porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 612


 
 
63
   ...  
45
 
44
 
43
 
42
 
41
   ...  
1
 
 
klockitemat nr 308-617
visibility czytano 399 razy

Płyta fundamentowa bez hydroizolacji


Dom SSO z ytong energo 24cm, na płycie. Działka na lekkim wzniesieniu. Grunt: 30cm humus, do gł. 3,5m poniżej xps płyty-piasek drobny (Id=0,45), niżej glina piaszczysta przewarstwiona piaskiem (nieprzepuszczalne iły). Poziom wody na gł 2,5m w okresie zimowym, w lecie ~3,3m, poniżej xps.
Grunt wymieniony do głębokości 1m na pospółkę (w oczach laika jest to gruby, raniący piasek z dużą ilością kamieni, nie pyli).
Na pospółkę położono XPS 10cm, folie budowlaną i zbrojenie na betonowych podpórkach.
Płytę wylano betonem C25/30, zawibrowano, a wierzch pokryto środkiem, przez który nie było konieczności polewania płyty (mimo to delikatnie ją podlewaliśmy przez kilka dni.
Pod ściany położono folie LDPE . Przebicia rur w płycie dylatowano taśmą ze spienionego polietylenu, kilkukrotnie owiniętą wokół rury.Jak uratować hydroizolację?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe fundamenty płytowe porady inwestorom

Gitestemat nr 308-619
visibility czytano 753 razy

Posadowienie na skale


Mam do czynienia z nietypowym fundamentem. Na podłożu skalistym zostanie wylana (beton napowietrzony) ściana fundamentowa po obwodzie planowanego budynku (na planie prostokąta). Wnętrze obrysu zostanie wypełnione kruszywem keramzytowym (zagęszczonym zgodnie ze specyfikacją producenta). Następnie na to zostanie wylana płyta fundamentowa (również beton napowietrzony). Całość zostanie pomalowana preparatem antykarbonatyzacyjnym. Nie jest planowane żadne ocieplenie fundamentu. I w tym momencie nastąpi koniec prac przewidzianych na ten rok.
Problem wód gruntowych potencjalnie napierających na ścianę w tym przypadku nie istnieje. Jedyna woda jaka może mieć kontakt ze ścianą fundamentową to bezpośredni opad deszczu oraz spływanie z góry po skale w czasie deszczu (na zdjęciu z prawej strony).
I tutaj kilka pytań:
- Czy muszę jakoś zabezpieczyć taki fundament / beton (płytę w szczególności) na zimę? np. plandeka, folia PE 0.2
- Czy mogę pozostawić ścianę fundamentową nie obsypaną? Docelowo będzie to zrobione żeby ukryć przejścia instalacyjne oraz drenaż leżący pomiędzy ścianą a pochyłą skałą.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne posadowienia na płycie porady inwestorom

jpyttemat nr 308-628
visibility czytano 5139 razy

Hydroizolacja fundamentu w gruncie piaszczystym


Witam, czy dla gruntów bardzo suchych o podłożu 4-5 metrów czystego piasku istnieje jakaś lżejsza forma hydroizolacji fundamentu na ławach lub płycie fundamentowej?
Czy tego typu podłoża pozwalają na jakąś oszczędność?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
W załączeniu zdjęcie z rozpoczętej inwestycji u mojego sąsiada za płotem.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

lukasz89k1temat nr 308-629
visibility czytano 390 razy

Z czego hydroizolacja pozioma pod ścianami?


1.Jaka papa powinna iść pod ściany nośne a także działowe? Bo są różne rodzaje jak się okazuje. Czy taka jest dobra jak na zdjęciu?
2. Inne rodzaje izolacji fundamentu od ścian?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje ściany ściany działowe ściany nośne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Leszektemat nr 308-636
visibility czytano 265 razy

Warstwa dociskowa ze spadkiem na tarasie z deskami kompozytowymi


Czy wylewkę tzw półsuchą z tzw. miksokreta można zastosować jako warstwę dociskową ze spadkiem na tarasie nad garażem nieogrzewanym? Planowane wykończenie tarasu to deska kompozytowa.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom tarasy

Maciej Kuleszatemat nr 308-637
visibility czytano 383 razy

Beton podkładowy pod płytę piwnicy


Zaczynam prace budowlane tzn. wykopy pod fundamenty. Podłoże to piaski pylaste. Brak wody gruntowej na poziomie ponad 3 m ppt. Czy przygotowując teren pod beton podkładowy należy w jakikolwiek sposób przygotować powierzchnie? Jakaś podsypka, wstępne wyrównanie terenu zagęszczarka? Beton podkładowy będzie miał 15 cm grubości ze względu na bednarkę ocynkowaną od uziomu ustawioną na sztorc i min. otulinę góra/dół 5 cm.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia na płycie posadowienia

Beatatemat nr 308-638
visibility czytano 767 razy

Co pod murem na fundamentach i betonie podkładowym?


