porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 761


 
 
78
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
Magda Smoleńskatemat nr 308-2789
visibility czytano 223 razy

Remont dachu z ociepleniem


Panie Jerzy,
ocieplenie poddasza planuję przed ociepleniem elewacji. Ocieplenie po skosach dachu od stropu i na jętkach u góry. Pozostanie niewielka przestrzeń nieocieplonego strychu.
1. jak zabezpieczyć wełnę przed różnego rodzaju zwierzakami, sąsiednie domy szczególnie upodobały sobie nietoperze. Są bardzo duże szpary w szczytach i okapy nie są zabudowane.
2. proszę o opinię czy należy poprawić osadzenie płatwi
3. krokwie koszowe nie mają nacięć, należy zatem w każdej nawiercić 3 otworami "12", w jakich odstępach?
4. ściany szczytowe od wewnątrz ocieplone styropianem 15 cm, będzie dochodzić do górnej wysokości krokwi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty ocieplenia domy jednorodzinne dachy ściany szczytowe porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2792
visibility czytano 292 razy

Jastrych wygrzewać, czy nie wygrzewać?


Panie Jerzy, 
jestem na etapie instalacji pompy ciepła w nowym domu, 100% ogrzewania podłogowego. Instalator proponuje mi uruchomienie automatycznego programu wygrzewania jastrychu, który ma trwać około 2 tygodnie - pompa ciepła firmy Daikin. Nie jestem przekonany do zasadności zastosowania tego programu z uwagi na to iż jastrych betonowy został u mnie wykonany we wrześniu 2022 (dodam, że tynki w kwietniu 2023). Jakie jest Pana zdanie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi ogrzewane porady inwestorom posadzki betonowe jastrychy ogrzewane

dariakowalskatemat nr 308-2795
visibility czytano 281 razy

Dopytania do analiz energetyczno-ekonomicznych domu


Mam kilka pytań po zapoznaniu się z analizami:

1. Jakie jest uzasadnienie stosowania PV w wariancie 12 (went. mech + rekup, kocioł na gaz + PV). W stosunku do wariantu 3 są bardzo duże różnice w kosztach. Jakie są założenia: do czego ma być wykorzystywana energia z PV?
2. W miejscowości gdzie będziemy się budować nie ma gazu. Czy któryś z wariantów uwzględnia postawienie butli z gazem, koszt pozwolenia na budowę butli oraz droższą eksploatację niż gazem z sieci? Interesuje mnie propan butan.
3. Czy mógłby przeliczyć Pan wariant 17 dodatkowo z PV? Jakie rozwiązanie z pompą ciepła wydaje się Panu najbardziej sensowne? Interesuje nas koniecznie rekuperacja
4. W wariancie 17 koszt pompy ciepła powietrznej to ponad 100tys zł. Sprawdziłam to w kilku firmach - każda z firm wyceniła mi pompę powietrzną na około 50 tys. Jak to w końcu jest? Ten Wolf jest taki drogi?
5. Widziałam, że w garażu planowana jest temperatura 8stopni. W garażu oprócz części do parkowania samochodów mam wydzieloną strefę "do majsterkowania" i 8 stopni w zimie to za mało. Czy planując wyższą temperaturę powietrza powinnam zwiększyć grubość izolacji? Jeśli tak to o ile?
6. Izolacja ścian - zaproponował Pan cokół o mniejszej grubości ocieplenia w strefie przy gruncie. Jakbym się decydowała na brak cokołu jak powinno wyglądać to w przekroju? Po prostu zamieniamy warstwę cokołową na grubszą 20cm (dla ściany domu), 14cm (dla garażu)?
7. Czy zamiast styropianu przy podłodze na gruncie można stosować styrobeton? Jeśli tak to jak przeliczyć jego grubość?
8. Czy wełnę 30cm w warstwie dachu możemy zastąpić pianą pur? Jeśli tak to jaka grubość?
9. Ile wynosi Eu budynku?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady inwestorom

igla126temat nr 308-2798
visibility czytano 246 razy

Szalunek zwykły czy tracony przy wylewaniu płyty?


Dzień dobry Panie Jerzy. 
Od maja zaczynam w końcu długo wyczekiwaną budowę własnego domu. Niedługo będę zakładał dziennik budowy w tym serwisie ale na początek mam kilka pytań.
1. Szalunki tracone XPS. Odpisywał Pan już komuś że szalunek tracony jest zły ale był tam grunt gliniasty. U mnie są piaski z kamieniami i też może tak być (będzie) że ściana pionowa się będzie odspajała od poziomej? Czy lepiej jest zastosować zwykłe szalowanie?
2. Jeśli również warto szalunki tracone zastosować to poniżej przesyłam screeny firm X,Y,Z aby doradził Pan który system jest lepszy? Nazwy firm zamazałem aby nie podawać ich nazw i nie reklamować ich tutaj.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

Radosławtemat nr 308-2799
visibility czytano 274 razy

Ocieplenie dachu, a murłata


Żałuję, że tak późno znalazłem Pana portal jak i książkę, no ale nic nie zrobię. Błędy, które popełniłem „chcąc dobrze” już są dokonane. Muszę prosić o pomoc w sprawdzeniu pomysłu / doborze rozwiązania.

