porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 622


 
 
64
   ...  
45
 
44
 
43
 
42
 
41
   ...  
1
 
 
Kryniu96temat nr 308-869
visibility czytano 204 razy

Skutki murowania w mróz


Jakie są skutki wymurowania kilku pustaków ytong w temperaturze -5 C? Czy można się spodziewać rozpadu kleju?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze mury porady inwestorom porady wykonawcom

Bartektemat nr 308-872
visibility czytano 265 razy

Błędy w obsadzeniu progu drzwi tarasowych


Byłem wczoraj na budowie. Obecnie mam stan zamknięty. Moją uwagę zwróciła plama pod oknem na wylewce na parterze. Z tego co mi wiadomo, na tę wylewkę mają być teraz ułożone styropiany, później folia, podłogówka i wylewka anhydrytowa. Pytanie - czy powinienem się martwić tą dziurą pod oknem? Wydaje mi się, że powinno to być szczelne. Pod oknem jest podstawka z klinarytu i jak widać na samym środku okna, na łączeniu się rozeszła i topniejący śnieg w postaci wody dostał się do środka. Co prawda z zewnątrz jeszcze nie ma ocieplenia i elewacji, ale to chyba nie powstrzyma wody przed dostawaniem się do środka?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne stolarka PCV porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-877
visibility czytano 355 razy

Wadliwa papa pod ściankami działowymi


Podczas mojej nieobecności żona pojechała zakupić papę gdyż firma powiedziała że zrobią mi ścianki działowe. Nie zgodziłem się wcześniej gdyż były niskie temperatury. Ale teraz przybyłem i patrzę papa jest słabej jakości. Jak dopilnowałem pod ścianami nośnymi to teraz papa jest słabej jakości pod działówkami a ścianki skończone. Grubość ok3 mm ale tak jakoś łatwo się rwie. Teraz wołam o pomoc co mogę teraz zrobić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Jantemat nr 308-880
visibility czytano 877 razy

Warstwa keramzytu zamiast styropianu pod podłogą


Panie Jerzy, mam pytanie w temacie alternatywnego wykonania podłogi na gruncie.
Natknąłem się na producenta keramzytu, który prezentuje rozwiązania ocieplenia podłogi na gruncie podsypką keramzytową. Wersji wykonania jest kilka ale mnie interesują dwie:
1. Zagęszczony piasek; na to keramzyt impregnowany wysypany luzem (frakcja 10-20 mm) i ubity (łącznie około 30 cm); na to szpryc cementowy (utworzy stabilną warstwę wierzchnią); na to folia i wylewka. W tym rozwiązaniu nie ma chudziaka.
2. Jak wyżej, tylko keramzyt nie jest sypany luzem tylko w workach foliowych 55-litrowych w dwóch warstwach; pomiędzy nie keramzyt luzem do wypełnienia szczelin. Dzięki układaniu w workach nie trzeba zagęszczać keramzytu oraz robić szprycu cementowego czyli odchodzi spora część prac.

Przeliczyłem sobie jak to wychodzi kosztowo i jest nieco taniej - w moim przypadku gdzie powierzchnia podłogi to około 100 m2 oszczędność jest około 4.000 zł. Generalnie nie jest to oszczędność, na którą można się rzucić kosztem jakości późniejszej eksploatacji. Jednak wykonanie podłogi w ten sposób jest w moim przypadku wygodniejsze (już nie będę opisywał dlaczego). Tutaj dwa filmy producenta (na kanale są też inne filmy ale ja zamieszczam te szerzej obrazujące to rozwiązanie)
https://www.youtube.com/watch?v=bV1gcxAX21A (keramzyt luzem)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/
https://www.youtube.com/watch?v=t5y_uccqKUc(układanie worków)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-do-szybkiego-wykonania-keramzyt-w-workach/
Jestemciekaw Pana opinii w tym temacie - czy tutaj wszystko się zgadza? Czy taki jastrych betonowy na keramzycie będzie stabilny?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom ocieplenia jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe izolacje przeciwwilgotnościowe

plasiaktemat nr 308-886
visibility czytano 635 razy

Usuwanie błędów w podłogach po wykonawcach partaczach


Witam,
zwracam się do Pana o pomoc. Chodzi o hydroizolację podłogi i całościowego wykonania podłogi z instalacjami elektrycznymi i ogrzewania podłogowego.
Jakiś czas temu rozwiązałem umowę z moim wykonawcą z powodu błędów jakie odkryłem wraz z kierownikiem budowy. Niestety ekipa wykonawcza zostawiła mnie z poniższymi problemami:

1. Instalacja elektryczna jest częściowo ułożona na betonie podkładowym podłogi. Kable w peszlach są kotwione za pomocą uchwytów w betonie. W jaki sposób w takim przypadku położyć hydroizolację poziomą z użyciem masy polimerowo-bitumicznej KMB? Czy powinienem pousuwać kotwy i zalepić otwory w betonie (jakim materiałem?). Czy można zostawić przewody luźno bez uchwytów?

2. Pod murami zewnętrznymi i wewnętrznymi została położona hydroizowalacja pozioma w postaci pasków papy. Niestety pod niektórymi murami zamiast papy ułożoną czarną grubą folię lub membranę. Czy można połączyć jakoś te materiały z masą KMB aby zachować ciągłość hydroizolacji?

