porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 680


 
 
69
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
Gilektemat nr 308-2566
visibility czytano 383 razy

Jaki strop dla domu parterowego o niskich stratach ciepła


Witam
nazywam się Adam (nick Gilek) - jestem nowym członkiem grupy i wraz z żoną podjęliśmy decyzję o budowie domu parterowego (bez adaptacji poddasza) pasywnego. Czytając Pana wyjaśnienia, uzasadnienia oraz opisy prawidłowego postępowania przy tego rodzaju inwestycji naprawdę jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Chciałbym zapytać o to jaki strop w takim domu spełniałby się na 100 %.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne stropy porady inwestorom

Adutemat nr 308-2574
visibility czytano 329 razy

Bloczek Isomur na fundamencie domu jako warstwa termiczna


Dzień dobry,
w uznaniu Pańskiej wiedzy i doświadczenia oraz po analizie Pańskich komentarzy w internecie (strona, fora, grupa) i publikacji, zakupiłem Pana książkę i pozwalam sobie zapytać czy z ekonomicznego punktu widzenia (wiem, że nie da się tak po prostu powiedzieć TAK lub NIE) warto zainwestować w bloczki Isomur?
Chcę uniknąć sytuacji z rys. 4 z artykułu "Ocieplenia fundamentów i podłóg na gruncie w budynkach energooszczędnych". Aktualnie wylana jest "ślepa" posadzka, ściana fundamentowa ocieplona 8cm (garaż) i 16cm (część mieszkalna) z zewnątrz. Czy straty energii z racji tego mostka są duże, czy można uznać je raczej za marginalne?
Z góry dziękuję,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy kopułowe fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Czarek temat nr 308-2576
visibility czytano 504 razy

Obliczenia NPV oraz Uek przegród tracących ciepło


Dzień dobry Panie Jerzy.
Proszę o pomoc w sprawie wyznaczenia NPV, Uek, dek. W załączniku zamieszczam plik w formacie Excel. Podstawiając dane, jakie Pan podał w poradzie nr 126, niestety moje wyniki są inne. Zastanawiam się, gdzie popełniam błąd?

Rozumiem, że dane wejściowe na teraz będą inne, ale najpierw chciałbym stworzyć szablon, a dopiero później ustalić prawidłowe dane wejściowe na rok 2023.

Druga sprawa to „eta o” ustalamy na podstawie: „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej”, wzór (16) oraz tabelami nr 2, 3, 6, 8 ?

Jeśli tak, to gdybym chciał przyjąć, że w domu będzie ogrzewanie w postaci bufora ciepła (ładowanie bufora nocną), 100% ogrzewania podłogowego — regulacja indywidualna, maszynownia ogrzewana, to jakie wskaźniki powinienem przyjąć?
"eta o" = 1,00*(0,89+1,0)*0,96*0,93 - tak będzie dobrze?

Wskaźnik "r" i "s" wyznaczamy ze strony NBP, a cenę za energię bezpośrednio od dostawcy, tak?

Nie ukrywam, że wiele razy kombinowałem jak obliczyć NPV oraz pozostałe wskaźniki. Uek i dek są w pobliżu Pana wyniku, jednak nadal nie jest to wynik poprawny, chyba że pozostaje kwestia zaokrągleń Excela. Analizowałem „ITB 334-2002 - Bezspoinowy system ocieplania ścian budynków” załącznik nr 2, ale i tam wychodzą mi błędne wyniki.

Z wyrazami szacunku Cezary.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projektowanie

Marcin Drabik temat nr 308-2577
visibility czytano 233 razy

Okładzina z kamienia lub klinkieru na elewacji ocieplanej


Szanowny Panie Jerzy
Chciałbym Pana zapytać czy mam pole manewru w odniesieniu do analiz jeśli chodzi o obłożenie fragmentów elewacji kamieniem, klinkierem, etc. Czy mogę takie coś bezpiecznie wykonać? Czy też pozostać przy wyprawie silikonowej zgodnej z analizami a zagrać kolorystyką. Jeśli tak to proszę o poradę jakich materiałów wolno mi użyć (grunt, klej, kamień, klinkier,etc , fuga ). Dodam, iż wejście główne do budynku jest od północy, druga część budynku jest od strony południowej.
Bardzo dziękuję i życzę zdrowia

