porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 679


 
 
69
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
Yahutemat nr 308-2537
visibility czytano 310 razy

Hydroizolacja w domu z bala


Mam kilka pytań odnośnie izolacji chudziaka i doszczelnienia na stykach oznaczonych strzałkami (dom z drewna):
1. Wg projektu zalecana jest izolacja z papy, czy można zaizolować masą dwuskładnikową cemizol 2P?
2. Jak należy prawidłowo zabezpieczyć połączenia bal/ fundament/chudziak? (miejsca oznaczone strzałkami).


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy z bala hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Marta_MKNtemat nr 308-2543
visibility czytano 452 razy

Topienie się śniegu w strefie kalenicy


Dzień dobry,
pierwszy śnieg zweryfikował nasze ocieplenie dachu i niestety katastrofa. Ten jeden etap nie został przeze mnie skontrolowany i skutki są takie, że śnieg topnieje przy kalenicy. Mamy ocieplenie wełną między krokwiami 15 cm i 10 cm od wewnątrz, ale coś jest nie tak. Wklejam zdjęcia jak wygląda śnieg na dachu oraz zdjęcie w trakcie przeprowadzania prac ociepleniowych. Co Pan nam poradzi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia paroizolacje porady inwestorom

MiSktemat nr 308-2545
visibility czytano 635 razy

Komplet analiz energetyczno-ekonomicznych przed budową domu


Witam Pana,

trafiłem na stronę BDB poprzez jedno z forum, na którym prowadził Pan dysputy z TB. Bardzo spodobały mi się Pana merytoryczne wywody, choć nie zawsze rozumiem ich sens, bo nie jestem fachowcem. Nie mniej jednak przemawia do mnie Pana głęboka analiza problemów. Teraz do rzeczy. Na wiosnę przyszłego roku zamierzam rozpocząć budowę domu z projektu typowego. Rozważałem zewnętrzne ściany w technologii Izodom 2000, wewnętrzne nośne i działowe z bk. Po otrzymaniu cennika z w/w firmy i nieprzespanych kilku nocach uznałem, że moim wyborem będzie bk 24 cm na ściany zewnętrzne plus 15-20 cm styropianu. Leczy czy słusznie? Czy Izodom jest jednak wart swej ceny? Mam świadomość, że nie zawsze zasadne jest pakowanie grubej izolacji, gdyż okres zwrotu może okazać się na tyle długi, że mój syn dopiero odczuje korzyść na lata po tym, jak mnie Matka Ziemia pochłonie. Ponieważ jednak wraz z podjęciem decyzji o budowie domu postanowiłem być świadomym inwestorem, to też i ilość materiału jaki przeczytałem w ostatnich miesiącach jest dość spory. Pewne obliczenia jestem w stanie zrobić sam, choćby dla obliczenia jakiejś podstawowej stopy zwrotu z inwestycji (np. zwiększenie grubości ocieplenia) lecz w formie dość uproszczonej i z czynnikiem niepewności. Dlatego też chcę, by mój projekt i moje założenia przejrzała osoba o odpowiedniej wiedzy. I tu meritum mego listu. Zapytam na jaki zakres Pana pracy i w jakich kosztach mógłbym liczyć?

Z wyrazami szacunku

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2550
visibility czytano 248 razy

Układ warstw w stropodachu na blasze trapezowej


Panie Jerzy
proszę o analizę poprawności warstw stropodachu budynku użyteczności publicznej (świetlica wiejska), w następującym układzie:
- pokrycie dachowe z papy termozgrzewalnej (podkładowej i wierzchniej) papa podkładowa mocowana mechanicznie,
- płyty dachowe ze skalnej wełny mineralnej gr.25cm,
- blacha trapezowa o wys. profilu 50mm,
- belki drewniane,
- sufit z płyt g-k na stelażu metalowym REI30.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy stropodachy porady architektom

TPtemat nr 308-2551
visibility czytano 298 razy

Pleśń i zagrzybienie w starej kamienicy


Dzień dobry,
Od blisko roku mieszkam w starej warszawskiej kamienicy (3.3m wysokość) i pojawił się problem pleśni na ścianie. Znalazłem podobny temat (nr 7), dostęp do niego jest jednak płatny, pomimo zalogowania się do serwisu.
Problem pleśni pojawił się wraz z nadejściem zimy. Występuje on na 1 ścianie w największym pokoju (przy podłodze) oraz w kuchni łazience w górnej warstwie albo na styku okien-ściana w 3 innych sypialniach.
Do tej pory mieszkanie zamieszkiwała 1 osoba która nie korzysta z większości pomieszczeń i nie jest w stanie stwierdzić czy to pojawiało się wcześniej.
Kamienica jest praktycznie nie do ruszenia z zewnątrz. Czy można zastosować np. eps wewnątrz na jednej ścianie albo jakiś preparat antygrzybiczny? W kuchni po każdym gotowaniu jest wilgotno. Niestety niekorzystna ekspozycja powoduje że każde otwarcie okna to wiatr w całym mieszkaniu (ciągnie po ziemi gdzie biegają małe dzieci). W salonie ściana jest po prostu lodowata.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe zagrzybienia zasolenia zawilgocenia pleśń porady inwestorom remonty ruch ciepła i wilgoci

