porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 249


 
 
26
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Piotr Miczkotemat nr 308-2377
visibility czytano 368 razy

Malowanie elewacji otynkowanej na ścianie 3-warstwowej


Dzień dobry
Moje pytanie dotyczy malowania otynkowanych ścian. Dom jednorodzinny wybudowany był 25 lat temu. Ściany domu są trójwarstwowe z wełną mineralną, wentylowane. Powierzchnia zewnętrzna ścian pokryta jest tynkiem cementowo-wapiennym. Od początku tynki zostały tylko zagruntowane (nie był to grunt zawierający piasek kwarcowy) i przez te wszystkie lata nic z nimi nie robiono.

Teraz w planie jest malowanie tych ścian. Pytania są następujące:
- czym wypełnić pojedyncze zarysowania elewacji lub nieliczne ubytki tynku?
- jakimi farbami pokryć takie podłoże?
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane elewacje ściany ściany nośne remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom

januk87temat nr 308-2381
visibility czytano 541 razy

Hydroizolacja ław pod ścianą fundamentową monolityczną


Witam Panie Jerzy .
Niestety nie miałem u siebie betonu podkładowego pod ławą. Na ławie użyto papy podkładowej pod ścianą fundamentową. W przekroju rdzeni szlam. Na ścianie fundamentowej ponownie papa podkładowa i szlam.
Wywiązała się dyskusja z pewnym kierownikiem który twierdzi iż papy na ławie nie może być ponieważ przerywa to ciągłość i dom będzie „jeździł„. Zgłupiałem.
Czy kierownik niedouczony czy to ja zawaliłem dając papę podkładową na ławę pod ścianę fundamentową monolityczną?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

Gre-Jastemat nr 308-2387
visibility czytano 415 razy

Zawilgocenia w domu z roku 1959


Dzień dobry,
Śledzę z mężem z wielkim zainteresowaniem Pana porady i komentarze na bdb.pl
Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego o pow. 400m2. Jest to gruntownie wyremontowana i przebudowana w 2006 roku kostka z roku 1959. Niestety, nie mieliśmy szczęścia do fachowców i zaczynamy mieć kłopoty z tarasami i garażem, a także odczuwamy wyraźnie wilgoć w niektórych pomieszczeniach w piwnicy o pow. 150 m2, która jest na tyle duża, że zrobiliśmy tam część rekreacyjno-gospodarczą domu.

W związku z pojawiającymi się usterkami i czekającym nas kosztownym ponownym remontem, potrzebujemy opinii wiarygodnego rzeczoznawcy z zakresu fizyki budowli, a w szczególności specjalisty od hydroizolacji. Zwracamy się do Pana z zapytaniem, czy wybiera się Pan w strony Gdyni przed 29 lipca? Jeśli nie to czy może Pan ewentualnie polecić kompetentnego kolegę po fachu, który mógłby nam znalazł przyczyny zawilgocenia murów i sporządził instrukcję dla wykonawcy, tak żebyśmy po kilku latach znowu nie musieli szukać pomocy?

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne zasolenia zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom

Janusz Wutemat nr 308-2397
visibility czytano 304 razy

Dom kopułowy - jakie analizy są konieczne?


Dzień dobry.
Zastanawiamy się z żoną nad wybudowaniem domu w kształcie kopuły. Widzieliśmy wizualizacje takiego domu. Pytaliśmy architekta który je projektuje czy wykonuje analizy dla takiego domu, to zdziwił się i nie wiedział o jakich analizach mowa. U niego dom ma szkielet drewnianych kratownic pokrytych płytą OSB i dachówką bitumiczną. Izolacja wełną mineralną a w środku ściany murowane i strop ceramiczny, bo są dwie kondygnacje.
Prosimy o skomentowanie tego.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy kopułowe domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projektowanie

