porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 622


 
 
64
   ...  
29
 
28
 
27
 
26
 
25
   ...  
1
 
 
Magdalentemat nr 308-1738
visibility czytano 381 razy

Błędy w hydroizolacjach posadowienia domu na zboczu


Po wykopie na podłożu gliniastym wykonawca wylał podkład betonowy (chudziak 10 cm), na którym ułożył szalunki i zalał ławy. Zabezpieczył je od wewnątrz Dysperbitem a następnie zasypał piaskiem (tak, już odnalazłam informacje o tym, że to niewskazane) i zalał ponownie tzw. chudziakiem. Potem na ławach zbudował ściany piwnicy.

Dom niestety oczekiwał kilka miesięcy na montaż dachu i w międzyczasie do piwnicy nalało się kilka razy wody po kostki. Dach jest już od stycznia zamontowany i piwnica wygląda na suchą ale podczas prac hydraulicznych odkuty został fragment betonu w jednym z pomieszczeń piwnicznych i okazało się, że piasek, który znajduje się pod spodem jest zupełnie mokry! Ponieważ piasek ten jest umieszczony między dwiema warstwami betonu, nie wiadomo w jaki sposób miałby wyschnąć.

Nie zrobiliśmy jeszcze w piwnicy hydroizolacji (też już wiem, że powinna być zrobiona przed instalacjami ale niestety już na to za późno) i nie wiemy jak w tym przypadku postąpić: robić hydroizolację i zignorować wilgoć, poczekać aż samo wyschnie. Czy to możliwe? Jak długo to może potrwać? Skuć cały beton i wysuszyć piasek lub wymienić na coś innego? Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie? Załączam zdjęcia poszczególnych etapów prac.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia piwnice fundamenty porady inwestorom

diakon88temat nr 308-1743
visibility czytano 323 razy

Czarny wyciek z komina


Wokoło rury od pieca gdzie dym leci do komina dzieje mi się takie coś czarnego? Zauważyłem że to się powiększa. Jak to zwalczyć naprawić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze kominy kanały spalinowe kanały dymowe porady inwestorom

Saper75temat nr 308-1746
visibility czytano 345 razy

Wiatroizolacja na dachu z deskowaniem i papą


Dach deskowany i opapowany jako poszycie wstępne. Moje pytanie, prócz ogólnej oceny jakości wykonania okna połaciowego, to:
Czy zielona wiatroizolacja nie powinna być połączona szczelnie z papą na deskowaniu, żeby skropliny z papy nie moczyły wełny, którą potem będzie ocieplone poddasze pod deskowaniem pomiędzy krokwiami?
I drugie pytanie: Czy kominek wentylacji kanalizacji znajdujący się ok 2 m od okna połaciowego nie będzie powodował nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu z tym oknem? Tzn. czy gazy z tego kominka nie będą dostawać się oknem połaciowym do pomieszczenia?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Maria CStemat nr 308-1749
visibility czytano 109 razy

Błędy w ociepleniu dachu z poddaszem nieużytkowym


Witam serdecznie.

Korzystałam z Pana porady 2 lata temu gdyż wtedy chodziło o ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego. Kierownik budowy nakazał jednak ocieplić dach a nie strop. Od spodu krokwi nakazał zabić folią. W ostatnią zimę okazało się że na folii było mnóstwo kropli wody od strony poddasza i woda kapała na strop i z sufitu lała się do pokoju dzieci. Po oględzinach kierownik budowy stwierdził, że dach nadaje się do przełożenia ponieważ folia przecieka. Naszym zdaniem folia była ułożona poprawnie tzn. białą stroną w domu, niebieską na zewnątrz. Po oderwaniu kawałka folii i polaniu wodą okazało się że woda przecieka przez folię jak przez sito. W dodatku po dotknięciu sypie się biała warstwa jak mąka. Folia kupowana była w hurtowni budowlanej a była to folia dwuwarstwowa.
Bardzo proszę Pana o pomoc.

Z góry dziękuję.