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2553
visibility czytano 592 razy

"Typowe" błędy projektowe podłogi na gruncie


Panie Jerzy
chciałbym skonsultować poprawność zaprojektowanego następującego układu warstw posadzki parteru budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Dokumentacja projektowa przewiduje:
– terakota / deska podłogowa
– beton podkładowy zbrojony 6cm
– warstwa rozdzielająca folia PE gr. 0,3mm 2x
- EPS 200-036 gr. 5cm
- EPS 200-036 gr. 20cm
– pozioma izolacja z folii PE gr. 0,3mm
– podkład z chudego betonu gr. 8cm
– podsypka z piasku zagęszczonego do Is=0,97 gr.30cm

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne błędy projektowe domy jednorodzinne hydroizolacje jastrychy betonowe izolacje przeciwwilgotnościowe porady architektom posadzki betonowe podłogi

Marcin Btemat nr 308-2557
visibility czytano 248 razy

Wentylacja dachu


Szanowny Panie Jerzy,

będę zamawiał materiały na pokrycie dachów dla domu jednorodzinnego i budynku gospodarczego i chciałem zapytać ile będziemy potrzebować dachówek wentylacyjnych. Będziemy zamawiać płaską, betonową dachówkę Nelskamp ciemnoszarą planum longlife.

Dom będzie budynkiem parterowym, bez poddasza użytkowego (które będzie służyło jako strych), więźba dachowa będzie z wiązarów prefabrykowanych, strop będą stanowiły dolne pasy więzarów. Na poddaszu nie będzie okien. W domu będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Nie będzie żadnych kominów. Jedynie będzie kominek wentylacyjny do pionu z okapu kuchennego i kominek odpowietrzający do odpowietrzenia kanalizacji. Powierzchnia dachu to 249 m2.

W budynku gospodarczym będą parkować 2 samochody i będziemy przetrzymywać również różne rzeczy gospodarcze i jedzenie w osobnym pomieszczeniu. W bud. gosp. będzie tradycyjna więźba dachowa i kominek wentylacyjny. Powierzchnia dachu to ok. 90 m2.

Na różnych składach budowlanych wyceniano w ofercie różne ilości dachówek wentylacyjnych. Łącznie dla dachu domu i bud. gosp. wyceniano różne ilości, które podaje malejąco: 26, 26, 24, 22 (16 dla domu i 6 dla bud. gosp.), 21, 20 (15 dla domu i 5 dla bud. gosp.) czy 10. A 3 razy spotkałem się, że w ogóle nie wyceniono w ofercie dachówek wentylacyjnych i sprzedawcy mówili, że dachówki wentylacyjne to zbędny wydatek i że np. wystarczy grzebień okapowy z kratką wentylacyjną (55 sztuk) i wentylacja przy kalenicy pod gąsiorami (może przeoczyłem inne uzasadnienia). Nie wiem też czy to, że poddasze będzie nieużytkowe zmienia postać rzeczy.

Generalnie liczbę tych dachówek wyceniano różnie, ale zwykle w okolicach 20-kilku. W wycenach uwzględniano różne dachówki, ale płaskie i betonowe (poza 2 przypadkami). Generalnie ten sam skład dla różnych dachówek wyliczał te same ilości, więc podejrzewam, że była to kwestia raczej sposobu wyliczenia, a nie dachówki samej w sobie.

W załączniku przesyłam skany dachów dla domu i bud. gosp. Proszę pisać, jeśli nie dołączyłem jakiś ważnych stron z projektów, albo nie podałem istotnych dla sprawy informacji. Proszę o pomoc w oszacowaniu optymalnej ilości dachówek wentylacyjnych dla dachu domu i budynku gospodarczego.

Z góry serdecznie dziękuję :)

Pozdrawiam,
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe dachy domy jednorodzinne porady inwestorom wentylacja

Te-Gratemat nr 308-2558
visibility czytano 282 razy

Termoizolacyjne okładziny ścienne


Szanowny Panie Jerzy.

