porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2887


 
 
290
   ...  
173
 
172
 
171
 
170
 
169
   ...  
1
 
 
Maciej Kuleszatemat nr 308-1709
visibility czytano 323 razy

Powłoka żywiczna poliuretanowa na jastrychu anhydrytowym


Pacjent: podłoga w piwnicy. Pomieszczenie przeznaczone na sprzęt techniczny (kotłownia) i pom. gospodarczo-warsztatowe. Wentylacja mechaniczna. Ogrzewanie - jeden grzejnik pod oknem. W piwnicy mam wylewkę anhydrytową o parametrach C25, F5. Pod spodem jest płyta fundamentowa 25 cm. Posadzka jest na głębokości ok. 2,5 m poniżej gruntu. Czy mogę bez obaw nałożyć posadzkę żywiczną w technologii Sikafloor 400 N elastic po uprzednim zagruntowaniu wylewki? Pod wylewką nie ma ocieplenia - wylewka anhydrytowa jest położona na zagruntowany beton B25.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki chemoodporne posadzki betonowe porady inwestorom nawierzchnie

Joanna_Hotloś temat nr 308-1708
visibility czytano 564 razy

Bezmyślność układaczy rur kanalizacyjnych


Rury kanalizacyjne przechodzące przez beton podkładowy podłogi nie mają rury osłonowej, ani żadnej dylatacji, większość rur jest zlicowana z powierzchnią betonu podkładowego, tak że nie ma możliwości wykonania na nich fasetki ochronnej z KMB. Są również rury "wychodzące" na ścianę fundamentową i "wchodzą" w ścianę z betonu komórkowego oraz jedna w komin (nie ma dostępu w celu zabezpieczenia hydroizolacją). proszę o podanie technologii napraw.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Miecz Lewtemat nr 308-1707
visibility czytano 297 razy

Popękana wylewka samopoziomująca


Panie Jerzy
Wykonawca wylał masę samopoziomującą w całym domu na grubość od 5 do 15 mm. Twierdzi, że wykonał ją zgodnie z instrukcją producenta, ale jest problem, bo na drugi dzień po wylaniu ten samopoziom popękał niemiłosiernie. Pęknięcia dochodzą nawet do 1 mm i mają długość od 30 do 80 cm. Nie mają jakiejś linii regularnej bo są w różnych kierunkach.
Widziałem jak mieszają proszek z wodą w wiadrach 30 litrowych mieszadłem elektrycznym i potem wylewali masę a na koniec taczali wałkami igłowymi.
Z tym, że mieszali tylko raz a kiedyś widziałem jak Pan pisał że takie masy miesza się dwukrotnie. Czy to może być przyczyną popękania wylewki? Co dalej począć - skuwać?

Z góry dziękuję za poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego remonty posadzki mieszkaniowe porady inwestorom

GiePotemat nr 308-1706
visibility czytano 350 razy

Osiadanie podłogi parteru - efekt fuszerki


Witam  Pana.
Wszystko zaczęło się po tej zimie. W domku mieszkamy od 6 lat i do tej pory prawie nic się nie działo ale tej wiosny zaczęło się dziać czyli podłoga na parterze na gruncie obniżyła się o 2-3 cm. Pękają ściany działowe i mam wrażenie, że to katastrofa budowlana!

Domek jest parterowy, bez poddasza użytkowego o powierzchni ok 130 m. Strop drewniany. Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego 30 cm, ściana nośna, wewnątrz budynku, dzielące dom na dwie części o gr. 24 cm, ścianki działowe z bet. komórkowego gr 12 cm. Wewnątrz na ścianach płyty karton-gips, na zewnątrz ocieplenie.
 
Fundament był wylewany w postaci ław, a potem murowany z bloczków, wybrany humus położona kanalizacja i zasypany podsypem, zagęszczonym zagęszczarką płytową, ale nie warstwowo tylko na koniec zasypania. Na tym wylana płyta ok 10 cm z "gruszki" betonu B15. W takiej postaci fundament "odstał" kilka miesięcy.
 
Po kilku miesiącach wykonawca przystąpił do wznoszenia ścian zewnętrznych, wewnętrznych, działowych, wykonania wieńca, kominów, aż po więźbę dachową.
Następnie wykonane zostały instalacje wewnętrzne: elektryczna, gazowa, co. Część pomieszczeń tj. kuchnia, łazienki, hol, ogrzewane są także podłogówką (poza grzejnikami). Po wykonaniu instalacji, została ułożona izolacja przeciwwilgociowa - folia, następnie styropian 10 cm (klasy EPS-80), znowu folia, a następnie "szlichta" z miksokreta grubości 6-8 cm zbrojona siatką 10x10cm. Szlichta była dylatowana od ścian i w przejściach między pomieszczeniami.

