porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2885


 
 
290
   ...  
69
 
68
 
67
 
66
 
65
   ...  
1
 
 
Tomasz Sobierajskitemat nr 308-2223
visibility czytano 492 razy

Nasiąkliwość styropianu XPS w praktyce budowlanej


Artykuł [1] prezentuje wyniki badań próbek izolacji termicznej EPS i XPS, które zostały pobrane z eksploatowanych budynków. Stwierdzono, że nasiąkliwość płyt XPS jest większa od wartości raportowanych przy normowych badaniach laboratoryjnych. W konsekwencji, rzeczywisty spadek izolacyjności termicznej XPS był znacznie większy.
Ponadto stwierdzono, że nasiąkliwość oraz spadek izolacyjności termicznej płyt XPS jest większy niż płyt EPS.

Czy można ufać temu artykułowi i wyciągać praktyczne wnioski? Jeśli tak, to by oznaczało, że nie ma potrzeby stosowania droższych płyt XPS do izolowania ścian fundamentowych.

[1] XPS Insulation Extracted After Field Exposure Confirms High Water Absorption & Diminched R-Value
[2] Measurement of Exterior Foundation Insulation to Assess Durability in Energy-Saving Performance

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ruch ciepła i wilgoci termoizolacje

ACZtemat nr 308-2224
visibility czytano 240 razy

Ocieplenie istniejącego domu z bala


Szanowny Panie.
Chciałbym zasięgnąć porady odnośniesposobu ocieplenia od zewnątrz ściany z litego świerkowego bala. Ściany ogrubości 12 cm o konstrukcji sumikowo-łątkowej, wiązane przy pomocy złączytypu „jaskółczy ogon". Ocieplenie z wełny mineralnej Superrock 2x8 cm- nadrewnianym ruszcie, wiatroizolacja, okładzina zewnętrzna z drewnianej oblicówkiłączonej na pióro- wpust.
W większości przypadków zaleca się podobnie jak w domu o konstrukcjiszkieletowej umieszczenie paroizolacji po stronie wewnętrznej, pod okładzinąnp. z płyt gipsowo-kartonowych. Spotkałem się również z opinią, że możliwe jestumieszczenie paroizolacji po stronie zewnętrznej ściany bezpośrednio przed izolacjąz wełny mineralnej np. gdy chcemy pozostawić lity bal od wewnątrz. Czy w tymdrugim przypadku celowe jest zastosowanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzybalem a paroizolacją zasilanej powietrzem wewnętrznym - tak aby ewentualneskropliny mogły być osuszane?
Dodam, że zamierzam ściany z bala pokryć od wewnątrz drewnianą okładziną naruszcie, ze względu na mało atrakcyjny ich wygląd, w części kuchennejchciałbym zastosować płyty gipsowo-kartonowe. W okładzinie ścian przy podłodzeoraz przy suficie zamierzam wykonać niewielkie otwory wentylacyjne nawiewno-wywiewne (fi 20 mm.) w rozstawie np. co 1 m. Zasadniczo chodzi mi o to by nieodcinać się folią od swoistego mikroklimatu wytworzonego przez drewniany dom.
Czy takie rozwiązanie konstrukcji ściany pod względem cieplno-wilgotnościowymjest prawidłowe?
Jakie parametry powinna mieć w tym przypadku folia wiatroizolacyjna?
Dom położony jest na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, będzie docelowowyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Proszę o opinię. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy z bala domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

MaciekStemat nr 308-2225
visibility czytano 509 razy

Zamoczone ocieplenia dachu podczas wygrzewania posadzek


Witam serdecznie,
Sprawa dotyczy pozbycia się wilgoci z wełny mineralnej a dokładnie pomiędzy jej górą a membraną paroprzepuszczalną.
Dane:
- dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym + nieocieplony strych, dach dwuspadowy, warstwy dachu zgodnie z dołączonym rysunkiem oprócz dodatkowego zastosowania oplotu wentylującego pod blachą, ogrzewanie podłogowe w całym domu, źródło ciepła Pompa ciepła powietrze – woda, w ścianach szczytowych wykonano otwory wentylujące strych nieocieplony (średnica 25cm).
Etap budowy:
- Tynki gipsowe wykonane 3 miesiące temu, wylewki anhydrytowe wykonano 4 miesiące temu, okna i drzwi otwarte na oścież do grudnia w celu pozbycia się wilgoci.
- Zamontowano wełnę mineralną pomiędzy jętkami i krokwiami, tylko w jednej warstwie, nie wykonano montażu folii paroszczelnej (mój błąd). Z zewnątrz dom ocieplony styropianem 20cm + klej i siatka.
- zakończono proces wygrzewanie posadzek, aktualna temperatura powietrza wewnątrz około 25 st C, temperatura zasilania ogrzewania podłogowego 31 st C.

