porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2885


 
 
290
   ...  
98
 
97
 
96
 
95
 
94
   ...  
1
 
 
AndrzejGtemat nr 308-956
visibility czytano 268 razy

Ściana szkieletowa drewniana domu letniskowego


Dzień dobry,
Spotkałem na jednej z grup przekrój ściany jak na załączonym zdjęciu w związku z tym mam kilka pytań. Nadmienię jedynie, że planuję budować dom na zgłoszenie do 35m2 (powierzchnia zabudowy), dom ma być używany jako rekreacyjny, więc nie będzie również na stałe ogrzewany.
1. czy przedstawione na zdjęciu rozwiązanie jest prawidłowe? Tu w przestrzeni instalacyjnej instalowana jest wełna, a przecież po tej stronie folii powinna być raczej przestrzeń wentylowana, by gromadząca się na folii woda wysychała. Tu prawdopodobnie będzie w wełnie
2. Czy w przestrzeni, która ma być wentylowana można prowadzić instalacje, które mogą zaburzyć wentylację tej przestrzeni?
3. Zamierzam zbudować ściany obustronnie obłożone deskami. Jeśli dobrze rozumiem ideę tej technologii po stronie zewnętrznej na słupkach powinienem zainstalować płyty np. OSB, które usztywnią konstrukcję na nie folia wiatroizolacyjna na nią ruszt drewniany (pionowy, by można było zamocować poziomo deski) zapewniający również wentylację przestrzeni. Patrząc w kierunku wnętrza na słupkach folia paroizolacyjna, ruszt drewniany zapewniający przestrzeń instalacyjną i wentylację tej przestrzeni i na wierzchu boazeria drewniana lub inna okładzina ścian. Między słupkami wypełnienie z wełny mineralnej. Tylko jaka powinna być prawidłowa jej grubość, by w tak użytkowanym domku nie rozwijały się w ścianach grzyby i pleśnie? Spotkałem się już z różnymi grubościami słupków 9,5 do 24 cm wszystko przy ich szerokości tych ok 4 cm.
4. Czy w ogóle powinno się taki dom ocieplać? W sumie będzie on używany w miesiące letnie i ewentualnie sporadycznie w miesiące zimowe.
5. Poprzedni właściciel działki przygotował fundament (ławę) pod ściany domu murowanego (szerokość ław ok 50 cm). Jak zabezpieczyć przed wilgocią podwalinę domu, by izolacja pod nią nie była siedliskiem wilgoci. Jak ewentualnie poprawnie ją wypoziomować na fundamencie (co podłożyć pod podwalinę by wyrównać poziomy, ale jednocześnie ne było powodem korozji biologicznej drewna jak i łączących śrub)?
6. Posiadany przeze mnie fundament jest pod dom ok 70m2, czy mogę go bezkarnie obciążyć tylko z jednej strony (dom ma mieć powierzchnię zabudowy do 35m2)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty ściany szkieletowe porady inwestorom

Niszczutemat nr 308-955
visibility czytano 445 razy

Wpływ zamiany zasilenia kotła na charakterystykę energetyczną


Witam, poniżej zamieszczam moje wątpliwości:
1. Pytanie dotyczy analizy nr 2017/2018 Dlaczego jest różnica m.in. w grubości warstwy ocieplenia ściany budynku ze względu na to, że nie będzie dostępu do gazu ziemnego jako źródła ciepła? Jeżeli planuję ogrzewanie gazem z butli ( na stałe) to czy wyniki analiz nie zmienią się?
2. Jakie wymiary powinny mieć dreikanty?
3. Szerokość ław fundamentowych wynosi 60 cm, beton podkładowy będzie wynosił 80 cm. Zazwyczaj szerokość papy to 100 cm, czy jest możliwość wykorzystać te pozostałe 20 cm, np. jako 4 paski po 20 cm i zgrzewać je na łączeniach między sobą?
4. Czy jest możliwość uzyskania kontaktu do firmy polecanej przez Pana odnośnie wykonania projektu wentylacji hybrydowej, projektu ogrzewania podłogowego i grzejników oraz montażu stolarki drzwiowej i okiennej? Jeśli nie można tutaj to czy można wysłać na prywatny adres mailowy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe wentylacja hybrydowa porady inwestorom

jpyttemat nr 308-954
visibility czytano 403 razy

Skośna termoizolacja obwodowa wokół płyty


Witam,
W projekcie mam płytę fundamentową wzorowaną na przedstawionym w książce rozwiązaniu (zdjęcie dodane do projektu). Wykonawce jednak zgłasza mi, że widzi skosy na betonie podkładowym i kładzenie pod tym kątem izolacji obwodowej budynku jako problematyczne (główne jego obawy to o dokładność i trwałość połączenia z izolacją pionową, trudność w późniejszym zagospodarowaniu terenu w okół domu i obawa o uszkodzenie izolacji podczas budowy, np. na etapie stawiania rusztowań przy ścianach). Wykonawca proponuje alternatywne, stosowane przez niego rozwiązanie, w postaci izolacji obwodowej w wykonanej pionowo. W załączeniu proponowane przez wykonawcę rozwiązanie.

