porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 488


 
 
50
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
PiotrekZettemat nr 308-2633
visibility czytano 225 razy

Jak ocieplić fundament, na który naniesiono lepik?


Panie Jerzy.
Mam takie nietypowe pytanie. Wykonawca przesmarował bez konsultacji ściany fundamentowe lepikiem. Problem w tym, że teraz trzeba ocieplić ściany fundamentowe. Kontynuując prace hydroizolacyjne przy użyciu środków na bazie rozpuszczalnika pojawi się problem ze styropianem. Co Pan by radził w takiej sytuacji? Czy można nałożyć na to izolację bezrozpuszczalnikową? Czy substancje rozpuszczalnikowe nie będą przenikać przez tą warstwę? Czy nowa warstwa będzie w stanie uzyskać dobrą przyczepność jeśli położymy ją na warstwie lepiku? A może należy jakoś usunąć tamtą warstwę? Proszę o pomoc.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr M.temat nr 308-2636
visibility czytano 253 razy

Termomodernizacja fumdamentu 120-letniego domu


Witam Panie Jerzy.

 

Przeszukując zasoby Internet-u napotkałem temat, który mnie interesuje a mianowicie sposób izolacji kamiennego fundamentu domu. Gdzieś na forum trafiłem na bardzo pochlebne opinie o Panu i o Pana książce. Zakupiłem i jestem pod wrażeniem. 


Mam taki oto temat. Dom ok 120-letni, nie podpiwniczony, na kamiennym fundamencie, grunt wokół domu to głównie piasek. Przymierzam się do wykonania termomodernizacji, i mam dylemat co zrobić z fundamentem. Nad fundamentem gdzieniegdzie na powierzchni cegły pojawiają się zielone wykwity. Nie chciałbym robić sobie dodatkowej roboty albo generować niepotrzebne koszty robiąc coś co nie ma sensu.


Z Pana odpowiedzi na tym portalu wynika, iż jest Pan doświadczony w takich domach i wie jak postępować, dlatego też proszę o poradę.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Z wyrazami szacunku


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe termorenowacja porady inwestorom domy jednorodzinne domy murowane fundamenty

BobBudtemat nr 308-2637
visibility czytano 259 razy

Izolacja istniejącego fundamentu kamiennego


Dzień dobry, Panie Jerzy,
mam pytanie odnośnie fundamentu kamiennego: czym zaizolować taki fundament? wewnątrz chciałbym zrobić pomieszczenie użytkowe i mieć gwarancję, że mi wilgoć nie wyjdzie. Izolacji poziomej niestety brak ;)
z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje piwnice porady inwestorom porady wykonawcom

Weglintemat nr 308-2640
visibility czytano 313 razy

Zakupiony dom jednorodzinny z wadami ukrytymi


Dzień dobry,
jakiś czas temu kupiłem gotowy 3-letni dom. W okresie jesień-wiosna dwa narożniki domu są lekko chłodniejsze niż pozostała część ściany. Na szczęście nie wykrapla się wilgoć na ścianach. Podczas montażu podlewania ogrodu odkryłem narożniki w takim stanie jak na zdjęciach. W jaki sposób można to naprawić oraz czy takie wykonanie jest zgodne z prawem budowlanym i czy można pociągnąć poprzedniego właściciela do naprawy usterki?

Pozdrawiam
Paweł Węgliński

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku fundamenty porady inwestorom

Danuta M.temat nr 308-2641
visibility czytano 357 razy

Szkodliwe dyskusje o hydroizolacjach na forach budowlanych


Dzień dobry.
Zapewne zdziwi Pana mój wpis, ale jestem pod wrażeniem. Składam podziękowania za szereg informacji jakie Pan przedstawia tu na tym forum.
 
