porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 219


 
 
23
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
Rakutemat nr 308-568
visibility czytano 319 razy

Jeszcze o hydroizolacji poziomej ław i słupów


Jaką wybrać hydroizolację ławy? Grunt przepuszczalny, wód gruntowych nie ma. Badań geologicznych nie było. 60 m. dalej były odwierty, inny inwestor myślał o piwnicy, nie ma ryzyka, woda głęboko. Wykonawca szykuje wykop pod beton podkładowy. Budynek parterowy, z ławami bez trzpieni, ściana murowana. Jedynie dwa filarki poza obrysem budynku podtrzymujące okap dachu, oraz jeden wewnątrz podtrzymujący podciąg.
Zastanawiam się, czy kłaść papę podkładową pod ławami, czy izolację przenieść na ławy. A może papa na betonie podkładowym tylko pod filarem w domu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Eryk D.temat nr 308-571
visibility czytano 114 razy

Jak dobrać materiały ścian, by nie było w nich skraplania się pary?


Witam serdecznie.

W najbliższym czasie planuję budowę domu jednorodzinnego, wolnostojącego, parterowego. W tej chwili zastanawiam się i poszukuję najlepszej technologii. Jakiś czas temu trafiłem na system thermomur i Izodom 2000. Zastanawiam się nad ich zaletami, ale przede wszystkim nad wadami. Obecnie mieszkam w domu jednorodzinnym około 10-cio letnim z plastikowymi oknami i jest w nim ogromny problem z wilgocią. Wygląda na to, że jest duża ilość mostków termicznych. Dom miał być energooszczędny (projekt dostał nawet jakąś nagrodę z tym związaną), a nie jest. Już kilka lat temu pojawiły się wykwity pleśni i grzyby. W okresie grzewczym po oknach „płynie woda” tyle pary się wykrapla. Byłbym bardzo wdzięczny za kilka zdań Pana opinii na temat tych systemów lub czegoś podobnego. Nie chciałbym wybudować domu za duże pieniądze i mieć z nim same problemy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady inwestorom procesy cieplne i wilgotnościowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

nygastemat nr 308-582
visibility czytano 199 razy

Problemy z płaskim daszkiem lukarny


Witam. Mam zaprojektowaną lukarnę z daszkiem płaskim ze spadkiem w stronę połaci dachu. Daszek lukarny będzie pokryty blachą, a reszta (czyli cały dach) dachówką ceramiczną płaską. Tutaj pytanie: jak zrobić połączenie blachy z dachówką aby w miejscu spadku, gdzie będzie zbierać się woda i śnieg nie było przecieków? Dekarz twierdzi. że mogą być problemy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

MagdaZtemat nr 308-585
visibility czytano 238 razy

Woda w piwnicy jeszcze podczas budowy


witam,
mam problem z wychodzącą wodą w piwnicy. Otóż podczas budowania domu ławy fundamentowe zostały zaizolowane papą. Następnie pierwszy wykonawca zgrzał papę wewnątrz piwnicy, a następnie wylał posadzkę. Oczywiście na zewnątrz budynku również została położona papa, a także zrobiony drenaż opaskowy. Po kilku mcach na posadzce pojawiły się pierwsze plamy. Posadzka została usunięta, papa również została zdjęta, ponieważ zgrzewy rozchodziły się a papa nie była dobrze dogrzana do podłoża.
Następne kroki jakie podjęłam to zaprosiłam firmę, która dobrała mi technologię ( szlamy mineralne). Po papie powierzchnia posadzki była pokryta środkiem typu Dysperbit, więc firma dobrała preparat, który rzekomo można było nakładać na takie powierzchnie. Szlamy zostały nałożone pod okiem przedstawiciela firmy przygotowującej technologię. Można by rzec, że każdy dalszy etap "odbierany" przez przedstawiciela firmy. Niestety sytuacja znowu się powtórzyła. Zostały zdjęte odkrywki, a następnie skuta cała posadzka.
Obecnie sytuacja w piwnicy wygląda tak, że max poziom wody to od 1-2cm. Ściany cały czas są suche. Materiał szlam, bez problemu odchodzi od powierzchni betonu o dziwo razem z dysperbitem, którego wcześniej nie dało rady zeszlifować.... Obecnie szukam rozwiązania. Drenaż jest sprawny, Papa na zewnątrz też jest poprawnie zgrzana, ponieważ robiłam przekopy kontrolne i sprawdzałam czy nie została nigdzie przerwana.
W ramach uszczegółowienia mam 3 warstwową ścianę piwnicy (bloczek betonowy/16cm styropianu/bloczek betonowy).
Myślałam, żeby odciąć się od tej obecnej powierzchni bet. C35 w12, a następnie zabezpieczyć go masą KMB i przykryć posadzką?
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje porady inwestorom

Tomasz Pitemat nr 308-594
visibility czytano 199 razy

Dziwne ocieplenie dachu przez dewelopera


Witam,
kupiłem dom w zabudowie szeregowej. Zastałem takie warstwy ocieplenia ścian:
- blachodachówka, łaty, folia wiatroszczelna,
- 15 cm wełny szklanej,
- folia paroizolacyjna,
- 5 cm wełny,
- płyta k-g.
Z porównania z Pana książką widzę że jest to niewłaściwe ułożenie. Deweloper na początku stwierdził, ze trzeba będzie wszystko zrywać i wyjmować tak aby, folia izolacyjna została ułożona zaraz za płytą k-g bo tak jest w projekcie. Teraz wycofuje się z tego i twierdzi, że taka kolejność ocieplania jest stosowana w Niemczech.
Nie wiem co robić i czy zgodzić się na pozostawienie tego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inżynierom

Daniel Kastemat nr 308-599
visibility czytano 184 razy

Fundament dziwoląg - efekt prania mózgów na forach


Witam Serdecznie.

