porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 679


 
 
69
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
DD.Adamtemat nr 308-2205
visibility czytano 268 razy

Docieplenie domu - czy warto?


Witam

potrzebuję porady na temat ocieplenia domu jednorodzinnego. Dom wykonany w roku 1970 ze ścian trzywarstwowych tj. od zewnątrz żużlowy pustak 25cm, styropian 3cm, bloczek ceramiczny MAX 12 cm. Moje pytanie jest następujące: czy trzeba i czy można ocieplić wykonany w tej technologi dom, jeśli tak to jakich materiałów użyć styropian czy wełnę? Czy ocieplać tylko ściany czy też dach i fundament?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne docieplenie porady inwestorom

Krzysztof Majtemat nr 308-2207
visibility czytano 414 razy

Od czego zależy ekonomicznie uzasadniony współczynnik przenikania ciepła U


Dzień dobry
Z Pana wykładu zrozumiałem, że współczynnik przenikania ciepła U ścian, dachu czy podłogi parteru nie może być przyjmowany wg wytycznych ale z obliczeń wartości ekonomicznie uzasadnionej. Od jakich parametrów zależą wyniki takich obliczeń?
Pozdrawiam,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne charakterystyki energetyczne domy energooszczędne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2211
visibility czytano 887 razy

Jastrych, a obsadzenie stolarki okienno-drzwiowej


Witam Panie Jerzy,
z racji, że jestem w trakcie budowy domu piszę z kilkoma pytaniami:
1. Jestem przed wyborem stolarki okiennej (PCV). Będą to głównie spore przeszklenia (+-220cm x 145cm wys/szer) na podwalinie. Jaką wysokość podwaliny wziąć pod uwagę jeśli warstwy posadzki wyglądają następująco:
- 2x5cm EPS
- 7-8cm jastrychu
- 1-2cm wykończenie
Czy jastrych ma wychodzić na równo z podwaliną, czy zachodzić na ramę okna? Jeśli ma zachodzić, to jak bardzo?

2. Jaki rodzaj jastrychu polecałby Pan, jeśli jak wyżej będzie 10cm EPS i 7-8cm jastrychu na parterze oraz 5cm EPS i 7cm jastrychu na piętrze przy czym wszędzie będzie ogrzewanie podłogowe wodne? Planowałem zlecić „miksokreta” ale po kilku przeczytanych Pana wypowiedziach zacząłem się nad tym mocno zastanawiać.

Z góry dziękuję za odpowiedź i ewentualne inne spostrzeżenia, na które powinienem zwrócić uwagę.
Pozdrawiam!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe porady inwestorom

Mar.Pal.temat nr 308-2215
visibility czytano 530 razy

Paroizolacja na stropie na poddaszu nieużytkowym


Dzień dobry Panie Jerzy,
dręczy mnie cały czas problem dobrej paroizolacji na strychu nieużytkowym.
Głowię się miedzy folią, szlamem a teraz do głowy przyszło mi żeby całość wyłożyć cienką papą i na to dopiero położyć dwie warstwy wełny 15cm. Jakie jest Pana zdanie w ty moim dylemacie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne paroizolacje porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2220
visibility czytano 259 razy

