porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 204


 
 
22
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Mruktemat nr 308-2450
visibility czytano 396 razy

Różne grubości jastrychu cementowego w domu


Witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie wykonania posadzek. Ostatnio został poruszony temat, w którym inwestor szlifował/frezował jastrych anhydrytowy w łazience aby poziomy podłóg w domu się licowały. U mnie problem jest podobny, bowiem jestem właśnie na etapie budowy domu przed wykonaniem jastrychów i marzy nam się aby podłoga miała wszędzie jednakowy poziom, przy czym w łazienkach będą oczywiście płytki a w pozostałej części panele. Ponadto w łazienkach planujemy zrobić wylewki tradycyjne, cementowe, w pozostałej części anhydrytowe. Wiadomo, że grubość wylewki cementowej musi być większa niż przy anhydrytowej, dodatkowo kompozycja klej+płytka również jest grubsza od panela podłogowego. W głowie zrodził mi się pomysł aby w łazienkach obniżyć poziom xps o 2cm względem pozostałej części domu. Czy taki "uskok" ma rację bytu w przypadku gdy w całym domu jest wodne ogrzewanie podłogowe? Jakie byłoby najlepsze wyjście aby nie popełnić błędu przy wykonaniu jastrychu?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2471
visibility czytano 593 razy

Zużycie paliwa na c.o., wentylację i c.w.u. dla domu


Panie Jerzy
mam pytanie odnośnie źródła ogrzewania domu a mianowicie wykonywał Pan dla mnie komplet analiz nr 2125/2021 i za podstawę ogrzewania był przyjęty piec gazowy tylko teraz jak chciałem podpisać umowę na przyłącz to dostałem odmowę i alternatywą jest piec zgazowujący drewno lub zbiornik na propan i miałbym prośbę jak by Pan mógł mi podać jeśli chodzi o propan ile mój dom by go zużywał w litrach w ciągu roku żebym wiedział ewentualnie jaki zbiornik zamontować i przy okazji przeliczyć koszt paliwa na cały rok patrząc na aktualne ceny oraz jeśli chodzi o piec zgazowujący drewno ile bym potrzebował drewna na cały rok podając ilość w metrach sześciennych bo w analizach mam to podane w kWh ale nie wiem np. ile muszę spalić drewna czy propanu aby tą 1 kWh uzyskać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne energochłonność porady inwestorom

WRotemat nr 308-2532
visibility czytano 203 razy

Dom-kopuła - konsultacje w zakresie fizyki budowli


Witam

Pracuję nad projektem typowym domu-kopuły. Ponieważ czytałem Pana opinię na temat takiej konstrukcji (SAME KŁOPOTY) ważne będą dla mnie uwagi osoby krytycznie nastawionej do tego pomysłu. Wersja na rynek polski to: pokrycie -prefabrykowany szkielet drewniany (kratownice drewniane pokryte OSB i dachówką bitumiczną, izolacja wełna mineralna + folie, wewnątrz k-g), ściany murowane, strop Ackermana.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne domy kopułowe porady architektom

Marcinotemat nr 308-2533
visibility czytano 517 razy

Jaki podkład pod panele na ogrzewanej podłodze?


Czym kierować się przy wyborze podkładu pod panele laminowane i samych paneli zakładając że mamy ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym?

Podkładów jest bardzo dużo i laikowi ciężko wybrać. Są wersje pokryte nawet srebrną i złotą folią co dla amatora jest trochę dziwne skoro srebrna folia chyba odbija promieniowanie cieplne? Czy parametr oporu cieplnego jest najważniejszy? A może coś innego, jak grubość?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom posadzki ogrzewane nawierzchnie

