porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1646


 
 
166
   ...  
70
 
69
 
68
 
67
 
66
   ...  
1
 
 
Tomekktemat nr 308-1672
visibility czytano 387 razy

Budowa tarasu naziemnego na fundamencie


Dzień dobry,
Ze względu lekki spadek terenu i słabe wysadzinowe grunty projektant projektuje taras naziemny na fundamencie. W kwestii płytek gresowych które są planowane na tarasie rozumiem to tak, że powinien zostać zastosowany klej o odpowiednio dużej elastyczności (C2S2), odpowiednia masa fugowa  (CG2) oraz odpowiednia łączna szerokość fug między płytkami, żeby przenieść różnice w rozszerzalności termicznej materiałów.
Czy dla trzeciej strefy klimatycznej poniższe szerokości fug są prawidłowe?
rozmiar płytki 33cmx33cm - fuga min. 8mm,
rozmiar płytki 40cmx40cm - fuga min. 10mm,
rozmiar płytki 45cmx45cm - fuga min. 12mm,
rozmiar płytki 60cmx60cm - fuga min. 15mm

Jaka jest trwałość samego kleju/masy fugowej, czy jest konieczna i jak wygląda pielęgnacja masy fugowej? Jestem ciekawy ile dobrze położone płytki powinny wytrzymać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

Bociek1313temat nr 308-1673
visibility czytano 297 razy

Montaż stolarki przed zimą w warunkach SSZ


Witam Panie Jerzy, mam pytanie odnośnie montażu stolarki jesienią i pozostawienia domu bez termoizolacji na zimę, czyli SSZ. Czy pianka używana do montażu okien musi być zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych w okresie zimowym? Czy może nie spieszyć się z montażem okien przed zimą i wykonać wczesną wiosną?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1675
visibility czytano 518 razy

Montaż krokwi gwoździami skrętnymi


Witam Panie Jerzy. W kwestii łączenia krokwi do murłaty pisze Pan, że najlepszym jest połączenie gwoździami skrętnymi, bitymi po 2 z każdej strony pod kątem 45 stopni, minimalna długość gwoździ to podwójna grubość krokwi. Proszę o odpowiedź, czy dobrze rozumiem - schemat połączeń krokiew - murłata i krokiew - deska czołowa, w załączniku. Z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

nygastemat nr 308-1676
visibility czytano 372 razy

Rama okienna wysunięta 2 cm poza lico muru, a ocieplenie ściany


Witam.
Moje okna są wysunięte za lico muru 2 cm (dlatego, iż nadproża nad oknami chciałem ocieplić jak najgrubszą warstwą XPS pod rolety zewnętrzne).
Pytanie: Czy jeśli grubość kleju (w moim przypadku klej marki STO) wyniesie te 2 cm (żeby styropian nałożyć 3 cm na ramę okienną) plus kołkowanie to nie będzie to za gruba warstwa? Czy muszę frezować ten 1 cm przy każdym oknie aby było to zrobione bez błędów?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia okna porady inwestorom

Harlleytemat nr 308-1678
visibility czytano 448 razy

Czy można mieszać farbę z gruntem?


Witam
Zabieram się za malowanie domu pierwszy raz - nowe gładzie. Od wielu malarzy słyszałem żeby do każdego wiadra farby (10l) dodać 1l gruntu. Zdania są podzielone. Chciałbym się jednak dowiedzieć czy jest to mit że po dodaniu gruntu do farby przy pierwszym malowaniu ma to pozytywny wpływ. Jeżeli tak nie powinno się robić to jakie zjawiska zachodzą po dodaniu gruntu albo czym to grozi? Czy mógłby Pan opisać szerzej ten temat bo jest to dość spotykana praktyka, na zachodzie z resztą też.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-1679
visibility czytano 361 razy

Błoto w pospółce w wykopach pod rury kanalizacyjne


Wykonano wykopy pod rury kanalizacyjne, później okazało się, że trzeba zmienić przebieg jednej z rur (pozostał pusty wykop widoczny na zdjęciach). Zostały ułożone rury kanalizacyjne. Dzisiaj zakładane uszczelki, chcieliśmy zasypywać i zagęszczać wykop ale okazało się, że w najgłębszej części wykopu, na dnie pospółka jest bardzo wilgotna - czuć pod stopami, że robi się błoto. Nie zaczęliśmy zagęszczania ale zastanawiamy się, co zrobić dalej? Czy można w jakiś sposób utwardzić dno wykopu, zasypywać i zagęszczać?

