porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 679


 
 
69
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
Marcin Drabik temat nr 308-2489
visibility czytano 288 razy

Wyprawa silikonowa zamiast mineralnej malowanej na elewacji


Szanowny Panie Jerzy

Z analiz wykonanych dla mojego domu wynika, aby zastosować wyprawę mineralną i pomalować ją farbą silikonową jednokrotnego krycia. Toteż mam następujące pytania:

1. Czy mógłbym zastosować tynk silikonowy zamiast mineralnego? Jeśli tak to bardzo proszę o przykład produktu, który spełni warunek oporu dyfuzyjnego.

2. Prosiłbym o przykład masy do siatki elewacyjnej, który spełni warunek oporu dyfuzyjnego. Chce sam zamówić materiał, a nie pozostawiać tego wykonawcy z wiadomych przyczyn.

3. Prosiłbym również o przykład kleju do styropianu o oporze dyfuzyjnym zgodnym z analizami.

4. Wymagane siatki szklane już nabyłem, jednak listwy przyokienne z siatką szklaną ciężko mi znaleźć. Jeśli byłby Pan w stanie doradzić, gdzie to znaleźć (link, etc.) było by to dużą pomocą.


Bardzo dziękuję i życzę zdrowia.
Z wyrazami szacunku
Marcin Drabik
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje porady inwestorom porady wykonawcom wyprawy elewacyjne ocieplenia

Ekspedytkatemat nr 308-2494
visibility czytano 349 razy

XPS czy szkło piankowe do izolacji fundamentów?


Czy do izolacji fundamentów lepsza jest pianka szklana, czy styrodur, jakie wady i zalety? A może jest coś jeszcze lepszego, bo do styropianu nie jestem przekonana, widzę co się dzieje na elewacji bloku w którym mieszkam.
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje fundamenty fundamenty płytowe glony i porosty hydroizolacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wykwity wyprawy elewacyjne

Kamil Sawickitemat nr 308-2495
visibility czytano 257 razy

Błędne rozwiązania więźby dachowej drewniano-stalowo-żelbetowej


Projekt budynku jednorodzinnego przewidywał więźbę dachu z wiązarów drewnianych, stalowych krokwi oraz dwóch ram żelbetowych. Projektant nie przewidział docieplenia zarówno krokwi stalowych, jak i ram żelbetowych od zewnętrznej strony. Po zwróceniu mu uwagi na błąd, zaproponował zastosowanie "aerożelu"...
Ostatecznie, na krokwiach drewnianych i stalowych została wykonana nadbitka z kontrłat wysokości 5 cm, a na ramach żelbetowych ułożono 2-5 cm stryroduru od strony zewnętrznej (pod deskowaniem).
Załączam wycinek z projektu z opisem warstw dachu (w rzeczywistości doszło pełne deskowanie), projekt konstrukcji dachu oraz zdjęcia więźby. Profile stalowe mają wymiary 200 x 100 x 4 mm.

Proszę o Pana opinię w temacie możliwości naprawy popełnionych błędów związanych z mostkami cieplnymi na ramach żelbetowych i krokwiach stalowych bez konieczności przerabiania już wykonanych prac. Jeśli nie będzie Pan w stanie udzielić odpowiedzi bez obliczeń cieplno-wilgotnościowych, proszę o wycenę ich wykonania.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-2496
visibility czytano 356 razy

Opór dyfuzji farby wewnętrznej


Mam analizy 1994/2018
Na ścianach tynk cementowo-wapienny zagruntowałem gruntem cersit ct 17 następnie, szpachla firmy kleib grubości ok 3 mm. Na to jeszcze farba gruntującą kleib Q8.
I teraz szukam farb ale nie mam napisanych wartości Sd.
Tak wiem na produktach sto, tikurila są ale ceny tych produktów także są wysokie.
Może Pan coś polecić żeby nie zbankrutować a ceny teraz wiadomo jakie są wszystkiego. A tu urządzenie wnętrza też trochę pochłonie.
Dodam że na zewnątrz zakupiłem styropian swisspor ale 22 cm (nie jak w analizach 21cm ale o tym już z Panem rozmawiałem).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego farby porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2513
visibility czytano 429 razy

Wloty powietrza wentylacyjnego w okapach


Szanowny Panie Jerzy

Bardzo proszę o pomoc w sprawie wentylacji podbitki drewnianej. Generalnie chodzi mi ile powinno być otworów/ kratek wentylacyjnych, w jakiej odległości od siebie i jakiej wielkości powinny one być (wiem, że dysponuje Pan moim projektem) przykłady lub link z konkretnym produktem bardzo by pomógł.

