porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 111


 
 
13
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
looopezzztemat nr 308-882
visibility czytano 229 razy

Paroizolacja nad tarasem z papy Al czy żywicy epoksydowej?


Witam
Mam do wykonania taras nad garażem i kuchnią. Pytanie natury technicznej - może banalne - czy na papę termozgrzewalną AL+G200 S4 można układać EPS od razu, czy też trzeba go izolować od papy folią PE?
Drugie pytanie - czy zamiast papy można zastosować jednak żywicę epoksydową? Czy jakąś Pan poleca?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom porady wykonawcom

looopezzztemat nr 308-887
visibility czytano 236 razy

W trakcie budowy zalewane pomieszczenia pod tarasami


Dom aktualnie jest w stanie surowym zamkniętym. Posiadam dwa tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi - nad jadalnią i garażem (niebieska ramka - na rzucie parteru). W obu warstwa spadkowa będzie wykonywana dopiero w warstwie jastrychu pod płytkami, będą zakładane blachy okapowe oraz rynny - zgodnie z rysunkiem z książki. Jednak teraz pojawia się problem.

W zaznaczonych miejscach na czerwono ściany są mokre, a mając na myśli mokre mam na myśli zalane wodą, tak ze w garażu stoi mi parę milimetrów wody w nierównościach betonu podkładowego. Dzieje się tak, gdyż woda z tarasów ścieka po ścianie (bloczki silikatowe 24cm) i "przesiąka" do środka. Nie da się wykonać tynków do momentu aż ścian nie osuszę i zabezpieczę, chociaż do etapu wykonania właściwego tarasu i elewacji. Wylewki na tarasie chciałem wykonywać razem z wylewkami na całej budowie (czyli po tynkach). Nie zrobię tynków, bo ściany są mokre. Błędne koło.

Wykonawcy zalecali mi założenie tymczasowo blachy okapowej zakutej w beton na uszczelniaczu dekarskim ew. uszczelnić fugi pionowe klejem wodoodpornym do płytek. KB zalecał pomalowanie tarasów oraz ścian w miejscach gdzie zlewa się woda (jak będzie okres chociaż częściowego przesuszenia) dysperbitem 2x (twierdzi, że przyklejenie potem płyt styropianowych nie będzie problemem).

Mógłbym liczyć na jakąś radę? Ściany z bloczków silikatowych na kleju 24cm, powyżej tego płyta żelbetowa na wieńcu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom

MichałDtemat nr 308-916
visibility czytano 349 razy

Harmonogram na wybudowanie domu w 2 lata


Po świętach Wielkanocnych ruszamy z budową domu jednorodzinnego z piwnicą pod częścią mieszkalną , garażem na 2 samochody. Budowa z ceramiki. Nie ukrywam iż chcemy się wprowadzić jak najszybciej w ciągu 2 lat. Jak najlepiej przeprowadzić budowę, żeby mogło wszystko schnąć, a jednocześnie żeby cały czas coś się działo na budowie? Firma budowlana określiła około 3-4 miesiące na SSO. Później dach, okna, izolacja tarasu nad wykuszem, co można dalej robić o w jakiej kolejności?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Tomek Wtemat nr 308-947
visibility czytano 487 razy

Analiza c-w dla ściany domu szkieletowego


Dzień dobry,
Chciałem zapytać, gdyż dokonuję analizy cieplno-wilgotnościowej budynku w technologii szkieletowej drewnianej, jaki jest górny próg zawartości wilgoci w ścianie szkieletowej drewnianej, gdyż w zależności od elewacji te zawartości są różne, najwięcej jest w elewacji zachodniej, najmniej w elewacji wschodniej. w załączeniu przesyłam wyniki obliczeń dla trzech elewacji: wschodnia, południowa oraz zachodnia (północna graniczy z garażem nieogrzewanym). Nie obserwuje się kumulacji wilgoci w kolejnych latach użytkowania domu, ale właśnie zastanawiam się jaki jest ten górny próg, gdyż nie chciałbym, aby powstawały wykwity na elewacji szczególnie zachodniej albo doszło do zniszczenia konstrukcji wewnątrz czy też utrata właściwości cieplnych materiałów na skutek nadmiernej wilgoci.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inżynierom

GTtemat nr 308-1007
visibility czytano 340 razy

Hydroizolacja z atestem pod podłogę na gruncie


Witam,
Proszę o informację jakiego preparatu użyć do wykonania hydroizolacji podłogi na gruncie, który będzie posiadał atest higieniczny? W ateście higienicznym BORNIT Fundamentflex 2K możemy przeczytać, że jest przeznaczony do:

"wykonywania izolacji na zewnątrz budynków (w tym na balkony i tarasy) oraz wewnątrz w części podziemnej budynków pod piwnice i garaże, nieusytuowane na jednym poziomie z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi"

Z tego powodu projektant oznajmił, że nie może wprowadzić go do projektu na podłogę pod jastrychem grzewczym. Nie podpisze się pod takim rozwiązaniem, ze względu na powyższą informację. Nie chciałbym fundować mojej rodzinie i sobie jakiegoś zagrożenia zdrowotnego, ale też nie chciałbym pozostawić wolnej ręki wykonawcy, który widząc w projekcie gołe hasło: "hydroizolacja x2" zastosuje jakikolwiek preparat.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inżynierom porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom hydroizolacje podłogi