Z wyrazami szacunku
Marcin Drabik

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

KarolMtemat nr 308-2580
visibility czytano 433 razy

Przymiarka do samodzielnego zbudowania domu szkieletowego


Panie Jerzy,
po wielu perturbacjach, zmianie projektu, itd w tym roku rozpoczynamy budowę domu szkieletowego. Wykonał Pan analizę c-w dla poprzedniego projektu.
Poprzedni dom miał wymiary 16 x 13,5 + garaż, ten nowy projekt ma wymiary 9 x 18 m, nie będzie użytkowego poddasza, schodów, uskoków w ścianach, dach dwuspadowy. Jak zobaczyłem szczegóły projektu to się za głowę złapałem (gotowy ze strony). OSB od środka i od zewnątrz + na to kilkanaście cm styropianu. Przekroje elementów konstrukcji malutkie + konstrukcja dachu rodem z domów murowanych.
Nawet nie spróbuję polemizować z architektem bo szkoda mi czasu i nerwów. Mój plan jest taki. Biorę wyniki Pańskiej analizy i na jej podstawie mam przekrój ścian i stropu. Tworzę konstrukcję w 3d, konsultuję z kim trzeba i stawiam sam wszystko (narzędzia przez ostatni rok zgromadziłem). Mam jednak kilka pytań.

Jeśli będzie trzeba zadać pytania w osobnych wpisach to proszę dać znać - poprawię. W połowie stwierdziłem że może lepiej wysłać maila ale już nie mogę skopiować tekstu.

1. Czy przy takich rozmiarach płyta fundamentowa pod styropianem jaką wybraliśmy poprzednio będzie ok? Chodzi mi o to że dom jest długi i wąski co w przypadku płyt F utrudnia zadanie bo większe naprężenia. Może lepszy fundament ale 10 m od domu jest ogromny staw z lustrem wody 1 m poniżej poziomu gruntu.

2. Na płycie trzeba będzie wykonać belkę pod ściany zewnętrzne. Problem mam ze ścianami wewnętrznymi. Co najpierw zrobić - styropian, instalacje, jastrych i na to ściany wew czy inna kolejność?

3. Zastanawiam się jaką izolację zastosować pod kominek, komin, bufor, hydrofor, piec. Wiem że styropian odpada, czy wełna prasowana będzie ok czy lepsze szkło spienione? z analiz wyszło 16 cm styropianu.

4. Z czego ściany wewnętrzne. Niby wszystko jasne ale człowiek tak mędrkuje że może z czerwonej cegły albo ogólnie murowane bo będą akumulowały więcej ciepła, albo może z drewna (warstwy desek) bo "podobno" drewno to super izolator dźwięku. Najwygodniej szkielet ale człowiek tak bardzo chciałby najlepiej jak już stawia:)

5. W jednym wpisie rozważał Pan wybudowanie komina z cegieł zamiast z gotowych "bloczków". Taki komin może się przydać na wypadek W. No i teraz pytanie jaki komin będzie lepszy.

6. Na ścianach zewnętrznych, na konstrukcję z analiz wyszło aby dać płytę OSB z otworami....zapewne żeby usztywnić konstrukcję. Gdzieś tutaj na forum przeczytałem że jeśli elewacja będzie z desek to OSB nie jest konieczna. No i teraz pytanie czy mogę ją zastąpić np płytami Steico Universal np 5 cm? Chodzi o to że one są niby wiatroszczelne (niby wiatroizolacja niepotrzebna) a dodatkowo być może można by je potraktować jako dodatkowy element termoizolacji. Tylko czy elewacja z desek usztywni dom jeśli te deski są przymocowane do łat które są przymocowane do konstrukcji głównej a pomiędzy nimi leżą płyty universal?

7. Jeśli OSB jednak musi zostać to pytanie czym ją przymocować (wkręty, gwoździe). Mam gwoździarkę ale nie wiem co lepsze.

