porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Clavotemat nr 308-2468
visibility czytano 279 razy

Fundamenty na jesień czy całość na wiosnę?


Dzień dobry,
Rozmawiając z kilkoma ekipami budowlanymi wszyscy mówią, że są 2 szkoły, albo fundamenty na jesień, żeby postały przez zimę i poleżały a potem na wiosnę ściany, dach, okna itd. albo poczekać do wiosny i zrobić całość za jednym zamachem.

Czy z punktu widzenia fizyki budowlanej ma to jakieś znaczenie?

Pozdrawiam,
Grzesiek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty porady inwestorom

dingleberriestemat nr 308-2484
visibility czytano 419 razy

Hydroizolacja fundamentu murowanego


Witam,
Proszę o pomoc przy doborze hydroizolacji na fundamentach. Warunki gruntowe: do pół metra piasek średni, poniżej glina pylasta. Do 4m brak zwierciadła wody.
Planuję wykonać:
- warstwa chudego betonu 10cm
- ława fundamentowa - na ławę dysperbit + papa podkładowa termozgrzewalna G (200) - 1 warstwa
- ściany fundamentowe z bloczka betonowego (tu zmiana z monolitu) - od wewnątrz dysperbit, na zewnątrz grunt Mapei + masa 2 składnikowa Mapei. Na to XPS 15 cm i folia kubełkowa - kubełki w stronę gruntu. Czy takie rozwiązanie jest właściwe?

W książce opisane jest że dla ław z rdzeniami na warstwę chudego betonu położyć papę podkładową. Czy papa podkładowa może być położna tylko bezpośrednio w miejscu gdzie będą rdzenie. Czy jednak trzeba ułożyć papę po całej długości chudego betonu?
Czy należy tą papę zgrzewać? Czy można papę zamienić na membranę fundamentową?

Temat jest pilny, ponieważ w poniedziałek rozpoczynam już wykopy.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

BBaBartemat nr 308-2492
visibility czytano 387 razy

Fundament i posadzka garażu wolnostojącego budowane tuż przed zimą


Panie Jerzy,
chcę jeszcze przed zimą wykonać stan 0 garażu. Aktualnie mam wylany beton podkładowy C12/15 zwykły. Po zgłębieniu wątku ławę fundamentową chcę wykonać z betonu napowietrzonego dolewając domieszki do gruszki na budowie.

Planowane warstwy:
beton podkładowy c12/15 zwykły - już jest
ława c20/25 beton napowietrzony - są 2 rdzenie
wierzch ławy 2x Ceresit CR65
bloczek betonowy - na boki i wierzch 2x Ceresit CP43

środek garażu:
20cm posadzka z betonu C16/20 napowietrzona
folia HDPE
20cm żwir płukany 8-16mm
włóknina
pospółka zagęszczana mechanicznie
gruny rodzimy

Czy taki układ warstw jest poprawny?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże fundamenty podłogi porady inwestorom hydroizolacje

Ekspedytkatemat nr 308-2493
visibility czytano 310 razy

Pręty zbrojeniowe stalowe czy kompozytowe?


Czy pręty bazaltowe są lepsze niż stalowe jako zbrojenie fundamentów? Jakie są wady i zalety?
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: adaptacje projektów budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom zbrojenie kompozytowe zbrojenie ze stali

Ekspedytkatemat nr 308-2494
visibility czytano 349 razy

XPS czy szkło piankowe do izolacji fundamentów?


Czy do izolacji fundamentów lepsza jest pianka szklana, czy styrodur, jakie wady i zalety? A może jest coś jeszcze lepszego, bo do styropianu nie jestem przekonana, widzę co się dzieje na elewacji bloku w którym mieszkam.
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje fundamenty fundamenty płytowe glony i porosty hydroizolacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wykwity wyprawy elewacyjne

Adam_1210temat nr 308-2501
visibility czytano 257 razy

Czy doszczelniać pianką ocieplenie fundamentu?


Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie prawidłowego przebiegu prac wykonania ocieplenia fundamentów. Dom niepodpiwniczony. Fundament z bloczków betonowych. Hydroizolacja z masy KMB.
W najbliższym czasie będę wykonywał ocieplenie styropianem XPS gr. 12cm, frezowanym na krawędziach. Będę go przyklejał do ściany fundamentowej za pomocą masy KMB.
Moje pytanie dotyczy miejsc, które należy doszczelnić pianką niskoprężną.

1. W serwisie znalazłem informację, że jeżeli płyty przylegają do siebie bez szczelin to nie trzeba stosować piany na ich łączeniach. Czy nie ma obawy, że w trakcie zasypywania fundamentu, płyty XPS się przesuną, a między nimi utworzy się szczelina? Czy z biegiem czasu nie będą się tam dostawać jakieś zanieczyszczenia stwarzając mostki cieplne? Czy przed łączeniem/układaniem poszczególnych płyt dla pewności po ich obwodzie nanieść pianę/klej? Czy ograniczyć się tylko do widocznych szczelin?

2. Czy należy zamknąć szczelinę pianą między ostatnią, górną płytą ocieplenia i ścianą fundamentową przy pomocy piany? Producent masy KMB zastrzega w KT iż, ta szczelina ma zostać otwarta i zakryta jedynie okresowo w przypadku wystąpienia opadów w trakcie wysychania masy.