Trafiłem w sieci na reklamę termoizolacyjnych paneli ściennych. Mają one od strony elewacji strukturę płytek, cegieł lub imitację kamienia łamanego. Są na bazie styropianu XPS a ta elewacja to wyprawa szpachlowa mineralna powlekana szpachlówką i malowana - to się dowiedziałem od handlowca tego producenta.

Tu moje pytanie: czy można je bez obaw stosować jako elewacja przyklejając do styropianu czy wełny?

Pozdrawiam,



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Rzodkiewkatemat nr 308-2561
visibility czytano 293 razy

Skropliny w kanale wentylacji grawitacyjnej w kotłowni


Panie Jerzy,
instalator w kotłowni z piecem gazowym na poddaszu użytkowym "zmusił mnie" do zrobienia wentylacji grawitacyjnej z niepalnego materiału - rura 130 nierdzewka. W pozostałych pomieszczeniach jest wentylacja mechaniczna. Gdy włączyłem piec gazowy i zacząłem grzać a na zewnątrz zrobiło się zimno po raz pierwszy zauważyłem w rurze skropliny.

Rurę ociepliłem już wcześniej na całej długości systemowym ociepleniem wełną dopasowaną do wymiaru rury wydaje mi się że to jest 5 cm zbitego ocieplenia – przy połączeniu z dachem jest wywinięte ocieplenie na płytę izolacji – na dachu jest oparta o 3,5 cm płytę ocieplenia. Nad dachem jednak wystaje jakieś 1,5 m rury i ma daszek.

Strefa międzyjętkowa 40 cm ocieplona jest już w pełni i zamknięta podłogą z płyty OSB. Dach części nieużytkowej ocieplony jest mniejszą warstwą 24 + 3,5 cm i również zamknięty.

Wcześniej pod rurą do wentylacji grawitacyjnej nigdy nie było ani kropelki wody z zewnątrz nawet podczas ulew. Teraz zbiera się woda z rury (skapuje). Zakładam, że to woda z wilgoci powietrza która napotyka zimny komin i się gdzieś skrapla, ale mimo uwag wszystkich że przesadzam pedantycznie z ociepleniem i szczelnością tego ocieplenia wokół rury to efekt jest taki, że i tak tam cieknie.

Zakładając że mam teraz większą wilgotność i że ta wilgoć z ciepłym powietrzem tamtędy wychodzi i się skrapla, to zawsze w tej kotłowni - mojej suszarni gdzie będzie pralka - będzie więcej wilgoci i będzie ciepło bo tam jest piec i sporo podłogówki.

Wszędzie gdzie mogłem konkretnie ociepliłem, ale to chyba za wiele nie pomogło skoro metalowa rura wystaje na zewnątrz i pewnie tam zachodzi skraplanie. Czy coś można zrobić? Czy ewentualnie skraplacze, przeróżne zbiorniczki z odprowadzeniem do kanalizy są jedynym rozwiązaniem, czy można coś zrobić jeszcze? komin jest niemal pionowy na całej długości z lekką "falką" wewnątrz budynku. Jeszcze nie mam zabudowy wewnątrz kotłowni na gotowo więc mogę przedłużyć wewnątrz i ewentualnie zrobić odprowadzenie w jakiejś formie do kanalizy, ale czy nie ma innego rozwiązania?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi jak rozwiązać lub ograniczyć problem zanim zacznę robić zabudowę wewnątrz...

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne wentylacja grawitacyjna kominki porady inwestorom porady wykonawcom

mefjiutemat nr 308-2562
visibility czytano 218 razy

Skraplająca się para wodna na nieogrzewanym strychu


Narobiłem biedy i teraz szukam rozwiązania jak to naprawić. Mam użytkowe poddasze i dość duży nieużytkowy strych wraz z wyłazem w celu składowania w przyszłości.
Na stropie od góry płyta OSB, 2 warstwy wełny na przemian 10 i 18 cm następnie folia paroprzepuszczalna i płyta GK.
Na płycie GK zbiera się woda i zrobił się grzyb, nie wszędzie a tylko w niektórych miejscach głównie nad pokojami gdzie nie ma jeszcze folii i przechodzi ciepłe powietrze.
Wełna też jest mokra.
To co zrobiłem - odkręciłem kilka płyt i postawiłem osuszacz jednak czuję że to za mało.
Jak ratować poddasze?
Dom jeszcze nie zamieszkany, ogrzewanie włączone jakieś 2 tygodnie temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia poddasza użytkowe poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
69
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.