porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 679


 
 
69
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
Paweł Wawrzyniaktemat nr 308-2411
visibility czytano 475 razy

Bezmyślne ocieplenie poddasza nieużytkowego


Dzień dobry,
Chciałbym prosić o poradę dotyczącą wentylacji poddasza nieużytkowego (używane jako składzik/magazynek). Dom dwukondygnacyjny (parter piętro). Nad piętrem znajduje się poddasze nieużytkowe z dachem skośnym, wielospadowym ocieplonym wełną (pomiędzy krokwiami 20 cm plus dodatkowa warstwa 10cm na krokwiach). Sam dach ma wentylację pomiędzy deskowaniem i dachówką oraz pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia (warstwa wiatroizolacyjna + wełna). Od strony poddasza jest założona na wełnę tylko folia paroizolacyjna. Na stropie (teriva) nie ma żadnego ocieplenia. Na poddasze można się dostać za pomocą schodów strychowych (o dobrej izolacyjności) a w dachu mamy jedno okno/wyłaz dachowy.

Poddasze nie jest w ogóle wentylowane (jedyna opcja to otwarcie okna/wyłazu). Mam obawę, że takie stojące powietrze plus przechodząca od dołu wilgoć może niekorzystnie wpłynąć na cały klimat poddasza oraz elementy konstrukcji (będzie duszno i wilgotno).

Czy moje obawy są uzasadnione? Czy takie nieużytkowe poddasze powinno być wentylowane? Może dobrze byłoby zrobić dwa kominki wentylacyjne po dwóch stronach, aby zapewnić tam przewiew? Zastanawiam się jak to może wpłynąć na zużycie ciepła w budynku i czy przy takich kominkach w zimie nie będzie się skraplała woda ze względu na różnicę temperatury.

Z poważaniem,
Paweł Wawrzyniak

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Paweł.Ktemat nr 308-2413
visibility czytano 321 razy

Ocieplenie nieogrzewanej piwnicy w budynku gospodarczym


Mam pytanie odnośnie projektowanego budynku gospodarczego: piwnica, parter, poddasze nieużytkowe. Budynek będzie nieogrzewany. Piwnica, zagłębiona na pełną wysokość, ma służyć przechowywaniu przetworów. Czy wykonanie ocieplenia fragmentu ściany zewnętrznej piwnicy (ok 1,5m poniżej poziomu terenu) oraz stropu nad piwnicą (z zamknięciem klapą włazu do piwnicy) zapewni temperaturę powyżej 0 w zimie? Jeśli nie, to co należy zrobić, żeby uzyskać odpowiednią temperaturę przechowywania przetworów?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne piwnice naturalne porady inwestorom

Jantemat nr 308-2419
visibility czytano 357 razy

Rzeczywisty współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej


Panie Jerzy,
przy okazji omawiania współczynników styropianów stwierdził Pan (a może precyzyjniej - ja tak zrozumiałem z Pana treści), że współczynniki tych szarych czy w ciapki albo i tęczowych nie mają znaczenia w życiu a tylko w marketingu, bo po zamontowaniu dla każdego rodzaju styropianu lambda rzeczywista jest niemal taka sama. Wniosek jest taki, że lambda deklarowana może i w warunkach laboratoryjnych jest korzystniejsza w takim np. grafitowym ale lambda rzeczywista już nie. A jak to jest z wełnami mineralnymi (mi chodzi konkretnie o te do ocieplania skosów dachu) - wełny o tym znacznie lepszym współczynniku lambda są sporo droższe, a to dodatkowo powoduje, że inwestorzy samodzielnie zmieniają grubość ocieplenia na mniejszą (współczynnik U przegrody będzie taki sam przy cieńszej warstwie wełny) albo zostawiają taką samą grubość ale płacąc znacznie więcej za wełnę (myśląc, że przy tej samej grubości osiągną lepszy współczynnik U przegrody). Nie chciałbym się znaleźć w żadnej z tych grup - proszę o Pana radę. Dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Pastatemat nr 308-2427
visibility czytano 386 razy