8. Dach i okapy. Bardziej mi się podoba dom z okapami ale podobno przez okapy wiatr bardziej wychładza dom no a dodatkowo okapy to troszkę więcej materiału (poszycie, podbitka). Pytanie czy są jakieś konkretne argumenty przemawiające za którymś z tych rozwiązań.

9. Jeśli poddasze nieużytkowe a poszycie z blachy trapezowej to pytanie jakie warstwy na krokwie (membrana, kontrłata, łata poszycie) czy (deskowanie lub OSB lub steico universal (czy można stosować je zamiennie), kontrłata, membrana, łata, poszycie) czy (steico universal bez membrany)?
Głównie to zastanawiam się nad skuteczną metodą usztywnienia konstrukcji dachu.

10. Jaka wełna w ściany - szklana, skalna, drzewna? Najprzyjemniej kładłoby się drzewną ale jeśli ma być jedynie droższa od pozostałych to nie warto przepłacać. Ale nadal pozostają dwie?

11. Czy jest Pan w stanie wskazać gotowe produkty które potrzebne do budowy domu. Wełna (marka, model, ; wiatroizolacja; paroizolacja; OSB; drewno konstrukcyjne; inne). Chodzi o to że produktów i ofert jest milion. Trzeba tworzyć zestawienia w excelach żeby to wszystko porównać i wybrać najlepiej a i tak wychodzi różnie. Jakby można było szukać już gotowych produktów to łatwiej a jakby można było skontaktować się z konkretnym sprzedawcą który ma potrzebne produkty i rynkowe ceny to była by BAJKA.

12. Już miałem taki etap napatrzywszy się na dom modułowy który kończą znajomi, a dodatkowo oglądając takiego starszego pana (pomiarowca) na YT żeby w swoim domu także zamontować GWC i rekuperator. Na szczęście znowu przeczytałem Pańską analizę + wpisy na forum by temat odpuścić. Dodatkowy koszt i niepokój nie są tego warte. Ale temat wentylacji się sam nie rozwiąże. Może Pan powiedzieć ile teraz kosztuje przygotowanie projektu wentylacji hybrydowej u Pana?

Panie Jeży żeby wyjść z ziemi (płyta) to już będzie dobrze:)
Rozumiem, że książka o domach szkieletowych nadal się piszę?

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Mark-Badtemat nr 308-2583
visibility czytano 285 razy

Wybór ogrzewania ekonomicznie uzasadnionego dla domu


Dzień dobry,
Jesteśmy w trakcie budowy własnego domu - pow. 230 m2.
Zastanawiamy się nad wyborem ogrzewania, co prawda decyzja padła na pellet ale jeszcze śledzę Pana wpisy. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe bez garażu (tutaj grzejniki). Niestety w rejonie w którym będziemy mieszkać nie ma gazu sieciowego i szybko nie będzie, dlatego braliśmy pod uwagę gaz płynny ze zbiornika.
Wydaje się że pellet będzie tańszym źródłem energii, a po sezonie ogrzewanie cwu na prąd.
Żeby kupić Pana książkę i się zgłosić o porady zainspirował mnie jeden z komentarzy na forum pn. Budowa.com.pl
Oto jego treść:

"A ja znalazłem super serwis BDB (wystarczy kliknąć w goglach te trzy literki) i dla mojego domu opracowali analizy energetyczne gdzie dostałem czarne na białym jaki wariant kosztuje ile i po jakim czasie się zwraca. Słuchajcie jak zobaczyłem wyniki to doznałem szoku! Wcześniej z żoną planowaliśmy wentylację mechaniczną i rekuperator oraz pompe ciepła solanka/woda. Okazało się że wpakowałbym się w kanał! Wszystko to miało mnie kosztować 121 tys. zł a oni znaleźli rozwiązanie o tych samych parametrach użytkowych i tym samym zużyciu energii ale kosztujące dla mojego domu tylko 33 tys. zł Zaoszczędzę już na starcie prawie 90 tys. zł Szok - prawda? A już byłem zdecydowany na tamto!
MarianM"

W związku z tym proszę o opinię na temat możliwie najlepszego rozwiązania ogrzewania w naszym przyszłym domu. Czy da się też tak przeanalizować?
Dom budowany jest jako energooszczędny.

Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom

sławektemat nr 308-2596
visibility czytano 252 razy

Paroizolacja w stropodachu niewentylowanym pokrytym membraną PVC


Panie Jerzy,
zwracam się do Pana z pytaniem odnośnie konieczności zastosowania paroizolacji z wkładką AL w stropodachu niewentylowanym (dach płaski) domu jednorodzinnego.

W Pana książce, w tego typu dachu, konieczne jest zastosowanie paroizolacji z wkładką AL w celu wyeliminowania kondensacji pary wodnej w warstwie termoizolacji, co jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe.

Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku rozwiązań przedstawianych przez producentów pokryć dachowych. Na przekroju warstw stropodachu wyszczególniają oni kilka różnych możliwości zastosowania paroizolacji - od paroizolacji bitumicznej z wkładką AL aż do zwykłej folii PE.

Jeżeli chodzi o samych wykonawców dachów płaskich - w ofertach jakie od nich otrzymuję również wyszczególniają oni jako paroizolacje tylko folię PE i są nieco zdziwieni jeżeli pada z mojej strony pytanie o paroizolację z wkładką AL.

W wrześniu tego roku planuje wykonanie stropodachu pokrytego membraną PVC w swoim domu i w związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy jeżeli hydroizolacja jest wykonana z membrany PVC, którą cechuje duża paroprzepuszczalność to konieczne jest stosowanie paroizolacji z wkładką AL ?

2. Czy możliwe w tym przypadku jest mechaniczne mocowanie termoizolacji do stropu? (przebicie paroizolacji)?

3. Co jest lepszym rozwiązaniem - membrana PVC czy standardowa hydroizolacja bitumiczna?

4. W Pana książce znalazłem informacje, że w warstwie izolacji należy stosować styropian prasowany gładki z frezowanymi krawędziami - ma Pan na myśli np. styropian EPS? Prosiłbym o jakiś przykład jeżeli jest to możliwe.

Dodatkowo załączam zrzuty ekranu z przekroju projektu budowlanego oraz rozłożenie warstw jednego z producentów pokryć dachowych.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe stropodach porady inwestorom porady inżynierom

GrzegorzM temat nr 308-2598
visibility czytano 283 razy

Przydatność systemu Tytan WINS przy montażu stolarki


Dzień dobry,
Proszę o wyrażenie opinii na temat montażu okien z zastosowaniem systemu folii w płynie zabezpieczających pianę montażową typu Tytan wins.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Janusz Jtemat nr 308-2606
visibility czytano 2716 razy

Ocieplenie dachu skośnego wełną, celulozą czy pianką?


