porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 622


 
 
64
   ...  
30
 
29
 
28
 
27
 
26
   ...  
1
 
 
MarcinMartemat nr 308-1697
visibility czytano 276 razy

Mokre kominy wentylacyjne wewnątrz domu


Witam
Po ostatnich bardzo obfitych opadach, na piętrze, na ścianie komina pokrytego tynkiem i pomalowanego pojawiła się spora plama wody. Komin jest zbudowany z bloczków keramzytowych. Wkład dymowy jest z ceramiki, a obok przebiega kanał wentylacyjny. Góra komina zwieńczona jest jakąś rurą metalową (dym) a otwór wentylacyjny obok "patrzy" sobie w niebo. Drugi komin na moim dachu to tylko wentylacyjny, ale mocno zalazł mi za skórę! Po ostatnich opadach pojawił się zaciek na skosie z płyt G-K, które stykają się z kominem, dokładnie na granicy styku!
Co może być tego przyczyną? Z góry dziękuję za poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

pepertemat nr 308-1698
visibility czytano 274 razy

Dziurki w hydroizolacji po naniesieniu masy typu KMB


Panie Jerzy,
Na betonie podkładowym pod płytę miałem robioną hydroizolację z Bornit Fundamentdicht 1K. Był kładziony najpierw Fundamentgrund, potem jedna warstwa KMB, w niej siatka szklana, a na to (dobę później) druga warstwa. Krótko po przeschnięciu drugiej warstwy pojawiły się w niej małe dziurki o średnicy ok. 0.5-1 mm. Mam wrażenie, że po pewnym czasie takich dziurek pojawiło się więcej. Trudno powiedzieć, czy sięgają one tylko pierwszej warstwy czy samego betonu, ale wyglądają na dość głębokie.
Co mogło być przyczyną i czy należy podjąć jakieś działania?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

alextemat nr 308-1705
visibility czytano 447 razy

Koszmarne błędy w fundamentowaniu domu


Witam serdecznie Panie Jerzy,
Kiedyś pomógł mi Pan wpisem na pewnym forum za co dziękuję, a teraz chciałbym poprosić już o bardziej konkretną konsultację. Kupiłem Pana poradnik ale wcześniej wykonano fundamenty podczas mojej nieobecności (wyjazd). Syn wykonywał zdjęcia w czasie robót i mam dowody.

Badania gruntowe wykazały że można posadowić dom, ale może nierówno osiadać (soczewka z gliny z jednej strony). Okresowo wody gruntowe podchodzą na 80cm ppt. W efekcie podjęta została decyzja przez kierownika budowy że poszerzamy ławy z 70 do 90cm i stosujemy beton B-25 (zamiast B20). Dodane zostały również 2 pręty zbrojeniowe (górą i dołem na środku ław). Wykonawca zastosował wylewanie ław w gruncie na folii. Zamiast chudziaka ława została pogrubiona do 50cm wysokości. Tuż po betonowaniu spadł deszcz (45 minut średniego padania).
Błędy które zostały popełnione:
Z przodu domu na długości 7m ława ma 68cm (mniej niż w oryginalnym projekcie!) zamiast 90cm. Z przodu garażu na długości 6m, jest 73cm zamiast 90cm. W pozostałej części jest 84cm zamiast 90cm.
Ułożone bardzo rzadko dystanse pod zbrojeniem (raz na 3-5m) i użycie nierówno pokruszonych bloczków spowodowały że miejscami zbrojenie pospadało podczas betonowania na folię i przesuwało się od osi ławy na 10-15 cm. Stało się tak w 2 miejscach.
Pod czterema słupami żelbetowymi w obrębie budynku BRAK jest SIATKI ZBROJENIOWEJ, która jest w projekcie. Co gorsze, w miejscu słupa żelbetowego w salonie nie tylko brakuje siatki, ale zbrojenie obsunęło się z kawałka podłożonego bloczka i leży na folii 10 cm poza osią ławy. Na tym słupie opiera się nadproże nad parterem, duża część masy piętra i środek konstrukcyjny dachu.
 
W jednym miejscu ława jest niższa o 8cm niż powinna bo woda zalegała tam po opadach przez praktycznie 72h i wymyła zaczyn cementowy.  Oś C jest przesunięta o 10cm względem projektu i tyczenia. Ktoś z ekipy wyjął gwóźdź wbity przez geodetę i potem wbił 10cm dalej. Tak też zostały wylane fundamenty. Zbrojenia pionowe słupa który jest w tej osi są wbite pod kątem i przesunięte o kolejne 10cm względem osi ławy. W efekcie krzywe zbrojenia na słup wychodzą 20 cm od miejsca gdzie powinny być. Na tym słupie trzyma się strop, piętro i jest to punkt podporu dachu.
 
