porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 249


 
 
26
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Sylwia.La.temat nr 308-2454
visibility czytano 338 razy

Termoizolacja podłogi w miejscu kominka i kotła grzewczego


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonywania termoizolacji podłogi styropianem EPS 200. Czy w miejscach, gdzie będą stały kominek oraz kocioł grzewczy mogę zastosować styropian? Czy powinnam zakupić XPS?

Dodatkowo mam pytanie dotyczące hydroizolacji podejść kanalizacyjnych. Rury kanalizacyjne są w osłonie z rur o większej średnicy. Hydroizolacja podłogi jest wykonana ze szlamu flex (faseta na łączeniu rury z betonem). W jaki sposób wykonać hydroizolację między rurą kanalizacyjną a rurą osłonową?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom podłogi

7sebol7temat nr 308-2455
visibility czytano 356 razy

Zamiana tynku cem-wapiennego na cienkowarstwowy na elewacji


Dzień dobry,
Panie Jerzy, chciałem wymienić tynk na przedniej elewacji swojego budynku. Obecnie mam stary tynk cementowy, chciałbym, żeby moja ściana lepiej oddychała i nie brudziła się tak mocno, dlatego chciałbym skorzystać z tynku silikonowego. Mam odnośnie tego zagadnienia kilka pytań
1) Na ścianie skułem tynk do wysokości 1,5 m. Czy jest sens skuwać cały tynk ze ściany (jeszcze 2 m), nawet jeżeli stara wyprawa dobrze się trzyma?
2) Tynk silikonowy będzie sięgał do samego dołu, czyli będzie w obrębie strefy cokołowej, pod spodem wykonam izolację wodochronną. Jakaś uwaga odnośnie tynku w tej strefie? Z tego co wyczytałem, tynk silikonowy nadaje się do cokołów (cokół będzie zrównany z resztą, więc ukryty)
3) Pod spodem mam ścianę z cegły. Jakie poszczególne etapy nakładania tynku przyjąć? Np. tynk silikonowy ze STO, jakaś obrzutka wstępna? Bo zapewne inaczej to wygląda, niż nakładanie tynku na elewacji ocieplonej. Farbę na wierzch też przyjmę silikonową.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane domy jednorodzinne remonty renowacje elewacje porady inwestorom

blaugraniaktemat nr 308-2464
visibility czytano 304 razy

Błędy w wykonaniu fundamentowania i błędy w projekcie ściany szkieletowej


Panie Jerzy,
Proszę o opinię:
1) Czy takie wykonanie fundamentów będzie poprawne, co ewentualnie poprawić?
Ława została wykonana niestety nie z betonu napowietrzanego, nie została również wykonana izolacja pomiędzy ławą a betonem podkładowym.
Obecnie zaplanowane jest ułożenie na ławie papy – no i tu zdaje się kolejny zonk. Zakupiona została papa podkładowa G200 S4 (Technonicol primaglas) - czy można taką papę już zastosować czy konieczne będzie wymienienie na talkowaną papę bitumiczną? Rozumiem, że papę wystawiamy poza lico bloczków fundamentowych - po 5cm z każdej strony wystarczy? Dodatkowo pod papę grunt bitumiczny zgodnie z Rys. FU-071 – czy może być dysperbit?
Następnie, po wymurowaniu ściany fundamentowej zaplanowane wykonanie hydroizolacji masą polimerowo-bitumiczną, wstępnie miałby to być Ceresit CP 44. Czy mimo, że spód ławy nie jest odizolowany od betonu podkładowego, izolację wykonać również na całości bocznych ścian ław czy tylko na górze ławy i dalej na ścianę fund.? Dalej ułożenie styropianu – tutaj jest to niestety EPS 100 zamiast EPS200. Czy to duży błąd? Na koniec membrana kubełkowa kubełkami do gruntu.

2) Projektant uległ inwestorowi, który „widział, że tak się robi w Niemczech” i zaprojektował w ten sposób ścianę piętra (załączam przekrój i rzut dachu). Nie bacząc już na dobór grubości termoizolacji, czy takie rozwiązanie w ogóle jest poprawne? Ów inwestor może owszem zna się na wykonywaniu dachów, które robi od lat, ale inne jego pomysły są absurdalne (np. wg niego najważniejsze jest odizolowanie ścian parteru od ścian fundamentu, a ściany fundamentu to właściwie mogłyby być nieizolowane, bo „beton lubi wodę”…), dlatego wolę zapytać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Amciektemat nr 308-2472
visibility czytano 290 razy

Przyklejanie pociętej cegły na ociepleniu ściany styropianem


Dzień dobry,
Jestem po budowie domu według analiz 2040/2019. Wykonałem już ocieplenie styropianem 20cm, wnęki (wysokość ok 2,5m) widoczne na zdjęciu mają być wypełnione plastrami starej cegły z odzysku. Cegłę już mam pociętą na ok 2cm grubości (wymiar ok 25x6), waga waha się w granicach 0,7-0,8kg/szt. Na metr kwadratowy wychodzi mi ok 57 cegiełek co daje wagę ok 45kg/m2.
W jaki sposób przykleić te cegły do elewacji, jakiego kleju użyć, czym zaimpregnować i jak nie doprowadzić do oberwania się styropianu? Jakie powinny być teraz kroki klejenia takiej cegły?
Styropian nie był kołkowany, ściana jest z gazobetonu, była odkurzana przed gruntowaniem, używaliśmy kleju do styropianu firmy STO (niestety nie pamiętam dokładnie którego), na styropianie jest siatka z klejem.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2477
visibility czytano 333 razy

Ocieplenie domu i tynki wewnętrzne późną jesienią


Panie Jerzy
czy wykonanie elewacji przed tynkami w okresie jesienno zimowym może mieć jakieś negatywne skutki? Obecnie jesteśmy świeżo po etapie wylewek cementowych. Następnie za miesiąc planowaliśmy tynki c-w a miesiąc po tynkach ocieplenie. Niestety okazało się, że tynkarze mogą dotrzeć do nas dopiero końcem listopada.

