porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 249


 
 
26
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Kiluktemat nr 308-2727
visibility czytano 302 razy

Ocieplenie czoła balkonu


Zgodnie z informacjami w książce do czoła balkonu powinno przyklejać się styropian w jednym kawałku na wysokości. Co zrobić w sytuacji gdy jest stan zastany okapnik był za nisko i do połowy wysokości jest przyklejony styropian grubości 5 cm. Czy można dosztukować do góry i całość pogrubić do 10cm? Czy lepiej zdemontować i przykleić w jednym kawałku grubości 10 cm co będzie bardziej kosztowne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony domy murowane remonty porady inwestorom porady wykonawcom

JHYtemat nr 308-2731
visibility czytano 233 razy

Docieplenie ścian pustakami ceramicznymi


Dzień dobry,
mam przed sobą remont budynku z lat 60 ubiegłego wieku i pytanie jak poprawić (docieplić) ściany zewnętrzne bez używania styropianu i wełny mineralnej. Według poprzedniego właściciela, ściany te zbudowane są z bloczków betonu komórkowego (niebieskawy kolor, struktura porowata i podobno są z Prefabetu Bielsko-Biała) obrzuconego zaprawą i na tym położone są płytki azbestowe (będą usuwane oczywiście). Od wewnątrz ściana jest ponoć z cegły. Co wiem na pewno, to ściany mają 40 cm grubości. 
Proszę o info, jaki współczynnik przenikalności ciepła U może mieć taka ściana obecnie i jak zmieni się on, gdy dołożę do tej ściany warstwę zewnętrzną z Porothermu 18 cm z tynkiem mineralnym. Nie chcę stosować styropianu ani wełen aby nie pozbawiać się ogromnej energii cieplnej słońca i własności akumulacyjnych ścian.
Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane termorenowacja porady inwestorom

Ewa-Wroctemat nr 308-2732
visibility czytano 280 razy

Odnowienie elewacji domu murowanego


Szanowny Panie Jerzy
 
W związku z odnawianiem elewacji zewnętrznej budynku, proszę o poradę dotyczącą tynku. Niestety za późno zabrałam się do tematu, prace się już rozpoczęły - jedna ściana jest już zrobiona (siatka plus klej do siatki elewacyjnej). Ściany domu z roku 1975 zbudowane są z bloczków typu Max: od zew. grub.18,8cm, od wew.28,8cm, między nimi płyty styropianowe grub. 6cm. Dom jest wykończony tradycyjnym tynkiem, ostatnią warstwę stanowi mączka marmurowa biała.

Były robione zdjęcia kamerą termowizyjną i jedno załączam. Opis mówi o oknie, a co to te czarne plamy pod drzwiami tarasowymi?

Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, a wybrany kolor-biały. Wykonawca stosuje tynk silikonowy (nie znam producenta) wg podpowiedzi wykonawcy. Teraz wiem że może nie być do końca obiektywna. Co mam robić w tej sytuacji?
 
Z poważaniem


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane elewacje porady inwestorom renowacje

Przemektemat nr 308-2736
visibility czytano 223 razy

Ostrożność przed zakupem domu od dewelopera


Chciałbym się doradzić odnośnie 2 inwestycji deweloperskich - na ponad 60 zapytań, tylko te dwie inwestycje zwróciły moją uwagę jakością wykonania.

Pierwsza to dom murowany, z całkiem chyba nieźle wykonanym fundamentem, zagęszczanym pospółką do Is=0.97. Poniżej zdjęcia fundamentów.

Drugi to pasywny dom szkieletowy z fundamentem zrobionym wg systemu IZOHAN tj. w linku poniżej https://izohan.eu/systemy-hydroizolacji/system-dyspersyjny-izolacja-przeciwwodna/

Wklejam opis wykonania dewelopera:

"Budynki wybudowane w ekologicznej technologii prefabrykowanej szkieletowej. Do stworzenia konstrukcji szkieletowej używamy drewna certyfikowanego C-24.
Ściany, strop oraz dach budynku stworzone są z płyty drzazgowo cementowej, styropianu lub wełny mineralnej.