Błędy przy wykonawstwie dachu w segmencie szeregówki


Panie Jerzy
proszę o analizę opisanego poniżej przypadku.
Wykonawca robót zrealizował zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Rzut poddasza oraz przekroje wskazane na rysunku nr 1. Tradycyjna więźba drewniana została odeskowana bez żadnej szczeliny wentylacyjnej – zdjęcia 2. Na tak przygotowane podłoże od spodu zastosowano pianę PUR o gęstości 10kg/m3 o grubości 20cm o deklarowanej wartości oporu cieplnego 6,75m2K/W. Zgodnie z deklaracją właściwości użytkowych piany współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ wynosi MU3 wg PN-EN 14315-1:2013-06. Na deskowaniu ułożono jedną warstwę papy podkładowej modyfikowanej SBS gr. 1,5mm na osnowie z włókniny poliestrowej o współczynniku µ = 20000. Następnie ułożono kontrłaty 25x50mm i łaty 40x60mm (proszę nie analizować sposobu „poziomowania” łat „pseudo” podkładkami które po wyschnięciu tarcicy wypadną z miejsca ich zamocowania). Na tak przygotowane podłoże zamontowano pokrycie z blachy na rąbek stojący. Wykusz został odeskowany i „zabezpieczony” pianą PUR oraz papą w układzie jw. – zdjęcia 2. Oprócz powyższego na wykuszu zrealizowano „konstrukcję spadkową” z łat, kontrłat i klinów – zdjęcia 2, a następnie ułożono styropapę EPS100 gr. 10cm – zdjęcia 3 i papę wierzchniego krycia modyfikowaną SBS gr. 5,2mm na osnowie z włókniny poliestrowej o współczynniku µ = 20000 – zdjęcia 3. Wykusz został wykończony blachą na rąbek stojący – zdjęcie 4. Sufit pokoju nr D1-3 w obrębie ww. wykusza został wykończony płytą g-k, przy wcześniejszym ułożeniu paroizolacji – zdjęcia 5 o oporze dyfuzji pary wodnej 4,5x10(11)+/-30% m2sPa/kg. Dwa lata po zakończeniu budowy pojawiły się wykwity widoczne na zdjęciu 5. Ściany budynku w tym wykusza ocieplone EPS 040 gr. 15cm.
Objawy widoczne na zdjęciu nie muszą być i pewnie nie są wynikiem nieszczelności pokrycia dachu. Czy w Pana ocenie jest to wynik kondensacji pary wodnej w przegrodach? Na marginesie dodam, że zamontowana w budynku stolarka nie spełnia wymagań wynikających z §155 ust. 3 r.w.t.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-2223
visibility czytano 492 razy

Nasiąkliwość styropianu XPS w praktyce budowlanej


Artykuł [1] prezentuje wyniki badań próbek izolacji termicznej EPS i XPS, które zostały pobrane z eksploatowanych budynków. Stwierdzono, że nasiąkliwość płyt XPS jest większa od wartości raportowanych przy normowych badaniach laboratoryjnych. W konsekwencji, rzeczywisty spadek izolacyjności termicznej XPS był znacznie większy.
Ponadto stwierdzono, że nasiąkliwość oraz spadek izolacyjności termicznej płyt XPS jest większy niż płyt EPS.

Czy można ufać temu artykułowi i wyciągać praktyczne wnioski? Jeśli tak, to by oznaczało, że nie ma potrzeby stosowania droższych płyt XPS do izolowania ścian fundamentowych.

[1] XPS Insulation Extracted After Field Exposure Confirms High Water Absorption & Diminched R-Value
[2] Measurement of Exterior Foundation Insulation to Assess Durability in Energy-Saving Performance

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ruch ciepła i wilgoci termoizolacje

ACZtemat nr 308-2224
visibility czytano 240 razy

Ocieplenie istniejącego domu z bala


Szanowny Panie.
Chciałbym zasięgnąć porady odnośniesposobu ocieplenia od zewnątrz ściany z litego świerkowego bala. Ściany ogrubości 12 cm o konstrukcji sumikowo-łątkowej, wiązane przy pomocy złączytypu „jaskółczy ogon". Ocieplenie z wełny mineralnej Superrock 2x8 cm- nadrewnianym ruszcie, wiatroizolacja, okładzina zewnętrzna z drewnianej oblicówkiłączonej na pióro- wpust.
W większości przypadków zaleca się podobnie jak w domu o konstrukcjiszkieletowej umieszczenie paroizolacji po stronie wewnętrznej, pod okładzinąnp. z płyt gipsowo-kartonowych. Spotkałem się również z opinią, że możliwe jestumieszczenie paroizolacji po stronie zewnętrznej ściany bezpośrednio przed izolacjąz wełny mineralnej np. gdy chcemy pozostawić lity bal od wewnątrz. Czy w tymdrugim przypadku celowe jest zastosowanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzybalem a paroizolacją zasilanej powietrzem wewnętrznym - tak aby ewentualneskropliny mogły być osuszane?
Dodam, że zamierzam ściany z bala pokryć od wewnątrz drewnianą okładziną naruszcie, ze względu na mało atrakcyjny ich wygląd, w części kuchennejchciałbym zastosować płyty gipsowo-kartonowe. W okładzinie ścian przy podłodzeoraz przy suficie zamierzam wykonać niewielkie otwory wentylacyjne nawiewno-wywiewne (fi 20 mm.) w rozstawie np. co 1 m. Zasadniczo chodzi mi o to by nieodcinać się folią od swoistego mikroklimatu wytworzonego przez drewniany dom.
Czy takie rozwiązanie konstrukcji ściany pod względem cieplno-wilgotnościowymjest prawidłowe?
Jakie parametry powinna mieć w tym przypadku folia wiatroizolacyjna?
Dom położony jest na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, będzie docelowowyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Proszę o opinię. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy z bala domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

