszystkich poddaszach użytkowych świeżo zbudowanego kompleksu wielorodzinnego. Okazało się, że te objawy wystąpiły już kilka miesięcy po przekazaniu mieszkań do użytkowania, tj. w pierwszym okresie zimowym.

 


Widok mieszkania na poddaszu podczas wykonywania odkrywek
Jerzy B. Zembrowski

Widok po zdemontowaniu dolnej płyty GK.
Jerzy B. Zembrowski

Widok pod zdemontowanym parapetem.
Jerzy B. Zembrowski

Widok pod oknem dachowym.
Jerzy B. Zembrowski

Krokiew pomiędzy oknami dachowymi.
Jerzy B. Zembrowski

Pod folią pustka zamiast ocieplenia.
Jerzy B. Zembrowski

Ani śladu po folii paroizolacyjnej.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze dachy poddasza użytkowe ocieplenia

Jerzy B. Zembrowskitemat nr 709-013

Naprawa przeciekających żelbetowych podziemnych zbiorników wody pitnej

Opublikowano: 2020-10-09

Duża i z tradycjami firma budująca dla przemysłu, po wybudowaniu i oddaniu do użytkowania dwóch żelbetowych podziemnych zbiorników wody pitnej pracujących na potrzeby dużego szpitala wojewódzkiego, stanęła w okresie gwarancyjnym w roku 2003 przed potrzebą pilnego rozwiązania problemu z przeciekaniem tychże zbiorników. Wydawało się, że podczas budowy wszystkie prace wykonano poprawnie i zgodnie z wymogami technologicznymi oraz sztuki budowlanej. Jednakże w obu zbiornikach po kilku miesiącach eksploatacji wystąpiło wyciekanie wody wodociągowej do gruntu.



Ogólny widok na jeden ze zbiorników i budynek pompowni.
Jerzy B. Zembrowski

Wnętrze zbiornika z widocznymi pęknięciami żelbetu.
Jerzy B. Zembrowski

Spód żelbetowego zbiornika na wodę.
Jerzy B. Zembrowski

Zbliżenie na pęknięcia żelbetu.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo komunalne zbiorniki wody pitnej porady wykonawcom naprawy

Jerzy B. Zembrowskitemat nr 709-015

Niekonwencjonalny taras z problemami

Opublikowano: 2020-10-11

Pewien minister kupił od developera okazały dom pod Warszawą, do którego projekt wykonała pracownia architektoniczna. Już podczas pierwszej zimy pojawiły się mokre plamy na stropie parteru, nad którym znajdował się rozległy taras. Inwestor zażądał od developera usunięcia wad, co ten wezwawszy podwykonawcę zdemontował wszystkie warstwy tarasu i ... ułożył je ponownie - zgodnie z projektem budowlanym. Podczas najbliższej zimy mokre plamy na stropie pojawiły się znowu i to z większym nasileniem. Wezwany developer i wykonawca bezradnie rozłożyli ręce, a potem wezwali projektanta, by ten określił przyczynę takiego stanu.


Architekt po kilku dniach przemyśleń i  analizy swojego projektu błędów nie znalazł i odpisał, iż przyczyna leży w niedbałym wykonawstwie lub zastosowanych przeterminowanych produktach. Developer więc roszczenia ministra odrzucił, ale jednocześnie zastrzegł, że wykona stosowne poprawki jeśli jakiś ekspert wskaże przyczyny takiego stanu rzeczy i poda technologię usunięcia przyczyny. W rozmowie z kupcem powiedział, iż on i jego inżynierowie nie wiedzą co jest przyczyną tego stanu i zastrzegł, że z czymś takim mają do czynienia po raz pierwszy. Minister widząc, iż nic już tą drogą nie wskóra, zwrócił się do mnie o pomoc.



Mokre plamy i wykwity na suficie salonu.
Jerzy B. Zembrowski

Mokre plamy i wykwity na suficie salonu.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze tarasy porady inwestorom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-021

Chemoodporne izolacje w kanałach ściekowych celulozowni

Opublikowano: 2022-11-12

Wielu sądzi, że fizyka budowli dotyczy tylko budynków mieszkalnych. Nic bardziej błędnego! Fizyka budowli dotyczy wszelkich budynków i budowli - od mieszkalnych małych i wielorodzinnych, przez kubaturowe, komunalne czy przemysłowe, na zabytkowych skończywszy. Dotyczy także budowli drogowych, rzecznych, morskich, kolejowych i podziemnych czy podwodnych. Jednym słowem: wszelkich budowli - nie tylko na Ziemi, ale na dowolnej planecie - czyli wszędzie gdzie działają prawa fizyki. Jednym z takich na pozór dziwnych miejsc, są kanały ściekowe w celulozowni - temat niezwykle ciekawy.

Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty przecieki kanały ściekowe ścieki przemysłowe

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-028

Fatalne skutki błędów w projekcie garażu galerii handlowej

Opublikowano: 2023-11-15

Już po kilku miesiącach eksploatacji pewnej dużej galerii handlowej najpierw na poziomie garażowym -1 pojawiły się liczne zacieki na ścianach okalających garaż podziemny oraz przeciekanie wody przez strop na kondygnację -2. Objawy te się nasiliły w deszczowych porach, a szczególnie zimą i wczesną wiosną.


Administrator galerii mocno się zdziwił, bo po szczegółowych oględzinach garażu na obu poziomach okazało się, że kapiąca z aut woda oraz topniejący śnieg wpływają do zainstalowanych w posadzkach licznych kanałów odwodnień liniowych na obu poziomach garaży i nigdzie nie ma zastoin wody na posadzkach. Zwołano w trybie pilnym naradę z udziałem autora projektu galerii, kierownika budowy i generalnego wykonawcy oraz rzeczoznawcy budowlanego. Komisja obejrzała objawy, posadzki, odkryto kanały odwodnień i … spisano protokół uznający poprawność zaprojektowania, wykonania i eksploatacji obiektu. Po prostu nie znaleziono przyczyny zaistniałych objawów. Mało tego, bo w konkluzji stwierdzono, że objawy muszą pochodzić z jakiejś awarii instalacji wodnej: wodociągowej, wody c.w.u. albo ogrzewania.


Administrator zlecił wykonanie szeregu prób ciśnieniowych tych instalacji. Niestety, przecieków nie znaleziono – wszystkie instalacje okazały się szczelne. Wszystkie opisane negatywne objawy uniemożliwiały normalną eksploatację obu poziomów garaży oraz groziły osłabieniem konstrukcji nośnej budynku - spowodowanym korozją stali zbrojeniowej oraz betonu.



Widok garażu na poziomie -2.
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo użyteczności publicznej garaże hydroizolacje naprawy odwodnienia odpływy liniowe wewnętrzne parkingi posadzki betonowe przecieki projekty wykonawcze wady budynku wykwity remonty


c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.