Rozumiem, że trudno postawić diagnozę po samym opisie i trzeba zobaczyć jak to wygląda, ale mam jedno tylko pytanie: Jeśli jest to kwestia złego zagęszczenia podsypu pod chudziakiem, czy jedynym rozwiązaniem jest rozebranie podłóg, prawidłowe zagęszczenie i ułożenie podłóg od nowa? Czy są jakieś inne rozwiązania?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: antywłamaniowe systemy błędy wykonawcze podłogi porady inwestorom

alextemat nr 308-1705
visibility czytano 449 razy

Koszmarne błędy w fundamentowaniu domu


Witam serdecznie Panie Jerzy,
Kiedyś pomógł mi Pan wpisem na pewnym forum za co dziękuję, a teraz chciałbym poprosić już o bardziej konkretną konsultację. Kupiłem Pana poradnik ale wcześniej wykonano fundamenty podczas mojej nieobecności (wyjazd). Syn wykonywał zdjęcia w czasie robót i mam dowody.

Badania gruntowe wykazały że można posadowić dom, ale może nierówno osiadać (soczewka z gliny z jednej strony). Okresowo wody gruntowe podchodzą na 80cm ppt. W efekcie podjęta została decyzja przez kierownika budowy że poszerzamy ławy z 70 do 90cm i stosujemy beton B-25 (zamiast B20). Dodane zostały również 2 pręty zbrojeniowe (górą i dołem na środku ław). Wykonawca zastosował wylewanie ław w gruncie na folii. Zamiast chudziaka ława została pogrubiona do 50cm wysokości. Tuż po betonowaniu spadł deszcz (45 minut średniego padania).
Błędy które zostały popełnione:
Z przodu domu na długości 7m ława ma 68cm (mniej niż w oryginalnym projekcie!) zamiast 90cm. Z przodu garażu na długości 6m, jest 73cm zamiast 90cm. W pozostałej części jest 84cm zamiast 90cm.
Ułożone bardzo rzadko dystanse pod zbrojeniem (raz na 3-5m) i użycie nierówno pokruszonych bloczków spowodowały że miejscami zbrojenie pospadało podczas betonowania na folię i przesuwało się od osi ławy na 10-15 cm. Stało się tak w 2 miejscach.
Pod czterema słupami żelbetowymi w obrębie budynku BRAK jest SIATKI ZBROJENIOWEJ, która jest w projekcie. Co gorsze, w miejscu słupa żelbetowego w salonie nie tylko brakuje siatki, ale zbrojenie obsunęło się z kawałka podłożonego bloczka i leży na folii 10 cm poza osią ławy. Na tym słupie opiera się nadproże nad parterem, duża część masy piętra i środek konstrukcyjny dachu.
 
W jednym miejscu ława jest niższa o 8cm niż powinna bo woda zalegała tam po opadach przez praktycznie 72h i wymyła zaczyn cementowy.  Oś C jest przesunięta o 10cm względem projektu i tyczenia. Ktoś z ekipy wyjął gwóźdź wbity przez geodetę i potem wbił 10cm dalej. Tak też zostały wylane fundamenty. Zbrojenia pionowe słupa który jest w tej osi są wbite pod kątem i przesunięte o kolejne 10cm względem osi ławy. W efekcie krzywe zbrojenia na słup wychodzą 20 cm od miejsca gdzie powinny być. Na tym słupie trzyma się strop, piętro i jest to punkt podporu dachu.
 
Pręty zbrojeniowe krzyżują się na rogach, ale nie ma „L-ek”. Majster zobowiązał się że zostaną zamocowane. Niestety przed wylewaniem okazało się że ekipa zrobiła to tylko w kilku miejscach. W dwóch rogach oprócz tego że nie ma założonych „L-ek”, nawet nie wszystkie pręty się ze sobą krzyżują!  W kilku rogach pręty zbrojeniowe wystają poza narożniki i dotykają folii (są zbyt długie)
 
Pręty zbrojeniowe pionowe słupów nie były połączone strzemionami i przygotowane przed laniem betonu, tylko były wbijane na oko pionowo w ziemię podczas betonowania. Przebiły folię i od spodu leżą w wodzie gruntowej i będą korodować.