Problem dotyczy jednej z trzech części fundamentów. Czy możemy zasypać rury kanalizacyjne w częściach, gdzie wilgoci w wykopie nie ma? Co zrobić z tą najgłębszą częścią z błotem na dnie? Najgorsze, że za dwa dni zapowiadają obfite opady deszczu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kanalizacja porady inwestorom

Kancintemat nr 308-1680
visibility czytano 453 razy

Wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna w pomieszczeniu z kotłem z zamkniętą komorą spalania


Witam,
mam pytanie odnośnie możliwości wentylacji w kotłowni. Będę miał piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Czy istnieje zatem możliwość wentylowania kotłowni poprzez wentylację mechaniczną, którą mam w całym domu? Pytam bo został popełniony błąd i komin z kotłowni ma tylko dwie komory. W projekcie jest trzykomorowy, tzn. jeden kanał miał służyć do spalin/zaciągania powietrza z/do pieca, drugi kanał do wentylacji grawitacyjnej kotłowni a trzeci do wentylacji grawitacyjnej garażu przyległego do domu i znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie kotłowni. Czy mogę wykorzystać te dwa kanały do pieca i do wentylacji garażu a kotłownię wentylować wentylacją mechaniczną?
Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady inwestorom

PZR Budownictwotemat nr 308-1681
visibility czytano 284 razy

Współdzielone doprowadzenie powietrza do spalania w kominku i do wentylacji kotłowni


Dzień dobry,
Mam pytanie związane poniekąd z doprowadzeniem powietrza do kominka (temat 009 z działu „prawdy i mity”). Podczas odbioru kominiarskiego zakończonego budynku jednorodzinnego, kominiarz zwrócił uwagę na brak nawiewu w kotłowni. Kratka wywiewna oczywiście jest. Kotłownia z kotłem na pellet znajduje się w piwnicy. Kominiarz dostrzegł biegnący pod stropem blaszany kanał doprowadzający powietrze do spalania do kozy znajdującej się w salonie na parterze. Zasugerował by zamontować na nim trójnik zakończony kratką, który doprowadzałby również powietrze do kotłowni. Zastanawia mnie, czy takie rozwiązanie nie będzie powodować wręcz wyciągania powietrza z kotłowni, a nie jego nawiewania? Moje wątpliwości wynikają z poziomów poszczególnych wlotów i wylotów z tego kanału. W załączniku zamieszczam szkic sytuacji, o której piszę. Czy moje obawy są słuszne?
Rozważam również montaż nawietrzaka okiennego w kotłowni, zamiast kratki na kanale blaszanym. Czy takie rozwiązanie byłoby lepsze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane wentylacja grawitacyjna porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

TomaszPetemat nr 308-1682
visibility czytano 419 razy

Wpływ zamiany tynku cem-wapiennego na gipsowy na dyfuzję pary wodnej


Dzień dobry
W projekcie i obliczeniach do niego, które Pan wykonał mam wskazane tynki cementowo-wapienne. Życie jednak poszło swoją drogą i tynki (poza łazienkami, garażem i kotłownią) będą gipsowe. Jakie zmiany i w jakim trybie należy wprowadzić do projektu aby nie sprowadzić na siebie nieszczęść?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1684
visibility czytano 341 razy

Powierzchnia otworów wentylacyjnych w ścianach szczytowych


Dzień dobry,
według Pana analiz na strychu, w obu ścianach szczytowych budowanego przez nas domu należy wykonać otwory wentylacyjne o powierzchni minimum 2410 cm2. Strych ma powierzchnię 46 m2 w rzucie podłogi, pod dachem dwuspadowym. Z czego wynikają tak duże wartości? To przecież "dziura" o wymiarach 40x60 cm. A może chodzi o 241 cm2?
Dla porównania, w garażu o powierzchni 47 m2 przewiduje się otwory wentylacyjne o powierzchni 800 cm2. To znacznie mniej niż na strychu ale ciągle sporo - 20x40 cm - wykonawca proponuje mniej. Czy wielkość tę regulują jakieś przepisy? Gdzie/pod jakim hasłem szukać kratek, które spełniałyby wymogi i estetycznie wyglądały na elewacji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom


 
 
166
   ...  
70
 
69
 
68
 
67
 
66
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.