porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 225


 
 
24
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
looopezzztemat nr 308-980
visibility czytano 219 razy

Zastosowanie płyt PUR i PIR laminowanych folią do ocieplenia poddasza i skosów


Wykonawca zachęca mnie do wykorzystania płyt PUR/PIR obustronnie powlekanych folią Alu jako paroizolacji na poddaszu i skosach. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Nie znalazłem u żadnego producenta pianki by określił w produkcie parametr u lub Sd, co powoduje, że ciężko je porównywać. Tylko przy płytach o zamkniętych komórkach produkt opisywany jest jako paroizolacyjny (otwarte komórki - paroprzepuszczalne)
Można taka zamianę zastosować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

FelixFtemat nr 308-981
visibility czytano 303 razy

Dwuwarstwowa wentylowana ściana domu szkieletowego


Witam.
Budować będę bud. szkieletowy, z podwójną ścianą zewnętrzną (łącznie na 28-29cm izolacji). Mam tu pewien dylemat - propozycja architekta (niepoprawna) dała mi jednak do myślenia czy w tym wypadku nie warto byłoby przenieść stężeń ścian (płyta mfp) do wewnątrz. Oczywiście o tym ostatecznie wypowie się konstruktor, choć spotkałem się już gdzieś z takim rozwiązaniem.

Plan jest taki - patrząc od zewnątrz:
- elewacja z desek malowanych, na pion (przekładane co pozwala zrobić od razu wentylację)
- łaty
- wiatroizolacja
- 14,5cm - celuloza
- mfp 12-18cm (zależnie co zaleci konstruktor)

- druga ściana z ok 5 cm przerwy między ścianami
- 14cm - celuloza albo wełna kamienna (rozważam zamiennie, bo jest niepalna)
- paraizolacja
- regips

Od zewnątrz byłaby wówczas tylko wiatroizolacja (paroprzepuszczalna), na niej łaty i elewacja wentylowana (pewnie z malowanych desek albo pochodnych). Zastanawia mnie jednak, i zasadniczo, abstrahując od konstrukcji - [b]wytrzymałość wiatroizolacji na uv i generalnie zniszczenie w czasie[/b] - nawet jeżeli zaraz po jej położeniu wykonałbym elewację.
Takie rozwiązanie z jednej strony likwiduje problem "zimnej ściany" zewnętrznej bowiem cienka wiatroizolacja + izolacja będą miały wówczas praktycznie tę samą temperaturę.
Tak z resztą wykonuje się izolację na ocieplonym dachu.
Ma to też pewną korzyść w oszczędności materiału, choć niewielką. Przesuwa mfp do wnętrza w stronę ciepłą. Warstwy wówczas są generalnie zgodne z kierunkiem dyfuzji (no mfp/osb stanowi pewną barierę dzielącą obie części izolacji to fakt ale też nie tak wielką).
Ponadto przy celulozie byłoby lepiej zmniejszyć "średnicę" ocieplaną co zmniejszy jej osiadanie. No i mam wybór co do izolacji od wewnątrz.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

magda710temat nr 308-986
visibility czytano 405 razy

Wybierać ugięcie styropianów 2% czy 10%?


Witam serdecznie - proszę o wyjaśnienie oznaczenia styropianu. Obecnie szukam styropianu na podłogę na gruncie. W książce wyraźnie pisze, że należy brać pod uwagę oznaczenie min cs(2)150 (czyli naprężenie ściskające przy 2 % odkształceniu). Natomiast na styropianach znajduje się oznaczenie cs(10) nawet przy styropianach parking eps 200 i xps. Jak mam to rozumieć? Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-989
visibility czytano 212 razy

Renowacja cokołu obłożonego cegłą klinkierową


Ściana piwnicy ponad poziom terenu jest wykończona cegłą licową. Brak hydroizolacji pionowej i poziomej dla części podziemnej budynku. Hydroizolacje nie będą wykonywane ani odtwarzane.
Czym najlepiej wyczyścić cokół z cegły?
Metodami chemicznymi? Jakimi środkami?
Piaskowanie przy użyciu ścierniwa z mączki lub pucolany?
Czy spoiny należy wykuwać i uzupełnić tynkiem podkładowym WTA?
Czym zabezpieczyć cegły przed czynnikami atmosferycznymi przy aktywnym podciąganiu kapilarnym z gruntu?

Odpowiedź płatna
patrz także: fizyka budowli renowacje cokoły porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-1002
visibility czytano 271 razy

Renowacja schodów z cegły klinkierowej


W jaki sposób i czym wyczyścić wykładziny z płytek klinkierowych? W jaki sposób uzupełnić spoiny? Czy wszystkie wykuwamy? Czym zaimpregnować płytki klinkierowe? czy jest sens impregnować płytki klinkierowe?

