porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 622


 
 
64
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
anieldtemat nr 308-921
visibility czytano 220 razy

Przeciekający stropodach niewentylowany


Witam, mam problem ze stropodachem. Po ostatnich deszczach zauważyłem, że w jednym miejscu przecieka (zdjęcia). Warstwy stropodachu wyglądają następująco: strop betonowy - styropian XPS - wylewka -papa podkładowa i na to druga warstwa papy. Czy jest możliwe, że przyczyną tego jest źle zgrzana papa w tym jednym miejscu? W jaki sposób to naprawić? Czy wystarczy zgrzać ją ponownie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

centaurtemat nr 308-928
visibility czytano 245 razy

Pękająca elewacja na styropianie


Witam panie Jerzy to elewacja budynku wykonana 8 lat temu, rok temu po sezonie zimowym pojawiły się pęknięcia wyprawy mineralnej pokrytej farba z w kontakcie z kostką brukową i w miejscu montażu parapetów w jaki sposób powstrzymać ten proces jak go naprawić i czym to grozi. Jedyna różnica na przestrzeni tych 8 lat to to że tuje rzucające cień w to miejsce 8 lat temu miały 2m A w tej chwili mają 4 m wysokości.. w przypadku kostki Wygląda to jakby napierała ona w elewację jest to na przestrzeni 5 m potem są drzwi i kolejne 5 m tej ściany nie ma takich zmian.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze elewacje cokoły porady inwestorom

diakon88temat nr 308-931
visibility czytano 288 razy

Dlaczego każdy budynek ma inny komin?


Witam, dlaczego każdy dom ma inny komin? Chodzi o część wychodzącą poza dach. Widzę jakieś z wietrznikami, lub na samej górze jest z nierdzewki jego przedłużenie. Czy są jakieś prawidłowe a jakieś nieprawidłowe? Rozumiem że te z cegiełki to dla samego wyglądu? Zdjęcia podglądowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budownictwo mieszkaniowe dachy kominy

Daniel Deptułatemat nr 308-935
visibility czytano 382 razy

Perlit do ocieplania podłogi na gruncie


Panie Jerzy, w Pańskiej książce jako przykład hydroizolacji i termoizolacji podłogi na gruncie podaje Pan odpowiednio: masa polimerowo-bitumiczna oraz styropian XPS lub EPS-200. Zanim kupiłem Pańską książkę to czytałem różne tematy na popularnym polskim forum budowlanym i widziałem tam informację, że styropian w kontakcie z bituminami ulega degradacji i traci swoje właściwości (utlenia się / gaśnie).

Pewne osoby zamiast styropianu polecają rozwiązanie termoizolacyjne z perlitu wymieszanego z gipsem budowlanym szybkowiążącym, wysypywanego na hydroizolację, a następnie zwilżenie go wodą, aby wierzchnia warstwa gipsu związała. Podobno eliminuje to też potencjalny problem zawilgocenia styropianu wilgocią technologiczną (i tym samym pogorszenia jego izolacyjności) na przykład podczas robienia wylewki/jastrychu oraz ułatwia termoizolację instalacji CWU. Szczegóły rozwiązania można wyszukać w wyszukiwarce internetowej wpisując "ocieplenie podłogi na gruncie perlit gips" – są tematy na forum oraz filmy z wykonywania takiej izolacji na budowach.

Czy spotkał się Pan z takim rozwiązaniem i co Pan o nim sądzi? Czy prawdą jest, że styropian ulega degradacji na hydroizolacji zawierającej bituminy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom podłogi

paulina1620temat nr 308-937
visibility czytano 190 razy

Typowe błędy w typowym projekcie domu szkieletowego


Witam,
dotarł do mnie projekt typowy domu w technologii szkieletowej, mam wątpliwości co do przedstawionych warstw przegród, 1 - ściany zewnętrzne, 3- podłoga na gruncie, 4- strop międzykondygnacyjny. Proszę o ocenę i poradę co jest źle a co dobrze.

Druga kwestia, bo dużo czytałam na temat dysperbitu, dużo sprzecznych informacji i proszę o jednoznaczną odpowiedź czy można dysperbit stosować na ściany fundamentowe jako izolacja przeciwwilgociowa.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Jakubtemat nr 308-939
visibility czytano 329 razy

Skutek błędnego harmonogramu robót na budowie


Witam serdecznie. Z uwagi na to że jestem posiadaczem Pana książki chciałbym zadać Panu pytanie. Pytanie jest w sumie w imieniu kolegi który otynkował wewnątrz dom w listopadzie tynkiem gipsowym dom nie ocieplony z zewnątrz dach ocieplony pianą PUR . Do dnia dzisiejszego na trzpieniach wieńcu i szczytach nie wyschło i nie chce. Mimo grzania ok 3 może 4h na dobę kozą i nagrzewnica olejową. Te plamy raz są większe raz mniejsze.Na drugi dzień jak przyjeżdża to temp. Na dole ok 4 na górze 2 może 3. Teraz na dworze u nas jest minus 4 w nocy minus 7 może 8. Nie wiem jak mu pomóc z tą wilgocią. Na próbę ocieplił 2 trzpienie styropianem 2cm z zew.i nic to nie dało. Boi się że tynki szlak trafi tam gdzie mokro.Teraz jest plus 3 na dwór,e więc kazałem mu otworzyć wszystkie okna lecz wilgotność powietrza jest duża. Nie wiem czy coś to da. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego

