porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2885


 
 
290
   ...  
67
 
66
 
65
 
64
 
63
   ...  
1
 
 
M.K.temat nr 308-2243
visibility czytano 409 razy

Kursy dokształcające dla inżynierów i architektów


Dzień dobry,

Jestem młodym człowiekiem który właśnie kończy kierunek architektura. Z racji tego, że jestem na początku swojej drogi zawodowej uważnie przyglądam się Pana wpisom na FB i nie tylko. Są bardzo pouczające i jednocześnie dobrze pokazują jak ważna jest fizyka budowli. Na uczelni oczywiście mieliśmy taki przedmiot ale nie czuję żeby był on w wystarczającym stopniu zgłębiony. Stąd moje pytanie czy np mógł by Pan polecić jakieś kursy dodatkowe czy też może studia podyplomowe warte uwagi z tego zakresu? Albo może będzie Pan prowadzić taki kurs dokształcający?

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2244
visibility czytano 227 razy

Murowanie ścian z użyciem pianoklejów. Podest pod kominek


Witam Pana serdecznie.
1. Na wstępie chciałem zapytać co Pan myśli o murowaniu ścianek działowych z betonu komórkowego (Solbet 12 cm) na tzw. pianoklej w obecnych warunkach? Producent jednego z najbardziej rozpoznawalnych pianoklejów dopuszcza murowanie na swój klej w temperaturach nawet do -10 st Celsjusza. Testy wykonywane na YouTube przez zwykłych "roboli" wyglądają obiecująco, siła klejenia nawet po kilku godzinach jest niesamowita (bloczek betonu komórkowego przyklejony do ściany bez podparcia potrafi utrzymać przez dłuższą chwilę blisko 100kg osobę). Znam osoby, które na takim kleju postawiły cały dom i od kilku lat nie widać żadnych negatywnych skutków.
2. Chciałbym zapytać co Pan sądzi o murowaniu na kleje tzw "zimowe" np. Solbet 0,7 m15 "zimowa", która dopuszcza murowanie w temperaturach powyżej 0 stopni Celsjusza?
3. Ostatnie pytanie dotyczy kominka. Czy robiąc wylewki anhydytowe (ok 6cm) na xps 300 12cm powinienem zaszalować miejsce gdzie ma stać kominek i zalać zwykłym betonem bez xps? Jaka byłaby najbardziej poprawna forma wykonania "podestu" pod kominek? Dom posadowiony jest na płycie fundamentowej.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom porady wykonawcom jastrychy anhydrytowe

BBtemat nr 308-2245
visibility czytano 296 razy

Wilgoć w murach piwnicznych domu istniejącego


Witam,
zwracam się z prośbą o konsultację w kwestii usunięcia wilgoci w piwnicy starego domu i zabezpieczenia przed nawrotem. Postaram się dokładnie streścić sytuację.
Dom zakupiłam w 1999 r., wykonany był generalny remont wewnętrzny plus ocieplenie ścian zewnętrznych (styropian 10) i cokołu ok 45 cm wysokiego (styropian 5 plus płytka elewacyjna). Piwnica znajduję się w centrum domu tylko pod korytarzem i częściowo pod dobudowaną w latach 20-tych klatką schodową.
Remontu piwnicy nie było, na ścianach cegła, na posadzce klepisko. W piwnicy nie było wilgoci, przynajmniej wyczuwalnej, co najwyżej okresowo zawilgocenie na posadzce w narożniku północno-wschodnim w pobliży małego okienka - ale nie pod nim - dawnego zsypu węgla. We wrześniu 2008 roku zrobiłam remont piwnicy i z tego co pamiętam wykonano na posadzce cienką szlichtę betonową - nie pamiętam czy z izolacją z folii, następnie masa samopoziomująca i płytki zwykłe.
Na ścianie tynk tradycyjny i farba lateksowa Beckers (bo została z remontu). Niestety przed zimą, około listopadzie pękła rura z wodą, która poprowadzona była gdzieś pod domem i wchodziła do piwnicy w okolicy komina, czyli w centralnej części domu. Nastąpiło przeciekanie wody przez ściany, w największym stopniu nie przy wejściu rury do piwnicy tylko w ścianie zewnętrznej starej części domu, gdzie dobudowano klatkę schodową. Woda spływała w kierunku okienka zsypowego i stała na wysokości ok 4-5 cm. Po odkryciu zalania w ciągu 12 godz. została zakręcona woda na przyłączu. Niestety nie wiem dokładnie od kiedy się przesiąkała, pamiętam że słyszeliśmy jakiś szum ale już nie pamiętamy ile czasu minęło do odkrycia zalania. Myślę, że wszystko trwało 24-48 godz.
Po usunięciu awarii i zamontowaniu rur z tworzywa piwnica suszyła się grawitacyjnie bez dogrzewania. Dodam, że zawsze zimą w piwnicy temperatura nie spada poniżej 8 stopni. Niestety latem zauważyliśmy pęknięcia a nawet jakby rozsadzenie płytek podłogowych głównie w narożnikach - 3 szt, wzdłuż cokołu ściany północnej (gdzie stała woda) i przy cokole na którym są wsparte drewniane schody. Piwnica nadal się suszyła.