Druga sprawa, o którą chciałbym zapytać to jaki tynk mozaikowy wybrać do strefy cokołowej, aby zgadzało się to z fizyką mojego budynku? Konkretny przykład produktu byłby bardzo pomocny.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Z wyrazami uszanowania
Marcin Drabik

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy okapy dachowe wentylacja porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-2518
visibility czytano 452 razy

Jaki styropian do ocieplenia ścian?


Panie Jerzy
stoję przed wyborem styropianu na elewacje. Znane są mi pańskie artykuły odnośnie lambdy deklarowanej, obliczeniowej itp.
Chcę zakupić styropian na elewacje grubości 20 cm o lambdzie 0,045 (różnica między lambda 0,038 to prawie 3 tys zł) wg badań przeprowadzonych przez GUNB styropian 0,045 spełnia wszystkie deklaracje producenta, a lambda wg badań GUNB to 0,043. Czy taki styropian nadaje się na elewacje czy jednak odpuścić i wybrać ten 0,038?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane ocieplenia ściany porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2525
visibility czytano 267 razy

Tynki cem-wapienne i ocieplanie budynku jesienią


Panie Jerzy,
czy tynki cementowo-wapienne mogą być wykonywane równolegle z wykonywaniem ocieplenia metodą lekką mokrą w okresie jesienno-wiosennym kiedy temperatury utrzymują się powyżej 10 stopni w dzień i powyżej zera w nocy? Materiał ścian to beton komórkowy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego BSO bezspoinowe systemy ociepleń tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-2529
visibility czytano 346 razy

Wadliwy remont stropodachu za pomocą papy termozgrzewalnej


Dzień dobry,
Na dachu kamienicy, w której mam mieszkanie (nie mieszkam tam), około 1 miesiąc temu rozpoczął się remont dachu płaskiego krytego papą asfaltową. Pod częścią dachu jest poddasze nieużytkowe, a pod częścią mieszkanie. Ze względu na liczne przecieki dachu zarówno w części użytkowej jak i nieużytkowej wspólnota podjęła decyzję o remoncie poszycia dachowego wraz z wykończeniem kominów i wszystkimi obróbkami wokół elementów przechodzących przez dach.
Dnia 29.10.2022 około godziny 14, pojawiłem się na dachu wraz z właścicielem mieszkania na poddaszu i taki to efekt zastaliśmy. Wg nas obecny stan i błędy dyskwalifikują wykonany remont, gdyż nie spełniają zaleceń / instrukcji producenta papy (papa termozgrzewalna ICOPAL 5,2mm), a co za tym idzie pozbawiają nas gwarancji producenta papy. Jednakże, jako osoby nieznające się na rzeczy, pragniemy zasięgnąć Pana opinii i poprosić o sugestie jak rozmawiać z wykonawcą i inspektorem technicznym z ramienia Administratora. Wiemy, że łatwo mogą wcisnąć nam każdy kit wiedząc, że nie znamy się na tym i nie mamy żadnych kwalifikacji, aby kwestionować lub podważać jakość prac budowlanych. Poniżej spisane nasze wątpliwości.