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Agnieszka i Marcintemat nr 308-1754
visibility czytano 813 razy

Błędy w montażu stolarki okiennej


Panie Jerzy,
Proszę o pomoc i ocenę poprawności montażu okien oraz procedurę naprawy popełnionych błędów:
1. Okna montowane na ciepłym parapecie, wystające 1cm poza obrys muru. Otwory okienne przygotowane według procedury: wypełniono zamki w Porotherm masą PCC z dodatkiem piasku kwarcowego; poziomy glif wyrównany, zaciągnięty siatką i klejem; z zewnątrz otwór zaciągnięty klejem po obwodzie. Kiedy przyjechałem na budowę było montowane ostatnie okno. Okna podparte pod ciepłym parapetem, w 2 punktach (rogach) plastikowymi podkładkami niezależnie od szerokości okien (od 80 do 220cm). Podkładki mają wysokość około 8mm co wynika nie z nierówności glifu a chęci podniesienia szczytu okna do tego uzgodnionego na pomiarze. Szpara między glifem a parapetem wypełniona pianką Tytan Energy 2020, na pierwszych 6, 7 cm (sam parapet), pod ramą okienną pustka i od strony zewnętrznej minimalna ilość pianki i kleju na licowaniu ściany i parapetu. Okna montowane mechanicznie do podłoża za pomocą kołków montażowych (2 na okno) przewierconych przez ramę okienną, ciepły parapet i drewniane kliny (kliny zostały wbite młotkiem w wybity otwór w poziomym glifie). Nie stosowano szyn V. Kolejne kołki na ścianach bocznych (po 2) i w nadprożu (2). Z zewnątrz widać już jak niespełna po kilku dniach część parapetu zewnętrznego opadła w miejscu łączeń. Dodatkowo wewnątrz budynku widać jak piana podniosła parapet powyżej podkładek, co spowodowało przekos parapetu. Już zdążyłem doczytać że parapet powinien być podparty na całej długości. Jak można to naprawić bo mi do głowy przychodzi:
- demontaż, oczyszczenie i ponowny poprawny montaż już z ciepłym parapetem bezpośrednio na glifie (opuszczenie okna nie przeszkadza mi), lub
- demontaż parapetu bez stolarki okiennej i zamiana na podwalinę systemową ciepłą, którą będzie można klinować (purenit, modulotherm), według procedury wskazanej w jednej z wcześniejszych porad.
2. Na kołki montażowe przewiercone przez ramę okienną nie został nałożony żaden uszczelniacz, czy jest to poważnym błędem?
3. Podczas montażu ostatniego okna, pomiędzy ciepłym parapetem a oknem stosowano symboliczną ilość akrylu uszczelniający Soudal VapourSeal, ciepłe parapety pozbawione taśmy rozprężnej.
4. Okno HS szerokości 240cm na ciepłej podwalinie systemowej (Modulotherm). Okno wypoziomowane za pomocą plastikowych podkładek w rozstawie co ok 60cm. Przestrzeń między płyta fundamentową a podwalina wypełniona pianką Tytan 2020. Okno wysunięte 1cm poza mur. Okno ustabilizowane po obwodzie w kilkunastu punktach. Moje obawy budzi brak dylatacji w pionie na odcinku ok 150cm po lewej stronie i na odcinku ok 50cm po prawej stronie okna patrząc z wnętrza budynku. Patrząc z zewnątrz budynku sytuacja jest lepsza, zarówno z prawej jak i z lewej strony dylatacja to ok 8-10mm. Glify nie były pionowane, zostały jedynie wypełnione zamki zgodnie z wytycznymi z pomiaru (wypełnienie zrobiono po pomiarze). Okno wystawione na kierunek południowo-zachodni, w okleinie drewnopodobnej, świetnie oświetlone.
5. W drugim HSie (3.5m) podczas montażu zauważyłem, że ciężko chodzi. Dzisiaj sprawdziłem dokładnie poziom i wygląda, że okno nie jest wypoziomowane w 100%, narożnik dolny pod fixem jest minimalnie wyżej.
6. Montaż taśm wykonano w następujący sposób:
- wewnątrz taśma „inteligentna” o współczynniku Sd z zakresu 0.39 do 5.5.
- na zewnątrz taśma o współczynniku o współczynniku Sd < 0.7.
- pod HSami i oknem tarasowym zamontowano taśmy EPDM przymontowane do masy KMB za pomocą kleju Illbruck SP025.
Teoretycznie mogą występować przypadki gdy taśma zewnętrzna będzie miała Sd większe od Sd taśmy wewnętrznej. Czy jest to błąd?
Po dokładnym obejrzeniu okien z punktu pierwszego wysłałem wykonawcy zdjęcia z prośba o poprawienie montażu zgodnie ze sztuką, od tygodnia niestety nie uzyskałem informacji zwrotnej. Ktoś ma się ze mną kontaktować w przyszłym tygodniu. Ze względu na znalezione przeze mnie błędy wstrzymałem płatność za brakującą połowę zlecenia. Proszę o pomoc i wskazanie ew. procedury naprawy jaką można wykorzystać w opisywanych przypadkach.
Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze stolarka PCV porady inwestorom

