porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
M.B.temat nr 308-301
visibility czytano 160 razy

Brak przyczepności hydroizolacji do bloczków betonowych


Zgodnie z rozmową telefoniczną przesyłam zdjęcia z przeprowadzonego doświadczenia na bloczkach betonowych. Bloczek po stronie czerwonej jak i szarej był maźnięty mokrym pędzlem ławkowcem po jednym razie. Na stronie szarej widoczne żółtawe plamy jakby resztki formy do bloczków i po tej stronie maźnięcie bardziej się szkliło. Jak mówiłam nie chce się do nich przyklejać masa cementowa ani bitumiczna.
Jeśli na bloczkach są resztki po jakimś środku do betonu to czy wystarczy je usunąć wodą pod ciśnieniem czy jeszcze czymś gruntować przed nanoszeniem hydroizolacji?
Po dzisiejszych oględzinach papy na ławach okazało się również, że miejscami leży luźno i nie jest zgrzana na zakładach. Będzie więc sklejana, ale czym?


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje wykonawstwo porady inwestorom porady wykonawcom

M.B.temat nr 308-303
visibility czytano 236 razy

Fundament monolityczny i słupy - bez hydroizolacji


Szkoda, że kupiłam Pana książkę dopiero teraz, bo po jej przeczytaniu już widzę jak dużo mam błędów. Nie wykonano hydroizolacji poziomej pod słupami (zdjęcie 1) oraz pod wylaną już ścianą żelbetową (zdjęcie nr 2 i 3) fundamentów i ścianie pod taras (zdjęcie nr 4). Jestem załamana. Proszę o poradę jak i czym można jeszcze to uratować? Jak zabezpieczyć nieuszczelnione elementy przed podciąganiem wilgoci z gruntu? Wszystkie pręty w tej chwili pokryte są rdzą. Wierzch widocznego na zdjęciach wieńca ma być wierzchem betonu podkładowego podłogi na gruncie. Na wieńcu ma być jeszcze jedna warstwa bloczków betonowych i dopiero ściana z Silki E24.


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom posadowienia

Kuptztemat nr 308-304
visibility czytano 140 razy

Powietrze do kotłowni, hydroizolacja pod ścianami


1.Nie pomyślałem o wlocie powietrza do spalania w kotłowni (ekogroszek). Zastanawiam się jak w najwłaściwszy sposób to wykonać. Czy wykonanie otworu w ścianie fundamentowej piwnicy (38cm grubości) i wyprowadzenie rury PCV fi=100mm na zewnątrz jest dobrym pomysłem. Rura ta byłaby od strony ściany zewnętrznej zamknięta w styropianie. Wlot rury około 40 cm nad ziemią, zabezpieczony przeciwko owadom itd np kratką. Wylot w piwnicy około 10 cm nad posadzką. Instalacja w rogu piwnicy jak najbardziej oddalonym od komina. A może lepiej przebić się przez strop piwnicy (18 cm)?
2.Czy ściany nośne wewnętrzne należy w całości pokryć hydroizolacją 2-warstwową z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe 2*1.5 kg/m2? Czy tu nie wystąpi problem ewentualnego nadmiaru wilgoci w fundamencie, który pozostanie zamknięty.
3.Co jest lepszym rozwiązaniem czy papa hydroizolacyjna podkładowa czy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe jako hydroizolacja pozioma miedzy fundamentem, a murem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje kotły na węgiel porady inwestorom

Tomek Wtemat nr 308-305
visibility czytano 214 razy

Jakość fundamentu, a koszt hydroizolacji


Czy zastosowanie silikatowych bloczków E24S murowane na cienką spoinę na ściany fundamentowe będzie tańsze w hydroizolacji od bloczków betonowych murowanych na grubą spoinę (więcej masy typu PCC do uzupełniania ubytków)? Czy masy hydroizolacyjne można nakładać na otynkowane (rapowane) ściany fundamentowe by w ten sposób wyrównać podłoże? Jaki jest najbardziej optymalny sposób wykonania tradycyjnych ścian fundamentowych by zminimalizować koszty materiału, robocizny, hydroizolacji i materiałów wypełniających ubytki?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne hydroizolacje fundamenty porady inwestorom

M.B.temat nr 308-310
visibility czytano 137 razy

Nieudane podcięcie fundamentu


Przesyłam dwa zdjęcia wykonanej podlewki ławy komina. Na etapie ław wykonawca źle wymierzył usytuowanie ławy pod komin, następnie przykryto ławy papą, i wymurowano komin. Odległość komina, od ściany widocznej po prawej stronie, jest zgodna z projektem. Wykonawca nierówności fundamentu pod kominem chciał wyrównać klejem do glazury, ale masa ta mimo wyschnięcia się kruszy w palcach. Proszę o wskazówkę czym uzupełnić powstałą szczelinę, aby można było prawidłowo wywinąć hydroizolację.

