porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1648


 
 
166
   ...  
69
 
68
 
67
 
66
 
65
   ...  
1
 
 
Michał Emtemat nr 308-1686
visibility czytano 304 razy

Zawyżony kosztorys powykonawczy firmy budującej dom


Dzień dobry.
Podpisałem z firmą umowę na budowę domu jednorodzinnego pod klucz za 1 mln plus VAT. Podstawą ustalenia ceny był kosztorys ofertowy firmy. Dom powstał. Po zakończeniu prac firma miała przedstawić kosztorys powykonawczy. Firma nie skończyła prac, a skasowała już (trochę podstępem, trochę szantażem) 1,4 mln. Nie zrobiła większości wykończeniówki, a stan deweloperski. Trochę wykończeniówki zaczęła i nie skończyła.
Przygotowała za to kosztorys powykonawczy za to co robiła na ponad 1,6 mln.
 
Chcę wystąpić do sądu przeciw firmie o zwrot tego, co zapłacone ponad 1 mln plus VAT i zwrot kosztów tego, czego nie zrobili. Konsultowałem u adwokata i okazuje się że przed sądem ciężar dowodu będzie po mojej stronie i muszę udowodnić, że kosztorys powykonawczy jest zawyżony. Adwokat chce zawnioskować o biegłego, ale preferowałbym zrobić to po uzyskaniu wytycznych od Pana. Jak Pan to widzi?
 
Z poważaniem,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane roszczenia porady inwestorom

dsladektemat nr 308-1687
visibility czytano 313 razy

Kiedy można murować na stropie betonowym?


Murowanie na stropie
Jako że nie znalazłem konkretnej odpowiedzi jak długo trzeba odczekać żeby zacząć murować na stropie, to chciałbym zapytać z czego wynika czekanie 7/14/28 dni? Nie mówię o obciążeniu paletami, tylko o samym murowaniu. Dla przykładu: strop został zalany przez firmę (gruszka/wyciąg). Zgodnie z informacjami uzyskanymi z betoniarni użyty cement to Górażdże CEM II BS/42,5 N. Patrząc na kartę http://www.polskibeton.pl/download/cement/cement_portlandzki_zuzlowy_pn_en_197_1_cem_iib_s_425n/karta_katalogowa.pdf widzę, że po 28 dniach osiągnie on zgodnie z normami 42,5 do 62,5 MPa (wynik z laboratorium, 54,MPa) co zgodnie z ich wykresem przedstawia się
1 dzień min 14,2/42,5=34% max 14,2/62,5=23%
2 dzień min 21,3/42,5=50% max 21,3/62,5=34%
3 dzień min 28,1/42,5=66% max 28,1/62,5=44%
5 dzień min 33,1/42,5=77% max 33,1/62,5=52%
7 dzień min 36,5/42,5=85% max 36,5/62,5=58%
z tego wynika że po 7 dniach ma wytrzymałość na ściskanie od 85% min normy do 58% max normy. Wiec jaki jest sens czekania dłużej niż 7 dni? Wiadomo że to warunki laboratoryjne, ale przy obecnych temperaturach 20C, oraz pielęgnacji przez podlewanie + folia, te wyniki aż tak nie powinny odbiegać.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom stropy uszkodzenia

Magdalentemat nr 308-1688
visibility czytano 70 razy

Wentylacja grawitacyjna garażu


Dzień dobry,
wentylacja hybrydowa według Pana konsultacji w realizacji. Bardzo dziękujemy za udzielone wsparcie ale pojawiają się kolejne problemy wykonawcze. Mamy problem z umieszczeniem kratki wentylacyjnej 800 cm2 w miejscu wskazanym w garażu. Musiałaby być bardzo wąska, bo dodatkowo w tym samym rogu przechodzi rura odpływowa kanalizacji (zaznaczyłam ją na rysunku na niebiesko). Musimy też umieścić 12 cm styropianu (wg analiz). Pytanie brzmi czy zamiast jednej kratki wlotowej można zrobić 4 o powierzchni 200 cm2 każda i umieścić je w różnych miejscach? Potencjalne miejsca zaznaczyłam na rysunku na żółto. Czy szukać do tej wentylacji kratek z żaluzją stałą czy ruchomą? Czy te 800 cm2 to ma być powierzchnia czynna czy wymiar kratki? Jak zapewnić odpowiednią powierzchnię czynną zestawu kratka żaluzjowa + kratka wewnętrzna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja wentylacja grawitacyjna garaże porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1689
visibility czytano 293 razy

Jak określać powierzchnię kratki wentylacyjnej?


Dzień dobry,
jeszcze jedno pytanie odnośnie wentylacji nieogrzewanego strychu. W analizach napisał Pan, że otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych mają mieć powierzchnię przelotu 2410 cm każdy i powinny być zabezpieczone żaluzją przeciw deszczom i siatką przeciw owadom o oczkach 3 x 3 mm. Czy żaluzja ma być ruchoma czy stała? Czy podana powierzchnia dotyczy wielkości otworu czy powierzchni czynnej żaluzji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom wentylacja grawitacyjna poddasza nieużytkowe

mrpitertemat nr 308-1690
visibility czytano 1118 razy

Z czego i jaki wybudowałbym dom dzisiaj?


Mam pytanie czysto hipotetyczne. Chciałbym zapytać, gdyby miał Pan obecnie budować dom dla siebie w tradycyjny sposób to spośród trzech najpopularniejszych materiałów budowlanych wybrałby pan beton komórkowy, ceramikę czy silikat?
Mnie się wydaje, że najlepszy będzie silikat ponieważ zapewnia najlepszą izolację akustyczną oraz akumulację cieplną. Beton komórkowy jest najcieplejszy ale to obecnie żaden argument gdyż ściany ociepla się od zewnątrz. Ceramika wydaje mi się być gdzieś po środku. A zatem, gdyby miał Pan wybierać to z czego Pan by postawił dom obecnie i dlaczego?