Krzysztof_1990temat nr 308-942
visibility czytano 268 razy

Problem inwestora z poradami domorosłego wykonawcy


Dzień dobry, proszę o poradę. Chciałbym żeby mój fundament był zakończony wieńcem. Mój przyszły wykonawca twierdzi, że jeżeli już chce wieniec musi on być połączony z pionowymi trzpieniami połączonymi z ławą fundamentową. Zwykły wieniec poziomy na ścianie fund. dla wykonawcy nie ma sensu bo nie jest związany(nie trzyma się) z bloczkami fundamentowymi tylko sobie „leży” i nic to nie wnosi. Na co mam się zdecydować, jest sens dokładać pieniędzy do pionowych słupów (trzpieni) połączonych z ławą? Wykonawca także jest za tym żeby nie robić szalunków w ziemi tylko zalać chudy beton jak i ławę w korycie gruntu. Do szalunków go przekonam, ale co mam zrobić z wieńcem. Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam Krzysztof
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Mateusz Janastemat nr 308-976
visibility czytano 446 razy

Niedopuszczalne błędy w wentylacji hybrydowej


Witam. Mam wentylację hybrydową z 4 wentylatorami w suficie. Strop drewniany, poddasze nieużytkowe nieocieplone. Kanały spiro 125cm ocieplone 10cm wełny z izolacją z folii aluminiowej. Wszystkie wentylatory higrosterowalne. Łazienka, kuchnia, wc i pralnia. Wszystkie z jednej strony domu. Z drugiej nawiewniki ciśnieniowe w oknach i podcięte wszystkie drzwi, aby ruch powietrza odbywał się z sypialni i salonu w stronę pomieszczeń mokrych. Wszystko ładnie działa. Dodatkowo sprawdzam parametry powietrza dwoma czujnikami wilgotności.

Problem zaczął się po zainstalowaniu okapu z silnikiem na dachu firmy vilpe tzw cicha kuchnia, bardzo wydajny. Okap startuje z najwyższego biegu (4) aby zrzucić ewentualną czapę śniegu i załącza najniższy bieg (1). Na 1-2 biegu jest ok, ale na 3-4 biegu zaczyna cofać powietrze z 3 kanałów które nie są zintegrowane z okapem pomimo że chodzą na najniższym biegu aby wymuszać ruch powietrza. Okap je zatrzymuje i kręcą się w przeciwna stronę. Wtłaczają zimne powietrze a z czasem niebezpieczne dla zdrowia dziadostwo.

Jak temu zaradzić? Okap ma klapę zwrotną. Wentylatory nie. Nie mam miejsca na instalowanie nawiewnika ściennego w kuchni. Chyba ze w suficie coś?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli wentylacja hybrydowa porady inwestorom

arturtemat nr 308-983
visibility czytano 197 razy

Spękania na elewacji ocieplonej styropianem


Witam!
W załączeniu zdjęcia z domu rodziców, dom z 74r. roku, w roku 1998 r. zostało dobudowane piętro. Dom został ocieplony styropianem, została naciągnięta siatka i klej oraz pomalowana elewacja. Chyba raz była odświeżana, po wymianie okien. Moje pytanie jest dlaczego na elewacji widać pęknięcia prostokątne tak jak ułożone są płyty styropianowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-998
visibility czytano 475 razy

Samodzielny montaż okna-drzwi tarasowych


Jestem przed montażem okien i chciałem się zapytać czy moje bazgroły na rysunku są poprawne biorąc pod uwagę uszczelnienie okien tarasowych za pomocą membrany EPDM.
Na wstępie tylko powiem, że fundamenty są skopane posmarowane dysperbitem dlatego celowo brak na nich hydroizolacji, a izolacja pozioma między bloczkami fundamentowymi, a betonem komórkowym to plastikowa papa 1mm. Zapomniałem na rysunku o posadzce :)
1 - bloczki betonowe
2 - XPS 15 cm (a na fundamentach EPS100 10 cm)
3 - beton podkładowy
4 - beton komórkowy 12cm wysokości
5 - klinaryt 8 cm
6 - drzwi tarasowe
7 - papa pcv 1mm
8 - hydroizolacja bitumiczna połączona z papą za pomocą taśmy butylowej i taśmy kauczukowej
9 - membrana EPDM
10 - podest z betonu napowietrzonego a na nim zagęszczona pospółka i kostka brukowa, między kostką a epdm zalewa uszczelniająca na zimno

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom


 
 
64
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.