porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 625


 
 
64
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
mrpitertemat nr 308-2104
visibility czytano 155 razy

Projektowanie detalu połączenia podłogi na gruncie ze ścianą zewnętrzną


Panie Jerzy,
w moim projekcie nie ma wkładki dylatacyjnej między betonem podkładowym podłogi na gruncie a ścianą fundamentową. Zamiast tego jest folia kubełkowa kubełkami w stronę betonu. Czy tak może być? Można uznać, że ta folia i kubełki będą dylatacją czy muszę te folię obciąć i wkleić paski styropianu grubości 1cm? Czym może skutkować brak dylatacji? Chodzi o popękanie betonu a przez to przerwanie izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie dylatacje

Bociek1313temat nr 308-2105
visibility czytano 587 razy

Przeciekający fundament podczs budowy


Witam Panie Jerzy,

po obfitych deszczach okazało się, że w dwóch miejscach na styku ława/ściana fundamentowa podciąga wilgoć. Zdjęcie w załączniku. Pozioma izolacja - szlam sztywny. Pionowa bitumiczna masą 1K. W pachwinę wklejana taśma Bornit DB. Proszę o poradę w jaki sposób naprawić błędy wykonawcze i czy można w tych miejscach wykonać iniekcję, aby nie odkopywać fundamentów. Np. SikaMur®InjectoCream-100? Nie wiem czy to ma znaczenia, ale ściana w tym miejscu jest już otynkowana tynkiem cem-wap.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-2106
visibility czytano 831 razy

Fuszerka montera instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Witam panie Jerzy,
pozwolę sobie prosić Pana o weryfikację poczynań instalatorów. W załączniku przesyłam kilka zdjęć. Mam obawy, czy aby na pewno instalacja jest wykonana poprawnie.
Zdjęcie 1 - przedstawia kompletny rozdzielacz do zasilania grzejników na poddaszu. Czy jest to poprawnie zmontowane, podejścia, rodzaje zaworów, etc.., czy widzi tutaj Pan jakieś błędy wykonawcze? Pomijam specyfikację samego rozdzielacza i wyposażenia, którego parametrów nie znam. Jedna z rurek zasilania była za krótka i wykonawca połączył ją złączką.
Zdjęcie 2 - rozdzielacz do wody zimnej i ciepłej oraz rozdzielacz do podłogówki na poddaszu.
Zdjęcie 3 - podłączenie cyrkulacji łazience. Mam obawy, czy można tę kształtkę pozostawić w ścianie. Dodatkowo wykonawca wykonał jedno podejście pod dwie baterie umywalkowe, twierdząc, że tak będzie lepiej, a rozdział można wykonać na zaworkach.
Zdjęcie 4 - Montaż stelaża WC, pionowa, szara rura to rura do wywiewki kanalizacyjne. Podejścia są pod stropem w piwnicy. Tutaj instalator wykonał jedno podejście do WC, umywalki, pralki i kondensatu z pieca (rura do pieca ma iść w izolacji podłogi - piec oddalony ok. 2m od tego pionu kanalizacji) Do umywalki i pralki rura 50mm. Czytałem, że pralki o załadunku powyżej 6kg (a są i 12kg) powinny mieć rurę 75mm. Więc, pytanie, czy te wszystkie "odbiorniki" mogą być tak zorganizowane.
Zdjęcie 5 - Instalator chciał osadzić kształtki na pianie montażowej, zaproponowałem masę naprawczą Ceresit CD25. Instalator proponuje wypełnić, pozostałe puste przestrzenie, bruzdy, pianą do lica mury. Tynki jak widać są już wykonane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. porady inwestorom

Nest-Pawtemat nr 308-2113
visibility czytano 250 razy

Naprawa gwarancyjna wadliwego tarasu przez dewelopera


Dzień dobry,
z wielkim niepokojem obserwuję remont mojego tarasu przeprowadzany przez dewelopera. Nawet jako laik ale w oparciu o Pana książkę dostrzegam ewidentne wady tych prac. W związku z tym chciałbym skorzystać ze wsparcia technicznego przy odbiorze prac naprawczych.

