porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 679


 
 
69
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
Adam K.temat nr 308-2345
visibility czytano 501 razy

Renowacja kamienicy z ociepleniem lub bez


Witam
Jestem współwłaścicielem kamienicy, która wymaga już wymiany elewacji. Pojawił się problem i spór między współwłaścicielami - jeden chce styropian - drugi absolutnie nie, bojąc się grzyba na ścianie. Kamienica jest z 1938 roku. Ma ponad pięćdziesieciocentymetrowe ściany zewnętrzne. Kamienica jest ciepła i z nowymi oknami bardzo cicha. Nie mamy wentylacji mechanicznej. Większość ma zwykłe okna bez wywietrzników - do tej pory nikt nie miał problemu z grzybem.
Bardzo proszę o poradę - czy jest konieczny styropian? Czy prawdą jest że dzięki ociepleniu ścian styropianem rachunki za ogrzewanie mogą być zmniejszone?
Jestem tą osobą (jako trzeci współwłaściciel) która ma rozstrzygnąć spór.
Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam - Ewa Filipiak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne kamienice porady inwestorom remonty renowacje ocieplenia elewacje

MarekZtemat nr 308-2353
visibility czytano 461 razy

Zbyt wysokie ściany działowe w stropie z wiązarów


Dzień dobry Panie Jerzy
Ściany nośnie są spięte wieńcem zalanym w keramzytowych kształtkach U, o grubości ścianki 4cm. Ściany działowe są wymurowane nieco za wysoko. Sufit zamierzam zaizolować celulozą o grubości 30-40 cm.

W sytuacji, jak na rysunku, sufit byłby na wysokości 253 cm od gotowej podłogi. Przy nasypaniu 30 cm celulozy, ścianki działowe były by pokryte warstwą o grubości 10-12 cm, a ściany nośne na 2-3 cm. Przy nasypaniu 40 cm, analogicznie o 10 cm więcej.
Zastanawiam się, na jakiej wysokości zabudować sufit by ograniczyć straty ciepła, nie ukrywam, że chciałbym go podnieść o kilka cm względem tego co na szkicu. Czy dodatkowo obsypywać miejsca gdzie występują ściany, a może obłożyć je pasami wełny o grubości 20-30 cm?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam / Marek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe stropy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2354
visibility czytano 391 razy

Zakurzone ściany przed tynkowaniem, folia w płynie


Witam,
W przyszłym tygodniu będę tynkował ściany wewnętrzne w domu. Wilgotność ścian prawidłowa. Mam dwa pytania:

1. Z jastrychu wyszło mleczko, które ścierałem papierem ściernym na szlifierce. Przy takiej robocie nie da się uniknąć kurzu. Myślę teraz czy nie powinienem zagruntować ścian przed tynkowaniem. Czy to dobry pomysł czy są jakieś przeciwwskazania? Po jakim czasie od gruntowania przystąpić do tynkowania?

2. Na późniejszym etapie prac, na wyschnięty już tynk i jastrych chciałbym nałożyć folię w płynie w łazienkach i kuchni. Czy taka folia przy ogrzewaniu podłogowym nie będzie w niczym przeszkadzać? Nie będzie ona hamowała podgrzewania posadzki? Ponadto, czy taką folię w płynie mogę nakładać na sufity z płyty GK? Strop jest z wiązarów więc sufity muszą być podwieszane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-2359
visibility czytano 226 razy

Dom z elewacją wentylowaną - budowaną samodzielnie


Witam panie Jerzy,
jestem na etapie budowy domu, stan surowy zamknięty z częściowo wykonanymi instalacjami, tynkami, bez wylewek, z zamiarem wykonania elewacji (wykonywał Pan dla mnie analizy CW ściany wentylowanej). Do czego zmierzam, mam kilka takich punktów, które wymagają dalszych konsultacji i chciałbym założyć kronikę budowy od tego stanu, który jest obecnie. Sytuacja ekonomiczna zmusiła mnie do samodzielnego wykonania niektórych etapów prac i mam obawy, czy sprostam temu zadaniu (bez błędów). Z drugiej strony, nie chciałbym zadawać indywidualnych pytań, gdyż jest wiele elementów które są od siebie zależne i tworzą jeden obraz.
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje wentylowane porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2361
visibility czytano 466 razy

Boniowanie po wykonaniu ocieplenia metodą BSO


Na ocieplonej już elewacji z siatką i klejem inwestor wraz z architektem wymyślili (po fakcie) wykonanie dużej ilości boni przy zastosowaniu tynku cienkowarstwowego. Bonie mają iść przez całą wysokość i szerokość elewacji tworząc pewnego rodzaju podziały.
Czy może Pan podpowiedzieć jaką zastosować technologię, aby nie pogorszyć parametrów elewacji oraz aby dało się takie bonie wykonać. Jak rozpoznałem się po technologiach jest kilka metod wykonania: bonie wypalane, rowkowane, bruzdowane, listwy. Ale wszystkie te metody prowadzą do zniszczenia siatki i kleju nie mówić o utworzeniu mostka liniowego. Można też wykonać "pseudobonie" czyli nakleić taśmę przy nanoszeniu warstwy tynkowej i zrobić ją grubszą "np. baranek" ale zmienia to parametry cieplno-wilgotnościowe. Proszę o Pańskie zdanie na ten temat.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje błędy projektowe błędy wykonawcze porady architektom porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom

Mikolaj127temat nr 308-2365
visibility czytano 496 razy

Poprawa wykonanej, źle zaprojektowanej opaski termoizolacyjnej wokół płyty fundamentowej z izolacją pod nią


Dzień dobry,
Jako że zbyt późno trafiłem na tę stronę i wcześniej dałem się nabrać zapewnieniom dostawcy płyty fundamentowej (projekt i wykonanie) chciałbym zapytać, czy jest szansa na chociaż częściowe poprawienie izolacji termicznej (opaski) wokół płyty.
Projekt samej płyty jest opisywany w mojej kronice budowy nr 52.