3. Kable elektryczne w peszlach były głównie kładzione na podłodze bardzo blisko murów, a wspomniane odcinki papy poprzebijane uchwytami i zakotwiczone do betonu podkładowego. Czy jest to do naprawy? Czy można jeszcze zalecić te dziury po wyjęciu uchwytów?

4. Mam już położone tynki cementowo-wapienne na murach i stropach. Ekipa tynkująca nie zabezpieczyła odcinków papy i folii pod murami (izolacja pozioma) i są one mocno pokryte tynkiem. W jaki sposób usunąć tynk z tej papy i foli nie uszkadzając jej? Ten sam problem mam z membraną na dachu (wiatroizolacją), jest mocno zabrudzona.

5. W kotłowni i łazienkach poza instalacją elektryczną mam położone rury do instalacji wodno-kanalizacyjnej na betonie podkładowym. Niektóre były klejowe, poziomowane do podłogi z użyciem pianki montażowej. Czy można jakoś włożyć hydroizolację pod te rurki, albo wyłożyć ją na wierzch?

Mam świadomość, że pewne rzeczy mogą być już nieodwracalne, ale chciałbym uratować co się da.

6. Ostatni problem jaki mam dotyczy spiżarki. Mój budynek nie jest podpiwniczony, ale ma za to niewielką spiżarkę opuszczoną 0,5 m poniżej poziomu podłogi w reszcie budynku. W ścianach fundamentowych pojawiły się dwie mokre plamy u dołu przy podłodze w narożach. Wiem że ściany fundamentowe, które są widoczne w tej spiżarce były izolowane przeciwwilgociowo Dysperbitem, który jest co najwyżej środkiem gruntującym. Czy można to jakoś naprawić, tzn. zapobiec tym przeciekom i zawilgoceniu w przyszłości? Opaska drenażowa została położona, a grunty to łupki wapienne, wiec kapilarne podciąganie wody pewnie niewielkie.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Marcin Smętek



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-895
visibility czytano 476 razy

Ugięcie styropianu grubości 20 cm, a 2 x 10 cm


Czy ugięcie płyt z polistyrenu (termoizolacja podłogi na gruncie) o grubości 20 cm będzie takie samo jak ugięcie płyt o grubości 2 x 10 cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze podłogi posadzki betonowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-898
visibility czytano 240 razy

Bubel murarzy albo projektanta - kolizja kanału wentylacyjnego z więźbą dachową


Witam, obecnie na mojej budowie nic się nie dzieję. Wczoraj zauważyłem chyba "bubel" w budowie. Otóż wywietrznik dachowy, który będzie dokańczany wiosną koliduje z belką od więźby dachowej. Jeśli to bubel to co teraz ? Jak to dobrze ogarnąć na wiosnę? W projekcie wywietrznik dachowy ma być w tym miejscu. Czy podesłać jakiś skan z więźby dachowej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

centaurtemat nr 308-905
visibility czytano 181 razy

Instalacja elektryczna w ocieplonym stropie najwyższej kondygnacji


Czy podczas układania folii paroizolacyjnej na stropie wszystkie przewody elektryczne prowadzone w rurkach podwieszone do dźwigarów od spodu mogą być przykryte od spodu folią paroizolacyjną? Czy trzeba je zostawić pomiędzy sufitem podwieszanym a folią paroizolacyjną? Jak wykonać to w pomieszczeniach mokrych A jak w pomieszczeniach użytkowych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze instalacje elektryczne ocieplenia stropy drewniane porady inwestorom

JoannaPtemat nr 308-909
visibility czytano 120 razy

Przeciekająca membrana wiatroizolacyjna


Czym mogą być powodowane takie plamy na membranie jak na zdjęciu? Dach dwuspadowy 42 stopnie, dachówka plaska ceramiczna. Nie ma w tym miejscu niczego przymocowanego na dachu. Jedynie dachówka wentylacyjna może być gdzieś w tych okolicach tej wyższej plamy. Zdjęcie zrobione dzisiaj przy okazji roztopów, pojechaliśmy sprawdzić szczelność dachu.
Oprócz tego miejsca przecieka też obróbka komina (dużo dalej niż to miejsce), ale tam jest sprawa jasna tj. znana jest przyczyna. Natomiast tutaj nie mam pomysłu czym to może być powodowane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze dachy membrany dachowe porady inwestorom

TomaszJtemat nr 308-915
visibility czytano 242 razy

Popękana wyprawa silikonowa na ocieplonej elewacji


Elewacja wykonana wrzesień-październik, ostatnio zauważyłem w jednym miejscu około 2m2 kawałek ściany od drzwi garażowych do rogu domu, takie oto spękania jak na zdjęciu w innych miejscach sporadycznie o wiele mniejsze i dużo rzadsza ryski - ciężko je zauważyć. Co mogło być powodem powstania tego defektu? Co można w takiej sytuacji zrobić poczekać do wiosny przemalować ten fragment? Czym grozi bądź nie pozostawienie takich spękań?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze elewacje porady inwestorom


 
 
64
   ...  
45
 
44
 
43
 
42
 
41
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.