glazo92temat nr 308-2230
visibility czytano 377 razy

Docieplenie podłogi nad piwnicą w domu istniejącym


Dzień dobry.
W domu murowanym z lat 70 mam taki problem, że pod jednym z pokojów jest piwnica (reszta niepodpiwniczona, fundamenty nieocieplone). Z uwagi na to, ten jeden pokój najszybciej się wychładza, co zwiększa wysokość rachunków za ogrzewanie.
Z uwagi na to, że ocieplenie fundamentów to poważna inwestycja, do której ciężko znaleźć solidną firmę, która zrobi to tak, jak trzeba, zastanawiam się, czy nie ma alternatywnego rozwiązania, które mogłoby poprawić komfort cieplny w tym pokoju. Słyszałem od Pana, że ocieplenie stropu piwnicy będzie niewskazane na dłuższą metę. Może to głupie pytanie, ale znam ludzi, którzy właśnie w taki sposób - dając wełnę na strop piwnicy - podnieśli komfort cieplny w domu i nie narzekają.

Proszę więc o rozwinięcie, dlaczego takie rozwiązanie nie jest wskazane?

PS Jeśli chodzi o pozostałe przegrody w tym pokoju, to ściany są całkiem dobrze docieplone, strop także. Więc największe straty są właśnie przez nieogrzewaną piwnicę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie podłogi porady inwestorom

Jakub Ktemat nr 308-2231
visibility czytano 588 razy

Zamiana wełny na styropian do ocieplenia podłogi strychu


Dzień dobry,

Chciałbym spytać jak prawidłowo wykonać ocieplenie stropu dla poddasza nieużytkowego. W analizach cieplno-wilgotnościowych wykonanych przez Pana założyliśmy ocieplenie z wełny mineralnej. Niestety z powodu trudności w dostępności tego materiału zdecydowałem się na ocieplenie stropu za pomocą styropianu. Mam pytanie czy w takim przypadku powinienem zastosować paroizolację pomiędzy stropem a styropianem? Jaki powinien być prawidłowy układ warstw dla takiego przypadku?

Drugie pytanie :
Czy wg Pana opinii panele winylowe nadają się na położenie na podłogę z ogrzewaniem podłogowym? Chodzi mi głownie o aspekt zdrowotny. Wiadomo że w wyższych temperaturach (120C) wydzielają bardzo szkodliwy chlorowodór ale mają tez sporo dodatków które w wyniku podgrzewania przez ogrzewanie podłogowe mogą wydzielać się do powietrza w domu i wpływać negatywnie na zdrowie domowników.

Pozdrawiam
Jakub
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy porady inwestorom

Mateusz C.temat nr 308-2233
visibility czytano 412 razy

Ocieplenie stropu pod strychem pianką w domu parterowym


Witam.
Buduję dom parterowy z poddaszem nieużytkowym na wiązarach drewnianych. Mogę prosić o prawidłowy schemat ocieplenia poddasza? Dodam, że będę ocieplać pianą poliuretanową... Poddasze nie będzie w żaden sposób ogrzewane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne stropy drewniane ocieplenia porady inwestorom


 
 
69
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.