Jako projektant mam obowiązek w sposób świadomy dobrać możliwie najlepsze rozwiązanie projektowe, a w przypadku dachów skośnych wybór materiałów termoizolacyjnych jest spory, zmiennych które należy uwzględnić jeszcze więcej, a marketing robi pranie mózgu nie tylko inwestorom, ale mi również. Jestem też kierownikiem budowy.
Uważam, że ma Pan rację, że konieczna jest dokładna analiza aby dobrać prawidłowe rozwiązanie, ale na podstawie doświadczenia można stwierdzić, że pewne rozwiązania sprawdzają się lepiej inne gorzej i w analizie dobrać grubości czy opory sd dla założonego rozwiązania.
Odrzucam izolację dachu skośnego celulozą (materiał organiczny, impregnowany solami boru), które w małych stężeniach nie są szkodliwe, ale informacji dotyczących szkodliwości dla długotrwałego przebywania w małym stężeniu nie otrzymałem.
Odrzucam też obiecująco wyglądającą wełnę drzewną w płytach (materiał o dobrej gęstości, ale organiczny a o zabezpieczeniu przed korozją biologiczną handlowiec nie wiedział nic, więc nie wiem czy w ogóle jest zabezpieczany).
Zastanawia mnie też skuteczność impregnacji celulozy w czasie - czy po 20 latach impregnacja jest tak skuteczna jak w momencie instalacji?
Została mi wełna mineralna i piana PUR
Teoretycznie najlepszym wyborem jest wełna mineralna, bo zastosowana w setkach tysięcy m2 dachów na całym świecie - tylko w większości przypadków z którymi się zetknąłem zastosowana całkowicie źle. Czy jako projektant mogę brać pod uwagę materiał, który jak wynika z mojego doświadczenia jest montowany przez pracowników bez wyobraźni? A czy jako kierownik budowy mam polecić inwestorowi materiał, który albo będzie zastosowany z poważnymi błędami, albo będę musiał najpierw wyedukować inwestora a potem wykonawcę jak prawidłowo mają to zrobić, a na końcu i tak wykonawca zrobi po swojemu - bo wszędzie tak robi i jest dobrze. Doskonale Pan wie, jak trudno przekonać wykonawców do prawidłowych (pracochłonnych) rozwiązań.
Na naszym rynku mamy jeszcze pianę PUR stosowana natryskowo na budowie. Porównałem na tyle na ile potrafię pianę PUR otwarto komórkową z wełną mineralną i wygląda to mnie obiecująco dla piany. Nie znalazłem żadnego potwierdzenia mitów krążących wśród wykonawców dotyczących np. gnicia dachu z pianą PUR. Moim zdaniem pod względem np. gnicia dachu piana jest tak samo niebezpieczna jak wełna - tzn. odpowiedzialne jest błędne wykonawstwo a nie materiał sam w sobie.
Porównując wełna vs piana mamy szereg parametrów, ale do inwestora przemawia lambda
i tak dla wełny deklarowane wartości zaczynają się od 0,032 ale i tak należy brać pod uwagę wsp. obliczeniowy. Dla piany PUR jest na rynku produkt gdzie lambda deklarowana wynosi 0,033-0,036 (tak podaje producent w karcie technicznej, sprzedawcy podają wartość niższą co budzi moje duże wątpliwości) ale generalnie deklarowane wartości dla piany PUR są w granicach 0,038 - 0,039 w zależności od produktu (ze względu na strukturę komórkową podobną do styropianu lambdę obliczeniową przyjmuję jak dla styropianu - możliwe, że błędnie). Drugi parametr to mi, dla wełny mi=1,3 dla piany PUR mi= od 2 do 5 (w zależności od producenta). Wartości mi i lambda dla wełny i piany mamy porównywalne z tym, że mi piany jest korzystniejsze? Marketing wełny podkreśla jej wysoką paro przepuszczalność - zastanawiam się czy to nie jest przypadkiem wada? Przegrody projektujemy tak, aby obniżyć ciśnienie pary wodnej w miejscu gdzie może nastąpić jej skroplenie (im mniejsze ciśnienie pary tym mniejsze ryzyko skroplenia). I tak mam do wyboru wełnę mineralną gdzie lambda obliczeniowa jest gorsza niż piany PUR i gdzie mi jest mniej korzystne niż piany (tak myślę ale pewności nie mam). Wydaje się, że piana jako tako jest materiałem lepszym (pomijając na ten moment montaż).
Wełna vs Piana w dachu:
Staram się, przekonać inwestora, że pełne deskowanie dachu jest zbędne, a wręcz szkodliwe (potem przychodzi dekarz i ani się obejrzę deski i papa lądują na dachu - bo projektant i kierownik budowy książek się naczytał i się mądrzy a dekarz przecież setki dachów zbudował to wie. Ale o ile inwestor mnie posłucha i wstępne krycie wykonane będzie membraną wysoko paroprzepuszczalną to nie widzę większych problemów wykonawczych związanych z izolacją wełną (wymagana jest jedynie staranność z którą niestety bywa różnie), w przypadku izolacji pianą wszystko zależy od aplikatora (można tak ułożyć pianę aby nie nastąpiło wybrzuszenie membrany w górę, ale jest to dość duże utrudnienie dla aplikatora, a dyletant nawet nie pomyśli, że trzeba tak zrobić aby nie wypchnąć membrany w górę). W tym wypadku projektuję kontrłaty wysokości 4cm (dla dachów 35-45 stopni), ale ten wymóg często na budowach nie jest spełniony (bo dekarz wie lepiej a kierownik budowy to jakiś kosmita co wymyśla dziwne teorie).
W przypadku wstępnego krycia deską + papa wymogi wykonawcze są takie same dla wełny i piany (konieczna szczelina wentylacyjna wykonana membraną montowaną pod deskowaniem z odpowiednimi wlotami i wylotem powietrza). Jestem zdecydowanym wrogiem tego rozwiązania ponieważ jest ono wykonawczo trudne, a wymogi są często lekceważone przez wykonawców (w praktyce wentylacja po prostu nie działa wcale lub nie działa prawidłowo). W przypadku gdy inwestor chce np. ze względów akustycznych wykonać pełne deskowanie wymagam, aby zamiast papy na deskach pojawiła się membrana sd<3. (nawet jeżeli chce tymczasowo przykryć dach papą, to przed montażem dachówki wymagam demontażu papy i montażu membrany. Wtedy nawet jeśli wentylacja pod deskami nie działa prawidłowo część wilgoci wydostanie się przez deskowanie i membranę (taki zawór bezpieczeństwa) Dodatkowa korzyść z membrany na deskowaniu pojawia się w przypadku awarii wstępnego krycia lub niedokładnego wykonania (jeżeli wstępne krycie nie będzie 100% szczelne i wilgoć dostanie się pod papę mamy poważne kłopoty, jeżeli nieszczelność nie jest duża to przez membranę wilgoć odparuje. W przypadku pełnego deskowania wykonawcy piany nakładają izolację bezpośrednio na deski przykryte papą co jest błędem, ale wnoszą, że nic z takim dachem się nie dzieje, wg. mnie jest to podejście niebezpieczne i niedopuszczalne (jest producent który uznaje to rozwiązanie za prawidłowe przy zastosowaniu paroizolacji sd>150 czyli na granicy paroszczelności. W wytycznych montażowych producentów piany jest rozwiązanie z natryskiem izolacji na deski - ale przykryte membraną sd<3 co wydaje się prawidłowe i takie rozwiązanie trafia do moich projektów.

