porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 622


 
 
64
   ...  
42
 
41
 
40
 
39
 
38
   ...  
1
 
 
blazejtemat nr 308-1066
visibility czytano 306 razy

Błędnie wykonane fugowanie glazury w łazience


Szanowny Panie,
Mam problem z fugami w nowej łazience, które są za słabe i zaczynają się wykruszać/wycierać. Myślałem, że może nie będzie tak źle, ale jednak muszę coś z tym zrobić. Poszukuję preparatu do wzmacniania fug/podłoży mineralnych. Kontaktowałem się ze znanymi firmami na rynku (również zagraniczne oddziały), ale niestety nie chcieli mi polecić żadnego sensownego preparatu tłumacząc, że nie mogą dać gwarancji. Zastosowana fuga to: DF-10.

Wykonawca spaprał robotę dolewając za dużo wody lub nie mieszając dwukrotnie fugi zgodnie z instrukcją (pisze Pan o tym w swojej książce). Największy problem mam na ścianach, gdyż widać już, że miejscami fugi zaczyna ubywać.

Czy podjąłby się Pan znalezienia konkretnego preparatu, który wzmocni słabe fugi? Wydłubanie tego co jest raczej nie wchodzi w grę, bo to ogrom pracy i prawie pewne miejscowe uszkodzenia płytek do tego pod spodem mam położoną folię w płynie. W Panu ostatnia nadzieja! Inaczej czeka mnie niedługo remont nowej łazienki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze masy fugowe porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1068
visibility czytano 80 razy

Naprawa sufitu po przecieku łazienki z kondygnacji wyższej


3 lata temu Robiłem remont ze względu na zalanie przez sąsiada z góry. Zalanie było kropelkowe trwało długo w czasie przeciekał jakiś zawór, pojawił się u mnie żółty zaciek na suficie po około 4 miesiącach od zaprzestania wycieku Przystąpiłem do remontu zostało zagruntowana ściana położona nowa farba. Dziś ta farba odchodzi od podłoża mimo założenia wentylacji mechanicznej zależnej od włączenia światła, wcześniej przed remontem nie było takiej wentylacji i nie było również odpadania farby. W jaki sposób naprawić ten sufit?

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze remonty naprawy porady inwestorom porady wykonawcom łazienki pomieszczenia mokre

Damian Jurczyktemat nr 308-1069
visibility czytano 221 razy

Skutki bezmyślnego wykonania fundamentów zimą


Mam poważny problem. Podczas robót byłem za granicą a teraz po przyjeździe jestem załamany. Proszę o pomoc. Chronologiczny opis robót wg wykonawcy.
- Podczas wykonywania wykopu pod koniec listopada pod ławy fundamentowe w piwnicy pojawiła się woda. KB podjął decyzję o podniesieniu całego fundamentu o 80cm czyli do poziomu wody gruntowej
równo z górą ławy.
- Na początku grudnia wylano ławy i przez 2 tygodnie murowano fundament z bloczków betonowych.
- 24 grudnia zalano strop. Od 25 grudnia nastąpiły silne opady śniegu który zalegał do marca.
- W połowie marca postawiono na fundamentach dom z bala. W tym czasie w piwnicy znajdowało się ok. 80cmponad poziom ław. Wodę wypompowano ale po kilku dniach poziom wody powrócił. Poziom tak wysokiej wody nadal się utrzymuje. Regularne wypompowywanie nie daje efektów.
- Na początku kwietnia wykonawca założył drenaż wokół budynku ale powyżej ław z ujściem do zbiornika 6m3. Woda ze zbiornika wypompowywana jest ok. 50m dalej na łąkę przez całą dobę. Widzę bezsens. Grunt jest piaszczysto-żwirowy.

Fundament jest wykonany z bloczków betonowych, całych od środka i połówka na zewnątrz przedzielone 8cm XPS. Izolacja pozioma na ławie jest z jakiejś grubej folii w dwóch rzędach (w zał. rysunek). Dodatkowo w ściance wewnętrznej po drugim rzędzie bloczków zastosowano jeszcze jedną izolację poziomą. Równo z ławami jest zalany chudy beton o nieznanej mi grubości na dzień dzisiejszy. Zaprawa użyta do murowania była cementową i dodawano do zaprawy proszek chroniący przed zamarznięciem.

Co mam teraz robić z tym fantem? W piwnicy cały czas mokro choć woda nie stoi. Dom stoi 400 m od jeziora.
 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy z bala porady inwestorom

Paweł Z.temat nr 308-1070
visibility czytano 210 razy

Skutek błędów w posadowieniu i bezmyślności wykonawcy


Witam
piszę do Pana z województwa dolnośląskiego. Zimą kupiłem dom w stanie deweloperskim. Mam poważny problem w domu do którego mam zamiar się wprowadzić w maju. Dom jest częściowo podpiwniczony i po opadach deszczu właśnie tam jest woda. Piwnica ma prawie trzy metry głębokości. Po odkopaniu części podpiwniczonej od zewnątrz okazało się że ławy są pod wodą prawie 15 cm. Nie ma możliwości zrobienia zewnętrznego drenażu bo nie pozwala na to ciągle napływająca woda. W sobotę strażacy odpompowali wodę a po pięciu minutach piwnica znów pod wodą - prawie 1000 litrów wody w piwnicy mam aż po pierwszy stopień i częściowo woda podtopiła piec c.o. Codziennie wypompowuję wodę bez skutku, ponieważ na drugi dzień jest ten sam poziom. Dodać należy że posadzka w piwnicy jest nie zaizolowana jeszcze a pod posadzką jest tylko folia. Od zewnątrz na fundamencie jest izobud pomalowny w górnej części oraz papa poprzybijana nie wiedzieć dlaczego gwoździami do styropianu. Dolna izolacja na ławach to papa klejona na lepik na gorąco. Jestem załamany. Jak to rozwiązać?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1074
visibility czytano 183 razy