MiSktemat nr 308-2545
visibility czytano 634 razy

Komplet analiz energetyczno-ekonomicznych przed budową domu


Witam Pana,

trafiłem na stronę BDB poprzez jedno z forum, na którym prowadził Pan dysputy z TB. Bardzo spodobały mi się Pana merytoryczne wywody, choć nie zawsze rozumiem ich sens, bo nie jestem fachowcem. Nie mniej jednak przemawia do mnie Pana głęboka analiza problemów. Teraz do rzeczy. Na wiosnę przyszłego roku zamierzam rozpocząć budowę domu z projektu typowego. Rozważałem zewnętrzne ściany w technologii Izodom 2000, wewnętrzne nośne i działowe z bk. Po otrzymaniu cennika z w/w firmy i nieprzespanych kilku nocach uznałem, że moim wyborem będzie bk 24 cm na ściany zewnętrzne plus 15-20 cm styropianu. Leczy czy słusznie? Czy Izodom jest jednak wart swej ceny? Mam świadomość, że nie zawsze zasadne jest pakowanie grubej izolacji, gdyż okres zwrotu może okazać się na tyle długi, że mój syn dopiero odczuje korzyść na lata po tym, jak mnie Matka Ziemia pochłonie. Ponieważ jednak wraz z podjęciem decyzji o budowie domu postanowiłem być świadomym inwestorem, to też i ilość materiału jaki przeczytałem w ostatnich miesiącach jest dość spory. Pewne obliczenia jestem w stanie zrobić sam, choćby dla obliczenia jakiejś podstawowej stopy zwrotu z inwestycji (np. zwiększenie grubości ocieplenia) lecz w formie dość uproszczonej i z czynnikiem niepewności. Dlatego też chcę, by mój projekt i moje założenia przejrzała osoba o odpowiedniej wiedzy. I tu meritum mego listu. Zapytam na jaki zakres Pana pracy i w jakich kosztach mógłbym liczyć?

Z wyrazami szacunku

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2553
visibility czytano 591 razy

"Typowe" błędy projektowe podłogi na gruncie


Panie Jerzy
chciałbym skonsultować poprawność zaprojektowanego następującego układu warstw posadzki parteru budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Dokumentacja projektowa przewiduje:
– terakota / deska podłogowa
– beton podkładowy zbrojony 6cm
– warstwa rozdzielająca folia PE gr. 0,3mm 2x
- EPS 200-036 gr. 5cm
- EPS 200-036 gr. 20cm
– pozioma izolacja z folii PE gr. 0,3mm
– podkład z chudego betonu gr. 8cm
– podsypka z piasku zagęszczonego do Is=0,97 gr.30cm

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne błędy projektowe domy jednorodzinne hydroizolacje jastrychy betonowe izolacje przeciwwilgotnościowe porady architektom posadzki betonowe podłogi

Gilektemat nr 308-2566
visibility czytano 381 razy

Jaki strop dla domu parterowego o niskich stratach ciepła


Witam
nazywam się Adam (nick Gilek) - jestem nowym członkiem grupy i wraz z żoną podjęliśmy decyzję o budowie domu parterowego (bez adaptacji poddasza) pasywnego. Czytając Pana wyjaśnienia, uzasadnienia oraz opisy prawidłowego postępowania przy tego rodzaju inwestycji naprawdę jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Chciałbym zapytać o to jaki strop w takim domu spełniałby się na 100 %.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne stropy porady inwestorom

Adutemat nr 308-2574
visibility czytano 322 razy

Bloczek Isomur na fundamencie domu jako warstwa termiczna


Dzień dobry,
w uznaniu Pańskiej wiedzy i doświadczenia oraz po analizie Pańskich komentarzy w internecie (strona, fora, grupa) i publikacji, zakupiłem Pana książkę i pozwalam sobie zapytać czy z ekonomicznego punktu widzenia (wiem, że nie da się tak po prostu powiedzieć TAK lub NIE) warto zainwestować w bloczki Isomur?
Chcę uniknąć sytuacji z rys. 4 z artykułu "Ocieplenia fundamentów i podłóg na gruncie w budynkach energooszczędnych". Aktualnie wylana jest "ślepa" posadzka, ściana fundamentowa ocieplona 8cm (garaż) i 16cm (część mieszkalna) z zewnątrz. Czy straty energii z racji tego mostka są duże, czy można uznać je raczej za marginalne?
Z góry dziękuję,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy kopułowe fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Czarek temat nr 308-2576
visibility czytano 498 razy

Obliczenia NPV oraz Uek przegród tracących ciepło


Dzień dobry Panie Jerzy.
Proszę o pomoc w sprawie wyznaczenia NPV, Uek, dek. W załączniku zamieszczam plik w formacie Excel. Podstawiając dane, jakie Pan podał w poradzie nr 126, niestety moje wyniki są inne. Zastanawiam się, gdzie popełniam błąd?