Temat dotyczy wykonania sufitów na poddaszu użytkowym. Sama wysokość poddasza od jastrychu do wys. Spodu Kleszcza ma 286 cm. Dach o skosie 40 st. Murłata niestety usytuowana na środku wieńca. Przed okresem letnim zostały wykonane tynki na ścianach i chwilę przed tym konsultowałem się z wykonawcą, który mi doradził, abym zamiast obijać murłatę styropianem czy bloczkiem, po prostu zwiększył grubość wełny na skosie i dociągnął dach do styku ze ścianą. No cóż.. nie sprawdziłem jego wyliczeń ile cm potrzebowałbym na odejście od krokwi, powiedział mi, że 15. Niestety prawda jest zupełnie inna i potrzebuję ok. 23 cm… Uważam to za niemożliwe do wykonania (proszę mnie poprawić) i wydaje mi się, że muszę jednak tą murłatę obudować. Jednakże zgodnie z ww. ustaleniami z wykonawcą koncepcja przed tynkowaniem była taka, że skos łączy się ze ścianą, a przy murłacie będzie po prostu wełna. Murłata była dość mocno powyginana i miała w niektórych miejscach spore nieszczelności. Wypełniłem je pianką, na całej długości przykleiłem taśmę wewnętrzną soudala i jeszcze jej brzegi przesmarowałem płynną membraną Soudala, chcąc zapewnić sobie usunięcie tej nieszczelności. Wykonawca założył narożniki aluminiowe no i tak to zostało zatynkowane.

No i teraz mam 2 warianty do wyboru – pierwszy – z dołączeniem skosu do ściany, wariant z wieloma minusami i dodatkowo znacznie zmniejszający dostęp do ściany zew.

A także drugi – jednak z zabudowaniem tej murłaty. W tym wypadku pomysł jest taki, że musiałbym te narożniki usunąć, dociąć XPS, tak aby ten przylegał do murłaty (z uwzględnieniem docięcia na wyoblony narożnik przez taśmę) i był lekko cofnięty względem ściany wew. Do murłaty chciałbym przykleić XPS pianoklejem do styropianu, a na styropian nałożyć klej, wpasować siatkę i na to nałożyć tynk. Czy jest to dobry sposób? Bardzo bym prosił o doradztwo jakie kroki tu poczynić, aby to połączenie było szczelne oraz aby od środka miało to ręce i nogi.

Druga sprawa dotyczy stropu poziomego poddasza, czyli podłogi strychu. Przesyłam kilka wariantów i prosiłbym o pomoc w wyborze lub ich zmianie. Założenie jest takie, że wykończeniem podłogi jest płyta OSB. Muszę zdecydować czy lepiej przybić ją bezpośrednio do kleszczy i sufit obniżać na dłuższych wspornikach na taką wysokość, aby zmieściła się rekuperacja, a pod nią jeszcze trochę izolacji albo dołożyć wsporniki na kleszcze i dopiero przytwierdzić płyty OSB podnosząc podłogę, a podwieszony sufit wykonać zaraz pod skrzynką rozprężną rekuperacji. Wariantem 3 natomiast jest schowanie skrzynki rozprężnej pomiędzy krokwiami, przymocowanej do wsporników poprzecznych i wypuszczenie jedynie już rur idących pod kleszczami do konkretnych skrzynek. W tym wypadku nie musiałbym obniżać aż tak sufitu

Do powyższych zagadnień zrobiłem proste rysunki, aby bardziej to rozjaśnić.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Seweryn Kaminskitemat nr 308-2800
visibility czytano 285 razy

Błędnie zaprojektowany dach domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
Czy układ warstw na tym rysunku jeśli chodzi dach jest prawidłowo? Z tego co widzę to membrana powinna być na płycie osb a nie pod płytą. I czy nie lepiej zastosować deski zamiast płyty osb gdzie można je ułożyć z przerwami na wentylację pomiędzy deskami? W przypadku płyty osb nie da się takiej wentylacji uzyskać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom

KarolMtemat nr 308-2803
visibility czytano 338 razy

Folia paroizolacyjna w dachu


W osobnych tematach (wełna i wiatroizolacja) wskazał mi Pan produkty lub istotne parametry którymi mam się kierować przy wyborze. Pozozstała jeszcze paroizolacja. Z analiziy cieplno-wilgotnościowej wynika, że mam zastosować paroizolacje o oporze Sd ≥ 72 m. Przeglądając forum BDB natrafiłem na taki produkt https://www.isover.pl/folia-paroizolacyjna/stopair-1104#opis-produktu.

Pytanie czy może Pan wskazać coś odpowiedniejszego dla mojego przypadku czy ta będzie dobra?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe paroizolacje porady inwestorom dachy domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane

dimidinotemat nr 308-2804
visibility czytano 310 razy

Wnioski z analizy energetyczno-ekonomicznej dla domu


Dzień dobry!

