porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2883


 
 
290
   ...  
249
 
248
 
247
 
246
 
245
   ...  
1
 
 
Ernest Kłosowskitemat nr 308-2465
visibility czytano 292 razy

Projekt bieżni sportowej


Panie Jerzy
chciałbym poznać Pana zdanie nt. prawidłowości projektowanych warstw bieżni sportowej. Autor projektu przewidział w swoim opracowaniu następujące rozwiązanie:
1 - nieprzepuszczalna dla wody nawierzchnia syntetyczna typu Sandwich;
2 - płyta żelbetowa zbrojona siatką z prętów zbrojeniowych ∅8 o oczku 10x10cm C20/25 W8 F150, gr. 15cm;
3 - folia budowlana PE 0,3mm
4 - warstwa wyrównawcza: miał kamienny frakcji 0-4mm, gr. 5cm, zgęszczony
5 - warstwa nośna: kruszywo łamane frakcji 4-31,5mm stabilizowane mechanicznie gr. 20cm po zagęszczeniu do Is=1
6 - warstwa odcinająca: piasek średnioziarnisty, gr. 20cm po zagęszczeniu do Is=0,98
7 - istniejące nośne podłoże gruntowe E2=min. 35MPa
Oprócz powyższego autor projektu wskazał, iż …”płytę betonową należy zdylatować tak, aby długość poszczególnych odcinków nie przekraczała 5m, a pola płyt nie mogą przekraczać powierzchni 25m2. Podbudowa betonowa powinna być wolna od mleczka cementowego, szorstka, nie posiadać odspojonych odłamków.”…

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

blaugraniaktemat nr 308-2464
visibility czytano 301 razy

Błędy w wykonaniu fundamentowania i błędy w projekcie ściany szkieletowej


Panie Jerzy,
Proszę o opinię:
1) Czy takie wykonanie fundamentów będzie poprawne, co ewentualnie poprawić?
Ława została wykonana niestety nie z betonu napowietrzanego, nie została również wykonana izolacja pomiędzy ławą a betonem podkładowym.
Obecnie zaplanowane jest ułożenie na ławie papy – no i tu zdaje się kolejny zonk. Zakupiona została papa podkładowa G200 S4 (Technonicol primaglas) - czy można taką papę już zastosować czy konieczne będzie wymienienie na talkowaną papę bitumiczną? Rozumiem, że papę wystawiamy poza lico bloczków fundamentowych - po 5cm z każdej strony wystarczy? Dodatkowo pod papę grunt bitumiczny zgodnie z Rys. FU-071 – czy może być dysperbit?
Następnie, po wymurowaniu ściany fundamentowej zaplanowane wykonanie hydroizolacji masą polimerowo-bitumiczną, wstępnie miałby to być Ceresit CP 44. Czy mimo, że spód ławy nie jest odizolowany od betonu podkładowego, izolację wykonać również na całości bocznych ścian ław czy tylko na górze ławy i dalej na ścianę fund.? Dalej ułożenie styropianu – tutaj jest to niestety EPS 100 zamiast EPS200. Czy to duży błąd? Na koniec membrana kubełkowa kubełkami do gruntu.

2) Projektant uległ inwestorowi, który „widział, że tak się robi w Niemczech” i zaprojektował w ten sposób ścianę piętra (załączam przekrój i rzut dachu). Nie bacząc już na dobór grubości termoizolacji, czy takie rozwiązanie w ogóle jest poprawne? Ów inwestor może owszem zna się na wykonywaniu dachów, które robi od lat, ale inne jego pomysły są absurdalne (np. wg niego najważniejsze jest odizolowanie ścian parteru od ścian fundamentu, a ściany fundamentu to właściwie mogłyby być nieizolowane, bo „beton lubi wodę”…), dlatego wolę zapytać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2463
visibility czytano 629 razy

Zamiana pustaka silikatowego na beton komórkowy 500, a fizyka budowli


Witam,

Panie Jerzy, za 2 tygodnie biorę się za ocieplanie domu styropianem. Z wykonanych przez pana analiz wynika iż powinienem mieć następujące warstwy:

· mur z bloczka silikatowego grubości 24 cm
· styropian EPS-80 grub. 24 cm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 56)
· wyprawa mineralna „kornik” lub „baranek” grub. 1 mm (μ < 15)
· farba silikonowa 2-krotnie (μ < 115)

Mam teraz 2 pytania:
1. Na etapie budowy postanowiłem zmienić materiał budowlany z bloczka silikatowego (nigdzie nie moglem dostać) na beton komórkowy, gęstości 500. Czy to znacząco zmieni podane przez Pana w nawiasach wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego μ wobec pary wodnej?

2. Przeglądam karty techniczne farb czy wypraw i w zasadzie nikt nie podaje współczynnika μ. Bardzo zależy mi aby uniknąć wykwitów na elewacji i myślę, że ten współczynnik to kluczowa sprawa. Jak mam zatem wybrać odpowiedni produkt skoro nie mogę do tego współczynnika dotrzeć? Niektórzy podają wartość Sd. Jak przeliczyć podane przez Pana μ na Sd?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne ocieplenia elewacje porady inwestorom porady architektom

Jakub Ktemat nr 308-2462
visibility czytano 255 razy

Jak uratować pochylające się ogrodzenie murowane?