Odpowiedź płatna
patrz także: fizyka budowli schody zewnętrzne betonowe schody porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom renowacje

Pawel Michalskitemat nr 308-1008
visibility czytano 589 razy

Deklarowany a obliczeniowy współczynnik lambda styropianów


W książce jest napisane, na stronie 40, że nie ma znaczenia jaki rodzaj styropianu się zastosuje, bo różnią się one lambdami badanymi w warunkach laboratoryjnych, natomiast w warunkach rzeczywistych te lambdy są znacznie gorsze.
Dotarłem do strony, gdzie prezentowane są wyniki badań (w tym styropianu) i czasem to co podaje producent rozmija się z prawdą. Ale jeśli porównam sobie jeden z tańszych styropianów z allegro - https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/sprawozdanie_z_badan_nr_165_18_252_m-1.pdf?327-któryma λ deklarowaną 0,40 i jest biały, z jakimś tam styropianem grafitowym o λ 0,31 - też potwierdzonej badaniami: https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/sprawozdanie_77_t_2018_0.pdf?388
to rodzi się w mojej głowie parę pytań... czy jeśli oba te styropiany będą mokre, w warunkach rzeczywistych, to ich lambda wzrośnie do takiej samej wartości i faktycznie nie będzie mieć znaczenia rodzaj styropianu? Czy może wzrost będzie liniowy i wciąż ten "lepszy" styropian będzie "lepszy"? Wiem, że temat był poruszany parę razy tutaj, jest też i ten opis w książce, ale póki co wciąż mam wątpliwości czy tak naprawdę jest wszystko-jedno "czy biały, w ciapki, czy kolorowy"
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-1011
visibility czytano 309 razy

Farba na spękany tynk oraz ochrona przed elektrosmogiem


Moje pytanie dotyczy wykończenia tynków cementowo-wapiennych które uległy mikropęknięciom podczas procesu wysychania. Czy można zastosować na taki tynk grunt w postaci farby podkładowej pochłaniającej promieniowanie elektromagnetyczne dokładnie chodzi mi o farbę polskiego producenta noem jak się to ma jako podkład do farby które można by było zastosować potem jako farby elastyczne maskujące te pęknięcia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom smog

tomaszmumottemat nr 308-1026
visibility czytano 285 razy

Ślady po kapturkach kotwi na warstwie szpachlowej


Została położona elewacja - styropian + siatka + klej (nie ma jeszcze tynku). Czasami na elewacji pojawia się "efekt biedronki" (jaśniejsze plamy w miejscach kołkowania). Efekt występuje tylko w niektórych miejscach. Kołki były zatapiane około 1-2cm poniżej lica i były dawane zaślepki styropianowe. Wychodzi na to, że były za mocno starkowane. Czy jest na rynku tynk, który zniweluje widoczny "defekt"? Czy jedyną opcją jest położenie kolejnej warstwy styropianu (przykładowo 5cm) na całej ścianie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli elewacje ocieplenia porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1027
visibility czytano 338 razy

Klawiszowanie jastrychów podczas wygrzewania


Klawiszowanie jastrychu. Od dwóch tygodni rozpocząłem wygrzewanie jastrychu - w trzech pomieszczeniach w strefie dylatacji progowej pojawiło się klawiszowanie do pół centymetra klawiszuje powierzchnia bez ogrzewania podłogowego jednak zarówno na parterze jak i na piętrze przez ten próg przechodzą w styropianie lub pod nim rurki zasilające grzejniki. Rurki zasilające grzejniki nie mają kontaktu z betonem jest nad nimi 5 cm styroduru czy należy się tym martwić? W przypadku podłogówki rurki w strefie progu znajdują się w rurce o szerszej średnicy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli jastrychy ogrzewane błędy wykonawcze porady inwestorom

Daniel Deptułatemat nr 308-1029
visibility czytano 254 razy

Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego a działowe z silikatów - czy to dobry pomysł?


Myślałem o wykorzystaniu dobrej izolacyjności termicznej betonu komórkowego w ścianach zewnętrznych, a dobrej izolacyjności akustycznej i akumulacyjności cieplnej silikatów w ścianach działowych, czyli wybudować ściany nośne z BK, a działowe z silikatów. Czy tak się robi, czy to poprawne i uzasadnione?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne fizyka budowli ściany ściany działowe ściany nośne porady inwestorom porady architektom porady inżynierom


 
 
24
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.