Problem:
Tydzień temu podczas najwyższych temperatur w domu zauważyłem zaciek wody na ścianie kolankowej, pojawił się w związku z kondensacją pary wodnej na membranie, woda spływała po membranie na wełnę a następnie na ścianę (akurat w tym miejscu nie była dokończona szczelnie). Pomieszczenia nie były odpowiednio wietrzone w celu pozbycia się wilgoci. Na nieocieplonym strychu membrana była cała zroszona kroplami wody, przy dotknięciu krople spadały prosto na dół bądź zsuwały się w dół po membranie na wełnę mineralną która w górnej warstwie była mokra. Pojawiły się zacieki wody na elewacji.

Poczynione kroki: Wypożyczyłem 4 osuszacze o wydajności około 30l/dobę, rozstawiłem na dole i na górze domu, zakupiłem mierniki temperatury i wilgotności powietrza do monitorowania. Wilgotność przed włączeniem osuszaczy wynosiła 60-70%, temperatura w szczycie wygrzewania posadzek wynosiła 33stC, zewnętrzna około 0 st C. Ponadto wykonano otwory wentylujące strych (średnica 25cm) – wcześniej były tylko otwory w membranie paroprzepuszczalnej wzdłuż kalenicy o szerokości około 2cm + niepodłączone jeszcze wywiewki z kanalizacji. Sukcesywnie zmniejszałem temperaturę zasilania zgodnie z procedurą wygrzewania posadzek (2st dziennie).

Rezultaty do wczoraj:
Zacieki na ścianach elewacji zniknęły niemal całkowicie. Temperatura wewnatrz około 26 st C, wilgotność 30-40 % w zależności od pomieszczenia. Zostawiłem jeden osuszacz działający na poddaszu. Znalazłem 2 pęknięcia tynku na ścianach.
Celem dodatkowej wentylacji poddasza i pozbycia się wilgoci do czerpni od strony wewnętrznej zamontowałem wentylator przemysłowy o mocy ponad 600w, wydajność teoretyczna 4000m3 a praktyczna pewnie koło 2500m3/h.
Problemem jest tylko woda pomiędzy membraną paroprzepuszczalną a wełną której nie mogę się pozbyć.

Stan na teraz:
Wydaje mi się że pojawiły się nowe / większe zacieki z uwagi na to że powietrze wdmuchiwane jest na poddasze i częściowo ucieka przez szpary. Na podbitce pojawiły się w kilku miejscach krople, gdzie najpewniej z uwagi na wywiewane nieco cieplejsze powietrze skrapla się wilgoć.

Propozycja dalszego działania:
Na początku stycznia planowana była sucha zabudowa stropu poddasza użytkowego, na tą chwilę kompletnie nie jest możliwa z uwagi na uwięzioną wilgoć w wełnie mineralnej. Nieco szalony plan zależny od pogody przewiduje przy dodatniej temperaturze zewnętrznej w ciągu dnia:
1) Wcześniejsze zrezygnowanie z wentylatora na poddaszu prawdopodobnie nie za wiele da a koszt wynajmu i prądu to 1000zł miesięcznie. Potrzymam go jeszcze 2 dni i ocenię rezultaty.
2) uprzednie zmniejszenie temperatury wewnątrz domu do 5 st C, zachowując niską wilgotność powietrza wewnątrz,
3) ściągniecie wełny mineralnej na skosach między krokwiami, gdzie jest uwięziona woda (około 45m2),
4) ocena zamoknięcia i jego rezultatów dla elementów takich jak murłata, krokwie, ściana kolankowa itd.,
5) wytarcie do sucha (ewentualne zastosowanie wentylatorów i wietrzenie) membrany paroprzepuszczalnej od wewnątrz,
6) jak najszybszy montaż dwóch warstw wełny mineralnej wraz z folią paroprzepuszczalną celem ograniczenia możliwości powstania skroplin, niestety pewnie zajmie 2 dni.