Mam zamiar zakupić rozpoczętą budowę na etapie fundamentów, ale to co ujrzałem widzę po raz pierwszy i nie znalazłem odpowiednika w Pana książce. Właściciel i projektant twierdzą że tak jest dobrze, bo kierowali się poradami na jakimś forum niejakiego TB by nie ocieplać fundamentów bo to i tak nie ma sensu. Nie ocieplać od zewnątrz fundamentów, bo to w środku wystarczy. Pozwolę sobie wysłać Panu zdjęcie tych fundamentów. Fundament od wewnątrz jest ocieplony styropianem EPS-80, w poziomie na fundamencie jest położony styrodur 5 cm przyklejony na piankę a na tym mają być murowane ściany z porotermu. Fundament jest wymurowany na wysokość  dwóch do czterech bloczków a ławy są wylane do wykopu prosto w grunt bez szalunków.

Proszę to skomentować.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Ewa A.temat nr 308-601
visibility czytano 2551 razy

Mokre ściany i grzyb w domu po dwóch latach od wybudowania


Witam

Mam następujący problem. Dom został wybudowany 2 lata temu z porotermu na terenie pochyłym. Już po  pierwszej zimie ściany przy podłogach zwilgotniały. Latem się obsuszyło. W tym roku plamy wróciły – nawet chyba jest ich więcej. W pn-wschodniej części domu na ścianach przy podłodze pojawił się grzyb.

 

Do tej pory nie otrzymałam fachowej porady. Jeden specjalista radzi iniekcję krystaliczną a drugi mówi że w pustakach się jej nie robi i trzeba metodę fal elektromagnetycznych zastosować. Po przeczytaniu Pana książki widzę że mamy mnóstwo błędów.  Jaka szkoda że ta książka się nie ukazała 4 lata temu kiedy zaczynaliśmy swoją budowę. Nie wiem czy jest zła hydroizolacja czy podciąganie kapilarne, czy wody gruntowe – bo przecież dom na zboczu. Jak rozwiązać problem?  Wiadomo super byłoby nie odkopywać fundamentów.

Bardzo proszę o radę.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

klockitemat nr 308-617
visibility czytano 401 razy

Płyta fundamentowa bez hydroizolacji


Dom SSO z ytong energo 24cm, na płycie. Działka na lekkim wzniesieniu. Grunt: 30cm humus, do gł. 3,5m poniżej xps płyty-piasek drobny (Id=0,45), niżej glina piaszczysta przewarstwiona piaskiem (nieprzepuszczalne iły). Poziom wody na gł 2,5m w okresie zimowym, w lecie ~3,3m, poniżej xps.
Grunt wymieniony do głębokości 1m na pospółkę (w oczach laika jest to gruby, raniący piasek z dużą ilością kamieni, nie pyli).
Na pospółkę położono XPS 10cm, folie budowlaną i zbrojenie na betonowych podpórkach.
Płytę wylano betonem C25/30, zawibrowano, a wierzch pokryto środkiem, przez który nie było konieczności polewania płyty (mimo to delikatnie ją podlewaliśmy przez kilka dni.
Pod ściany położono folie LDPE . Przebicia rur w płycie dylatowano taśmą ze spienionego polietylenu, kilkukrotnie owiniętą wokół rury.Jak uratować hydroizolację?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe fundamenty płytowe porady inwestorom

slusar.o2temat nr 308-625
visibility czytano 198 razy

Dziwne warstwy podłogi na gruncie


Dzień dobry,
Jak Pan ocenia tego typu rozwiązanie zaproponowane przez wykonawcę? Chodzi mi o układ XPS-płyta-EPS. Pomijam brak betonu podkładowego i hydroizolacji, chciałbym przedyskutować tylko proponowany układ warstw.
Jak rozumiem, w typowych przypadkach, tzn. izolacji XPS na zewnątrz i ogrzewania podłogowego zatopionego w płycie uzyskujemy duży akumulator ciepła (w postaci płyty), natomiast w przypadku zastosowania izolacji od środka i posadzki anhydrytowej możemy łatwiej sterować temperaturą wylewki, a tym samym temp pomieszczenia.
A zaproponowane rozwiązanie to taki "ni pies, ni wydra". Współczynnik przenikania jest niski, więc przegroda będzie "ciepła", więc jest się czego bać?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego projektowanie podłogi porady inwestorom porady architektom

beataktemat nr 308-656
visibility czytano 135 razy

Problemy z montażem stolarki drzwiowej na taras


Jak powinny prawidłowo winny być zamontowane/osadzone i zwymiarowane okna przy otworach:
wys. szer.
1340 mm* 1550 mm okno
2175 mm* 1735 mm okno/drzwi
2170 mm* 1750 mm okno/drzwi
2140 mm* 3140 mm okno/drzwi przesuwne
Pilnie proszę o odpowiedź
Pozdrawiam
Beata Kudas
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego drzwi okna mostki cieplne porady inwestorom


 
 
23
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.