porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 622


 
 
64
   ...  
41
 
40
 
39
 
38
 
37
   ...  
1
 
 
klockitemat nr 308-1104
visibility czytano 194 razy

Wadliwie wykonana dylatacja obwodowa w jastrychu anhydrytowym


Wykonawca pospiesznie i niedokładnie rozłożył dylatację brzegową w wyniku czego w rogach oraz wzdłuż jednej ze ścian powstały duże ubytki w wylewce anhydrytowej. Jak je uzupełnić i zapobiec zbieraniu się w nich kurzu i brudu? Na całej podłodze będzie gres.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy anhydrytowe porady inwestorom

Marta W.temat nr 308-1108
visibility czytano 230 razy

Mokre ściany od wewnątrz i od zewnątrz domu na podmokłej działce


Witam. Odziedziczyłam dom po rodzicach. Dom jest częściowo podpiwniczony. Mam okropny problem z wodą w piwnicy oraz mokrymi ścianami nad podłogą na parterze w całym domu. Jest też pleśń. Na elewacji widać mokre plamy. Szukam firmy która by się podjęła osuszenia i zaizolowania. Mieszkam na obniżonym terenie i obecnie poziom wód gruntowych jest prawie równy terenowi. Ogród, który jest jeszcze niżej niż dom jest cały zalany i zrobił się tam dosłownie staw.


Odwiedziło mnie już kilka firm i mam wrażenie, że każdy zachwala technologie, które stosuje a nie umie powiedzieć co by się w moim przypadku najbardziej nadawało. Dzisiaj pan z jednej firmy namawiał mnie na drenaż opaskowy ale z Pana porad i książki widzę, że to w przypadku tak wysokich wód gruntowych nie ma sensu. Inna firma namawiała na uszczelnienie piwnicy tylko i wyłącznie od wewnątrz, co też mi się zdaje że nie da rezultatu. W przyszłym tygodniu ma przyjechać firma która zajmuje się osuszaniem budynków za pomocą podcinania.  Do tej metody też jestem sceptycznie nastawiona, gdyż jak obkopią dom to zrobi się tam „fosa” i trzeba będzie wypompowywać wodę z całej okolicy. Czy coś da zasypanie albo zabetonowanie piwnicy?

Proszę o pomoc.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne zawilgocenia zasolenia hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz W.temat nr 308-1112
visibility czytano 210 razy

Układanie kostki brukowej na terenie gliniastym


Dzień dobry. Na działce występuje gliniasty trochę podmokły teren. Teraz są układane chodniki przed domem. Chodzi o to, że nie podoba mi się ułożenie kostki bezpośrednio przed wejściem i koło kamienia. Chciałbym aby płytki były docinane bezpośrednio przy kamieniu i przy wejściu na schody. Wykonawca mówi, że końcówki będą wypadać gdy się na nie stanie. Proszę o podpowiedź jak to ładnie wykończyć?

Odpowiedź płatna
patrz także: budowa domu jednorodzinnego chodniki i przejścia porady inwestorom porady wykonawcom błędy wykonawcze

Piotr Marektemat nr 308-1114
visibility czytano 202 razy

Hydroizolacja, a brak otuliny stali zbrojeniowej w betonie


W jednym miejscu został za nisko ułożony beton PF w wyniku czego brak odpowiedniej otuliny. Przy czyszczeniu odsadzki pod masę KMB wyłoniła się stal zbrojeniowa. Bardzo proszę Pana o informację jak poprawnie to zabezpieczyć, zależy mi na bardzo cienkiej warstwie powłoki żeby nie zmienić poziomu pod termoizolacje. Czy wystarczy sama farba przeciwkorozyjna i na to KMB? Jaka jest wymagana minimalna grubość masy PCC?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

tszymalatemat nr 308-1118
visibility czytano 128 razy

Zbyt głęboki miejscami wykop pod fundamenty


Dzień dobry,
Panie Jerzy jestem po wybraniu czarnoziemu do gliny. Wykop ma około 50cm, teren wokół domu będzie jeszcze wywyższony. Pan z koparki zrobił mi dwie dziury na spływanie wody z terenu, jedna z nich wypada pod przyszłą ławą fundamentową (nie było mnie gdy było to robione i nie mogłem dopilnować). W związku z tym mam pytanie, jak najlepiej zagęścić to miejsce? (wykop 2x2m o głębokości 1m).
Czy dobrze będzie zagęszczać piaskiem wymieszanym z betonem co 20cm. Czy może cały dół wylać beton robionym w betoniarce? Składam się ku pierwszemu rozwiązaniu ze względu na czas jaki mam (opady w tym przypadku mi nie sprzyjają). Chciałem również w tym miejscu wzmocnić zbrojenie i dołożyć drutu większego o dwa metry od wykopu, czy będzie to dobry pomysł?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom posadowienia fundamenty