Opis problemów - chronologicznie:
a. przedstawiciel wykonawcy przyznaje się, że taras wykonywano w porze zimowej (luty - marzec) korzystając z namiotu i nagrzewnicy.
b. pierwsza moja negatywna obserwacja dotyczyła jakości spoinowania - wykańczający moje mieszkanie inni fachowcy stwierdzili, że nie widzą fugi, tylko sam klej)
c. spoina popękała i wykrusza się pomiędzy płytkami.
d. cokoły odpadają od ścian tworząc nawet 1 cm szpary.
e. do jednego z dwóch garaży poniżej tarasu przenika woda po czym następuje jego ogólne zagrzybienie.
f. ścieka woda po ścianach tarasu w związku z brakiem odpływu wód z blachy, która przykrywa ścianki tarasu.
g. zacieki kleju widoczne są przy odpływie w kierunku rynny.
h. pusty dźwięk przy opukiwaniu niektórych płytek.  
i. zaleganie wody w 2-3 miejscach po ustaniu opadów (miejscami całkowity brak spadku).

To są główne zgłoszone problemy, z którymi deweloper nawet nie próbował dyskutować. Zgodził się naprawić czyli zerwać płytki, oczyścić powierzchnię i położyć nową terakotę korzystając z kleju Sika. Czy to poprawne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tarasy naprawy porady inwestorom

Grzegorz Btemat nr 308-2114
visibility czytano 376 razy

Warstwa termiczna na fundamencie i jego ocieplenie


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie izolowania ław i ścian fundamentowych. W książce „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” w rozdziale 1.5 ”Dobór termoizolacji fundamentów i podłóg” między innymi analizuje Pan izolowanie ław i ścian fundamentowych. Jako element „domykający” liniowy mostek termiczny na ścianach fundamentowych rozważane jest zastosowanie bloczków z betonu komórkowego (rys. 1.5.-12, rys. 1.5.-35), jest to zalecane rozwiązanie optymalne (technicznie i kosztowo). W analizie fundamentu wewnętrznego jako alternatywne rozwiązanie przeliczał Pan izolowanie ścian fundamentowych (rys. 1.5.-33), które to jak zrozumiałem nie wypadło najkorzystniej.
W moim projekcie domu mam zastosowane podobne rozwiązanie z elementem „domykającym” liniowy mostek termiczny, lecz jest to realizowane poprzez bloczki ISOMUR, ale tylko po obwodzie fundamentów zewnętrznych domu. Ściany wewnętrzne stojące na fundamentach jak również ściany zewnętrzne garażu posiadają nadal mostki liniowe. Bloczki ISOMUR są rozwiązaniem dość drogim. Koszt to ok. 50 PLN (60 cm długości) co daje ok 85 PLN/mb i jak wspominałem nie eliminują wszystkich mostków na projekcie. Chciałem więc zapytać, czy rozwiązanie proponowane w „Książce …..” z bloczkami z betonu komórkowego jest możliwe przy zastosowaniu ciężkich ścian wykonanych z bloczków silikatowych (ewentualnie z ceramiki). Czy ze względów na niewielką wytrzymałość na ściskanie bloczki z betonu komórkowego mogą być użyte jako pierwsza warstwa przy takich murach, nie popękają?

Drugą alternatywą usunięcia mostków termicznych o której myślę i jak mi się wydaje z wielu powodów korzystną jest szalunek tracony z izolacji XPS na ławy i ściany fundamentowe. Dodam może, że fundamenty chcemy robić własnymi siłami (rodzina, przyjaciele) i szukam rozwiązań najprostszych wykonawczo i najmniej czasochłonnych z zachowaniem rozsądku ekonomicznego. Jest kilka firm, które oferują modułowe systemy szalunku traconego, jak również są firmy, które wykonują je z płyt XPS ogólnie dostępnych, przykład zamieszczam.