Pozdrawiam Adam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2503
visibility czytano 349 razy

Hydroizolacja fundamentu i możliwość zasypania wykopów gruntem rodzimym


Dzień dobry,
Mam pytania dotyczące szczegółów wykonawczych związanych z pracami przy fundamencie.
1. Fasetę pomiędzy ścianą fundamentową, a ławą (na ławie papa) będę wykonywał zgodnie z zaleceniami z „Książki … „ i wielu porad znajdujących się na portalu BDB. Masa KMB dwuskładnikowa będzie zmieszana z piaskiem kwarcowym frakcji 0.2-0.8 mm w proporcji 1:1 objętościowo. Zastanawia mnie czy kolejność mieszania ma znaczenie, tzn. czy w pierwszej kolejności należy zmieszać składniki masy KMB: składnik A masy bitumicznej ze składnikiem B proszkiem „utwardzającym”, a następnie dodać piasek kwarcowy. Czy też może najpierw piasek kwarcowy zmieszać ze składnikiem A masa bitumiczna i dopiero do tak przygotowanej masy dodać składnik B – proszek „utwardzający”.
Wydaje mi się, że pierwszy wariant będzie lepszy ze względu na dokładniejsze zmieszanie dwóch składników masy KMB. Drugi wariant natomiast o tyle może być lepszy, że później dodajemy „utwardzacz” i będzie więcej czasu na ułożenie fasety.

2. Planuje, że przed zimą budowa zatrzyma się po etapie zasypania fundamentów, wylanie betonu podkładowego pod posadzki chyba będzie lepiej odłożyć do wiosny. Mam jednak pytanie jak zabezpieczyć na czas zimy szczyt ściany fundamentowej. Czy należy również szczyt ściany fundamentowej pokryć jakimś preparatem bitumicznym lub szlamem mineralnym, aby zapobiec przed wnikaniem wilgoci? Ściana fundamentowa jest wykonana z betonowych pustaków fundamentowych i zalana betonem.

3. Temat zasypywania wykopu fundamentu pod domem i na zewnątrz. Aktualnie mam taką sytuację: humus był zdjęty z całej powierzchni wykopu i składowany na oddzielnej górce. Pod spodem znajduje się piach (załączam fragment badania geotechnicznego – odwierty 2,3,4 przy domu) i w nim wykopy zostały zrobione w postaci szerokich pasów wzdłuż osi fundamentów, w strefie pomiędzy ścianami został pozostawiony grunt rodzimy (piach) – mniej więcej wygląda to tak jak na załączonym fragmencie projektu. Piach z tak zrobionych wykopów jest składowany w większości dookoła wykopu i pewna część w strefach pomiędzy ścianami (w obrysie domu). Generalnie wiem, że najlepszym materiałem zalecanym do zasypu jest pospółka.
Pospółka zgodnie z PN może mieć dość dużą rozpiętość, jeśli chodzi o zawartość frakcji żwirowej i kamienistej, pomiędzy 10 a 50%. Patrząc na piach z mojego wykopu szacuję, że frakcji kamienistej w tym piachu może być nawet powyżej 10% - dołączam zdjęcia.
Chciałbym zapytać, czy taki piach można użyć do zasypania wykopu pod podłogi domu i na zewnątrz? Czy jest szansa uzyskać odpowiedni wskaźnik zagęszczenia?
Nie ukrywam, że ten piach chciałbym w jakiś sposób wykorzystać do zasypywania, gdyż pozbycie się go w inny sposób będzie problematyczne.
Jeśli ten piach jest niewłaściwym materiałem na zasypywanie (zbyt mała ilość frakcji kamienistej), to czy dokupienie samego żwiru i mieszanie z tym piachem w trakcie zasypywania nie poprawi odpowiednio właściwości tego piachu? Zasypywanie będzie ręczne.

4. Zagęszczanie zasypu - w wielu źródłach podaje się, że zasyp należy zagęszczać warstwami co 10 cm do nawet 30 cm. Jest to dość duża rozpiętość. Jakie są kryteria doboru grubości warstwy zagęszczanej? Czy zależy to tylko od masy zagęszczarki i ewentualnie rodzaju zagęszczanego gruntu? Jak ta zależność wygląda?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2509
visibility czytano 383 razy

Odporność hydroizolacji polimerowo-bitumicznej na UV


Panie Jerzy,
Jak długo na działanie promieni słonecznych w obecnych warunkach pogodowych może być wystawiony materiał BORNIT – Fundamentdicht 2K? Zastanawiam się po jakim czasie po nałożeniu mogę go przykryć styropianem? Chciałbym aby wysechł ale jednocześnie nie chciałbym aby został zniszczony przez promienie uv. Czy ten materiał może bezpośrednio stykać się ze styropianem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2534
visibility czytano 253 razy

Wystające fundamenty ponad beton podkładowy w progach drzwi


Dzień dobry,
Mamy takie dwa progi, które wystają ponad wylany beton podkładowy (załączone zdjęcia). Czy przed położeniem hydroizolacji powinniśmy je ściąć na równo z wylaną podłogą (jak zostaną to będzie około 4cm mniej styropianu ocieplającego podłogę w tym miejscu)? Progi są przedłużeniem fundamentu.

Pozdrawiam
Adrian

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Mateusz C.temat nr 308-2539
visibility czytano 287 razy

Jeszcze o membranie kubełkowej na fundamentach


W książce jest napisane aby układać membranę kubełkową dla pionowej ściany fundamentowej zawsze kubełkami w stronę gruntu. Czy w praktyce oznacza to, że część wypukła folii ma być zwrócona w stronę gruntu?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje membrany kubełkowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
50
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.