Sylwia.La.temat nr 308-1755
visibility czytano 300 razy

Likwidacja nierówności betonu podkładowego podłogi


Wykonano beton podkładowy podłogi - na ściany fundamentowe pokryte masą KMB przyklejono dylatację ze styropianu EPS-80, następnie na pospółce ułożono folię kubełkową kubełkami do góry na zakład 20 cm. Po wyłożeniu betonu wykonawca wyrównał łatami drewnianymi i zagęścił łatą wibracyjną. Wyznacznikiem poziomu był styropian przyklejony do ścian fundamentowych.
Po zdjęciu folii budowlanej okazało się, że na środku jednego z pomieszczeń powstała nierówność - "górka" o powierzchni 1,5 na 2 m, wyżej o około 1,5 cm. W pozostałych miejscach odchylenia o około 0,5 cm.

Mam pytanie, jak usunąć tę jedną nierówność? Czy odpowiednie będzie zastosowanie szlifierki podłogowej z tarczą diamentową gruboziarnistą czy drobnoziarnistą (żeby uzyskać później dobrą przyczepność hydroizolacji)?

Do wykonania mamy jeszcze beton podkładowy w kolejnych pomieszczeniach. Jak wypoziomować beton podkładowy po wyłożeniu betonu, żeby uniknąć takich nierówności?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki betonowe betony zwykłe błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

krzembudtemat nr 308-1768
visibility czytano 55 razy

Remont dachu nad poddaszem użytkowym


Przygotowuje się do remontu poddasza w budynku wybudowanym na przełomie lat 80 i 90.
Stan aktualny:
- Dach dwuspadowy, jętkowy o geometrii zbliżonej do tej pokazanej na rysunku.
- Pokrycie dachu stanowi blacha trapezowa, papa, deskowanie pełne.
- W części zaznaczonej na zielono, pomiędzy krokwiami znajdują się twarde płyty z wełny szklanej, brak jest szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem a termoizolacją.
- Od strony zewnętrznej przestrzeń pomiędzy wieńcem na ściance kolankowej a deskowaniem dachu zamurowano cegłą kratówką. Pomiędzy murłatą a cegłą znajduje się wełna.
- W części zaznaczonej na niebiesko, pomiędzy jętkami znajduje się termoizolacja z wełny szklanej miękkiej.
- W ścianach szczytowych znajdują się niewielkie otwory wentylacyjne
- Od wewnątrz sufit poddasza wykończony jest deskami drewnianymi. Pomiędzy deskami a wełną mineralną znajduje się folia bąbelkowa, na której układana była termoizolacja.
- Na poddaszu znajduje się łazienka, korytarz i dwa pokoje mieszkalne. Przez dłuższą część czasu poddasze wcale nie było ogrzewane ani użytkowane. Przez parę lat ogrzewany był jedynie jeden mały pokój, łazienka służyła za toaletę.
- Do tej pory nigdzie nie uwidoczniło się zawilgocenie termoizolacji. Przestrzeń poddasza nieużytkowego na pierwszy rzut oka wygląda w porządku.