Wykonawca zaproponował wymycie szczeliny Karcherem i uzupełnienie zwykłą zaprawą cementową, ale kazałam się wstrzymać do Pana odpowiedzi.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje fundamenty błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady wykonawcom porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-312
visibility czytano 1576 razy

Partactwo przy budowie ław i fundamentów


Widzę że błędne wytyczenie ław to chyba choroba zakaźna wykonawców?! Czytałam tutaj innych osób żale na to ale u mnie to samo! Fundamenty nie mieszczą się na ławach! Ściany fundamentowe nie stoją w osi ław. Pod fundamentem wystają papy ale jak sprawdziłam czy jest pod nią półka ławy to się okazuje że ściana jest na krawędzi. Ława mimo, że wylewana była w szalunku, została wylana krzywo. Teraz się o tym dowiaduję. Na drugi dzień po zakończeniu murowania bloczków wykonawca zagruntował fundamenty. Po 3 dniach na ścianach po obydwu stronach pojawiły się białe zacieki. Proszę o poradę co z tym zrobić i jak wykonać hydroizolację tam gdzie ława jest równo z murem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje błędy wykonawcze ławy fundamentowe

Piotr A.temat nr 308-314
visibility czytano 42 razy

Zagrzybienie domu z roku 1937


Proszę o radę jak najskuteczniej i najekonomiczniej pozbyć się grzyba pleśniowego z mojego mieszkania? Proszę o wsparcie i podanie możliwie szczegółowo opis czynności do wykonania, gdyż chcę to zrobić jedno lub dwuosobowo. Czy jako środek zaradczy zastąpić w pokoju z grzybem podłogę na legarach na gruncie na jakąś podłogę wg nowych technologii?

Budynek z roku 1937, piętrowy o kształcie kwadratu (10x10m) przykryty dachem kopertowym. Ściany zewnętrzne gr. 48 cm mur z cegły na zaprawie piasek+wapno. Fundament cegła betonowa na zaprawie cementowej. Brak izolacji pionowej i poziomej, ale izolacja pozioma wykonana jest ze smoły pod ziemią 25cm (z uwagi na zniszczenia wojenne teren po 45r podniósł się o warstwę rozrzuconego gruzu). Budynek częściowo podpiwniczony. W 1998 r. skuto stary tynk i ponownie wytynkowano nowym cem.-wapiennym zatartym na gładko.

Podłoga w pokojach: klepka bukowa na deskach drewnianych na legarach ułożonych na gruzie 30 cm, który wysypany jest na piasku. Tynk wew. cementowo-wapienny, miejscowo wyszpachlowany gipsem i pomalowany farbą. Zagrzybienie pleśniowe sięga wys. 60 cm.

Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty renowacje zawilgocenia zasolenia podbicia fundamentów iniekcje przeciw wilgoci remonty porady inwestorom

Tomasz Dobrowolskitemat nr 308-316
visibility czytano 289 razy

Ocieplenie ścian na cokole domu


W załączeniu mój rysunek fundamentu i ścian oraz izolacji termicznej w moim domu. Fundament z bloczków betonowych 24 cm, ściana z cegły silikatowej 18 cm. Przewężenie ściany w stosunku do fundamentu 6 cm, z czego 2 cm od strony zewnętrznej i 4 cm od strony wewnętrznej. Styrodur przy fundamencie 5 cm od wewnątrz, 10 cm od zewnątrz. Ocieplenie posadzki 20 cm (10 cm pod i 10 cm nad linią hydroizolacji poziomej fundamentu). Mam możliwość regulowania poziomu gruntu na zewnątrz o ok. 15 cm (dosypać lub wybrać ziemię). W chwili obecnej do hydroizolacji poziomej na fundamencie do poziomu gruntu jest 30 cm.   

Na jakiej wysokości w stosunku do hydroizolacji poziomej fundamentu rozpocząć BSO?  

Jaki jest zamiennik listwy startowej w BSO wełną mineralną 22 cm? Listwy startowe są produkowane węższe.

 

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ocieplenia budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

K. Kuptztemat nr 308-320
visibility czytano 196 razy

Ekspresowa hydroizolacja fundamentu i problemy


Nie trzymałem się opisów Pana książki. Po stronie zewnętrznej fundamentu zaryzykowałem i następnego dnia po naniesieniu drugiej warstwy hydroizolacji niestety położyłem styropian a potem tego samego dnia wszystko zasypałem piaskiem. Wszystko otoczone jest folią kubełkową.

Piszę odnośnie piwnicy. Wiem że popełniłem błąd z tym pośpiechem. Proszę o poradę Czy po prostu wszystko odkopać, zerwać cały bitum (też styropian i folię kubełkową) i zacząć kładzenie hydroizolacji od nowa?

Chodzi o to że cała moja piwnica po deszczach została zalana wodą a dom mam w SSZ i pod dachem. Wg moich obserwacji przecieka w kilku miejscach na łączeniu ław z bloczkami fundamentowymi ale też przez miejsca styku ławy i wylewki betonowej na gruncie. Dom stoi na glinie i mam częściowe podpiwniczenie.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ocieplenia błędy wykonawcze domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Piotrektemat nr 308-325
visibility czytano 203 razy

Czy wierzyć stronom samozwańców budowlanych?


A ja mam takie trochę z innej beczki pytanie a mianowicie:
Zapewne większość osób planujących swoja budowę a na pewno Ci którzy planują to zrobić własnoręcznie znają portal http://www.domza150tysiecy.pl i widzieli filmy pana Łukasza Dziadosza. Nie ukrywam że na bieżąco śledzę jego poczynania na budowie. Chciałbym dowiedzieć się czy jego wykonanie jest zgodne ze sztuką budowlaną? Czy popełnia jakieś błędy, jeśli tak to jakie? W jakich sytuacjach jest wymagany wieniec na ścianach fundamentowych w domu parterowym z użytkowym poddaszem bez podpiwniczenia?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty błędy wykonawcze porady inwestorom


 
 
50
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.