porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 760


 
 
77
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
Miketemat nr 308-2259
visibility czytano 702 razy

Papa bitumiczna jako hydroizolacja pod podłogą - tak, czy nie?


Panie Jerzy,
Jako hydroizolację betonu podkładowego zaleca pan masę KMB na całość i wklejanie/zatapianie taśmy kauczukowej w narożnikach ściana-podłoga.

Czy jako alternatywę dla tej technologii można rozważyć rozwinięcie papy termozgrzewalnej na cały beton podkładowy z wywinięcięm na ścianę (fundament od środka jest ocieplony XPS 5cm) i ewentualne uszczelnienie naroży masą KMB?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Bociek1313temat nr 308-2271
visibility czytano 109 razy

Odstojniki i przewody w wentylacji hybrydowej


Witam Panie Jerzy,
mam pytanie odnośnie koncepcji wentylacji hybrydowej, którą Pan wykonał dla mnie. W opisie wentylacji napisał Pan, aby kratki wentylacyjne (poza jedną) montować pionowo na rurze pod sufitem, ale w uwagach jest napisane, że każdy pion powinien mieć odstojnik skraplacza i być zakończony 30cm poniżej wlotu kratki.

Moje pytania:
1. Jeśli kratki wentylacyjne mają być montowane pionowo na rurze, to jak zainstalować odstojnik skraplacza? Mogę zainstalować w sposób jak na zdjęciach z użyciem trójnika, ale to wymaga większej przestrzeni do obudowy płytą GK.

2. Rozumiem, że jeśli kanały wentylacyjne będę w przestrzeniach ogrzewanych to nie ma potrzeby dodatkowo izolować płaszczem wełny, tak?

3. W jakiej odległości powinny być montowane obejmy do kanałów, aby kanał nie rezonował, był poprawnie zainstalowany?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne rurociągi wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2284
visibility czytano 395 razy

Przygotowania do tynku cementowo-wapiennego


Proszę o radę, w jaki sposób przygotować budowę do nakładania tynków CW.

1) Obecnie wykonany SSZ oraz ocieplenie ścian budynku (tynki miały być wykonane przed zimą, stąd ocieplenie ścian). Konstrukcję stropu i dachu stanowią wiązary. Stelaż pod sufity podwieszane będziemy wykonywać za kilka miesięcy więc nie mamy możliwości zamocowania folii do stelaża.

Czy zamiennie możemy przymocować pod wiązarami grubą, przeźroczystą folię budowlaną i przykleić ją do wieńca na ścianach nośnych? Jakiej taśmy najlepiej użyć do przyklejenia do żelbetonu?

2) W jaki sposób obrobić tunel na kable przed nałożeniem tynków? Głębokość do uzupełnienia to 1,5-2 cm. Elektryk poradził uzupełnienie pianką, czy to dobry sposób?

3) Wylewka anhydrytowa będzie wykonywana kilka miesięcy po tynkach CW. Czego najlepiej użyć, aby tynki zaczynały się powyżej poziomu docelowych wylewek- przykręcić kantówki, ewentualnie jakieś listwy?

4) Obecnie wewnątrz domu panuje temperatura 4 stopnie. Tynkarze rozpoczną pracę za ~ 2 tygodnie. Czy przedtem wskazane byłoby ogrzanie wnętrza np. za pomocą nagrzewnic elektrycznych?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

Marek J.temat nr 308-2289
visibility czytano 520 razy

Remont starej łazienki


Dzień dobry,
Panie Jerzy jestem w trakcie przygotowań do remontu domu z 1985r.

1. Łazienka na piętrze – będę skuwał płytki które sięgają do połowy wysokości pomieszczenia a druga połowa to tynk c-w czy ten tynk też mam skuć? Ściany łazienki to z trzech stron cegła pełna (ściana wew.) i czwarta ściana zew. to pustak ceramiczny.
W poradzie nr 1142:
- zaczął Pan od nałożenia foli co z gruntowaniem przed folią?,
- w punkcie 3 jest podana temp. 18-22°C, czy nie może być niższa. Aktualnie dom jest nieogrzewany panuje temp. Około 8-9°C,
- mam rozumieć iż remont łazienki oprzeć na poradzie nr 1142?

2. Już nie pamiętam ale w którejś poradzie Pan wspominał o odpowiednim podcięciu drzwi lub wykonaniu otworów w drzwiach jak się ma wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Ja taką posiadam na piętrze i pytanie ile trzeba podciąć drzwi lub jakiej powierzchni powinny być otwory w drzwiach dla prawidłowego przepływu powietrza.