Wykończeniowa płyta drzazgowo cementowa charakteryzuje się gładką i twardą powierzchnią, spełnia wymagania ochrony przeciwpożarowej, izolacji dźwiękochłonnej i ochrony przed wilgocią. Płyta jest wysoko odporna na czynniki atmosferyczne i działania mrozu oraz procesy gnilne. Bardzo łatwo poddaje się obróbce za pomocą narzędzi wykonanych z węglików spiekanych. Płytę mocujemy za pomocą śrub, gwoździ, klamer nitów i kleju. Płyta jest niepalna.

Izolacja termiczna i akustyczna w ścianach:
Izolacja termiczna i akustyczna w ścianie osłonowej (zewnętrznej) grubość 18 cm styropian Termoorganika fasada Galaxy 0.33
Izolacja termiczna i akustyczna w ścianie działowej (wewnętrznej) grubość 12 cm styropian Termoorganika fasada Gold 0.38
Izolacja termiczna i akustyczna strop i dach gr. 22cm styropian Termoorganika fasada Galaxy 0.33
Przez wykorzystanie tych samych materiałów do wszystkich przegród i elementów budynku. Uzyskujemy jednakowy parametr dla całego budynku, a nie dla poszczególnych pomieszczeń czy metra kwadratowego.
Elewacja zewnętrzna budynków wykona jest z materiału BAUTER OUTSIDE"

Czy warto rozważać zakup któregokolwiek z budynków?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane domy murowane porady inwestorom

Rafał Matusztemat nr 308-2737
visibility czytano 296 razy

Samodziełka w ociepleniu domu szkieletowego - próba ratowania


Dzień dobry.
Proszę o pomoc w sprawie poszycia/elewacji na moim domu szkieletowym ze zdjęć w załącznikach. Ponieważ zdecydowałem się na tynk zaproponowano mi naklejenie klejem w pianie styropianu 5cm na OSB (18mm, OSB 3 wg zapewnień, mają mi wysłać kartę techniczną z hurtowni) i przykręcenie za pośrednictwem "talerzyków". Niestety nie sprawdziłem czy tak można robić i mam to co mam - czyli jw + zaciągnięte klejem (Kleib C2) i siatka. Styropian - czarny fasadowy został przyklejony metodą "na ramkę" + pasek po środku. Dolna, część budynku, z pustaka zalewowego została pokryta takim samym styropianem o grubości 20 cm (o to też chciałem spytać czy wg Pana jest to wystarczające?). 
Moje pytanie jest takie - jak z tego wybrnąć? Przyzwyczaiłem się już do myśli o zerwaniu tej 5tki i zastosowaniu zamiast tego wełny skalnej (5cm) - może więcej? Ściana jest ze słupków 24/5cm + OSB 18mm) z klejem i siatką na membranie Dorken Universal z podwójnym pasem kleju). Dom jest zlokalizowany w Bieszczadach w okolicy Cisnej. 
Pozdrawiam Rafał Matusz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Saper75temat nr 308-2744
visibility czytano 299 razy

Wypełnienie dużych i głębokich bruzd w ścianach z silikatów


Czym wypełnić bruzdy z przewodami elektrycznymi i teletechnicznymi w ścianie z silikatów, przed tynkami cementowo - wapiennymi ( tradycyjnymi).

1. Czy do ich wypełnienia mogę użyć zaprawy klejowej do płytek Adesilex P9 ( lub coś podobnego) taki mam dostępny, a muszę to zrobić dzisiaj?
2. Czy może lepiej wypełnić je zaprawą cementowo-wapienną? (mam taką możliwość)
3. Czy lepiej zostawić to tynkarzom i dać im to po prostu otynkować?
4. Bruzdy z przewodami wychodzącymi ze ściany w piwnicy, zaraz przy rozdzielnicy wypełniłem Ceresitem CX 20. (mam nadzieje że jest to dopuszczalne?