Panie Jerzy, gdybym był tylko projektantem w moich projektach byłaby wełna mineralna, ale jako kierownik budowy sugeruję pianę na deskowaniu pokrytym membraną sd<3 (oczywiście paroizolacja i grubość piany jest dobierana z marginesem bezpieczeństwa). Wydaje mi się, że w tym układzie warstw lepiej wybrać pianę o wsp. mi bliżej 5 niż mi=2 i tak dobrać paroizolację i grubość piany aby uniknąć kondensacji pary.
Z projektowaniem wełny mam problem - bo w obliczeniach uznajemy materiał za jednorodny doskonale przylegający do elementów dachu (krokwi). Wykonawczo wygląda to całkowicie inaczej, a założenia projektowe mają być możliwie jak najbliższe temu co w praktyce wykonujemy czyli powinienem uwzględnić szczeliny powstałe w skutek cięcia i szczeliny powstałe na styku krokwi z wełną bo one powszechnie występują na budowie. Przesuwają nam punk rosy głęboko w izolację co jest bardzo niebezpieczne a uwzględnić tego w obliczeniach nie potrafię.
Proszę o odniesienie się do moich przemyśleń i wskazanie ewentualnych błędów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

kemal111temat nr 308-2608
visibility czytano 451 razy

Planowana przez UE zeroemisyjność budynków


Witam. Panie Jerzy
jestem ciekawy Pana zdania na temat procedowanych unijnych przepisów dotyczących emisyjności budynków tzn. od 2028 r. ma być obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowych budynków. Od 2026 r. wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2028 wszystkie pozostałe nowe budynki mają być zeroemisyjne.
Najpóźniej do 2035 (lub do 2040, zależnie od decyzji Komisji Europejskiej) powinno się zaprzestać używania paliw kopalnych do ogrzewania budynków nowych i modernizowanych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli


 
 
69
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.