porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 679


 
 
69
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
RK-PROJEKTtemat nr 308-2386
visibility czytano 516 razy

Wstawki z szalówki drewnianej na elewacji ocieplonej styropianem


Proszę doradzić jak poprawnie wykonać taki detal na elewacji, przyjmując że będzie to z elementów drewnianych. Chodzi o montaż do elewacji o tej samej grubości jak styropian, powinien być mocowany do jakiegoś rusztu? Czyli w miejscu tego detalu drewnianego styropian powinien być mniejszej grubości niż w pozostałej części ściany? Jak przymocować ten ruszt, aby nie było mostków liniowych? Jakiego drewna użyć, jak to wszystko zamocować do ściany z porotermu?
 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne elewacje elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Gre-Jastemat nr 308-2387
visibility czytano 410 razy

Zawilgocenia w domu z roku 1959


Dzień dobry,
Śledzę z mężem z wielkim zainteresowaniem Pana porady i komentarze na bdb.pl
Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego o pow. 400m2. Jest to gruntownie wyremontowana i przebudowana w 2006 roku kostka z roku 1959. Niestety, nie mieliśmy szczęścia do fachowców i zaczynamy mieć kłopoty z tarasami i garażem, a także odczuwamy wyraźnie wilgoć w niektórych pomieszczeniach w piwnicy o pow. 150 m2, która jest na tyle duża, że zrobiliśmy tam część rekreacyjno-gospodarczą domu.

W związku z pojawiającymi się usterkami i czekającym nas kosztownym ponownym remontem, potrzebujemy opinii wiarygodnego rzeczoznawcy z zakresu fizyki budowli, a w szczególności specjalisty od hydroizolacji. Zwracamy się do Pana z zapytaniem, czy wybiera się Pan w strony Gdyni przed 29 lipca? Jeśli nie to czy może Pan ewentualnie polecić kompetentnego kolegę po fachu, który mógłby nam znalazł przyczyny zawilgocenia murów i sporządził instrukcję dla wykonawcy, tak żebyśmy po kilku latach znowu nie musieli szukać pomocy?

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne zasolenia zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom

K.O.temat nr 308-2388
visibility czytano 417 razy

Pomysł inwestorki na dom prawie naturalny


Szanowny Panie Zembrowski 

Piszę do Pana w pewnej dość istotnej sprawie. Mam zamiar/marzenie zbudować dom. Oczywiście nie własnymi rękoma, jednakże chciałabym zainwestować dużo własnego czasu i wysiłku w jego budowę tam, gdzie to możliwe. Ze względu na znaczne ograniczenie finansowe myślę o domu małym, do 86 m.kw. Zamiłowanie do harmonii, prostoty i naturalności  są dla mnie wyznacznikami w życiu i oczywiście w wyborze ewentualnego projektu domu i materiałów budowlanych. Właśnie wróciłam z warsztatów budownictwa naturalnego, ale moja praktyczność nie pozwala mi porwać się na aż taki szalony zamysł jakim jest budowanie domu z bloczków gliniano-słomianych. Stąd myśl, aby połączyć marzenie ze zdrowym rozsądkiem tak, aby powstał dom-hybryda: zdrowy w moim pojęciu, a zatem z materiałów jak najbardziej naturalnych, przy jednoczesnym dążeniu do zbudowania domu energooszczędnego lub niskoenergetycznego.

Proszę wybaczyć jeśli zacznę teraz wypisywać bzdury (nie mam pojęcia o fizyce budowli poza tym co przeczytałam w Pana książce i tutaj), chcę jednak zweryfikować moje marzenia z rzeczywistością. Otóż, czy możliwe jest zbudowanie domu tak, żeby miał niskie zapotrzebowanie na energie:
1) fundamenty z kamienia polnego,
2) ściany z ceramiki,
3) ocieplenie z bloczków slomiano-glinianych lub jakiegoś naturalnego materiału,
4) posadzka z cegły lub klepisko gliniane,  
5) strop drewniany,
6) dach z ceramicznej dachówki,
7) tynki gliniane (własnoręcznie nanoszone).  

Po wstępnym zaznajomieniu się z tematem budownictwa (również dzięki Panu) zrozumiałam, że całkowite zrezygnowanie z nowoczesnych rozwiązań nie jest możliwe, zwłaszcza w temacie termo- i hydro-izolacji, jak i wentylacji.

Chciałabym zbudować dom rozsądny, naturalny, oszczędny i inteligentny :) Ekstrawagancja w wykończeniu mi nie grozi, liczy się dla mnie efektywność, a nie efektowność. Stąd rodzące się pytania jak, jak, jak: jak wybrać najrozsądniejszy projekt i materiały tak, aby powstał dom w sam raz dla mnie?