Dziwi mnie, że na innych forach w sieci informacje nieprawdziwe trafiają do użytku codziennego. A chodzi przede wszystkim o informacje, które mówią, że przy izolacjach wystarcza tylko folia. No i właśnie tu zaczyna się mój problem. Rok temu znalazłam firmę (oczywiście reklamuje się w internecie na forach i ma swoją stronę) teren wokół budynku. I mam wrażenie, że "facet" z tej firmy występuje w programie "Mój pierwszy raz". Na moje uwagi dotyczące np. ułożenia folii, drenażu, głębokości wykopu, no i przede wszystkim konieczności zastosowania izolacji, np., masy bitumicznej, ten pan twierdzi, że dawniej owszem - tak robiono, ale dzisiaj w internecie podaje się nowsze metody. Wg niego informacje z tego forum, które rozpowszechnia niejaki p. Brzęczkowski to novum w budownictwie.
Nasze "stosunki" są napięte. Przerzucamy się tylko argumentami, chociaż moje do tego człowieka nie docierają. Do dnia dzisiejszego "kopię się" z tym panem. Ostatnio poprosiłam właściciela jednej z firm (zajmuje się osuszaniem budynków, remontami generalnymi), no i potwierdził konieczność izolacji masą bitumiczną, następnie folia kubełkowa (odpowiednio ułożona, odpowiedniej szerokości), wskazał na pewne standardy w zakresie odwodnienia.
I tu chylę czoło przed Panem: skoro w internecie będą takie bzdury wypisywane, to pseudofachowcy zrobią więcej szkody niż pożytku. Ale pretensje mogę mieć tylko do siebie. Sama wybrałam, jeszcze zapłaciłam. haha. A teraz muszę prosić, by skontrolował mój znajomy jakość tych robót.
Uparcie trzymam się tego, co Pan zaprezentował w książce i tu na forum. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty porady inwestorom remonty

Sipiotemat nr 308-2659
visibility czytano 195 razy

Błędy podczas remontu starego budynku z fundamentem z kamienia


Dzień dobry
Nie znalazłem na tym portalu bliższego opisu mojego problemu więc postanowiłem napisać do Pana celem uzyskania "porady" jeśli taka możliwości istnieje.
Sprawa dotyczy dokładnie fundamentów z kamienia (stare budownictwo). Z tego co zauważyłem izolacji poziomej niestety nie ma. Od wewnątrz budynku wybrałem ziemię - wylałem chudziaka, położyłem folię, styropian i posadzkę wylałem. Tak mam wszędzie tylko w jednym pokoju miałem od samego początku wylany beton i nie wiem co tam jest. Najprawdopodobniej to jest piach i 15-20 cm betonu. W tracie zimy i na wiosnę miałem do czynienia z grzybem na ścianie akurat w tym pokoju. Zamierzam ocieplać cały dom i zastanawiam się nad tymi fundamentami. W tym miejscu od zewnętrznej strony fundament jest odkryty tak z 50 cm (ukształtowanie terenu takie).
Dodam tylko że Pana książkę kupiłem dopiero kilka dni temu i widzę że chyba wszystko mam źle zrobione. Kierowałem się poradami z filmików na yt.

Pytanie brzmi co teraz zrobić aby pozbyć się grzyba?
Odkopać fundament i położyć warstwę bitumiczną potem folię kubełkową czy bez foli czy coś innego? Czy dołożyć styropian a później folię kubełkową?

Dodam że jestem amatorem. W kwestii fundamentów przyznam, że zagubiłem się a nie chciałbym popełnić więcej błędów aby kolejnej zimy ponownie w pokoju pojawił się ten grzybek :).

Z góry dziękuję za poświęcony czas.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty porady inwestorom porady wykonawcom fundamenty hydroizolacje

Rzodkiewkatemat nr 308-2668
visibility czytano 228 razy

Błędy przy ociepleniu fundamentu


Panie Jerzy,
Obecnie mam na ścianie fundamentowej XPS 16 cm (2x8cm) bez żadnej dodatkowej osłony na zewnątrz (tzn. pod XPS-em była poprawna izolacja przeciwwilgociowa muru), ale nie mam na tym na zewnątrz dodatkowo folii kubełkowej. Na jesień było realizowane ocieplenie budynku i teraz czeka mnie dokończenie prac aby położyć tynk, wykonczyć cokół i zrobić porządek wokół domu.

