porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 679


 
 
69
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
Piotr Majtemat nr 308-2185
visibility czytano 277 razy

Kolektory PV nadążające w kierunku słońca


Czy instalowanie paneli fotowoltaicznych na trakerze podążającym całodziennie za słońcem daje w perspektywie roku znacząco większą produkcje energii elektrycznej w porównaniu z panelami o tej samej powierzchni umieszczonymi w całkowicie niezacienionym miejscu na stronie południowej działki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne fotowoltaika pV porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Piotr Majtemat nr 308-2187
visibility czytano 700 razy

Nadmierne zużycie energii elektrycznej przez dom?


Istnieje pewien problem dotyczący średniego dziennego zużycia prądu w domu jednorodzinnym. Dom zbudowany wg projektu "Dom w Bergamotkach" Archeon. Powierzchnia użytkowa wynosi 180 m2. Ocieplony standardowo warstwą ocieplenia styropianową 15 cm. Podłączony do sieci z zainstalowaną nową rozdzielnią. W domu działają 2 pralki oraz 2 lodówki. Poza tym w 3 pokojach dzieci w normalnym trybie i aktywności korzystają z drobnych urządzeń - głównie laptopów. Przy ostatnich obliczeniach z działu dystrybucji PGE wynika, że dzienne zużycie prądu wynosi 27 kW. Czy jest to w ogóle możliwe? Gdzie szukać przyczyn tak dużego zużycia dziennego prądu? Czy kruczek tkwi w czerpaniu mocy biernej, za dużej oporności całego systemu okablowania? Jak dokonać pomiarów gdzie wyrażana jest tak duża ilość prądu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne energia energochłonność porady inwestorom

Tomek Wtemat nr 308-2188
visibility czytano 344 razy

Wykonanie wyprawy elewacyjnej po 2 latach od szpachlowania


Dzień dobry,
mam krótkie pytanie dotyczące wyprawy elewacyjnej zewnętrznej.
Dom mam ocieplony 15 cm wełną na to klej+siatka i farba gruntująca - CAPAROL.
Całość wykonana 2 lata temu. Chciałbym położyć na to tynk silikonowy zgodnie z projektem. Czy mam wykonać jakieś czynności przed nałożeniem tynku po 2 letniej przerwie? Farba gruntująca nie kruszy się jeśli po niej przejechać dłonią. Jeśli ekipa decyduje się wyrównać powierzchnię to czy może bezpośrednio położyć jeszcze raz siatka+klej i na to tynk?
Jaka jest prawidłowa kolejka prac po 2 letniej przerwie?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia elewacje porady wykonawcom porady inwestorom

Piotr Majtemat nr 308-2189
visibility czytano 432 razy

Wspomaganie wiatrowni lub PV akumulatorami w domu


Przygotowuję system akumulatorów wysoko pojemnościowych 1000 Ah do włączenia do instalacji domowej aby generować stałe, niezależne źródło zasilania. Są to 4 akumulatory 12V po 250 Ah. Pytanie jakie regulatory są potrzebne aby dołączyć je z inwerterem z normalnej instalacji fotowoltaicznej aby móc ładować taki układ? Czy jest tu potrzebny falownik jednofazowy, który moduluje napięcie z falownika jednofazowego i pytanie jaki prąd ładowania zrobić na wejściu oraz o jakim natężeniu. Czy wiatrak (elektronika wiatrowa) o wydajności 1 KW może samodzielnie i sprawnie ładować ten układ jeśli występują częste i regularne wiatry na działce, czy nie opłaca się dodatkowo go kupować i łączyć z akumulatorami. Zastanawiam się nad zrobieniem samego układu elektrowni wiatrowej i 4 paneli do zasilania tego układu akumulatorów bez udziału baterii fotowoltaicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom instalacje solarne instalacje wentylacyjne instalacje c.o. instalacje c.w.u. fotowoltaika pV

Piotr Majtemat nr 308-2190
visibility czytano 533 razy

Zbiornik wody deszczowej jako dolne źródło ciepła pompy ciepła


Na terenie swojej działki posiadam zbiornik na wodę deszczową wkopany podziemny o kubaturze 12 tys l. Czy ów zbiornik mógłby służyć do pracy naziemnej pompy ciepła dla domu o powierzchni użytkowej 180 m2. Sądzę że rozwiązanie to dawałoby stabilniejszy datek ciepła, zwłaszcza w zimie niż pompa ciepła powietrzna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne energia pompy ciepła porady inwestorom