Istotne informacje:
Płyta żelbetowa posadowiona na 30 cm XPS, izolacja płyty to szalunek tracony będący połączeniem XPS300 (spód) oraz EPS Hydro (krawędź) o grubości ścianki 25 cm.
Podbudowa to gruba pospółka niepłukana zagęszczona do Is>0,96 (były wykonywane badania). Na dnie wykopu rozłożono geotkaninę (dopiero po moich usilnych prośbach dodano to rozwiązanie).

Problemy dotyczące opaski:
1. Opaskę ułożono z płyt XPS300 grubości 10 cm bezpośrednio na zagęszczonej podbudowie z niezagęszczoną cienką warstwą podsypki piaskowej.
2. Płyty dostawiono do krawędzi pod kątem, powodując znaczne przewężenie w miejscu styku.
3. Płyty opaski mają zaledwie 50 cm długości - czy nie jest to zbyt mało w stosunku do głębokości przemarzania?
4. Płyty nie są zabezpieczone przed zsuwaniem się.
5. Płyty nie są zabezpieczone od góry żadną folią ochronną, przysypane częściowo podbudową, a częściowo ziemią.

Pytania:
1. Jak można poprawić rozwiązanie opaski termoizolacyjnej? Wchodzi w grę jej całkowity demontaż i montaż ponowny. Swoje wyobrażenie zamieściłem na rys. nr 2.
2. Czy można i czy warto zastosować dodatkową opaskę betonową/wieniec wokół elementów brzegowych płyty (np. nad opaską), by chociaż w części ograniczyć ich rozsuwanie się po latach pod wpływem długotrwałego obciążenia ciężarem budynku? Na rys. nr 3 wyjaśniam, co mam na myśli.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe mostki cieplne porady inwestorom posadowienia na płycie błędy projektowe błędy wykonawcze

Rokaitemat nr 308-2368
visibility czytano 1088 razy

Posadowienie domu szkieletowego na płycie z fundamentem


Dzień dobry,
dom budowany będzie w technologii szkieletowej niepodpiwniczony stąd pytania:

1. Jak wykonać poprawnie hydroizolację wokół kotew które będą wiercone i wklejane chemicznie w fundament. Najczęstszym rozwiązaniem to papa, pytanie czy poprawnym w tym wypadku?
2. Jak wykonać hydroizolację na styku ściany fundamentowej i płyty poziomej jak i pionowej po stronie wewnętrznej?
3. Na zewnątrz połączenie fundamentu i płyty po jej rozszalowaniu pokryć masą polimerowo cementową flex?
4. Co z położeniem folii kubełkowej na zagęszczonej po spółce? Czy położyć na styk do ściany fundamentowej? Bo wywinięcie do góry podejrzewam nie wchodzi w grę ze względu na wylewanie płyty fundamentowej.
5. Dylatacji między płytą a ścianą fundamentową też nie wykonywać?
6. Czy do przygotowanego przejścia przez fundament z rury HDPCV można przełożyć arot by wyprowadzić ponad grunt/fundament i czy między rurą osłonową a arotem czymś uszczelnić? - wydaje mi się że w którejś poradzie była informacja że nie jest to potrzebne.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Ku-Jawatemat nr 308-2372
visibility czytano 442 razy

Czarny kolor elewacji ocieplonej metodą BSO


Witam
Chcę mieć na swoim domu elewację w kolorze jednolicie matowo czarnym - najlepiej kruczoczarnym. Architekt twierdzi, że bez problemu można zastosować, ale chciałbym znać Pana opinię oraz mieć pewność, że elewacja nie wypłowieje na szaro po kilku latach.
Jak tego dokonać, jakimi materiałami i przy jakim zużyciu?
Na co zwrócić uwagę wykonawcy ocieplenia. Będzie wykonane wg Pana analiz styropianem grubości 25 cm.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

kpmtemat nr 308-2373
visibility czytano 453 razy

Czym się kierować przy wyborze stolarki PCV?


Dzień dobry,
Na co należy zwracać uwagę przy wyborze stolarki okiennej PCV do nowego budynku mieszkalnego? Producentów jest bardzo dużo, każdy przekonuje, że to on ma najlepszy produkt. Wydaje się, że cześć informacji w ofertach to czysty marketing. Spotkałem się z opinią montażysty, że większość producentów i tak korzysta z tych samych profili i szyb, wiec oferty te są do siebie bardzo zbliżone O co należy pytać producentów okien, przy wyborze stolarki?

serdecznie pozdrawiam
Paweł
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV drzwi okna porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Mikolaj127temat nr 308-2374
visibility czytano 258 razy

Okna dachowe do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności


Dzień dobry,
jestem na etapie zamawiania okien dachowych. Wcześniej oczywiście mamy nadzieję na wykonanie przez Pana analizy C-W całego dachu. Pytanie dotyczy natomiast kwestii materiału, z jakiego dwóch wiodących producentów produkuje okna do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Producent A okna oraz ramy wykonuje z profili PCV, zaś producent B - z drewna pokrywanego szczelnie powłoką poliuretanową.

Czy może Pan podpowiedzieć, czy są jakieś różnice jeśli chodzi o fizykę budowli w tych dwóch rozwiązaniach? Zarówno cena okien, jak i parametry cieplne są na niemal identycznym poziomie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna dachowe porady inwestorom porady architektom


 
 
69
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.