Mariusz S.temat nr 308-2398
visibility czytano 360 razy

Dziwny mur z pustaków ceramicznych


A teraz coś dla rozluźnienia. Sam nie wiedziałem czy to jakiś żart i mam się śmiać :-) Sytuacja chyba już bardzo rzadko do spotkania, ale jednak u mnie na budowie się trafiła. Do tej pory ściany stawiał murarz z dużym doświadczeniem i wszystko jest w porządku. Sytuacja niestety zmusiła że dalsze murowanie musi dokończyć ktoś inny. Do murowania przydzielono dwóch innych murarzy.
Efekt. Wymurowano na długości całej krótszej ściany pierwszą warstwę pustaków. Zostały utworzone dwa uskoki jeden mniejszy, drugi trochę większy. Czy można zrobić wyrównanie zaprawą na drugiej warstwie pustaków? Czy jednak ten większy uskok jest zbyt duży żeby równać zaprawą? A może łatwiej i prościej będzie rozebrać pierwszą warstwę i wymurować jeszcze raz?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy murowane

kkoscielniaktemat nr 308-2404
visibility czytano 321 razy

Projekt murowanego domu typu stodoła


Dzień dobry,
wraz z żoną chcemy wybudować dom według tego projektu:
https://www.projektstodola.pl/produkt/projekt-stodola-smart/

Nie wiemy jeszcze w jakiej technologii, a sam projekt nie został jeszcze przez nas zakupiony i nie sprawdzaliśmy go w żaden sposób pod kątem tego jak wybudować taki dom dobrze. I w związku z tym mamy kilka pytań.

Twórcy projektu głośno mówią o tym, że budowę takiego domu można wykonać "na raty" tj: najpierw zbudować dom, a dopiero później dodać wiatrołap i garaż. Zastanawiam się jednak, czy w sytuacji kiedy chcielibyśmy oddać projekt do poprawek Panu Jerzemu jest to możliwe (do tej pory wydawało mi się, że projekt musi być "gotowy" i zbudowany naraz, ale może jest taka opcja).

To samo dotyczy okien dachowych. Zakładamy na początek poddasze nieużytkowe, jako strych, ale być może w przyszłości żona zechce wykonać tam studio fotograficzne, a ja przenieść biuro. Wobec tego nie wiemy czy dobrze byłoby te okna wstawić od razu, czy to też może poczekać. Jak bardzo taka zmiana w konstrukcji dachu wpływa jego ekologiczność itd?

Generalnie jesteśmy bardzo na tak i chcemy aby nasz dom wyglądał właśnie tak, ale chcemy też wykonać ten dom zgodnie ze sztuką, zatem jeżeli coś jeszcze rzuca się Panu w oczy, to proszę dać znać :)

Pozdrawiam,
Krystian

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

Pastatemat nr 308-2427
visibility czytano 388 razy

Skomplikowane detale w dachu, a analizy cieplno-wilgotnościowe


Witam,
Panie Jerzy, mam parę pytań odnośnie przekroju mojego domu.
1. W październiku ubiegłego roku została wykonana więźba, dach jest deskowany pokryty papą podkładową gr. 3,2 mm, w kalenicy zostawiono przestrzeń wentylacyjną. W celu zabezpieczenia budynku przed opadami płaski dach został zabezpieczony papą termozgrzewalną. Odległość spodu krokwi do płyt betonowej wynosi 13 cm. Dach płaski będzie dwuspadowy , spadek ok. 4.5%. Czy można zastosować tutaj izolację ze styropianu albo pianki PIR, czy ten rodzaj izolacji może wpłynąć na procesy gnilne drewna w tym wypadku. Czy lepiej zastosować wełnę?
2. Czy na odcinku gdzie jest płaski dach wymagana jest wentylacja, tak jak zaprojektowano w pozostałych miejscach okapu budynku.
3. W części zabudowanej okapu została zaprojektowana wełna poniżej jest styropian. Czy można zarówno cześć zabudowaną jak i cześć elewacyjną odsłoniętą wykonać ze styropianu? podkonstrukcja przewidziana jest z łat drewnianych-sezonowanych. W domu będzie rekuperacja.
4. Wysokość zabudowy okapu wynosi ok. 100 cm. Mając na uwadze działanie wiatru, muszę zakotwić dół okapu w ścianie. czy jest jakiś sposób aby uniknąć tutaj miejscowych mostków termicznych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projekty wykonawcze błędy projektowe