Piotr Majtemat nr 308-2192
visibility czytano 472 razy

Żaluzje zewnętrzne na okna i drzwi


Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o wykonawstwo tego rodzaju żaluzji. Jak powinien być skonstruowany mechanizm żaluzji zewnętrznych, aby nie zawiódł. Czy obowiązują jakieś standardy mocowania żaluzji przy otworach okiennych na co zwrócić szczególną uwagę. Mnie zaoferowano żaluzje ze skrzynką całkowicie chowaną w przestrzeni ocieplenia (styropian o grubości 15 cm). Czy owe żaluzje mogą zabezpieczać przed dodatkową utratą ciepła w zimie i nagrzewaniem w lecie w pomieszczeniach o znacznym oszkleniu np. z salonu posiadającego wykusz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe rolety porady architektom porady inwestorom

Piotr Majtemat nr 308-2193
visibility czytano 323 razy

Płytki ceramiczne na tarasie


Przygotowanie górnej powierzchni wykuszu do osadzenia płytek balkonowych
Jakie zabiegi, materiały i kolejne czynności należy poczynić aby właściwie przygotować górną powierzchnie wykuszu - służącego jednocześnie jako podłoga balkonu do położenia płytek balkonowych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tarasy porady architektom porady inwestorom

sWhitetemat nr 308-2195
visibility czytano 423 razy

Drugie dodatkowe źródło ciepła w kotłowni dla domu


Ze względu na ostatnie wzrosty cen gazu rozważam alternatywę na CO w moim domu.
Chciałbym dodać drugi kocioł zasypowy spalający lub zgazowujący drewno oraz dołożyć bufor. Mój cel to palenie w piecu drewnem nie częściej jak 3 razy w tygodniu, aby nagrzać wodę w buforze. Drewno w pierwszej kolejności mogę pozyskać z własnych działek, starczy na kilka sezonów. Piec gazowy pracował by wtedy jak nie będę miał możliwości rozpalić w piecu na drewno. W domu będą dwa obiegi: grzejniki (grzejniki na ręczniki w łazienkach, piętro, warsztat + garaż, piwnica) oraz podłogówka (parter, łazienki).

Jak obliczyć moc kotła na drewno oraz rozmiar buforu tak, aby jedno rozpalenie nagrzało bufory do wymaganej temperatury, ale nie przegrzało wody oraz wystarczyło na kilka dni? Jak powinna wyglądać taka instalacja CO? Jak powinienem spiąć ze sobą piece, bufor oraz zbiornik na CWU? Jakie temperatury wody ustawić na piecach? Np. kocioł gazowy załączał by się przy temperaturze 45 stopni C i podgrzewał wodę do 55 stopni C, a kocioł na drewno od 55 do 80-90. Czy automatyka powinna odcinać piec na drewno kiedy nie pracuje oraz odłączać piec na gaz kiedy pracuje piec na drewno, jak to powinno wyglądać?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne automatyka i sterowanie charakterystyki energetyczne domy energooszczędne energochłonność fizyka budowli instalacje c.o. instalacje c.w.u. komfort cieplny kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof Pasterskitemat nr 308-2199
visibility czytano 383 razy

Ocieplenie stropu nad parterem bez paroizolacji


Szanowny Panie,
zastanawiam się nad montażem izolacji w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym (bez stropu), konstrukcja dachu to wiązary. Chciałbym również wszystkie instalacje poprowadzić nad sufitem w korytach. Według mnie jest to dobre rozwiązanie. W tym wypadku chciałbym uniknąć kładzenia izolacji na suficie podwieszanym. Zastanawiam się czy detal narysowany przeze mnie ma sens?
Byłbym wdzięczny za opinie czy komentarz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom

MarekBtemat nr 308-2203
visibility czytano 552 razy

Wypełnienie szczeliny pomiedzy ramą drzwi a nadprożem


W jaki sposób poprawnie wykończyć/zabudować szczelinę powstałą po montażu nad drzwiami zewnętrznymi? Nadproże strunobetonowe, 24cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego drzwi porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
69
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.