Panie Jerzy, bardzo proszę, jeśli to możliwe, o szybką odpowiedź, muszę to zrobić dzisiaj.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: bruzdy budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2747
visibility czytano 326 razy

Skraplanie się pary wodnej na ścianie przy podłodze


Panie Jerzy 
pytanie odnośnie sytuacji którą zauważyłem w tamtym tygodniu podczas gruntowania ścian a mianowicie w kotłowni na widocznej części ściany fundamentowej która jest zaizolowana bornitem Fundamentflex pojawiła się wilgoć wyczuwalna podczas dotykania ręką coś takiego jak podczas skraplania się na szybie okna i występuje tylko przy samej posadzce i tylko na tym bitumie który widać na zdjęciu czy jest to normalne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom

kpmtemat nr 308-2754
visibility czytano 221 razy

Ocieplenie przed zimą domu murowanego z ceramiki


Dzień dobry
Dom piętrowy, ściany z pustaka ceramicznego gr 25 cm, na ścianach wewnątrz budynku są tynki cementowo-wapienne wykonane w maju br. W tym tygodniu będą wykonywane jastrychy cementowe na obu kondygnacjach. Czy po wykonaniu jastrychów będzie można ocieplać dom styropianem czy należy odczekać aż jastrych wyschnie. Obecnie jest piękna pogoda i myślę, że dobrze byłoby ocieplić dom przed zimą, jeszcze gdy ściany są suche.

dziękuje uprzejmie za odpowiedź
pozdrawiam
Paweł

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomstemat nr 308-2758
visibility czytano 198 razy

Ocieplanie metodą BSO z przesunięciem czasowym na zimę


Panie Jerzy,

właśnie zakończyłem ocieplenie budynku metodą lekką mokrą BSO. Warstwy: mur z betonu komórkowego, grunt, masa do klejenia styropianu i zatapiania siatki, styropian (+ kołki) 25cm, masa do klejenia styropianu i zatapiania siatki, siatka.

Na te warstwy planuję w przyszłym sezonie nałożyć tynk mineralny cienkowarstwowy Ceresit CT 137 (uziarnienie 2mm) i pomalować dwoma warstwami BIAŁEJ farby CERESIT CT 54 - SILIKATOWA FARBA ELEWACYJNA.

Wewnątrz budynku będzie panować temp. ok 21-24 stopnie a wilgotność będzie regulowana rekuperacją i nie przekroczy 50% (planuję 40-50%). Według wykresu w OZC przy wilg. wew. 40% i temp wew 23 oraz wilg. wzgl. zew. 90% i temp. -9 nie dochodzi do skraplania wewnątrz ocieplenia.
Dni z temp. poniżej -9 jest niewiele więc skraplanie w warstwie ocieplania nie będzie miało takiego znaczenia. Liczba godzin w ciągu ostatnich 5 lat z temp <-8 oraz wilg wzgl. zew >90% to tylko 66 godzin. Co średnio daje 13,2 godz. skraplania na rok.

Moje pytania:
1. Mam do wyboru uziarnienie 1,5, 2 oraz 2,5 mm. Ściany nie są idealnie równe - będę je poprawiać ale dużo się nie da zrobić - występują widoczne zgrubienia / garby np. w miejscach połączeń kolejnych szeregów płyt styropianowych. Czy grubsze uziarnienie zamaskuje trochę te nierówności? Jak wpływa uziarnienie na parametry elewacji?

2. Jak zabezpieczyć obecny stan przed deszczami i zimą?
Czy zastosować grunt kwarcowy głęboko penetrujący? Np. Baumit SuperPrimer lub CERESIT CT 16

3. Czy farba silikatowa oraz tynk mineralny jest poprawnym wyborem (pomijając kwestie skraplania)?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom

Przemektemat nr 308-2770
visibility czytano 251 razy

Zakup murowanego domu z roku 1999


Proszę o pomoc w kwestii "sprawdzenia" nieruchomości z rynku wtórnego. Dom jest z 1999 roku i wg obecnego właściciela jest wykonany zgodnie z projektem. Załączam rzut projektu fundamentów oraz część opisu technicznego. Czy warto brnąć w nieruchomość z takimi fundamentami jak w projekcie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: opinie techniczne porady inwestorom domy jednorodzinne domy murowane


 
 
26
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.