Chciałbym poprawić wygląd sufitu na poddaszu obudowując go płytami g-k, usprawnić wentylację połaci dachowej i przestrzeni poddasza nieużytkowego oraz ocieplić poddasze dodatkową warstwą wełny szklanej.

W części zaznaczonej na zielono planuję usunąć wszystkie deski od wewnątrz pomieszczenia aby móc opuścić warstwę termoizolacji o min. 3 cm w celu utworzenia szczeliny wentylującej połać dachową.
Myślałem nad dwoma sposobami realizacji tych prac.
Sposób 1:
- wyjęcie termoizolacji na tym odcinku,
- przykręcenie łat do deskowania w połowie odległości pomiędzy krokwiami w celu realizacji szczeliny wentylacyjnej,
- zamocowanie do łat i krokwi wiatroizolacji,
- ponowne ułożeniu pomiędzy krokwiami tej samej wełny.
Sposób 2, o wiele prostszy polegałby na opuszczeniu wełny na ruszt przygotowany pod zabudowę g-k, bez jej wcześniejszego demontażu.
PYTANIE 1: Czy szczelina wentylacyjna pomiędzy wełną a deskowaniem musi być zabezpieczona wiatroizolacją? Czy łatwiejszy sposób przeprowadzenia tych prac będzie odpowiedni? Jeżeli tak to czy można pozostawić znajdującą się pod wełną folię bąbelkową?
Przy ściance kolankowej, wysokość poddasza wynosi 190cm. Nie chciałbym go zbytnio obniżać, dlatego od wewnątrz planuję zastosować jedynie cienkie płyty z wełny mineralnej w poprzek krokwi lub całkowicie z nich zrezygnować. W strefie okapowej chcę wykonać otwory pod deskowaniem dachu i zabezpieczyć je przed owadami siatką.

W części zaznaczonej na niebiesko, na jętkach w przestrzeni poddasza nieużytkowego chciałbym ułożyć dodatkową warstwę termoizolacji gr. 15cm. Od wewnątrz chciałbym zostawić istniejące deski, ponieważ są elementem zabezpieczającym jętki przed wyboczeniem. Obudowę z g-k chciałbym przymocować do łat przykręcanych przez deski do jętek. Dzięki rusztowi drewnianemu możliwe będzie również zamocowanie paroizolacji. Powierzchnie desek nie są idealnie równe, wystają z nich gwoździe co mogłoby spowodować przedziurawienie paroizolacji.
PYTANIE 2: Czy takie rozwiązanie jest poprawne? Czy nie będzie problemem, jeżeli zostawię deski i folię bąbelkową? W przestrzeni rusztu drewnianego, pomiędzy paroizolacją a deskami powstanie przestrzeń niewentylowana. Czy konieczne jest wypełnianie jej wełną?

Oczywiście w ścianach szczytowych planuję powiększyć otwory wentylacyjne.
Ścianki działowe wymurowane są do spodu jętek, dlatego paroizolację będę przyklejał do powierzchni ścian i kominów w każdym z pomieszczeń. W łazience na ścianach znajdują się płytki, przyklejone do samego wierzchu ścian, nie chciałbym ich usuwać.
PYTANIE 3: Czy istnieje jakiś sposób na poprawne mocowanie paroizolacji do płytek?