Na razie wstrzymałem budowę, ale co mam robić z tym co wykonano?
Pozdrawiam,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ławy fundamentowe fundamenty posadowienia porady inwestorom

Marek J.temat nr 308-1704
visibility czytano 297 razy

Co nieco o grzejnikach centralnego ogrzewania


Dzień dobry,
Piszę bo nie znalazłem tego tematu w dziale.

1. Czy będzie różnica w zużyciu gazu (piec na paliwo gazowe) jeżeli stare grzejniki żeliwne zostaną wymienione na nowe (stalowe, aluminiowe – chodzi mi o to że będzie mniej wody do podgrzania w instalacji) przy czym same przewody do C.O. są wykonane z rur typu PEX.

2. Proszę opisać temat grzejników bo tego w ogóle niema na stornie:
a. materiał z jakiego są wykonane
b. sposób oddawania ciepła do pomieszczenia
c. metodę zasilania

3. Jakie wg Pana grzejniki są najlepsze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: grzejniki porady inwestorom remonty

Michał D.temat nr 308-1703
visibility czytano 238 razy

Montaż listew sztukaterii na suficie z płyt GK


Mam pytanie odnośnie montażu listew sufitowych, chciałbym zamontować listwę sufitową o głębokości 12 cm na 12 cm wysokości. Zastanawiam się czy są dodatkowe wymagania tak by nic później nie popękało.
Sufit podwieszany na stropie drewnianym, sufit karton gips, już pomalowany farbą Sto Isol W, zagruntowany. Ściana tynk cem-wapienny, zagruntowany gruntem Sto i ta sama farba. Producent zaleca przyklejenie klejem montażowym do obu powierzchni i ewentualne puste przestrzenie wypełnienie akrylem elastycznym i pomalowanie. Ze względu na sufit podwieszany na stropie drewnianym mam pytanie czy to wystarczy czy powinienem jeszcze coś przewidzieć. Może jakiś rodzaj odpowiedniego kleju?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom

Mariusz D.temat nr 308-1702
visibility czytano 384 razy

O betonach TBW


Szanowny Panie Jerzy
Jestem deweloperem i chciałbym doprecyzować Pana uwagi. Otóż w projekcie jaki mam realizować przewidziano posadowienie na płycie z betonu TBW. Na moje uwagi do projektu otrzymałem od autora odpowiedź, że beton TBW jest wodoszczelny i nie wymaga hydroizolacji. Zaznaczam że budynek wielorodzinny ma płytę pod kondygnacją garażową a poziom wody gruntowej jest ponad 1,7 m nad płytą. Jakie jest Pana zdanie i jakich mam użyć argumentów by projektant przewidział hydroizolację na płycie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom betony specjalne posadowienia na płycie

DarekJtemat nr 308-1701
visibility czytano 286 razy

Balkon wyłożony deskami kompozytowymi


Witam
Posiadam balkon na płycie wspornikowej będący przedłużeniem stropu. Chcę na nim ułożyć deskę kompozytową. Czy powinienem balkon wykonać tak jak na stronie 232 w książce tylko zamiast płytek położyć legary i deskę czy jednak w tym przypadku należy to zrobić inaczej? A jeśli inaczej to jak? Czy zastosować legary również kompozytowe czy poleca Pan jakieś inne?

I drugi temat to wentylacja grawitacyjna w garażu. Mam zostawione poziome otwory w ścianach, jeden nad podłogą i drugi pod sufitem. Chcę w te otwory wstawić rury PCV lub stalowe. Czy powinienem je zaizolować cieplnie czy biorąc pod uwagę fakt, że będzie to zaledwie 24 cm rury w ścianie nie ma takiej potrzeby?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Darek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony garaże porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1700
visibility czytano 270 razy

Kominek wentylacji hybrydowej w dachu krytym dachówką ceramiczną


Dzień dobry,
kolejne pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej dotyczy kominków wentylacyjnych zintegrowanych z dachówkami. Sprzedawca upiera się przy formie z pierwszego zdjęcia, twierdząc, że pionowy kominek (zdjęcie drugie) nie jest dostępny dla dachówek, które kupiliśmy, i że działanie obu typów kominków jest identyczne. Producent z kolei twierdzi, że dostępne są obie opcje zarówno w wersji 125 mm jak i 150 mm. Proszę o potwierdzenie który rodzaj kominka mamy zamówić. W opracowaniu napisał Pan tylko TANDEM NW 125.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom


 
 
290
   ...  
173
 
172
 
171
 
170
 
169
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.