Pręty zbrojeniowe krzyżują się na rogach, ale nie ma „L-ek”. Majster zobowiązał się że zostaną zamocowane. Niestety przed wylewaniem okazało się że ekipa zrobiła to tylko w kilku miejscach. W dwóch rogach oprócz tego że nie ma założonych „L-ek”, nawet nie wszystkie pręty się ze sobą krzyżują!  W kilku rogach pręty zbrojeniowe wystają poza narożniki i dotykają folii (są zbyt długie)
 
Pręty zbrojeniowe pionowe słupów nie były połączone strzemionami i przygotowane przed laniem betonu, tylko były wbijane na oko pionowo w ziemię podczas betonowania. Przebiły folię i od spodu leżą w wodzie gruntowej i będą korodować.

Na razie wstrzymałem budowę, ale co mam robić z tym co wykonano?
Pozdrawiam,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ławy fundamentowe fundamenty posadowienia porady inwestorom

GiePotemat nr 308-1706
visibility czytano 349 razy

Osiadanie podłogi parteru - efekt fuszerki


Witam  Pana.
Wszystko zaczęło się po tej zimie. W domku mieszkamy od 6 lat i do tej pory prawie nic się nie działo ale tej wiosny zaczęło się dziać czyli podłoga na parterze na gruncie obniżyła się o 2-3 cm. Pękają ściany działowe i mam wrażenie, że to katastrofa budowlana!

Domek jest parterowy, bez poddasza użytkowego o powierzchni ok 130 m. Strop drewniany. Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego 30 cm, ściana nośna, wewnątrz budynku, dzielące dom na dwie części o gr. 24 cm, ścianki działowe z bet. komórkowego gr 12 cm. Wewnątrz na ścianach płyty karton-gips, na zewnątrz ocieplenie.
 
Fundament był wylewany w postaci ław, a potem murowany z bloczków, wybrany humus położona kanalizacja i zasypany podsypem, zagęszczonym zagęszczarką płytową, ale nie warstwowo tylko na koniec zasypania. Na tym wylana płyta ok 10 cm z "gruszki" betonu B15. W takiej postaci fundament "odstał" kilka miesięcy.
 
Po kilku miesiącach wykonawca przystąpił do wznoszenia ścian zewnętrznych, wewnętrznych, działowych, wykonania wieńca, kominów, aż po więźbę dachową.
Następnie wykonane zostały instalacje wewnętrzne: elektryczna, gazowa, co. Część pomieszczeń tj. kuchnia, łazienki, hol, ogrzewane są także podłogówką (poza grzejnikami). Po wykonaniu instalacji, została ułożona izolacja przeciwwilgociowa - folia, następnie styropian 10 cm (klasy EPS-80), znowu folia, a następnie "szlichta" z miksokreta grubości 6-8 cm zbrojona siatką 10x10cm. Szlichta była dylatowana od ścian i w przejściach między pomieszczeniami.

Rozumiem, że trudno postawić diagnozę po samym opisie i trzeba zobaczyć jak to wygląda, ale mam jedno tylko pytanie: Jeśli jest to kwestia złego zagęszczenia podsypu pod chudziakiem, czy jedynym rozwiązaniem jest rozebranie podłóg, prawidłowe zagęszczenie i ułożenie podłóg od nowa? Czy są jakieś inne rozwiązania?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: antywłamaniowe systemy błędy wykonawcze podłogi porady inwestorom

Miecz Lewtemat nr 308-1707
visibility czytano 296 razy

Popękana wylewka samopoziomująca


Panie Jerzy
Wykonawca wylał masę samopoziomującą w całym domu na grubość od 5 do 15 mm. Twierdzi, że wykonał ją zgodnie z instrukcją producenta, ale jest problem, bo na drugi dzień po wylaniu ten samopoziom popękał niemiłosiernie. Pęknięcia dochodzą nawet do 1 mm i mają długość od 30 do 80 cm. Nie mają jakiejś linii regularnej bo są w różnych kierunkach.
Widziałem jak mieszają proszek z wodą w wiadrach 30 litrowych mieszadłem elektrycznym i potem wylewali masę a na koniec taczali wałkami igłowymi.
Z tym, że mieszali tylko raz a kiedyś widziałem jak Pan pisał że takie masy miesza się dwukrotnie. Czy to może być przyczyną popękania wylewki? Co dalej począć - skuwać?

Z góry dziękuję za poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego remonty posadzki mieszkaniowe porady inwestorom

Joanna_Hotloś temat nr 308-1708
visibility czytano 561 razy

Bezmyślność układaczy rur kanalizacyjnych


Rury kanalizacyjne przechodzące przez beton podkładowy podłogi nie mają rury osłonowej, ani żadnej dylatacji, większość rur jest zlicowana z powierzchnią betonu podkładowego, tak że nie ma możliwości wykonania na nich fasetki ochronnej z KMB. Są również rury "wychodzące" na ścianę fundamentową i "wchodzą" w ścianę z betonu komórkowego oraz jedna w komin (nie ma dostępu w celu zabezpieczenia hydroizolacją). proszę o podanie technologii napraw.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

gryzlytemat nr 308-1710
visibility czytano 211 razy

Usuwanie zabrudzeń mleczkiem cementowym z dachu


Dzień dobry,
moim wykonawcom podczas czyszczenia miksokreta po wykonaniu jastrychów odpięła się rura od stojaka i zabrudziła cementem z wodą wszystko dookoła. Zabrudzenia z okien zmyłem od razu strumieniem wody i przetarciem szmatką. Dopiero po 5 dniach zauważyłem, że zabrudzony został także dach. Pokryty on jest matową blachodachówką w kolorze antracytu. Widoczne są jasne kropki z cementu na powierzchni ok 10m2. Miejscami prawie całkowicie pokrywają blachę. Po mocnym dociśnięciu mopa da się usunąć zabrudzenia. Nie chcę jednak ryzykować porysowania połaci. Czy powinienem w ten sposób usuwać te zabrudzenia, czy np użyć środków chemicznych przystosowanych do tego rodzaju zabrudzeń i powierzchni?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inwestorom