Rozumiem, że dane wejściowe na teraz będą inne, ale najpierw chciałbym stworzyć szablon, a dopiero później ustalić prawidłowe dane wejściowe na rok 2023.

Druga sprawa to „eta o” ustalamy na podstawie: „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej”, wzór (16) oraz tabelami nr 2, 3, 6, 8 ?

Jeśli tak, to gdybym chciał przyjąć, że w domu będzie ogrzewanie w postaci bufora ciepła (ładowanie bufora nocną), 100% ogrzewania podłogowego — regulacja indywidualna, maszynownia ogrzewana, to jakie wskaźniki powinienem przyjąć?
"eta o" = 1,00*(0,89+1,0)*0,96*0,93 - tak będzie dobrze?

Wskaźnik "r" i "s" wyznaczamy ze strony NBP, a cenę za energię bezpośrednio od dostawcy, tak?

Nie ukrywam, że wiele razy kombinowałem jak obliczyć NPV oraz pozostałe wskaźniki. Uek i dek są w pobliżu Pana wyniku, jednak nadal nie jest to wynik poprawny, chyba że pozostaje kwestia zaokrągleń Excela. Analizowałem „ITB 334-2002 - Bezspoinowy system ocieplania ścian budynków” załącznik nr 2, ale i tam wychodzą mi błędne wyniki.

Z wyrazami szacunku Cezary.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projektowanie

KarolMtemat nr 308-2580
visibility czytano 425 razy

Przymiarka do samodzielnego zbudowania domu szkieletowego


Panie Jerzy,
po wielu perturbacjach, zmianie projektu, itd w tym roku rozpoczynamy budowę domu szkieletowego. Wykonał Pan analizę c-w dla poprzedniego projektu.
Poprzedni dom miał wymiary 16 x 13,5 + garaż, ten nowy projekt ma wymiary 9 x 18 m, nie będzie użytkowego poddasza, schodów, uskoków w ścianach, dach dwuspadowy. Jak zobaczyłem szczegóły projektu to się za głowę złapałem (gotowy ze strony). OSB od środka i od zewnątrz + na to kilkanaście cm styropianu. Przekroje elementów konstrukcji malutkie + konstrukcja dachu rodem z domów murowanych.
Nawet nie spróbuję polemizować z architektem bo szkoda mi czasu i nerwów. Mój plan jest taki. Biorę wyniki Pańskiej analizy i na jej podstawie mam przekrój ścian i stropu. Tworzę konstrukcję w 3d, konsultuję z kim trzeba i stawiam sam wszystko (narzędzia przez ostatni rok zgromadziłem). Mam jednak kilka pytań.

Jeśli będzie trzeba zadać pytania w osobnych wpisach to proszę dać znać - poprawię. W połowie stwierdziłem że może lepiej wysłać maila ale już nie mogę skopiować tekstu.

1. Czy przy takich rozmiarach płyta fundamentowa pod styropianem jaką wybraliśmy poprzednio będzie ok? Chodzi mi o to że dom jest długi i wąski co w przypadku płyt F utrudnia zadanie bo większe naprężenia. Może lepszy fundament ale 10 m od domu jest ogromny staw z lustrem wody 1 m poniżej poziomu gruntu.

2. Na płycie trzeba będzie wykonać belkę pod ściany zewnętrzne. Problem mam ze ścianami wewnętrznymi. Co najpierw zrobić - styropian, instalacje, jastrych i na to ściany wew czy inna kolejność?