Panie Jerzy - po zapoznaniu się z analizami dla projektu w Ratowcu (nazwisko: Pastuszak) poniżej kilka pytań:

1. W obliczeniach nie widzę nigdzie analizy dla zastosowania rozwiązania termoizolacji dachu pianą PUR lub PIR. Czy w przypadku naszego domu jest to inwestycja nieuzasadniona - stąd ją Pan pominął?
2. W wyniku analizy przedstawił Pan jako zasadne 2 różne rozwiązania w zakresie termoizolacji ścian zewnętrznych - dla ścian pokrywanych elewacją z cegiełek - styropian, a dla ścian pokrywanych szalówką - wełnę mineralną.
Z opisu wynika, że do rozwiązania z wełną mineralną (dla ściany pokrywanej szalówką) uwzględnił Pan jednak również kuchnię - której ściany w rzeczywistości będą pokrywane elewacją z cegiełki. Wzbudziło to mój niepokój czy na pewno dobrze się telefonicznie zrozumieliśmy, które ściany mają być pokryte cegiełką. Załączam skany parteru i poddasza z zaznaczonymi ścianami, które podlegać będą elewacji z cegiełki. Proszę o weryfikację czy w analizie faktycznie uwzględnił Pan właśnie te ściany dla tego rozwiązania elewacyjnego. Jeśli obliczenia były przeprowadzane przy innych założeniach - prośba o informację czy wymagają one sprostowania.
3. W analizie wskazuje Pan, że niektóre z rozwiązań w zakresie wyboru systemu ogrzewania nie spełniają warunków WT2021 w zakresie wskaźnika Ep. Rozwiązania te jednak są jednymi z najbardziej ekonomicznie opłacalnych. W e-wykładzie słyszę, że krytycznie odnosi się Pan do wprowadzenia bardziej restrykcyjnej wartości wskaźnika Ep - gdzie przedstawione tam przez Pana argumenty potwierdza analiza dla naszego domu. Jako inwestor - oczywistym jest, że również nie jestem pocieszony tym wskaźnikiem Ep - proszę jednak o informację - czy wybranie rozwiązania, które zgodnie z Pana analizą nie spełnia wymagań WT2021 w zakresie wskaźnika Ep w rzeczywistości powoduje jakieś realne problemy (np. odmowa odbioru domu lub inne problemy natury biurokratycznej?).
4. W rozdziale 4-tym analizy - we wstępie wskazuje Pan, że analizy są przeprowadzone przy założeniu wykonania budynku w wersji szczelności powietrznej. Proszę o potwierdzenie, czy oznacza to, że krotność wymian nie przekracza 1 w przeciągu godziny?
5. Rozwinięcie punktu 4 - jak w wypadku wyboru rozwiązania z wentylacją grawitacyjną/hybrydową prawidłowo zaprojektować rozkład nawietrzaków oraz ilość i rozkład kratek wentylacyjnych aby nie osiągnąć zbyt wysokiej krotności wymian powietrza (oraz jednocześnie aby nie otrzymać zbyt niskiej tej wartości)? Czy z Pana doświadczenia wynika, że wystarczającym będzie zastosowanie się do wymagań opisanych w WT2021 czy może jednak w celu prawidłowego działania wentylacji należałoby je jednak skorygować (antresola w domu, duża otwarta przestrzeń połączona z kuchnią)?

Pozdrawiam,
Damian Pastuszak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom

Jacek N-wickitemat nr 308-2815
visibility czytano 289 razy

Hydroizolacja kanału samochodowego w garażu


Panie Jerzy
Mam do wykonania kanał samochodowy u siebie w garażu. Teraz mam tylko fundamenty domu ale na wiosnę ruszam dalej z budową. Chcę zacząć od wykonania kanału. Jak go zabezpieczyć przed wodą gruntową bo mam wysoki jej poziom na wiosnę.

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne garaże porady inwestorom

Budowlaniec-Programistatemat nr 308-2823
visibility czytano 271 razy

Ekrany zagrzejnikowe


Ciekawi mnie czy ma Pan doświadczanie lub wiedzę z badań dotyczących efektywności odbijania ciepła przy ekranach zagrzejnikowych. Dawniej stosowano zwykłe folie aluminiowe naklejane za grzejnik, dziś mamy do wybory ekrany z warstwą 3-5 mm izolacji.

Czy ma sens ich stosowania w przypadku nowoczesnych grzejników, w których na zasadzie konwekcji wypuszczany jest strumień gorącego powietrza przez górne kratki pionowe do góry?
Powietrze w takim przypadku w mniejszym stopniu uderza w kierunku ściany i jest przez ścianę wolniej pochłaniane niż w starych grzejnikach żeliwnych z żeberkami.

Dodatkowym aspektem stosowania samej folii lub ekranu jest łatwiejsze utrzymanie czystości za grzejnikiem i nie brudzenie się ściany wg mnie.

Jaka jest Pana opinia na ten temat?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego grzejniki ogrzewanie ścienne porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
78
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.