Co Pan myśli o powyższym planie działania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2226
visibility czytano 411 razy

Kostka brukowa jako podkładka pod zbrojenie ław


Czy zgodne ze sztuką budowlaną jest zastosowanie w miejsce „dedykowanych” podkładek dystansowych, kostek betonowych typu „polbruk” o standardowych wymiarach 10x20x6cm, celem stabilizacji prętów zbrojenia ławy fundamentowej, która ma zostać wykonana z betonu klasy C25/30?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

gryzlytemat nr 308-2227
visibility czytano 632 razy

Problem z suchym powietrzem z powodu wentylacji mechanicznej


Dzień dobry.
Za około 3 tygodnie mam mieć montowane panele laminowane w nowo budowanym domu. Jastrych wykonany prawie 2 lata temu już dawno osiągnął wymaganą wilgotność masową. W domu działa wentylacja mechaniczna (wymienniki przeciwprądowy, bez odzysku wilgoci), która znacznie osusza powietrze. Aktualnie jest około 28-30%. Podejrzewam, że po zamieszkaniu będę musiał nawilżać powietrze, aby nie czuć dyskomfortu.

Czy przed montażem paneli laminowanych powinienem jakimiś większymi nawilżaczami podnieść wilgotność do około 45%, aby nie były one montowane w skrajnie suchych warunkach? Jeśli tak, to czy muszę tę wilgotność cały czas już utrzymywać? Po zamieszkaniu będzie to dużo prostsze, ponieważ będę cały czas w okolicy, żeby nawet dolać wody do tego nawilżacza.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

andretemat nr 308-2228
visibility czytano 824 razy

Panele słoneczne na dachu


Dzień dobry,

Planuję montaż fotowoltaiki na dachu w pobliżu jego kalenicy. W drugim rzędzie dachówek licząc od kalenicy znajdują się dachówki wentylacyjne. Czy panele mogą znajdować nad dachówkami wentylacyjnymi? Płaszczyzna paneli będzie znajdowała się około kilkunastu do 20cm ponad połacią dachu. Nad dachówkami wentylacyjnymi mniej więcej będzie to koniec paneli (krawędź).
Czy istnieją wymogi minimalnej odległości paneli od kalenicy? Na budynku nie ma zainstalowanej instalacji odgromowej.

Kolejne pytanie dotyczy montażu stelażu do paneli na hakach dokrokwiowych przy dachówce płaskiej. Widziałem na grupach tematycznych, że za każdym razem montażyści podszlifowują dachówki w miejscu gdzie wypada płaskownik haka po to, aby hak nie podnosił dachówki. Mój montażysta mówił, że przy hakach do dachówki płaskiej nie trzeba tego robić. Czy spotkał się Pan może z takim systemem, gdzie nie jest to konieczne? Pod dachówką są łaty, kontrłaty, membrana Vaxo XXL 160 g/m², wełna itd.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom kolektory słoneczne

JWtemat nr 308-2229
visibility czytano 637 razy

Impregnacja mokrego drewna na więźbę dachową


Panie Jerzy,
przymierzam się do wycinki drzewa na więźbę dachową - jest to jodła. Planowany montaż w III-IV kwartale 2022. Według informacji jakie znalazłem w sieci, drzewo ścięte zimą może mieć wilgotność nawet na poziomie 40%. Proszę o weryfikację poniższego planu.

1. Wycinka jest planowana przed końcem lutego. W jakim maksymalnie czasie od ścięcia drzewo powinno trafić do tartaku?

Następnie tartak wycina elementy więźby, nie impregnuje, ani nie suszy elementów. Struganie nie jest konieczne (pytanie 36). Drewno powinienem jak najszybciej odebrać z tartaku i ułożyć je do suszenia według wytycznych z porady nr 36.

2. Zakładając, że będę składował drewno na zewnątrz, po osiągnięciu temperatur powietrza powyżej 10*C, przy wilgotności suszonego drewna najlepiej w granicach 35 - 40%, a najpóźniej przy wilgotności nie mniejszej niż 20%, należy przeprowadzić impregnację w warunkach domowych - wałkiem (pytanie 1203). Po zaimpregnowaniu kontynuować suszenie do osiągnięcia wilgotności 16 - 18% lub 18 - 20% (pytanie 818).

Natomiast w odpowiedzi na pytanie 36 napisał Pan, że impregnację w warunkach domowych najlepiej przeprowadzić przy wysuszeniu drewna do 20%. Które rozwiązanie jest skuteczniejsze - przy jakiej wilgotności impregnować drewno w warunkach domowych?
W przypadku zaimpregnowania wałkiem przy wilgotności ok. 35 - 40%, jak impregnacja wpłynie na dalszy proces suszenia drewna?
Czy po zaimpregnowaniu drewno ma być w dalszym ciągu rozłożone w sztaplach w sposób opisany w pytaniu 36?