W tym roku chcę ją oczyścić i odremontować ponownie uszkodzenia po zalaniu. Niestety nadal posadzka albo tylko masa samopoziomująca, jest mokra a dokładniej mówiąc gliniasta - da się ugniatać. Płytki zostały jakby wypchnięte do góry w trzech narożnikach i pod schodami na styku z cokołem, także całe płytki podniosły się wzdłuż ostatniego stopnia schodów. Są też pojedyncze pęknięcia w płytkach wzdłuż ścian lub w sąsiedztwie tych wybrzuszonych. Odpadł też cokół na ścianie przez którą przesiąkała woda. Na ścianie narożnej gdzie przesiąkała woda widać okrągłe jasnoszare wykwity pleśni a w kilku miejscach wzdłuż cokołu na ścianie czarne jakby pierścienie na wysokość ok 5cm.

Farba na ścianie odparzyła się w miejscu przecieku wody a tynk uległ skruszeniu. Poradzono mi odkopać ściany i zabezpieczyć dysperbitem i folią kubełkową na całej wysokości ścian ok 145 cm. Ściany są z cegły z zaprawą chyba wapienną, dom obsypany gruntem rodzimym - drobny piach. Ma być zrobiony wykop by ściana się suszyła. Mam obawy czy tak szczelnie zaizolowana ściana nie zaszkodzi piwnicy, czy będzie mogła z niej wychodzić wilgoć na zewnątrz? Czy ściany będą się mogły wentylować? Myślę by osuszyć piwnicę za pomocą agregata do pochłaniania wilgoci ale nie wiem co dalej. Nie wiem jak interpretować wilgoć w piwnicy i pęknięte płytki: 1) czy jest to efekt zalania, nasiąknięcia materiałów i naprężeń z tym związanych oraz długiego czasu na wysuszenie po awarii, czy 2) zawilgocenie to skutki podciekania lub przesiąkania wody przez ściany zewnętrzne piwnicy z gruntu, i nie wiem czym najlepiej dla takich murów wykonać izolację przeciwwilgociową od strony gruntu by nie popsuć czegoś - a informacje o stosowaniu folii kubełkowej i hydroizolacji mam sprzeczne.
Proszę o szybką pomoc, jeśli to możliwe, bardzo zależy mi na czasie.
Z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne naprawy remonty hydroizolacje porady inwestorom

Mruktemat nr 308-2246
visibility czytano 800 razy

Materiał rury doprowadzającej powietrze do kominka


Witam,
mam pytanie odnośnie dolotu powietrza do kominka z zamkniętą komorą spalania. Z czego zalecałby Pan wykonanie takiego kanału: PCV czy blacha ocynkowana? Czy nie ma ryzyka, że ocynk z czasem zacznie rdzewieć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2247
visibility czytano 674 razy

Z czego instalacje wody zimnej, ciepłej i ogrzewania?