Witam.
Ogrodzenie z cegieł silikatowych posadowione na podmurówce pochyla się i grozi zawaleniem. Pytanie - czy da się je jakoś uratować czy lepiej rozebrać i postawić nowe?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia murowane porady inwestorom porady wykonawcom

kowal2307temat nr 308-2461
visibility czytano 259 razy

Jak zregenerować rury rozsączające przydomowej oczyszczalni ścieków?


Witam
proszę o poradę w sprawie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jakich środków Pan używa by odetkać rury? Czy można używać kreta? Jeśli nie proszę o polecenie jakiegoś środka.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: oczyszczalnie ścieków porady inwestorom

Sylwia.La.temat nr 308-2460
visibility czytano 444 razy

Bezmyślne układanie instalacji w podłodze kotłowni


Dzień dobry,
w kotłowni mam ułożoną na podłodze pierwszą warstwę styropianu. Przed nami układanie jeszcze dwóch warstw po 5 cm. Hydraulik ułożył rury z wodą użytkową, załączam zdjęcie.
Obawiam się, że nie uda się poprzepinać rur (nie wystarczy długości). W większe przerwy ułożymy styropian ale jak uzupełnić pozostałe miejsca? Czy poprawne będzie zasypanie piaskiem albo wypełnienie pianką?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. jastrychy betonowe termoizolacje podłogi kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Ba-Watemat nr 308-2459
visibility czytano 242 razy

Skropliny pod dachem chłodni


Witam Panie Jerzy
Jesteśmy najemcą powierzchni magazynowej. Dwa lata temu nasza firma zaadoptowała część hali magazynowej na chłodnię. Chłodnia ma utrzymywaną stałą
temperaturę +6 stopni. W okresie czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień) wykrapla się para wodna w okolicach świetlików, klap dymowych w dachu i na styku ściany z budynkiem sąsiada (płyta warstwowa grubość 5 cm). Skropliny kapią na materiały i zalewają posadzkę.

Proszę o informację czy jest Pan zainteresowany skutecznym rozwiązaniem problemu (porada, projekt, ekspertyza) i jakie byłyby orientacyjne koszty takiej usługi. Chcielibyśmy uzgodnić najbardziej optymalne rozwiązanie które pozwoli nam najtaniej wyeliminować w/w problem.

Przesyłam przykładowe zdjęcie dachu z obrazem wyżej opisanego problemu.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze chłodzenie charakterystyki energetyczne ekspertyzy porady inwestorom

Miketemat nr 308-2458
visibility czytano 315 razy

Zabezpieczenie taśm okiennych przed promieniowaniem UV


Panie Jerzy,
Mam takie pytanie, będę teraz na jesień montował stolarkę na tzw. szczelnym montażu z zastosowaniem taśm do zabezpieczenia pianki.
Chciałem zapytać jak te taśmy należy zabezpieczyć przed promieniami UV, bo elewacje przewiduje dopiero na zakończenie budowy, tj. na jesień przyszłego roku. Zostało mi trochę hydroizolacji mineralnej Bornit Mineralflex 2K, czy dobrym pomysłem będzie przykrycie taśm tą hydroizolacją? Przypuszczam że ma ona bardzo niski opór dyfuzji z racji tego że jest mineralna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Kordiantemat nr 308-2457
visibility czytano 303 razy

Różne poziomy obsadzenia drzwi a posadzka z płytkami


Witam,Panie Jerzy
między posadzką a progiem Hs mam 4 cm różnicy, przy drugim oknie i drzwiach wejściowych 3 cm. Na całej powierzchni będą kafle ok 15mm. Czym najlepiej wyrównać całą powierzchnię (ok 80m2) aby próg Hs zlicował się z płytkami? Wylewka samopoziomujaca, płyty jastrychowa? Dodam, że pierwszej warstwy jest 7 cm, ogrzewanie podłogowe. Posadzka była wylewana ok miesiąc temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Hermantemat nr 308-2456
visibility czytano 433 razy

Nadproże w ścianie działowej


Dzień dobry,
Panie Jerzy poproszę o podpowiedź czy spotkał się Pan z takim rozwiązaniem dla "nadproża". Znajomy poprosił mnie o pomoc bo nie wierzy już swojemu KB. I po tym co zastałem wcale mnie to nie dziwi...

Ale wracając do meritum, pomijam fakt, że to ściana działowa i nie można przestrzeni między stropem a ścianą wypełniać zaprawą, ale chodzi mi głównie o nadproże. Majster upiera się, że "zawsze wykonuje w ten sposób". Osadza 2 pręty zbrojeniowe #8... Ręce mi w pierwszym momencie opadły bo dla mnie ten element i nadproża będą zarysowane do pół roku od położenia tynków. Dodatkowo zaprawa nad ostatnią warstwą scalająca ścianę działową ze stropem jak dla mnie może spowodować katastrofę budowlaną przy tak słabym nadprożu.
Powróciwszy do domu, sprawdziłem i poszukałem w internecie i faktycznie bardzo wielu deweloperów wykonuje w ten sposób nadproża. Domyślam co Pan myśli na temat podobnych rozwiązań, ale chciałbym się utwierdzić.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego nadproża ściany działowe porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
290
   ...  
249
 
248
 
247
 
246
 
245
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.