Skutek długiej przerwy pomiędzy przyklejeniem a szpachlowaniem styropianu na elewacji


Jakie będą skutki uboczne w funkcji czasu w fazie eksploatacji, kiedy do momentu wykonania warstwy zbrojonej na grafitowych płytach z polistyrenu ekspandowanego nie założono siatki osłonowej na rusztowaniach?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze ocieplenia porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom

bszwiectemat nr 308-1085
visibility czytano 278 razy

Pęknięty tynk cem-wapienny po dwóch dniach od wykonania


Witam, po ok dwóch dniach od tynkowania, na ścianie pojawiła się rysa jak na załączonych zdjęciach. Okna pozamykane, niezbyt wietrzone (oprócz otwartej bramy po drugiej stronie domu). Tynki cementowo-wapienne. Tynkarze z doświadczeniem długoletnim, teoretycznie znajomi więc oglądałem ich prace w kilku domach po 2 i więcej miesiącach, a nawet po roku, dwóch i nigdzie nie było problemu z pękaniem.
Rysę spróbowali zatrzeć, ale tak jak myśleliśmy wspólnie - nic to nie dało. Po 2 dniach stan obecny na zdjęciu. Po zewnętrznej stronie muru znalazłem taką "rysę" prawie dokładnie w tym samym miejscu co rysa wewnątrz. Wygląda to tak jakby zaprawa oddzieliła się od pustaków. Nigdzie więcej dookoła domu nie znalazłem czegoś takiego.
Pomijając przyczynę tego pęknięcia między zaprawą, a pustakami - co zrobić teraz aby tej rysy wewnątrz się pozbyć i już jej nie było?
Mój pomysł (pewnie błędny) - wykuć w miejscu rysy - oczywiście szerzej razem z częścią pustaków, zapianować (piana teoretycznie nie pęknie? :) ), na to siatka i tynk.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

diakon88temat nr 308-1087
visibility czytano 258 razy

Podłączenie kominków wentylacyjnych dachowych


Jak ja mam teraz połączyć wywietrzniki z kominkami? Tam nie ma miejsca między więźbą ...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze wentylacja kanalizacja porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-1089
visibility czytano 241 razy

Strefa cokołowa błędnie zagruntowana - co teraz?


Proszę o pomoc - zagruntowałem bitumem cały fundament - moje niedopatrzenie że pod szlam nie idzie grunt. Ok rozumiem że muszę położyć teraz masę kmb. Mam pytanie czy ma sens położenie teraz szlamu na pozostałej części cokołu czyli na pustakach ceramicznych wysokość około 25 cm. Czy już zaciągnąć kmb?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Michał Zakrzewskitemat nr 308-1092
visibility czytano 288 razy

Uginająca się betonowa podłoga ogrzewana


Dzień dobry,

Nawiązując do naszej przedświątecznej rozmowy, przedstawiam zdjęcia kolejnych faz wykonania posadzki. Posadzka ma 6,5 cm grubości. W każdym rogu pomieszczenia nastąpiło wywinięcie posadzki ku górze na ok. 20 mm. Jak się po niej chodzi to wyraźnie ugina się pod nogami. Całość posadzki zbrojona jest siatką stalową - oczko 100 mm, grubość drutu 3 mm. Zbrojenie było układane ok. 5 mm nad rurami ogrzewania. Użyty styropian to Termo Organika niestety EPS-100. Na styropianie położono folię. Podłoże pod styropianem było idealnie zniwelowane. Beton układany miksokretem i potem ręcznie ugniatany. Przez pierwsze 2 tygodnie beton polewałem codziennie wodą. W tym czasie było włączone ogrzewanie grzejnikowe i była temperatura 18-19 st. C. Zauważalne jest również delikatne ugięcie posadzki na bokach ok. 2x mniejsze niż na rogach. Byłbym wdzięczny gdyby zaproponował Pan mało inwazyjne rozwiązanie problemu.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze jastrychy betonowe podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Marek Malektemat nr 308-1100
visibility czytano 232 razy

Uszkodzenie hydroizolacji bitumicznej na betonie podkładowym


Hydroizolacja została wykonana z Bornit Fundamentflex 2k w 2 warstwach z zatopioną siatką szklaną w pierwszej warstwie. Zużycie w 1 warstwie wyszło ok. 1,7 l/m2 a w drugiej warstwie 2 l/m2. Podczas usuwania szalunków z płyty OSB3 okazało się, że miejscami izolacja się przykleiła do płyty i oderwała odsłaniając siatkę w pierwszej warstwie.
Planowałem te ubytki zagruntować Fundamentgrund podczas gruntowania ławy i uzupełnić a następnie wykonać fasety z Fundamentflex 2k i piasku kwarcowego w proporcji 1:1. Czy to poprawny plan, który przywróci poprawność tej warstwy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
64
   ...  
42
 
41
 
40
 
39
 
38
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.