3. W domu została wymieniona instalacja C.O. a dokładnie stare rury z 85r. zostały zastąpione rurami PEX, ale zostały jeszcze do wymiany rury w łazience i kuchni chodzi o zimną i ciepłą wodę użytkową. Podejście do domu zasilania wody jest wykonane z rur PP.
Ciepła woda z zasobnika wody jest transportowana rurami PP i w którymś momencie łączy się ze starymi rurami. Piec i zasobnik C.W.U. będzie zastąpiony nową instalacją do przygotowania ciepłej wody i ogrzewania domu (pompa ciepła).
Z czego wykonać zasilanie zimnej i ciepłej wody do łazienek i kuchni na piętrze i parterze? Z rur PP zimna woda i PP-r ciepła woda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty łazienki porady inwestorom porady wykonawcom

Rajleetemat nr 308-2290
visibility czytano 274 razy

Takie sobie pomysły inwestora


Dzień dobry,
mam w planach budowę niewielkiego, dobrze docieplonego domu, ok. 74,4 m2. Dwie z trzech sypialni będą gościnne, użytkowane głównie latem. Planuję ogrzewanie kablami grzejnymi we wszystkich pomieszczeniach i wentylację mechaniczną. Jednak zastanawiam się jak powinno się podejść do tych rzadko używanych pokoi, a mianowicie:
-- czy w nich również warto zainstalować wentylację mechaniczną czy może postawić na grawitacyjną? Wentylacja mechaniczna wiąże się z kosztami instalacji i jej działania, więc czy jest sens jej instalowania, gdy przez znaczną część w roku nie będzie tam nikt przebywał?
-- czy te pokoje powinny być zimą ogrzewane? Nawet nie mam na myśli, że do temperatury 20 stopni, ale powiedzmy 12? Gdyby były nieogrzewane, a drzwi zostawiłabym zamknięte to chyba pokoje te wyciągałyby ciepło z sąsiednich pomieszczeń, co i tak przyczyniałoby się do większego zużycia prądu na ogrzewanie? Jak rozumiem w przypadku ich zamknięcia i wentylacji grawitacyjnej należałoby je wietrzyć raz na jakiś czas?
Proszę o Pańską opinię, jak najlepiej byłoby podejść do tego tematu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy jednorodzinne porady inwestorom

PotencjalnyInwestortemat nr 308-2301
visibility czytano 496 razy

Garaż przyległy do domu czy wolnostojący?


Dzień dobry,

Książkę kupiłem parę miesięcy temu i dopiero niedawno przeczytałem pierwszą część. Jestem napełniony wiedzą i niestety mam podejrzenia, że, delikatnie mówiąc, nie nadaję z moimi architektami na tej samej fali. Wolę jednak tak, niż ślepe wierzenie w każde ich stwierdzenie.

Teraz jesteśmy na etapie projektowania. Na początku wypracowaliśmy bardzo ładny wg nas projekt domu i dwukondygnacyjnego garażu zaraz opodal. Niestety, wstępna wycena wykonawców zmusiła nas do szukania innych rozwiązań, minimalizujących koszty.

Dom jest prosty, 9x15m, dwuspadowy dach, dwukondygnacyjny - tutaj raczej nic nie zetniemy bez zmian wymiarów, a na tym nam nie zależy.
Za to w garażu zrezygnowaliśmy z jednej kondygnacji, a z racji tego że działka jest dość mocno spadzista, jego dach ma być na wysokości poziomu zerowego domu. Po jego przysunięciu do budynku będzie można uzyskać pozwolenie na płaski dach (garaż według planu zagospodarowania może mieć dwuspadowy, a płaski jedynie, jeżeli jest to taras). Dzięki temu zwiększymy powierzchnię tarasu, pozbędziemy się dużej części robót ziemnych, wydaje się - same zalety.