Skomplikowane detale w dachu, a analizy cieplno-wilgotnościowe


Witam,
Panie Jerzy, mam parę pytań odnośnie przekroju mojego domu.
1. W październiku ubiegłego roku została wykonana więźba, dach jest deskowany pokryty papą podkładową gr. 3,2 mm, w kalenicy zostawiono przestrzeń wentylacyjną. W celu zabezpieczenia budynku przed opadami płaski dach został zabezpieczony papą termozgrzewalną. Odległość spodu krokwi do płyt betonowej wynosi 13 cm. Dach płaski będzie dwuspadowy , spadek ok. 4.5%. Czy można zastosować tutaj izolację ze styropianu albo pianki PIR, czy ten rodzaj izolacji może wpłynąć na procesy gnilne drewna w tym wypadku. Czy lepiej zastosować wełnę?
2. Czy na odcinku gdzie jest płaski dach wymagana jest wentylacja, tak jak zaprojektowano w pozostałych miejscach okapu budynku.
3. W części zabudowanej okapu została zaprojektowana wełna poniżej jest styropian. Czy można zarówno cześć zabudowaną jak i cześć elewacyjną odsłoniętą wykonać ze styropianu? podkonstrukcja przewidziana jest z łat drewnianych-sezonowanych. W domu będzie rekuperacja.
4. Wysokość zabudowy okapu wynosi ok. 100 cm. Mając na uwadze działanie wiatru, muszę zakotwić dół okapu w ścianie. czy jest jakiś sposób aby uniknąć tutaj miejscowych mostków termicznych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projekty wykonawcze błędy projektowe

Wojtek Wtemat nr 308-2437
visibility czytano 353 razy

Błędnie zaprojektowany stropodach wentylowany z attyką


Dzień dobry,
chciałem zapytać o kwestie związane z dachem i attyką (konkretnie jej ociepleniem).

Mam w projekcie dach płaski wentylowany, z attyką dookoła budynku o wysokości 78 cm. Dach jest o konstrukcji drewnianej, ocieplony wełną, która znajduje się na stelażu sufitu podwieszanego z płyt G-K, konstrukcja sufitu zamocowana do krokwi na wieszakach. Ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych, ocieplonych 20 cm styropianem.

Czy na przekrojach nie została źle rozwiązana izolacja termiczna attyki? Wydaje mi się, że przede wszystkim ważna jest ciągłość izolacji. W związku z tym czy styropian nie powinien być również na górnej krawędzi attyki (pod obróbką blacharską) oraz od strony wewnętrznej dachu, pociągnięty aż do izolacji poziomej z wełny (na rysunku zaznaczone żółtym kolorem)?

Wykonawca twierdzi:
a) By nie dawać styropianu pod obróbkę bo jak metal się nagrzeje to styropian i tak się stopi.
b) Wewnętrzny styropian jest niepotrzebny (dach i tak będzie dobrze ocieplony) i podobnie jak wyżej styropian stopi się przy mocowaniu papy. To jak mocuje się taki styropian do attyki, wykonawca chyba chce oszczędzić sobie roboty? Wydaje mi się, że najpierw papa podkładowa mocowana mechanicznie (klejona, kołkowana?), a dopiero później grzejemy na nią papę nawierzchniową? Przecież jakoś wykonuje się stropodachy niewentylowane o układzie klasycznym
🙂

Chciałem jeszcze zapytać jak wykonać paroizolację wełny jeżeli będą przez nią przechodzić podwieszenia z rusztu G-K? Każdy taki wieszak będzie dziurawił izolację. No chyba, że taką paroizolację daje się między płytę G-K a ruszt? Tylko czy wtedy nie mamy podobnego problemu z wkrętami mocującymi płytę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego stropodachy attyki ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

7sebol7temat nr 308-2438
visibility czytano 365 razy

Bezskuteczne naprawy domu istniejącego


Dzień dobry,
mam na elewacji domu dwa problemy.
1) Zabrudzony i miejscami głuchy tynk w strefie cokołowej. Prawdopodobnie problem pochodzi od wody rozbryzgowej. Prawdopodobnie powinienem wykonać tam izolację wodochronną pod tynkiem, załączam dodatkowo przekrój tego miejsca (w pewnym momencie do fundamentów kamiennych był dolewany beton pokryty dysperbitem. Jak wykonać naprawę w tej strefie cokołowej? Mogę tam nawet zamienić tynk na płytki klinkierowe, jeżeli jest to w ogóle warte, chcę żeby było estetycznie na koniec. Jak Pan widzi, w ścianie występują również wystające filarki ceglane, jest sens je pokrywać na jakąś wysokość środkiem hydrofobowym?
2) Zacieki pod parapetami. Być może woda dostaje się przez fugi między płytkami parapetowymi, jak powinienem to teraz naprawić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty porady inwestorom porady wykonawcom naprawy zawilgocenia zasolenia