Potencjalnych wykonawców fundamentów i murów już mam na celowniku, nie wiem tylko na ile są oni giętcy aby zaakceptować nowe rozwiązania, które mogą być sprzeczne z ich ewentualnymi (złymi) przyzwyczajeniami. Dom miałby powstać we wsi w wielkopolskiem.

Czy mógłby Pan pomóc w powyższych kwestiach i jeśli tak, to czy będzie mnie stać na Pana pomoc?

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Z poważaniem,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy ekologiczne porady inwestorom

Barbara G.temat nr 308-2392
visibility czytano 428 razy

Grzyb na ścianie od klatki schodowej po ociepleniu bloku


Witam,
Z góry przepraszam, że męczę Pana pytaniem, ale jak do tej pory nie spotkałam nikogo z taką ogromną wiedzą i doświadczeniem, kto mógłby mi pomóc. Rozmawiałam z Panem w piątek odnośnie grzyba na ścianie od klatki schodowej w bloku na 3 piętrze. Po tej rozmowie nasunęło mi się jeszcze kilka pytań:
1. Powiedział Pan, że źle że ruszyłam grzyba na ścianie. W takim razie jeśli znowu wyjdzie na ścianie w okresie grzewczym to w jaki sposób mamy z nim postąpić?
2. Zakładając że spółdzielnia wypnie się jak do tej pory, więc może lepiej odpuścić sobie walkę z nią bo przecież bardziej chodzi mi o to by moje dziecko tego nie wdychało. Tak więc co mam zrobić by skutecznie pozbyć się grzyba? Jakie są metody postępowania w takich przypadkach?.
 
Tak jak Pan zasugerował pytałam sąsiadów i mówią że oni nic takiego nie mają na ścianach. Dowiedziałam się jednak, że kiedyś w sąsiednim mieszkaniu w kuchni był duży grzyb. Ale po ociepleniu budynku, to zniknął.
 
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze ocieplenia docieplenie degradacja zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom ekspertyzy

Janusz Wutemat nr 308-2397
visibility czytano 304 razy

Dom kopułowy - jakie analizy są konieczne?


Dzień dobry.
Zastanawiamy się z żoną nad wybudowaniem domu w kształcie kopuły. Widzieliśmy wizualizacje takiego domu. Pytaliśmy architekta który je projektuje czy wykonuje analizy dla takiego domu, to zdziwił się i nie wiedział o jakich analizach mowa. U niego dom ma szkielet drewnianych kratownic pokrytych płytą OSB i dachówką bitumiczną. Izolacja wełną mineralną a w środku ściany murowane i strop ceramiczny, bo są dwie kondygnacje.
Prosimy o skomentowanie tego.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy kopułowe domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projektowanie

Mikolaj127temat nr 308-2399
visibility czytano 431 razy

Wentylacja strychu w domu z dachem wielospadowym


Panie Jerzy,
Zamieszczam pytanie jako osobną poradę, a nie w kronice bo zagadnienie wydaje mi się mocno uniwersalne i tyczy się nie tylko mojego projektu.

W przypadku, kiedy występuje poddasze użytkowe, a nad nim nieocieplony strych powstaje przestrzeń nieużytkowa, która jest nieogrzewana. Jeżeli ktoś poza tym wykona dodatkowe ścianki kolankowe odsunięte od muru i ocieplenie po stropie, to powstaje kolejna taka przestrzeń. Izolacja ścian i murłaty przylega do wiatroizolacji, która rozciągnięta jest na całych połaciach tym samym uniemożliwiając przepływ powietrza. Oczywiście mówimy o przypadku, kiedy jest jedna szczelina wentylacyjna.

Jak powinna być rozwiązana kwestia wentylacji tych przestrzeni? Pan Krzysztof Patoka w swojej książce o dachach proponuje jako przykładowe ocieplenie również przestrzeni nieużytkowych ale jak pisze, w celu ograniczenia kondensacji pary wodnej w tych przestrzeniach w okresie grzewczym.

Układ kopertowy dachu uniemożliwia wykonanie wlotów powietrza w ścianach szczytowych bo ich nie ma. Czy można stosować kominki wentylacyjne? Ewentualnie przejścia wentylacyjne jak do gontów lub Icopal VentX ale wtedy wykorzystywano by przepływ powietrza wlotem w okapie/podbitce. Jak to zrobić, żeby było bez błędów?