Ale nie jestem do końca przekonany, czy tego rodzaju przysunięcie garażu do budynku nie wpłynie jakoś na izolację przeciwwilgociową, fundamenty domu i czy w ogóle jest to dopuszczalne. Czy nauka mówi coś na ten temat? :)

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Paweł Szczygielski

PS. Mam nadzieję, że wrzucam to pytanie do dobrego działu, nie mogłem się zdecydować. Na pewno później założę kronikę budowy domu :)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: charakterystyki energetyczne domy jednorodzinne garaże tarasy projektowanie porady inwestorom

Mruktemat nr 308-2312
visibility czytano 200 razy

Nadciąg w podłodze piętra


Witam,
mam pytanie o prawidłowe wykonanie posadzki na piętrze. Otóż planowane są następujące warstwy: 6cm XPS + 6cm wylewki anhydrytowej. Problemem jest "nadciąg" o wys. 9 cm, który przechodzi w progach otworów drzwiowych. Zalać? Oddylatować? Jeśli tak, to jak?
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne posadzki anhydrytowe porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Woźniaktemat nr 308-2313
visibility czytano 792 razy

Ocieplenie i elewacja, a tynki wewnętrzne


Dzień dobry,

Jestem na etapie instalacji i chciałbym skonsultować 2 tematy:

1. Generalny wykonawca zachęca mnie do robienia elewacji zewnętrznych równolegle, a nawet nieco przed tynkami wewnętrznymi (cementowo-wapienne zacierane piaskiem kwarcowym). Elewacja zewnętrzna to 20 cm styropianu grafitowego + tynk silikonowy RAL 7024 czyli ciemny. Planowane rozpoczęcie prac to połowa kwietnia. Wiem, że książkowo elewację zewnętrzną powinno się robić po wyschnięciu tynków wewnętrznych, ale czy mógłby Pan wytłumaczyć czym ryzykuję robiąc te prace równolegle i czy są jakieś sposoby, żeby móc to w ten sposób wykonać? Nie ukrywam, że mi również zależy na wykonaniu tych prac jak najszybciej ze względu na kolejne ekipy do wykończeniówki umówione na wakacje.

2. Mój dom jest na 25 cm płycie fundamentowej, a pod nią 20 cm XPS 300 izolowanego masą KMB położną na 10 cm chudziaku. Za chwilę będę układał jeszcze 8 cm styropianu pod posadzki a następnie 7 cm wylewki. Pod schodami mam schowek / spiżarkę. Zastanawiam się czy mogę w tym pomieszczeniu zrezygnować z warstwy styropianu, wylewki i tym samym również ogrzewania podłogowego, aby osiągnąć niższą temperaturę do przechowywania żywności i napojów? Zaletą takiego pomysłu byłaby również o 15 cm wyższa wysokość tego pomieszczenia. Czy są jakieś potencjalnie negatywne konsekwencje takiego pomysłu? Serdecznie proszę o Pana opinię.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje ocieplenia posadzki mieszkaniowe porady inwestorom

kpmtemat nr 308-2314
visibility czytano 271 razy

Średnica kanału spalinowego do kotła opalanego drewnem


Dzień dobry,
Uprzejmie proszę o pomoc w doborze średnicy komina systemowego, dom piętrowy, dwa stropy, powierzchnia całkowita 230 m2. Na tym etapie nie wiem czy kocioł będzie na pellet, ekogroszek czy drewno. W przypadku pelletu producent kotła zaleca moc 20 kW i komin średnicy 180 mm. Jaka powinna być średnica przewodu spalinowego w moim przypadku?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kanały dymowe kanały spalinowe kotły na koks kotły na pellety kotły na biomasę porady inwestorom porady wykonawcom

kamil4578temat nr 308-2317
visibility czytano 414 razy

Niwelacja nierówności betonu podkładowego styropianem miękkim


Witam panie Jerzy.
Na budowie jestem na etapie wylewek i przed zakupem styropianu pod wylewkę.
Idąc za pana radami jak to zwykle bywa muszę tłumaczyć się wykonawcom dlaczego nie robię tak jak wszyscy. Czasami puszczam ich rady mimo uszu, ale w tym przypadku się zastanawiam.
Chodzi o twardość styropianu eps cs(10)200. Wykonawca oczywiście twierdzi że za twardy i doradza eps 100, argumentując tym że się ułoży lepiej. I tu moje pytanie. Chudziaki zazwyczaj nie są idealne jeżeli chodzi o płaskość, są dołki górki. Styropian miękki eps 100 podda się i powinien ułożyć się na chudziaku, ale nie jest wystarczający jeżeli chodzi o wytrzymałość, natomiast eps 200 jest na tyle wytrzymały ale mam obawy że w niektórych miejscach będą powstawać przestrzenie a płyty będą pracować w zależności gdzie będzie nacisk na zasadzie dźwigni. W moim przypadku potrzebuje 3 warstw po 5cm. Czy mógłby Pan się odnieść do tego przypadku. Czy jest się czego obawiać? Czy płyty są na tyle cienkie ze poddadzą się pod ciężarem czy może należałoby najpierw wyrównać chudziak?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi ocieplenia porady inwestorom


 
 
77
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.