Niestety nie znalazłem na ten temat niezależnych materiałów. Dlatego chciałem poznać Pana opinie na temat tego rozwiązania. Z mojego punktu widzenia widzę same zalety zarówno pod względem wykonawczym jak i termicznym:
- brak szalunku drewnianego
- dużo łatwiejszy i szybszy montaż
- brak konieczności demontażu szalunku
- brak konieczności wykonania podkładu z chudego betonu
- brak konieczności wykonywania hydroizolacji
- wylewanie ścian fundamentowych (brak murowania bloczków fundamentowych)
- ograniczenie (likwidacja) liniowego mostka termicznego na wszystkich fundamentach.
Czy wszystkie powyższe zalety są prawdą?

Na zewnętrznych powierzchniach ścian fundamentowych w projekcie mam płytę XPS o grubości 15 cm. Pozostaje kwestia grubości płyt XPS na pozostałych powierzchniach. Przy grubości płyty XPS 5 cm przeliczyłem, że na metr bieżący fundamentu zewnętrznego będę potrzebował 0.1125 m3 XPS, a na fundamenty wewnętrzne 0.1475 m3. Co przy cenie 600 PLN/m3 dałoby koszt odpowiednio 68 PLN/mb i 89 PLN/mb. Jest to koszt porównywalny z bloczkami ISOMUR. Przy wyżej wspomnianych zaletach, gdzie odchodzą np. koszty szalunku tradycyjnego, braku podkładu z chudziaka, braku dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, wydaje się, że takie rozwiązanie może być również ekonomicznie uzasadnione?

Mam natomiast cały czas wątpliwość czy 5 cm XPS jest wystarczającą grubością pod względem termicznym, a przede wszystkim mechanicznym (w trakcie zalewania betonu). Oczywiście zakładam, że na czas zalewania betonu płyty XPS byłyby już obsypane piaskiem i zastosowane byłyby rozpórki/blokady.

Mam również dodatkowe pytanie wykonawcze. Czy przy takich szalunkach (pomimo klejenia krawędzi boków pianką) nie trzeba dodatkowo zastosować foli, która zagwarantuje szczelność, tak aby przez łączenia płyt nie dostawała się żadna wilgoć?

Co do kwestii termicznych, to załączam termogram przedstawiający właśnie taki przypadek dla fundamentów zewnętrznych i wewnętrznych, gdzie dodana jest izolacja XPS na fundamentach w postaci szalunku traconego o grubości 5 cm. Izolacja zewnętrznej ściany fundamentowej ma 15 cm grubości, a izolacja na podłodze i ścianie 20 cm. W pomieszczeniu jest temperatura 20 oC, na zewnątrz jest temperatura – 10 oC.

Wydaje się, że grubość izolacji szalunkowej na zewnętrznych fundamentach powinna być grubsza niż 5 cm, szczególnie to dotyczy zewnętrznej powierzchni ławy fundamentowej?
Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Pozdrawiam
Grzegorz Bajerski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom posadowienia

damiankordas temat nr 308-2117
visibility czytano 336 razy

Błędy projektowe i wykonawcze w ociepleniu dachu


Witam,
Zwracam się z zapytaniem. Wykonawca na budynku deweloperskim (tzw. zabudowa jednorodzinna dwulokalowa) wykonał mocowanie sufitu podwieszanego jak na zdjęciu w załączniku. Twierdzi, że: "WYKONANE ZGODNIE ZE SZTUKĄ BUDOWLANĄ. WYKONANA PODKONSTRUKCJA DREWNIANA UMOŻLIWIA PRZENOSZENIE OBCIĄŻEŃ Z IZOLACJI CIEPLEJ, OGNIOWEJ PŁYTY G-K ORAZ SYSTEMOWEGO STELAŻA. PRZY TEGO TYPU OBCIĄŻENIACH MONTAŻ STELAŻA NA CIĘGNACH SYSTEMOWYCH (STALOWYCH DRUTACH) NIE PRZENOSI OBCIĄŻEŃ I POWODUJE ZSUWANIE SIĘ WIESZAKÓW ZE STALOWYCH CIĘGIEN." dodatkowo "WENTYLACJA PIONÓW SANITARNYCH BRAK MOŻLIWOŚCI SKRAPLANIA SIĘ WODY. PO KONSULTACJI Z PSP IZOLACJA Z PIANY (RÓŻNE OPINIE NT. OGNIOODPORNOŚCI) WYMIENIONA NA WEŁNĘ MINERALNĄ (LEPSZA OGNIOODPORNOŚĆ ). BRAK KONIECZNOŚCI WYKONANIA 2 WARSTWY PŁYTOWANIA".
Moje wątpliwości budzi sposób podwieszenia i bezpieczeństwo konstrukcji (jej stateczność), na tym stelażu jest rozłożona wełna, od spodu jest folia paroizolacyjna i jednokrotne płytowanie gk. Dodatkowo "puszczenie" rury odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego bez ocieplenia ponad przestrzenią ogrzewaną wg mnie może rodzić kłopot z punktem rosy "poceniem się rury" i zaciekami na suficie. Proszę o konsultację problemu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze ocieplenia dachy porady inwestorom