centaurtemat nr 308-1123
visibility czytano 330 razy

Pęknięty dolany stopień przed progiem drzwi balkonowych


Pod drzwiami balkonowymi wylany mam stopień ze względu na różnicę poziomów progu ciepłego, na wysokości ostatniej kwatery doszło do pęknięcia tego stopnia i jego klawiszowania Jaka może być przyczyna czy może jest to związane z tym że dylatacja podłogi jest w innym miejscu w jaki sposób to naprawić Czy można to jakoś połączyć czy wchodzi w grę dolanie i z dylatowanie na tym samym poziomie co wylewka?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego drzwi porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1124
visibility czytano 153 razy

Pęknięcie podczas budowy hydroizolacji mineralnej na balkonie


W miejscu dylatacji na balkonie doszło do pęknięcia hydroizolacji Jak zabezpieczyć to miejsce?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Grzegorztemat nr 308-1128
visibility czytano 660 razy

Przesunięcie osi słupa żelbetowego - kotwienie zbrojenia


Witam,
Dopadła mnie zmora wykonawcza. Załączam rysunek sytuacji jaka wynikła u mnie w piwnicy z opisem elementów. Mianowicie wykonawcy przesunęły się wyrostki z osi słupa podczas zbrojenia płyty fundamentowej i słup nie będzie licował się ze ścianą klatki schodowej. KB niezadowolony aczkolwiek widzi rozwiązanie tj. wycięcie wystających prętów oraz zakotwienie ich w płycie fundamentowej w odpowiednich miejscach na kotwę chemiczną bądź zaprawę kotwiącą do betonu. Pytanie brzmi czy to zabieg akceptowalny i jakich produktów użyć do tej naprawy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kotwienia słupy żelbetowe

PiotrekZettemat nr 308-1138
visibility czytano 239 razy

Partyzanckie pomysły ekipy remontującej klatkę schodową


Witam.
Panie Jerzy. Na pierwszych dwóch zdjęciach widać jak na wysokość lamperii na klatce schodowej bloku ekipa malarzy zaciągnęła klej elewacyjny i siatkę, aby wzmocnić powierzchnię pod lamperie. Natomiast górna część po oczyszczeniu jest pokryta gładzią gipsową. Następnie całość jest pokryta gładzią tak aby wyrównać powierzchnię. Moje pytania:
1.Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?
2.Czy aby to funkcjonowało należy wykonać dylatacje w miejscu zakończenia warstwy (klej+siatka) i wypełnić ja akrylem? Czy zapobiegnie to pękaniu w tym miejscu? Czy jest jakieś inne rozwiązanie?
Dwa ostatnie zdjęcia pokazują pęknięcie w narożu otworu drzwiowego nad drzwiami na klatce schodowej. Mamy tam nadproże typu L na to tynk gipsowy i gładź. Czy w narożach otworów drzwiowych należy także wklejać siatkę jak przy ociepleniach? Czym jest wywołane to pęknięcie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli remonty błędy wykonawcze

klockitemat nr 308-1142
visibility czytano 380 razy

Fuszerka przy układaniu płytek na folii w płynie w łazience


Dawno temu w łazience położyłam folie w płynie jako hydroizolację pod płytki, na podłodze i na ścianach. Niestety okazało się to wstępem do katastrofy ponieważ płytki w ogóle nie chciały się do tak zabezpieczonych ścian przykleić. Zsuwały się na mokrym kleju. Po podparciu woda z kleju kapała na podłogę a potem płytki słabo się trzymały. W efekcie całą hydroizolacje trzeba było zedrzeć i dopiero wtedy kleić kafle. Co mogło być zrobione źle ?
Pytam, bo teraz mam ogromne opory przed ponowną próba zastosowania hydroizolacji w łazience z obawy przed powtórka z rozrywki ......
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze łazienki wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
64
   ...  
41
 
40
 
39
 
38
 
37
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.