Mruktemat nr 308-2429
visibility czytano 327 razy

Sposób gruntowania na murze z betonu komórkowego


Witam Pana,
Mam dość nietypowe pytanie. Otóż czy gruntowanie ścian gruntem "wodnym" (pod tynki, gładzie itp) można dokonywać metodą natryskową? Przeważnie czyta się o pędzlu, wałku. Czy to ma jakieś znaczenie? Chodzi mi głównie o ściany z betonu komórkowego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

kayutemat nr 308-2431
visibility czytano 363 razy

Hydroizolacja mineralna na betonie podkładowym zabrudzonym tynkiem gipsowym


Dzień dobry
planuję wykonać poziomą izolację przeciwwilgociową podkładu betonowego podłogi na gruncie w domu jednorodzinnym szlamem Sopro DSF523 (szlam jednoskładnikowy, elastyczny). Beton B20, zbrojony mikrowłóknami, grubość 10-12 cm. Niezacierany, niestety niezbyt równo ułożony przez wykonawcę, wysezonowany - układany 9 miesięcy temu. W trakcie tynkowania beton zabrudzony tynkiem gipsowym (zdjęcie w załączniku). Proszę o wskazówki czy te zabrudzenia z tynku trzeba usunąć, a jeśli tak do to jakiego stopnia - czy szlifować aż do czystego betonu, czy tylko zedrzeć strupy z tynku i nie przejmować się resztkami pozostającymi w porach betonu. Połączenie izolacji DSF523 z papą wystającą spod ścian (i zgrzaną do betonu) odbędzie się poprzez nakładkę z masy KMB jak to zostało omówione w komentarzach do porady 323.
Z góry dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Budowlaniec-Programistatemat nr 308-2443
visibility czytano 467 razy

Jednorodność jastrychów, a tynki


Mieszkanie na parterze od dewelopera 89m2, ~40m2 wylewka cem., ~49m2 anhydryt. Rzut w załączeniu. Na kondygnacji -1 pod mieszkaniem znajdują się komórki lokatorskie.

Proszę o informację ile czasu należy odczekać od wykonania jastrychu cementowego w pokojach sypialnianych mieszkania lub jaką powinien mieć wilgotność, aby móc wykonać jastrych anhydrytowy w pozostałych pomieszczeniach, tak aby nie chłonął on niepotrzebnie wilgoci z jastrychu cementowego i tym samym nie zwiększał swojej objętości? Tynki gipsowe na ścianach będą już przynajmniej 4 dni w dniu wykonywania wylewek. W przypadku tynków cementowych przeczytałem, że potrzebne jest średnio 21 dni i zastanawiam się jak ta wartość ma się do wylewek, które są grubsze, lecz mają mniejszą powierzchnię? Czy lepiej zamienić kolejność i pierwsze wykonać anhydryt, a później cementową?

Anhydryt chcę wylać ze względu na ogrzewanie podłogowe. Czy jest sens wylać anhydryt na całej powierzchni mieszkania tym samym rezygnując z pojemności cieplnej wylewki cementowej? Wiem, że wymagałoby obliczeń, jednak mieszkanie jest od dewelopera, nie mam na niektóre sprawy bezpośredniego wpływu, więc wolałbym tego uniknąć, a skoro zaprojektowana jest cementowa to przy tym zostać, z 2 strony dla ustandaryzowania robót na mieszkaniu zastanawiam się nad wylaniem całości.

P.S. Jestem świadom wad dużego przeszklenia w salonie, jednak brak tu możliwości montażu grzejników kanałowych, a stolarka jest już wyprodukowana (okno przesuwne HS).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki gipsowe tynki cem-wapienne jastrychy ogrzewane jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe porady inwestorom


 
 
26
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.