Jeżeli widzi Pan jakieś zagrożenia w moim planie remontu lub sposób na przeprowadzenie go w sposób bardziej optymalny proszę o informację. Rozumiem, że część odpowiedzi na te pytania wymaga przeprowadzenia analizy cieplno-wilgotnościowej. Jakie są obecnie terminy u Pana? Prace remontowe chciałbym rozpocząć niebawem.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne dachy poddasza użytkowe porady inwestorom

Maratontemat nr 308-1771
visibility czytano 513 razy

Postument z błędami pod kominek


Przy budowie podłogi na gruncie wykonano cokół pod piecyk typu koza, który ma się znajdować w ceglanej wnęce. W tym celu zrobiono szalunek z płyt OSB i wylano wprost na grunt beton B15, stanowiący beton podkładowy. W warstwie betonu zatopiono dwa zbrojenia z prętów fi 10 i fi 12. Wysokość cokołu pozwala tylko na ułożenie zaprawy i cegły. Wiem, że zastosowanie płyt OSB jako szalunku dało taki efekt, że teraz nie da się ich wydobyć. Proszę jednak o poradę dotyczącą dalszego przebiegu prac w zakresie termoizolacji i hydroizolacji tego cokołu. Jeśli zajdzie potrzeba można podnieść wysokość cokołu ponad posadzkę. Przy okazji chciałem zapytać czy takie same prace trzeba wykonać przy cokole pod ozdobną belkę drewnianą? Zostało w tym przypadku 7 cm do dodania na wysokości cokołu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze posadowienia porady inwestorom

Maratontemat nr 308-1775
visibility czytano 69 razy

Hydroizolacja i termoizolacja podłogi leżącej na dwóch poziomach


W budowie podłogi (rysunek) i przygotowaniu jej pod ogrzewanie podłogowe napotkałem na kilka problemów.
1. Część pokoju dziennego jest podpiwniczona, a część podpiwniczenia nie ma.
2. Różnica poziomów wynosi ok. 9 cm i zostanie zniwelowana różnymi grubościami styropianu EPS 150.
3. Dodatkowo ściana oddzielająca te poziomy ma już izolację pionową z dysperbitu, a część pozioma tej ściany izolacji nie ma i jest dodatkowo nierówna, wymagająca naprawy.
4. Jakie prace wykonać aby poprawnie wykonać hydroizolację?
5. Jak wzmocnić warstwę jastrychu w strefie różnicy poziomów, aby nie pękała posadzka?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze podłogi ogrzewane hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

MarekBtemat nr 308-1776
visibility czytano 309 razy

Komin na budowie przewrócony przez wiatr


Prośba o opinię i próbę oceny przyczyny przewrócenia komina przez wiatr. Kto powinien za to odpowiadać i w jaki sposób?

Budynek w trakcie budowy, obecnie zakończony etap wieńca na ścianach kolankowych i budowy ścian szczytowych, w oczekiwaniu na montaż więźby dachowej. Obydwa kominy wymurowane do wysokości powyżej przewidywanej połaci dachowej.

Uszkodzony został ten, który miał już swoją właściwą wysokość (łącznie 9,00 m, od stropu do górnej granicy ok. 6,00 m) ponieważ znajdzie się praktycznie w kalenicy. Składa się on z komina dymowego z wkładem ceramicznym średnicy 200 mm i dwóch podwójnych pustaków wentylacyjnych (2 x W2). Komin został podparty z obydwu stron (północ-południe) deskami dociśniętymi do komina i stemplami budowlanymi stalowymi zapartymi o ściany kolankowe. Do złamania doszło na wysokości pierwszego łączenia elementów nad stropem, tj. od miejsca w którym zaczęto w przeznaczonych do tego otworach stosować żebrowane druty zbrojeniowe, z oględzin wynika, że były one umieszczone prawdopodobnie tylko w dwóch otworach od strony południowej, miały różne średnice (16 mm i 10 mm) oraz długości (ok. 1,00-1,50 m), umieszczone były luzem bez zaprawy i prawdopodobnie bez zakładów. Poniżej stropu bez uszkodzeń.

Według wczorajszych prognoz wiatr w porywach miał osiągać do 60 km/h (wielkopolskie) z kierunku północnego.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze kominy porady inwestorom


 
 
64
   ...  
29
 
28
 
27
 
26
 
25
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.