Planowałem odsunąć trochę piasku i chociaż ten górny fragment XPS-a i część górną cokołu już ze zwykłego styropianu (nad ziemią pokryty siatką i klejem) zaizolować "czymś" zanim położy się tam właściwy tynk na cokole.

Ekipa od elewacji planuje dokończyć prace w sierpniu i potem planowałem zrealizować formę opaski z kostki i "kamyczków" wokół domu.

Zanim "kamyczki" i kostka zostanie położona będzie realizowane odwodnienie od rynien i będą pociągnięte wszystkie te rury w stronę ogrodu i dopiero tam woda będzie się rozchodzić, rozlewać a nadmiar zbierać w większym zbiorniku chłonnym z dala od domu.

Co najlepiej zrobić w sytuacji jakiej się znalazłem? Wiem że nie jest to idealna sytuacja, ale szukam rozwiązania, aby jak najlepiej zabezpieczyć strefę cokołową i chociaż górną część XPS-a, który jest już w większości zasypany piaskami jak widać na zdjęciach. Jak się zabezpieczyć aby to wszystko miało później ręce i nogi?

Wielka prośba o wskazówki ile warto odkopać XPS-a, czym zaizolować część XPS-a i połączenie tego styropianu powyżej pokrytego siatką i klejem w strefie cokołowej, aby ekipa od elewacji mogła właściwie zrealizować wykończenie strefy cokołowej i abym później mógł zrobić pasek z "kamyczkami" i dalej kostkę wokół domu.

Wszelkie wskazówki mile widziane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze porady architektom porady wykonawcom fundamenty hydroizolacje ocieplenia

TLStemat nr 308-2673
visibility czytano 217 razy

Błędy projektowe i wykonawcze w posadowieniu i podszybiu


Dzień dobry,

Jako inwestor mamy pytanie odnośnie fachowości wykonywania izolacji płyty fundamentowej. W podszybiu windy co jakiś czas pojawia się woda, po oględzinach przedstawiciela zarządcy stwierdzono przerwanie izolacji na styku ściany z płytą fundamentową. Załączam plik od przedstawiciela.
Ze względu na brak kontaktu z wykonawcą oraz ówczesnym kierownikiem budowy przedstawiamy sposób wykonania izolacji w formie zdjęć oraz załączamy projekt danego podszybia.
Po całości zastosowano chudy beton, na nim zastosowano maty bentonitowe i wówczas wylano płytę fundamentową, na ścianach fundamentowych zewnętrznych również zastosowano maty bentonitowe wraz z taśmą bentonitową (widoczne na zdjęciach). Dziwi fakt o występowaniu zalań jedynie w podszybiu windy, który nie ma styku ze ścianami zewnętrznymi (a jego poziom płyty fundamentowej jest nieznacznie obniżony o ok 22 cm).

Poza wodą w podszybiu, informują również o purchalach na ścianie po drugiej stronie w piwnicy, jednak naszym zdaniem to nie wina braku izolacji, tylko braku utrzymywania odpowiedniej temperatury bądź wentylacji w klatce schodowej na poziomie -1 , proszę o opinię. Zaznaczamy, iż żadna ze ścian nie jest ścianą zewnętrzną, tylko wewnętrzną.
Izolacje powłokowe w podszybiu wykonywane były już przez zarządcę.

1. Czy można mówić o błędnie wykonanej izolacji podszybia? Czy ta została wykonana prawidłowo?
2. Czy należy skupić się na innym problemie wilgotnościowym bądź instalacyjnym? Niedaleko pion kanalizacyjny
3. Zauważyłam styropian w miejscu dylatacji ścian żelbetowych czy to może mieć jakiś związek?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Mr_Harrytemat nr 308-2689
visibility czytano 272 razy

Hydroizolacja fundamentu i podłogi na gruncie, a membrana kubełkowa


Izolacja fundamentu z cegły oraz betonu podkładowego pod planowane ogrzewanie podłogowe – jakie grupy preparatów są niedozwolone i szkodliwe?