Czy jest to rozwiązanie akceptowalne? Ewentualnie co należałoby zrobić, aby takie rozwiązanie opaski w pionie było poprawne?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-953
visibility czytano 208 razy

Przyklejanie styropianu na powierzchnię malowaną farbą olejną


Jak przygotować podłoże z cegły klinkierowej malowanej farbą olejną pod klejenie płyt z polistyrenu ekspandowanego?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom ocieplenia

Tomasztemat nr 308-952
visibility czytano 189 razy

Kiedy kołkować ocieplenie przed przyklejaniem płytek klinkierowych?


Czy przy przyklejaniu płytek klinkierowych w systemie ETICS kołkowanie należy przeprowadzić po wykonaniu warstwy zbrojonej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: BSO bezspoinowe systemy ociepleń cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-951
visibility czytano 199 razy

Wykończenie płytek klinkierowych na ociepleniu cokołu


Jak zakończyć (górną krawędź) płytki klinkierowej na cokole przyklejanej w systemie ETICS, w przypadku kiedy mamy do czynienia z cokołem płaskim?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

marekwtemat nr 308-950
visibility czytano 286 razy

Zamiana betonu podkładowego pod podłogą na żelbetową płytę stropową


Dzień dobry,
Z racji, że nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w materiałach dostępnych w serwisie mam następujące pytanie: - Czy posadowienie budynku jednorodzinnego schematycznie przedstawione na załączonym rysunku jest technicznie akceptowalne?
Główne różnice względem rozwiązań typowych to:
- zamiast podłogi na gruncie płyta żelbetowa posadowiona na ścianach fundamentowych i zagęszczonej pospółce,
- ściany fundamentowe żelbetowe (położenie oraz specyfikacja zbrojenia oczywiście do doprecyzowania przez konstruktora).
Wydaje mi się, że najtrudniejszą sprawą tu może być hydroizolacja na styku żelbetowej ściany fundamentowej i płyty żelbetowej podłogi. Czy zasugerowana przeze mnie hydroizolacja polimerowo-cementowa sztywna jest dobrym rozwiązaniem? Czy można ją zastąpić papą bitumiczną?
Z poważaniem

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

Kristemat nr 308-949
visibility czytano 155 razy

Tynkowanie wnętrza z pustaków styropianowych na styku z murłatą


Wybudowałem dom w technologi Izodom 2000 są to kształtki styropianowe w wyniku czego powstaje rdzeń betonowy a wewnętrzne ściany domu są pokryte 5 cm powiedzmy, że takim styropianem.
Doszedłem do tynkowania i mam pytania:
1. Jak obłożyć murłatę która będzie zatynkowana? Czy dokleić brakujące 2 cm styropianu?
2. Jak zatynkować ściany tynkiem gipsowym? Myślę o tym by na całą powierzchnię położyć siatka + klej taki jak się robi elewacje domu. Czy na styku murłaty nie będzie pękać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego tynki porady inwestorom

Rakutemat nr 308-948
visibility czytano 570 razy

Sposób posadowienia okna HST


Rozmawiam z dostawcą/przedstawicielem w sprawie stolarki. Proponują postawienie okna na szynie, wg. załączonego rysunku. Nie jestem przekonany o poprawności tego rozwiązania, ewentualnie na co należy zwrócić uwagę aby tego bardziej nie "spieprzyć".
Oraz informacje od firmy:
"Przedstawiana konsola pomiędzy dwoma ceownikami posiada izolację XPS. Dwa te elementy nie stykają się ze sobą. Samą konsolę należy od strony zewnętrznej wyizolować. Należy szczelinę uzupełnić styropianem, a od zewnątrz wykleić folię EPDM".

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi hydroizolacje mostki cieplne porady inwestorom

Tomek Wtemat nr 308-947
visibility czytano 489 razy

Analiza c-w dla ściany domu szkieletowego


Dzień dobry,
Chciałem zapytać, gdyż dokonuję analizy cieplno-wilgotnościowej budynku w technologii szkieletowej drewnianej, jaki jest górny próg zawartości wilgoci w ścianie szkieletowej drewnianej, gdyż w zależności od elewacji te zawartości są różne, najwięcej jest w elewacji zachodniej, najmniej w elewacji wschodniej. w załączeniu przesyłam wyniki obliczeń dla trzech elewacji: wschodnia, południowa oraz zachodnia (północna graniczy z garażem nieogrzewanym). Nie obserwuje się kumulacji wilgoci w kolejnych latach użytkowania domu, ale właśnie zastanawiam się jaki jest ten górny próg, gdyż nie chciałbym, aby powstawały wykwity na elewacji szczególnie zachodniej albo doszło do zniszczenia konstrukcji wewnątrz czy też utrata właściwości cieplnych materiałów na skutek nadmiernej wilgoci.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inżynierom


 
 
290
   ...  
98
 
97
 
96
 
95
 
94
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.