Witam serdecznie,
chciałem zapytać Pana, jaki rodzaj rur Pan poleca do ogrzewania podłogowego? Jest tego mnóstwo, różne są ich właściwości i trudno się laikowi zorientować (Pex, pex-alu-pex, pp, pb, pe-rt, evoh...). Ewentualnie jakby Pan mógł je wg własnego zdania sklasyfikować od najlepszych do najgorszych. Jeśli to istotne, dom ma być ogrzewany pompą ciepła, przy wylewce anhydrytowej.
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inwestorom porady architektom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-2248
visibility czytano 232 razy

Przewody wentylacji hybrydowej w warstwie izolacji ścian


Czy pionowe przewody wentylacji hybrydowej mogą być prowadzone w warstwie izolacji termicznej ścian? Izolacja termiczna ścian zaprojektowana ze styropianu o grubości 20 cm?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2249
visibility czytano 347 razy

Obsadzenie okna, a taśmy okienne


Czy do okien już zainstalowanych w standardowy sposób - okna zlicowane z murem (beton komórkowy), wypełnienie pianką montażową można zrobić coś przed dociepleniem oraz wykonaniem tynków aby to zamontowanie ulepszyć (zredukować mostek termiczny)?

Zastanawiałem się nad docięciem wystającej pianki oraz użyciem uszczelniacza butylowego z dwóch stron okna. Następnie dodatkowo po stronie zewnętrznej zastosowanie taśmy paroprzepuszczalnej przyklejając ją do ramy okiennej oraz muru. Zastanawiałem się czy może to zaowocować pozytywnym efektem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-2250
visibility czytano 392 razy

Szumy w dachu podczas wiatrów


Witam,
poddasze mam ocieplone wełną skosy i sufit, nie mam pod samą kalenicę. Mam szczelinę 2-3cm miedzy wełną a deskami. Teraz w tych wichurach jak siedzę w pokojach na górze słyszę jak wiatr na strychu hula. Czy coś mogę zaradzić temu? Bo ciężko zasnąć jak nad głową słyszę wiatr i od czasu do czasu trzeszczące płyty KG.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy ocieplenia wady budynku porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2251
visibility czytano 419 razy

Ocieplenie i wentylacja dachu krokwiowego


Z uwagi na to iż będę zmuszony zamontować rekuperator na strychu nieogrzewanym zastanawiam się jak podejść do tematu jego ocieplenia. Obecnie mam pokrycie z blachodachówki oraz wiatroizolację (szczelina miedzy wiatroizolacja a blachodachówką). Krokwie wysokości 16cm. Strych z płyt OSB zamocowanych na jętkach 16cm.

1. Czy z uwagi na krokwie 16cm muszę dać wełny dokładnie 16cm aby pomiędzy krokwiami była w kontakcie z wiatroizolacją? Gdybym zastosował 15cm byłby to błąd ponieważ stworzyłbym około 1cm szczelinę pomiędzy wiatroizolacją a wełną? Pytanie z uwagi na fakt iż 15cm wełna jest dużo bardziej dostępna na rynku. Druga warstwa (pokrywająca krokwie) będzie miała jedynie 5cm.

2. Czy prawidłowe będzie takie samo ocieplenie poddasza użytkowego ogrzewanego - skosy plus sufit z OSB na jętkach - wszędzie 15cm/16cm + 5cm, na to paroizolacja i płyty gk, jak i skosów na strychu 15cm/16cm + 5cm, na to paroizolacja, tutaj bez płyt gk?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom

Marcinotemat nr 308-2252
visibility czytano 273 razy

Czerpnia powietrza w kominie do kotła kondensacyjnego


Pytanie inwestora:
Wykonawca zadał mi pytanie czy chce dodatkową kratkę na kominie doprowadzającą powietrze do pieca kondensacyjnego (na rysunku zaznaczone na czerwono). Na szczycie komina jest metalowy stożek który również doprowadza powietrze ale tłumaczył że jak dużo napada śniegu to może oblepić się i piec się będzie wyłączał z powodu małej ilości powietrza.
Potrzebna ta kratka?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
290
   ...  
67
 
66
 
65
 
64
 
63
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.