3. W przypadku drewna struganego impregnować preparatem Adolit Holzbau B.
Jaki preparat należy zastosować w przypadku jeśli drewno na więźbę nie jest strugane?
Czy struganie wpływa w jakimś stopniu na skuteczność impregnacji?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady wykonawcom porady inwestorom suszenie impregnacja drewna

glazo92temat nr 308-2230
visibility czytano 376 razy

Docieplenie podłogi nad piwnicą w domu istniejącym


Dzień dobry.
W domu murowanym z lat 70 mam taki problem, że pod jednym z pokojów jest piwnica (reszta niepodpiwniczona, fundamenty nieocieplone). Z uwagi na to, ten jeden pokój najszybciej się wychładza, co zwiększa wysokość rachunków za ogrzewanie.
Z uwagi na to, że ocieplenie fundamentów to poważna inwestycja, do której ciężko znaleźć solidną firmę, która zrobi to tak, jak trzeba, zastanawiam się, czy nie ma alternatywnego rozwiązania, które mogłoby poprawić komfort cieplny w tym pokoju. Słyszałem od Pana, że ocieplenie stropu piwnicy będzie niewskazane na dłuższą metę. Może to głupie pytanie, ale znam ludzi, którzy właśnie w taki sposób - dając wełnę na strop piwnicy - podnieśli komfort cieplny w domu i nie narzekają.

Proszę więc o rozwinięcie, dlaczego takie rozwiązanie nie jest wskazane?

PS Jeśli chodzi o pozostałe przegrody w tym pokoju, to ściany są całkiem dobrze docieplone, strop także. Więc największe straty są właśnie przez nieogrzewaną piwnicę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie podłogi porady inwestorom

Jakub Ktemat nr 308-2231
visibility czytano 586 razy

Zamiana wełny na styropian do ocieplenia podłogi strychu


Dzień dobry,

Chciałbym spytać jak prawidłowo wykonać ocieplenie stropu dla poddasza nieużytkowego. W analizach cieplno-wilgotnościowych wykonanych przez Pana założyliśmy ocieplenie z wełny mineralnej. Niestety z powodu trudności w dostępności tego materiału zdecydowałem się na ocieplenie stropu za pomocą styropianu. Mam pytanie czy w takim przypadku powinienem zastosować paroizolację pomiędzy stropem a styropianem? Jaki powinien być prawidłowy układ warstw dla takiego przypadku?

Drugie pytanie :
Czy wg Pana opinii panele winylowe nadają się na położenie na podłogę z ogrzewaniem podłogowym? Chodzi mi głownie o aspekt zdrowotny. Wiadomo że w wyższych temperaturach (120C) wydzielają bardzo szkodliwy chlorowodór ale mają tez sporo dodatków które w wyniku podgrzewania przez ogrzewanie podłogowe mogą wydzielać się do powietrza w domu i wpływać negatywnie na zdrowie domowników.

Pozdrawiam
Jakub
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy porady inwestorom

Konradtemat nr 308-2232
visibility czytano 405 razy

Mokry lekki strop zimą podczas budowy


Dzień dobry,
Mam strop nad piętrem wykonany z:
- płyta gipsowo włóknowa FERMACELL 12,5
- folia paroizolacyjna żółta typ A 0,2
- Wełna szklana Knauf Unifit 039 22cm
- Wełna szklana Knauf Unifit 039 8cm
Dom jest już ogrzewany, ale nie zamieszkany. Ostatnio zauważyliśmy rysę na stropie w jednym z pomieszczeń, na łączeniu płyt. Po bliższej inspekcji okazało się, że strop w tym miejscu jest zawilgotniały. Po odsłonięciu wełny na strychu widać kropelki wody pod folią (zdjęcie w załączeniu)
Dach jest nieocieplony, pokryty jedynie membraną VAXO 3XL i blachodachówką.
Nigdzie nie widać śladów przecieku z dachu lub komina.
Strop został wykonany na podstawie projektu budowlanego i pod nadzorem kierownika budowy. Wykonawca i kierownik mają dokonać oględzin za kilka dni, ale jestem ciekawy, gdzie może leżeć przyczyna.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego stropy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
290
   ...  
69
 
68
 
67
 
66
 
65
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.