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

kpmtemat nr 308-2400
visibility czytano 477 razy

Projekt domu pełen karygodnych błędów


Dzień dobry,
dom składa się części parterowej i piętrowej. Cześć parterowa to pokój, przedpokój, kotłowania, pralnio-suszarnia. Poddasze nad parterem nie będzie użytkowe, w praktyce nie będzie tam również dostępu z wagi na bardzo małą przestrzeń.
Ocieplenie stropu pkt 2 przekroju to wełna mineralna 30 cm. Bardzo proszę o poradę:
1. Jak należy prawidłowo wykonać ocieplenie stropu parteru?
2. Czy zamiast wełny można zastosować styropian (tu są jednak obawy co do ewentualnej ingerencji gryzoni) lub pianę PUR?
3. Czy w dachu powinny być zastosowane kominki wentylacyjne?

z góry dziękuje za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady inwestorom

kkoscielniaktemat nr 308-2404
visibility czytano 308 razy

Projekt murowanego domu typu stodoła


Dzień dobry,
wraz z żoną chcemy wybudować dom według tego projektu:
https://www.projektstodola.pl/produkt/projekt-stodola-smart/

Nie wiemy jeszcze w jakiej technologii, a sam projekt nie został jeszcze przez nas zakupiony i nie sprawdzaliśmy go w żaden sposób pod kątem tego jak wybudować taki dom dobrze. I w związku z tym mamy kilka pytań.

Twórcy projektu głośno mówią o tym, że budowę takiego domu można wykonać "na raty" tj: najpierw zbudować dom, a dopiero później dodać wiatrołap i garaż. Zastanawiam się jednak, czy w sytuacji kiedy chcielibyśmy oddać projekt do poprawek Panu Jerzemu jest to możliwe (do tej pory wydawało mi się, że projekt musi być "gotowy" i zbudowany naraz, ale może jest taka opcja).

To samo dotyczy okien dachowych. Zakładamy na początek poddasze nieużytkowe, jako strych, ale być może w przyszłości żona zechce wykonać tam studio fotograficzne, a ja przenieść biuro. Wobec tego nie wiemy czy dobrze byłoby te okna wstawić od razu, czy to też może poczekać. Jak bardzo taka zmiana w konstrukcji dachu wpływa jego ekologiczność itd?

Generalnie jesteśmy bardzo na tak i chcemy aby nasz dom wyglądał właśnie tak, ale chcemy też wykonać ten dom zgodnie ze sztuką, zatem jeżeli coś jeszcze rzuca się Panu w oczy, to proszę dać znać :)

Pozdrawiam,
Krystian

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

Kordiantemat nr 308-2407
visibility czytano 312 razy

Dwuwarstwowe ocieplenie ściany wełną


Witam,
chciałbym zasięgnąć Pana opinii na temat ocieplenia budynku jednorodzinnego. Czy można użyć do wykonania elewacji wełny w dwóch warstwach 10+10cm? Jeśli tak, to czy mógłby Pan w kilku słowach przybliżyć mi jak najlepiej to wykonać?
Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom ściany

WMCtemat nr 308-2410
visibility czytano 246 razy

Nieskuteczna naprawa ocieplenia domu przez dewelopera


Szanowny Panie Jerzy,
Zwracam się do Pana ponownie o pomoc, ponieważ już raz, w 2016 roku bardzo Pan nam pomógł w dochodzeniu u developera naprawy gwarancyjnej kupionego domu.
Mimo, że developer wykonał usuwanie usterek na podstawie umowy gwarancyjnej, niestety ponownie się pojawiają w tych samych miejscach co uprzednio. Na zewnątrz szczególnie teraz jest to widoczne. I tak na elewacji od strony północnej ponownie pojawiła się korozja biologiczna w postaci ciemno zielonych nalotów. Ponadto na tej ścianie od strony zewnętrznej w glifie drzwi tarasowych spękał i wykruszył się tynk. A nad drzwiami tarasowymi odparzył się tynk zewnętrzny – powstały purchle. (jeśli zajdzie konieczność prześlę niezbędne zdjęcia). Nie wspominam już o środku, gdzie w tych samych miejscach powstały spękania.
W związku z powyższym mam pytanie. Jak powinna zostać przeprowadzona naprawa elewacji zewnętrznej. Czy cały tynk powinien zostać „zerwany” i położony na nowo, po wcześniejszym zabezpieczeniu przed porostami, algami, korozją biologiczną. Czy może można naprawić go miejscowo?
A może, mimo, że od zakończenia gwarancji mija 5 lat, można zwrócić się do developera z roszczeniem o przeprowadzenie ponownej naprawy z uwagi na nieskuteczną naprawę gwarancyjną, która pomimo podjętych napraw i tak doprowadziła do degeneracji wyprawy tynkarskiej?
Z góry dziękuję za pomoc


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom


 
 
69
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.