Pawel Michalskitemat nr 308-1022
visibility czytano 2935 razy

Przeniesienie kotłowni do garażu, a ocieplenie ściany garażowej


Witam,
Pytanie - jako prośba o pomoc dla koleżanki i zarazem sąsiadki. W projekcie przewidziano garaż (w bryle) i kotłownię, jako pomieszczenia zimniejsze, ogrzewane do około 16 stopni. Ściany wewnętrzna między garażem a resztą domu są przewidziane jako ocieplone 6 cm wełny mineralnej. Kotłownia tego rodzaju ocieplenia nie posiada. Po przemyśleniach przyszłych mieszkańców, woleli by oni traktować kotłownię jako powiększenie garażu, nie stosować między tymi pomieszczeniami drzwi, w celu zwiększenia ergonomii. Czy da się zmienić pierwotny układ w taki? Jak w tym przypadku powinno wyglądać ocieplenie ścian kotłowni, którego pierwotnie ona nie posiadała? Zupełnie osobną kwestią jest drugie pytanie - jak sprawić, aby ściana, która posiadająca ocieplenie od środka, była odpowiednio "nośna" do ciężkich konstrukcji typu: rekuperator, szafki i półki garażowe? Oraz jak wykonać to ocieplenie wełną: czy kołkować czy dawać na siatkę i klej a na to tynk, czy bez siatki i kleju z samym tynkiem? Być może należało by zastosować inna technikę z uwagi ze to takie specyficzne zastosowanie.
Dziękujemy za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom garaże

magda710temat nr 308-1044
visibility czytano 223 razy

Ocieplenie ściany garażowej na styku z częścią mieszkalną


Witam serdecznie. Mam wątpliwość co do ocieplenia ścian garażu ogrzewanego połączonego z domem. Garaż ma mieć dwie ściany (wspólne z częścią mieszkalną) docieplone od środka wełną 10 cm. Cześć garażu jest na 2 metry wystająca do przodu poza obrys budynku (garaż jest wysunięty). Czy w takim razie należy ocieplić od środka także ten "wystający" fragment garażu skoro z zewnątrz będzie tam 20 cm styropianu. Czy można zamknąć ten kawałek ściany z porothermu z jednej strony styropianem z zewnątrz a z drugiej wełną 10 cm od środka? W projekcie jest właśnie takie rozwiązanie, ale czy jest ono prawidłowe. W dotychczasowych Pana odpowiedziach związanych z ociepleniem garażu od wewnątrz nie znalazłam informacji co do przypadku gdy garaż wysunięty jest do przodu. Dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego garaże ściany nośne ocieplenia porady inwestorom

Piotr Wrożynatemat nr 308-1067
visibility czytano 177 razy

Murowanie różnicy poziomów z betonu komórkowego


Witam,
Rożnica pomiędzy domem a garażem jest 36cm. I teraz pytanie jak murować czy tak jak na zdjęciu 12cm i 24? Pustaki z betonu komórkowego typu Y-tong. Czy w jakiś inny sposób?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom porady wykonawcom

Leszektemat nr 308-1105
visibility czytano 1477 razy

Z czego posadzka w garażu i kotłowni


Jeżeli posadzka w garażu i kotłowni wykonana została z tzw. miksokreta to jakie są teraz możliwości wykonania warstwy wykończeniowej? Po przeczytaniu kilku Pańskich porad dowiedziałem się, że aby zastosować żywicę epoksydową beton podkładowy nie może być niższej klasy niż B25. Aby zastosować płytki gresowe beton podkładowy nie może być niższej klasy niż B20. Z miksokreta mogę mieć maksymalnie B16-18 więc też nie bardzo się nadaje. Czy jest jakieś poprawne rozwiązanie? Czym może skutkować zastosowanie żywicy epoksydowej na podkładzie niespełniającym wymagań wytrzymałościowych? Wykonawcy proponują mi zastosowanie żywicy epoksydowej w kilku warstwach wśród których jest warstwa gruntująca i wzmacniająca podłoże. Dostałem też propozycję wykonania powłoki polimocznikowej (metodą natryskową) która ponoć jest wysoce elastyczna, mostkująca rysy i odporna na ścieranie. Jaka jest poprawna kolejność warstw w takim przypadku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki chemoutwardzalne porady inwestorom

bartitemat nr 308-1151
visibility czytano 278 razy

Ocieplenie ściany między garażem a częścią mieszkalną


Witam, mam garaż w bryle budynku i muszę ocieplić ścianę, która oddziela garaż od domu. Planuje to zrobić wełną twardą fasadową (?). W garażu będzie tynk cementowo-wapienny, chciałbym aby wszystkie ściany w garażu miały jednakową strukturę. Czy można na wełnę położyć tynk cementowo-wapienny? A może jest jakiś inny sposób ocieplenia tej ściany?
Drugie pytanie: Jak przymocować profile przyścienne (strop drewniany, podwieszane sufity) do w/w wełny, która będzie miała grubość 15 cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane garaże ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
13
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.