1. Izolacje hybrydowe typu Remmers MB 2K lub BORNIT Profidicht Hybrid 2K – czy jest możliwe zastosowanie ich do izolacji fundamentu od wewnątrz oraz jako hydroizolacja betonu podkładowego pod styropian i ogrzewanie podłogowe w części mieszkalnej? W jednej z porad pisał Pan, że izolacje typu hybrydowego nie powinny być stosowane od wewnątrz ze względu na szkodliwy składnik, zamiast tego należy stosować izolacje polimerowo-cementowe flex lub izolacje polimerowo-bitumiczne/masy KMB bezrozpuszczalnikowe.

2. Czy stosując izolację polimerowo-cementową flex jest możliwe połączenie pionowej izolacji fundamentu z poziomą izolacją betonu podkładowego zakładając, że izolacja fundamentu była nałożona dużo wcześniej i zakończyła wysychanie? Jak należy wykonać takie połączenie (taśma butylowa, bitumiczna, kauczukowa, zatapianie taśmy mineralną masą hydroizolacyjną)?

3. Czy folia kubełkowa rozłożona od wewnątrz fundamentów przed wykonaniem zasypu powinna być przymocowana do izolacji polimerowo-cementowej i jeżeli to w jaki sposób? Ułożenie folii kubełkowej wykonuje się kubełkami w stronę gruntu - żeby nie uszkodzić izolacji bitumicznej przed zasypaniem. Czy w przypadku izolacji polimerowo-cementowej flex od wewnątrz fundamentu stosuje się zasady z porady nr 17 i układa kubełkami w stronę izolacji? Czy zyskamy w ten sposób możliwość odparowania wilgoci z fundamentów i ich dosychania? Izolacja mineralna pozwala na dyfuzję pary wodnej i dlatego stosujemy ją w strefie cokołu. Czy stosując ją głębiej w strefie wewnętrznej fundamentu zasypanego gruntem należy zapewnić przestrzeń do odparowania wilgoci technologicznej lub wilgoci podciąganej kapilarnie (w przypadku fundamentów, gdzie wykonano odtworzenie izolacji poziomej metodą iniekcji, która nie daje gwarancji 100% skuteczności) poprzez odpowiednie ułożenie foli kubełkowej - kubełkami w stronę izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci membrany kubełkowe wykonawstwo porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom projekty wykonawcze

ŁukaszHameratemat nr 308-2690
visibility czytano 242 razy

Hydroizolacja fundamentu z bloczków keramzytobetonowych i przyklejanie styropianu do niej


Dzień dobry, Panie Jerzy,

Produkty, które użyję:
BORNIT Fundamentgrund - grunt,
BORNIT – Fundamentflex 2K - KMB,
BORNIT Elastikschlamme (33kg) - strefa cokołowa,

Pyt 1. Rusunek FU-70 przedstawia hydroizolację od połowy ławy, planuję zrobić taką hydroizolację od samego dołu ławy - od betonu podkładowego. Jak dobrze rozumiem, to faseta ma też występować pomiędzy podkładowym betonem a ławą?

Pyt 2. Z racji tego, iż Bornit nie oferuje pap pod ławę, planuję zastosować ICOPAL Fundament 4,0 Szybki Profil SBS + ICOPAL Szybki Grunt SBS SIPLAST PRIMER. Czy jest to dobry produkt?

Pyt 3. Na stronie 200 widnieje rysunek FU-70, gdzie punkt 31 jest opisany jako klej bitumiczny. Czy BORNIT – Fundamentflex 2K można stosować do przyklejania XPSa, czy zastosować coś dedykowanego np. BORNIT – Dämplattenkleber? Jakie instrukcje dać ekipie dot. klejenie płyt XPS punktowo - Ile punktów na 1 płytę lub na 1m2?

Fundament zostanie murowany z bloczka keramzytobetonowego.

Pozdrawiam,
Łukasz Hamera

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
50
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.