Janusz S.temat nr 308-1716
visibility czytano 324 razy

Cieknący kanał samochodowy w garażu


Szanowny Panie Jerzy
Mój szwagier ma problem z kanałem samochodowym w garażu. Proszę o doradztwo czym ma uszczelnić od wewnątrz kanał samochodowy, który 5 lat temu adoptował na piwnicę dla warzyw z ogrodu. W tym roku na wiosnę pierwszy raz pojawiła się woda i długo napływała. Obecnie jest sucho. Handlowcy w sklepach nie mają ZIELONEGO POJĘCIA! Mówią o wodzie szklanej aby wysmarować. Jeśli można proszę o rychłą informację gdyż szwagier ma właśnie
urlop i ma zamiar wykonać te prace.
Z góry dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze garaże wycieki porady inwestorom

Daniel Deptułatemat nr 308-1722
visibility czytano 464 razy

Brak ocieplenia wkładu ceramicznego w kanale spalinowym


Komin kominka do palenia rekreacyjnego znajdującego się na parterze w domu piętrowym z poddaszem nieużytkowym. Komin systemowy z wkładem ceramicznym otulonym wełną.
Doradzono mi, żeby wełnę wokół wkładu ceramicznego dać tylko w części nieogrzewanego poddasza (strychu), a w części mieszkalnej zostawić wkład bez wełny (tylko punktowo dać opaski wełny co trzecią rurę by stabilizowana była ceramika wewnątrz pustaka). Czy Pana zdaniem to jest rozwiązanie poprawne i uzasadnione? Załączam poglądowy rysunek oraz przekrój pustaka kominowego.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budownictwo komunalne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne kominki kominy porady inwestorom

miarustemat nr 308-1727
visibility czytano 590 razy

Problematyczne posadowienie na płycie z pianobetonu


Dzień dobry Panie Jerzy.
na wstępnie zaznaczę, że wiem, iż moja płyta fundamentowa nie została wykonana zgodnie ze sztuką. Ja nie doczytałem w Pańskiej książce prawidłowego rozwiązania, zaufałem projektantowi i wykonawcy, kierownik budowy jest jednocześnie konstruktorem domu, więc błąd na błędzie.
Płyta została zrealizowana jak na dołączonym rysunku ze strony producenta - https://www.pianobeton.pl/zastosowanie/plyta-fundamentowa/
z jedną różnicą - u mnie, ze względu na opadający teren działki, został wykonany zagęszczony nasyp (wskaźnik zagęszczenia 1,01) z pospółki, w nim koryto pod płytę, w którym została rozłożona gruba folia PE w dwóch warstwach na suchy zakład 30-50 cm i w to koryto została wylana płyta z pianobetonu o grubości 35 cm.
Na tej płycie zostały wykonane zbrojone podwaliny pod ściany nośne o grubości 10 cm i szerokości 50 cm. Rzeczone podwaliny zostały następnie od wewnątrz i zewnątrz również zalane pianobetonem.
Pianobeton stanowi u nas podbudowę oraz izolację termiczną (stąd jego grubość).

Pierwotnie w projekcie (dołączony detal cokołu) było założenie, że na 15 cm wyrównującą warstwę pianobetonu przyjdzie membrana EPDM, jednak po dobrym wykonaniu nasypu, wykonawca płyty dogadał z projektantem, że na tak przygotowane podłoże mogą bezpośrednio ułożyć folię PE w dwóch warstwach i to załatwi sprawę wilgoci, i tak też zrobili.
Po wnikliwej analizie Pana książki oraz wątków na forum zakładam, że owa sprawa nie jest załatwiona. Czy mogę jeszcze cokolwiek zrobić, aby wykluczyć podciąganie kapilarne?

Kolejne pytanie o zabezpieczenie boków fundamentu oraz ściany. Obecnie stan jest taki jak na dołączonym zdjęciu - folia PE wywinięta jest pod podwaliny, które od czoła docieplona są opaską z pianobetonu - od góry przyjdzie na nie styropian.
Czy wykonać izolację zgodnie z rysunkiem "szczegół cokołu" - na opasce z PB i podwalinie 3 lub 4 warstwy masy dysperbitowej zachodzące około 30 cm na ścianę oraz folia kubełkowa zachodząca na XPS?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie keramzytobeton hydroizolacje porady inwestorom


 
 
64
   ...  
30
 
29
 
28
 
27
 
26
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.