3. Zastanawiam się jaką izolację zastosować pod kominek, komin, bufor, hydrofor, piec. Wiem że styropian odpada, czy wełna prasowana będzie ok czy lepsze szkło spienione? z analiz wyszło 16 cm styropianu.

4. Z czego ściany wewnętrzne. Niby wszystko jasne ale człowiek tak mędrkuje że może z czerwonej cegły albo ogólnie murowane bo będą akumulowały więcej ciepła, albo może z drewna (warstwy desek) bo "podobno" drewno to super izolator dźwięku. Najwygodniej szkielet ale człowiek tak bardzo chciałby najlepiej jak już stawia:)

5. W jednym wpisie rozważał Pan wybudowanie komina z cegieł zamiast z gotowych "bloczków". Taki komin może się przydać na wypadek W. No i teraz pytanie jaki komin będzie lepszy.

6. Na ścianach zewnętrznych, na konstrukcję z analiz wyszło aby dać płytę OSB z otworami....zapewne żeby usztywnić konstrukcję. Gdzieś tutaj na forum przeczytałem że jeśli elewacja będzie z desek to OSB nie jest konieczna. No i teraz pytanie czy mogę ją zastąpić np płytami Steico Universal np 5 cm? Chodzi o to że one są niby wiatroszczelne (niby wiatroizolacja niepotrzebna) a dodatkowo być może można by je potraktować jako dodatkowy element termoizolacji. Tylko czy elewacja z desek usztywni dom jeśli te deski są przymocowane do łat które są przymocowane do konstrukcji głównej a pomiędzy nimi leżą płyty universal?

7. Jeśli OSB jednak musi zostać to pytanie czym ją przymocować (wkręty, gwoździe). Mam gwoździarkę ale nie wiem co lepsze.

8. Dach i okapy. Bardziej mi się podoba dom z okapami ale podobno przez okapy wiatr bardziej wychładza dom no a dodatkowo okapy to troszkę więcej materiału (poszycie, podbitka). Pytanie czy są jakieś konkretne argumenty przemawiające za którymś z tych rozwiązań.

9. Jeśli poddasze nieużytkowe a poszycie z blachy trapezowej to pytanie jakie warstwy na krokwie (membrana, kontrłata, łata poszycie) czy (deskowanie lub OSB lub steico universal (czy można stosować je zamiennie), kontrłata, membrana, łata, poszycie) czy (steico universal bez membrany)?
Głównie to zastanawiam się nad skuteczną metodą usztywnienia konstrukcji dachu.

10. Jaka wełna w ściany - szklana, skalna, drzewna? Najprzyjemniej kładłoby się drzewną ale jeśli ma być jedynie droższa od pozostałych to nie warto przepłacać. Ale nadal pozostają dwie?

11. Czy jest Pan w stanie wskazać gotowe produkty które potrzebne do budowy domu. Wełna (marka, model, ; wiatroizolacja; paroizolacja; OSB; drewno konstrukcyjne; inne). Chodzi o to że produktów i ofert jest milion. Trzeba tworzyć zestawienia w excelach żeby to wszystko porównać i wybrać najlepiej a i tak wychodzi różnie. Jakby można było szukać już gotowych produktów to łatwiej a jakby można było skontaktować się z konkretnym sprzedawcą który ma potrzebne produkty i rynkowe ceny to była by BAJKA.

12. Już miałem taki etap napatrzywszy się na dom modułowy który kończą znajomi, a dodatkowo oglądając takiego starszego pana (pomiarowca) na YT żeby w swoim domu także zamontować GWC i rekuperator. Na szczęście znowu przeczytałem Pańską analizę + wpisy na forum by temat odpuścić. Dodatkowy koszt i niepokój nie są tego warte. Ale temat wentylacji się sam nie rozwiąże. Może Pan powiedzieć ile teraz kosztuje przygotowanie projektu wentylacji hybrydowej u Pana?

Panie Jeży żeby wyjść z ziemi (płyta) to już będzie dobrze:)
Rozumiem, że książka o domach szkieletowych nadal się piszę?

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
22
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.