W tej sytuacji planujemy wykonanie ocieplenia przed tynkami, jednak trochę obawiamy się czy to dobry pomysł, szczególnie, że tynki przypadłyby na przełom listopada/grudnia. Nasze ściany to beton komórkowy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

JustMetemat nr 308-2480
visibility czytano 270 razy

Zbyt wąska rama drzwi w ścianie zewnętrznej


Panie Jerzy,
jak wybrnąć z tak wąskiej ramy drzwiowej? Chodzi oczywiście o ocieplenie. Nie zdawałem sobie nawet sprawy, że to jakiś ówczesny standard, a zorientowałem się dopiero jak widać po montażu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy murowane drzwi porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2482
visibility czytano 397 razy

Ogrzewanie ścienne w łazience i tynk gipsowo-wapienny


Panie Jerzy,
zdecydowałem się na zastosowanie ogrzewania ściennego jako ogrzewania dodatkowego do ogrzewania podłogowego w łazienkach. Wykonane ono jest z rurek o średnicy 14mm na listwach montażowych - grubość wraz z listwą to około 22mm. Czytałem, że najlepszym rodzajem tynku na to ogrzewanie byłby tynk gipsowo-wapienny, jednak obawiam się tego rozwiązania z uwagi na to iż mamy do czynienia z pomieszczeniem łazienki. Czy moje obawy są słuszne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy murowane łazienki porady inwestorom porady wykonawcom ogrzewanie ścienne ogrzewanie podłogowe porady architektom

Marcin Drabik temat nr 308-2489
visibility czytano 289 razy

Wyprawa silikonowa zamiast mineralnej malowanej na elewacji


Szanowny Panie Jerzy

Z analiz wykonanych dla mojego domu wynika, aby zastosować wyprawę mineralną i pomalować ją farbą silikonową jednokrotnego krycia. Toteż mam następujące pytania:

1. Czy mógłbym zastosować tynk silikonowy zamiast mineralnego? Jeśli tak to bardzo proszę o przykład produktu, który spełni warunek oporu dyfuzyjnego.

2. Prosiłbym o przykład masy do siatki elewacyjnej, który spełni warunek oporu dyfuzyjnego. Chce sam zamówić materiał, a nie pozostawiać tego wykonawcy z wiadomych przyczyn.

3. Prosiłbym również o przykład kleju do styropianu o oporze dyfuzyjnym zgodnym z analizami.

4. Wymagane siatki szklane już nabyłem, jednak listwy przyokienne z siatką szklaną ciężko mi znaleźć. Jeśli byłby Pan w stanie doradzić, gdzie to znaleźć (link, etc.) było by to dużą pomocą.


Bardzo dziękuję i życzę zdrowia.
Z wyrazami szacunku
Marcin Drabik
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje porady inwestorom porady wykonawcom wyprawy elewacyjne ocieplenia

Maciej Kuleszatemat nr 308-2515
visibility czytano 286 razy

Wykwity solne na płytkach ceglanych we wnętrzu


Na wewnętrznych ścianach w domu mam położone płytki z cegły pełnej. Są to płytki cięte z cegły rozbiórkowej - firma które je sprzedaje sama dokonuje rozbiórek budynków. Płytki to tzw. lica cegieł.

Cegły po dostarczeniu do domu (sierpień 2021) stały ponad 6 miesięcy we wnętrzu zanim przystąpiono do montażu w lutym/marcu 2022. Wnętrza wraz z tynkami cementowymi miały już ponad rok od położenia a w budynku grzano i temperatury były na poziomie 19-20 stopni. W domu mamy ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.


Ściany zagruntowano gruntem ATLAS Uni grunt Ultra w odpowiednim rozcieńczeniu. Płytki klejono elastycznym klejem trasowo-żelowym QUICK-MIX FX 600 o parametrach C1C2TE.
Fugi wypełniono półsuchą fugą z trasem FM T QUICK-MIX. Po przyklejeniu płytek pokryto je impregnatem Brillux Creativ Hydro-Imprägnierung 81.

Po miesiącu od zamieszkania na pojedynczych cegłach pojawiły się wykwity solne. Drobny biały nalot. Cegły były suche. Ściany i tynki suche.
Skąd taka "wybiórczość" tych wykwitów? To nie są skupiska plam tylko plamy/plamki na pojedynczych płytkach w niezależnych miejscach...

Jak poradzić sobie z tymi wykwitami?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze cegła ceramiczna budynki zabytkowe domy jednorodzinne domy murowane wykończenia zasolenia porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-2518
visibility czytano 456 razy

Jaki styropian do ocieplenia ścian?


Panie Jerzy
stoję przed wyborem styropianu na elewacje. Znane są mi pańskie artykuły odnośnie lambdy deklarowanej, obliczeniowej itp.
Chcę zakupić styropian na elewacje grubości 20 cm o lambdzie 0,045 (różnica między lambda 0,038 to prawie 3 tys zł) wg badań przeprowadzonych przez GUNB styropian 0,045 spełnia wszystkie deklaracje producenta, a lambda wg badań GUNB to 0,043. Czy taki styropian nadaje się na elewacje czy jednak odpuścić i wybrać ten 0,038?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane ocieplenia ściany porady inwestorom


 
 
26
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.