7sebol7temat nr 308-2441
visibility czytano 350 razy

Ocieplenie ściany z ozdobami na elewacji


Dzień dobry,
chciałbym ocieplić ścianę zewnętrzną bardzo cienką warstwą materiału (około 5 cm), ze względu na chęć zachowania ozdobnych elementów elewacji. Zastanawiam się, jaki materiał najlepiej zastosować w tej sytuacji. Styropian o grubości 4 cm? Tynk ciepłochronny? Znalazłem też produkt tynk aeroputz, którego producent podaje dużo niższą lambdę niż dla pozostałych tynków ciepłochronnych (rzędu 0,027 W/mK), jednakże z tego co wyczytałem w niektórych postach, jest Pan przeciwny produktom typu ,,aerożel".



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne elewacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2449
visibility czytano 366 razy

Ocieplenie ścian przed tynkowaniem wnętrz


Panie Jerzy
czy istnieją przeciwwskazania do wykonania ocieplenia budynku metodą lekką mokrą przed wykonaniem tynków c-w? Niestety obecnie muszę oczekiwać na ekipę od tynków, jednocześnie chciałbym ocieplić budynek przed jesienią/zimą.
Materiał ścian - beton komórkowy, ocieplenie styropian 20cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2450
visibility czytano 396 razy

Różne grubości jastrychu cementowego w domu


Witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie wykonania posadzek. Ostatnio został poruszony temat, w którym inwestor szlifował/frezował jastrych anhydrytowy w łazience aby poziomy podłóg w domu się licowały. U mnie problem jest podobny, bowiem jestem właśnie na etapie budowy domu przed wykonaniem jastrychów i marzy nam się aby podłoga miała wszędzie jednakowy poziom, przy czym w łazienkach będą oczywiście płytki a w pozostałej części panele. Ponadto w łazienkach planujemy zrobić wylewki tradycyjne, cementowe, w pozostałej części anhydrytowe. Wiadomo, że grubość wylewki cementowej musi być większa niż przy anhydrytowej, dodatkowo kompozycja klej+płytka również jest grubsza od panela podłogowego. W głowie zrodził mi się pomysł aby w łazienkach obniżyć poziom xps o 2cm względem pozostałej części domu. Czy taki "uskok" ma rację bytu w przypadku gdy w całym domu jest wodne ogrzewanie podłogowe? Jakie byłoby najlepsze wyjście aby nie popełnić błędu przy wykonaniu jastrychu?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe porady inwestorom porady wykonawcom

7sebol7temat nr 308-2455
visibility czytano 353 razy

Zamiana tynku cem-wapiennego na cienkowarstwowy na elewacji


Dzień dobry,
Panie Jerzy, chciałem wymienić tynk na przedniej elewacji swojego budynku. Obecnie mam stary tynk cementowy, chciałbym, żeby moja ściana lepiej oddychała i nie brudziła się tak mocno, dlatego chciałbym skorzystać z tynku silikonowego. Mam odnośnie tego zagadnienia kilka pytań
1) Na ścianie skułem tynk do wysokości 1,5 m. Czy jest sens skuwać cały tynk ze ściany (jeszcze 2 m), nawet jeżeli stara wyprawa dobrze się trzyma?
2) Tynk silikonowy będzie sięgał do samego dołu, czyli będzie w obrębie strefy cokołowej, pod spodem wykonam izolację wodochronną. Jakaś uwaga odnośnie tynku w tej strefie? Z tego co wyczytałem, tynk silikonowy nadaje się do cokołów (cokół będzie zrównany z resztą, więc ukryty)
3) Pod spodem mam ścianę z cegły. Jakie poszczególne etapy nakładania tynku przyjąć? Np. tynk silikonowy ze STO, jakaś obrzutka wstępna? Bo zapewne inaczej to wygląda, niż nakładanie tynku na elewacji ocieplonej. Farbę na wierzch też przyjmę silikonową.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane domy jednorodzinne remonty renowacje elewacje porady inwestorom


 
 
69
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.