Teraz druga część pytania, mieszkamy obecnie z żoną w małym mieszkaniu w bloku przy bardzo ruchliwej drodze krajowej. Mamy już dosyć hałasu i dlatego chcemy wybudować dom. Do tej pory w mojej głowie dopuszczałem budowę jedynie w sposób tradycyjny (stąd moje pytanie powyżej), ale ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie budowa z prefabrykatów żeby jak najszybciej uwolnić się od życia w hałasie. Nie oznacza to, że chcę postawić bubla jak najszybciej. Chcę wszystko zrobić zgodnie ze sztuką i Pańską książką ale jednak domy prefabrykowane stawia się niewątpliwie szybciej. Mam bardzo ogólne pytanie o to, czy jest jakiś powód dla którego odradzałby Pan mimo wszystko technologię prefabrykowaną i zalecał Pan żebyśmy przemęczyli się w obecnym mieszkaniu dłużej ale jednak postawili dom murowany? Jeśli nie, to gdyby Pan miał wybierać z jakich prefabrykatów budować to zakładając, że dana technologia jest poprawna to z czego by Pan postawił taki dom prefabrykowany? Czy wybrałby Pan drewniane technologie szkieletowe, prefabrykaty betonowe, prefabrykaty keramyztobetonowe a może jeszcze jakieś inne? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź i krótkie uzasadnienie czemu akurat ten a nie inny rodzaj prefabrykatów. Podkreślam, że zakładamy iż dana technologia jest prawidłowa i posiada analizy C-W.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne ekologia energochłonność fizyka budowli

Niszczutemat nr 308-1694
visibility czytano 273 razy

Wentylacja dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym i strychem


Dzień dobry, zwracam się z prośbą o pomoc w rozstawie kominków wentylacyjnych do wentylowania połaci. Z analizy CW wynika, że powierzchnia wylotu nie większa niż 1/200. Zgodnie z analizą zastosowałem kontrłaty o grubości 40mm. Taśma kalenicowa została zastosowana. Połać niedeskowana. Z moich obliczeń wynika, że potrzeba mi do zamontowania około 20 kominków wentylacyjnych (zakładając średnicę fi 125), czy słuszna jest ilość i średnica kominków? Jak je rozstawić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja dachy

MPStemat nr 308-1696
visibility czytano 355 razy

Pęcherze na elewacji zachodniej


Witam
Mam następujący problem. W kwietniu 2016 ociepliłem dom (kamienica przedwojenna zbudowana z cegły pełnej). Do ocieplenia użyłem 12 cm styropianu - fasada, kleju i tynku akrylowego kornik 2 mm. W zeszłym roku zauważyłem tworzące się na ścianie pęcherze na tynku. W tym roku proces się pogłębił - wybrzuszenia są większe, ale tynk nie odpada. Chyba jest to kwestią czasu. Dziwne ale zjawisko to obserwuję tylko na zachodniej ścianie budynku. Wydaje się że położenie tynku było prawidłowe a jednak coś się dzieje.
Bardzo proszę o poradę co można z tym zrobić i podanie prawdopodobnych przyczyn zaistniałej sytuacji.
Z poważaniem

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

MarcinMartemat nr 308-1697
visibility czytano 277 razy

Mokre kominy wentylacyjne wewnątrz domu


Witam
Po ostatnich bardzo obfitych opadach, na piętrze, na ścianie komina pokrytego tynkiem i pomalowanego pojawiła się spora plama wody. Komin jest zbudowany z bloczków keramzytowych. Wkład dymowy jest z ceramiki, a obok przebiega kanał wentylacyjny. Góra komina zwieńczona jest jakąś rurą metalową (dym) a otwór wentylacyjny obok "patrzy" sobie w niebo. Drugi komin na moim dachu to tylko wentylacyjny, ale mocno zalazł mi za skórę! Po ostatnich opadach pojawił się zaciek na skosie z płyt G-K, które stykają się z kominem, dokładnie na granicy styku!
Co może być tego przyczyną? Z góry dziękuję za poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

pepertemat nr 308-1698
visibility czytano 276 razy

Dziurki w hydroizolacji po naniesieniu masy typu KMB


Panie Jerzy,
Na betonie podkładowym pod płytę miałem robioną hydroizolację z Bornit Fundamentdicht 1K. Był kładziony najpierw Fundamentgrund, potem jedna warstwa KMB, w niej siatka szklana, a na to (dobę później) druga warstwa. Krótko po przeschnięciu drugiej warstwy pojawiły się w niej małe dziurki o średnicy ok. 0.5-1 mm. Mam wrażenie, że po pewnym czasie takich dziurek pojawiło się więcej. Trudno powiedzieć, czy sięgają one tylko pierwszej warstwy czy samego betonu, ale wyglądają na dość głębokie.
Co mogło być przyczyną i czy należy podjąć jakieś działania?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

arthurntemat nr 308-1699
visibility czytano 407 razy

Co na posadzkę betonową w garażu?


Panie Jerzy,
Mam pytanie odnośnie posadzki w garażu. Co Pan poleca by było na lata? W chwili obecnej do poziomu zero mam wylany beton który ma ładnie wykonany spadek do liniowego odwodnienia oraz jest ładnie zatarty. Zastanawiam się nad żywicą epoksydową ale usłyszałem od znajomego by tylko zagruntować dobrym gruntem i nic więcej nie trzeba z tym robić.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom posadzki betonowe posadzki z płytkami ceramicznymi powłoki chemoodporne


 
 
166
   ...  
69
 
68
 
67
 
66
 
65
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.