damiankordas temat nr 308-2119
visibility czytano 421 razy

Taras wykonany z koszmarnymi błędami projektowymi i wykonawczymi


Witam,
Zwracam się z zapytaniem odnośnie tarasu. Deweloper wykonał taras zgodnie z przekrojem z załącznika. Podczas mojej wizyty w mieszkaniu okazało się że w środku jest woda, po rozebraniu płytek okazało się że na papie stoi woda jak na zdjęciach. Tłumaczenie dewelopera to "WODA POWSTAŁA W WYNIKU MYCIA OKNA, ZAGŁĘBIENIE W IZOLACJI Z PAPY POWSTAŁE NA SKUTEK POPRAWNEGO WYKONANIA ZAKŁADÓW KOLEJNYCH PASÓW Z PAPY.". Nie wierzę w takie tłumaczenie dlatego proszę Pana o opinię

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne tarasy porady inwestorom

Artur Soltitemat nr 308-2121
visibility czytano 312 razy

Fuszerka w wykonaniu żelbetowej płyty garażu


Dzień dobry

Budowlańcy wyłożyli szalunek płyty fundamentowej garażu dwoma warstwami foli budowlanej 0,3 mm. Następnie został wylany beton. Po rozszalowaniu okazało się że w narożnikach folia się popodwijała i powchodziła w strukturę betonu szatkując go na mniejsze kawałki. Na płycie zostały już wymurowane ściany z silikatu. W jaki sposób możnaby to naprawić? Użyć jakiejś żywicy itp.?

Pozdrawiam serdecznie,
Artur Sołtysiak

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawa żelbetu cokoły fundamenty płytowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-2125
visibility czytano 499 razy

Błędnie wykonana podlewka betonowa pod okna w murze z silikatów


Witam, Panie Jerzy
ekipa wykonała z betonu b30 podproże pod okno aluminiowe. Na środku jednego podproża i drugiego pojawiła się głęboka rysa. W zaznaczonym miejscu nadlewka się rusza razem z Silką która się pod nią znajduje.

Pytanie 1 – Czy murarz nie powinien wykonać wiązania murarskiego w zaznaczonych miejscach?
Pytanie 2 – Czy nadlewka nie powinna być dozbrojona prętami zbrojeniowymi?
Pytanie 3 – Czy ewentualne pręty nie powinny być zakotwiczone w Silce oraz słupie betonowym który znajduje się miedzy otworami okiennymi (np. kotwą chemiczną)?
Pytanie 4 – Z czego najlepiej wylać takie podproże, teraz ma 5 cm ale z powodu błędu wykonawcy docelowo powinno mieć 11 cm.

Proszę o pomoc, czy najlepiej to skuć i zalać jeszcze raz…? Nie bawić się w kolejne nadlewki itd…

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa porady inwestorom porady wykonawcom

Marcinotemat nr 308-2143
visibility czytano 254 razy

Wykonanie fasety w warunkach mokrych


Co zrobić jak są trudności techniczne w wykonaniu fasety między ławą a betonem podkładowym? Woda, błoto, sączenie ze ścian wykopu, teren gliniasty, czas.
Jest jakaś wersja kompromisowa ?
Czy można tylko oczyścić wystającą pod ławą papę i malować 2-3 warstwy izolacji bitumicznej 2K?
Jak to rozegrać w wersji kompromisowej?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
64
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.