1. W większości połączeń poszczególnych brytów papy asfaltowej brak widocznego wypływu masy asfaltowej (zalecana szerokość 5-10mm) wzdłuż zakładów podłużnych, poprzecznych i innych połączeń np. obróbek kominów itp. Świadczy to niedostatecznym wygrzaniu papy, a co za tym idzie braku pełnego połączenia nowej papy z podłożem na 100% swej powierzchni spodniej.
2. W kilku miejscach całkowity brak zgrzania zakładów podłużnych i poprzecznych.
3. W kilku miejscach zbyt duże zakłady brytów papy, przez co część papy nachodzi na bryt papy z posypką.
4. W kilku miejscach brak zgrzania papy w okapie (do pasa nadrynnowego).
5. W kilku miejscach brak zgrzania papy do kominów i attyki wewnętrznej.
6. W kilku miejscach na powierzchni dachu widoczne liczne pomarszczenia i fałdowania nowo położonej papy - świadczy to o przegrzaniu papy.
7. Brak właściwych/szczelnych obróbek wokół kominów – liczne nieszczelności/dziury.
8. Błędne mocowanie izoklinów styropianowych wokół kominów – spalenie styropianu i brak mocowania papy do podłoża.
9. Błędne wykonanie obróbek wokół wszelkiego rodzaju elementów wystających z dachu (rury na drugim planie na jednym ze zdjęć).
10. Zły dobór systemu montażu listew zakończeniowych wokół kominów – odpadające listwy (montaż na kołki rozporowe).
11. Brak uszczelnienia listew zakończeniowych wokół kominów ze ścianą komina, a jak jest to jakieś czarne mazidło zamiast dedykowanych uszczelniaczy polimerowych odpornych na UV i zewnętrzne warunki atmosferyczne.
12. Miejsca, gdzie brak niwelacji fałd/zgrubień pod starą papą - tworzenie się kałuż (wzdłuż attyki frontowej) – brak zdjęcia tego miejsca. Chyba świadczy to o braku przygotowania starego podłoża do kładzenia nowej papy.
13. Rura wentylacji kanalizacji całkowicie skorodowana i pozostawiona.
14. Pobrudzenie/okopcenie świeżej wyprawy elewacyjnej kominów na skutek błędnego operowania dyszą palnika gazowego.

Zadaliśmy też kilka pytań zarządcy nieruchomością:
15. Czy przed położeniem nowej papy, stara papa była oczyszczona, odkurzona i zagruntowana preparatem gruntującym zalecanym przez producenta papy?
16. Jakie produkty zostały użyte do uszczelnień czapek kominów, obróbek blacharskich wokół elementów wystających (kominy, attyki, rury itp.? Na zdjęciu zamieszczam puste opakowanie po produktach, które znaleźliśmy na dachu.
17. Czy panujące niskie temperatury (szczególnie w nocy), opady deszczu i poranna rosa, nie wpłyną negatywnie lub wręcz uniemożliwią prawidłowe wykonanie prac, szczególnie układania papy?
Wysyłam również kilka fotografii z remontu dachu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze stropodachy remonty porady inwestorom

WRotemat nr 308-2532
visibility czytano 204 razy

Dom-kopuła - konsultacje w zakresie fizyki budowli


Witam

Pracuję nad projektem typowym domu-kopuły. Ponieważ czytałem Pana opinię na temat takiej konstrukcji (SAME KŁOPOTY) ważne będą dla mnie uwagi osoby krytycznie nastawionej do tego pomysłu. Wersja na rynek polski to: pokrycie -prefabrykowany szkielet drewniany (kratownice drewniane pokryte OSB i dachówką bitumiczną, izolacja wełna mineralna + folie, wewnątrz k-g), ściany murowane, strop Ackermana.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne domy kopułowe porady architektom

Marcinotemat nr 308-2533
visibility czytano 519 razy

Jaki podkład pod panele na ogrzewanej podłodze?


Czym kierować się przy wyborze podkładu pod panele laminowane i samych paneli zakładając że mamy ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym?

Podkładów jest bardzo dużo i laikowi ciężko wybrać. Są wersje pokryte nawet srebrną i złotą folią co dla amatora jest trochę dziwne skoro srebrna folia chyba odbija promieniowanie cieplne? Czy parametr oporu cieplnego jest najważniejszy? A może coś innego, jak grubość?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom posadzki ogrzewane nawierzchnie


 
 
69
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.