Po przeczytaniu kilku porad, zastanawiam się czy poniższe rozwiązanie hydroizolacji poziomej na ścianach fundamentowych a pod ściany nośne oraz na betonie pod podłogę na gruncie a pod ściany działowe będzie poprawna?
Budynek parterowy, planowane zakończenie SSO w połowie listopada a wznowienie prac na wiosnę przyszłego roku.
1) Na ławie jest położona papa polimerowo-bitumiczna modyfikowana SBS 4mm, na fundamencie po 2-ch stronach jest masa KMB. Przyklejono płyty XPS i zakryto folią kubełkową. Beton pod podłogę na gruncie został wylany na równo z fundamentem. Obawiam się, że nie ma prawidłowego zagęszczenia pospółki. By nie zniszczyć płyt XPS zgrzewając papę, myślę o położeniu na fundamencie masy KMB i na tym murować ściany nośne. W jednej z porad (629) napisał Pan „…na papie przed murowaniem nanieść jedną warstwę masy z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe przy zużyciu 1,5 kg/m2, ale w wersji z wypełniaczem włóknowym i w niej zatopić siatkę szklaną z grupy BSO - siatki zbrojące szklane tylko na szerokość muru. Przed murowaniem na tej hydroizolacji należy położyć jedną warstwę folii PE 0,2 mm - też tylko na szerokość muru.” Czy można pominąć papę, siatkę szklaną i zastosować tylko masę KMB w 2-ch warstwach? Czy warstwę folii PE koniecznie trzeba zastosować? Czy jednak położyć tylko papę bitumiczną modyfikowaną SBS samoprzylepną na szerokość fundamentu i murować ściany nośne?
2) Pod ścianami wewnętrznymi (działowymi) położyć papę polimerowo-bitumiczną 4 mm samoprzylepną wystającą po obu stronach ściany po 15 cm, ponieważ boję się że podczas prac murarskich mogą uszkodzić masę KMB, a nie wiem w jaki sposób można ją zabezpieczyć przed uszkodzeniem, więc decyzja, że będzie papa.
Jeżeli na fundamencie będzie masa KMB lub tylko papa samoprzylepna na szerokość fundamentu, to należy stosować taśmę lub klin bitumiczny tylko na styku ściany nośnej i betonu pod podłogę, czy na łączeniu wszystkich ścian też działowych z betonem?
Cała hydroizolacja betonu pod podłogę będzie z masy KMB. Wykonanie tych prac w następnym roku.
Proszę o wskazanie prawidłowego rozwiązania hydroizolacji, które jednocześnie nie uszkodzi płyt XPS. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury porady inwestorom hydroizolacje podłogi

Gieniosztemat nr 308-639
visibility czytano 159 razy

Posadowienie domu w glinie na ławie czy płycie?


Witam,
mam kilka pytań odnośnie wykonania fundamentów na terenie gliniastym.

Czy na terenie gliniastym - trudnoprzepuszczalnym lepszym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa czy ławy fundamentowe?
Czy w przypadku ław jako chudziak (grubość 10 cm) wystarczy beton C8/10 czy lepiej zastosować C12/15?
Ławy na takim gruncie lepiej wykonać z betonu napowietrzonego czy też zastosować beton C20/25? Poziomą hydroizolację ławy (zbrojona=żelbetowa?) lepiej wykonać pod czy nad ławą?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje ławy fundamentowe posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom

klockitemat nr 308-640
visibility czytano 281 razy

Hydroizolacja pod progiem wyjścia na taras naziemny


Na rysunku na stronie 217 pod podwaliną XPS pod oknem jest masa p-b zbrojona tkaniną szklaną. Czy tkanina szklana ma być tylko pod XPS czy wysunięta poza XPS? U mnie pod ścianami jest membrana LDPE. Zgodnie z poradą nr 617 będzie ona pokryta papą samoprzylepną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi tarasy naziemne hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Deeztemat nr 308-642
visibility czytano 132 razy

Ratowanie hydroizolacji podłogi na gruncie


Mam zamiar nałożyć hydroizolację bitumiczną. Przy ścianach mam folie jak na zdjęciu lub papę na przejściach. Hydroizolację nakładam na folię i na to naklejam taśmę uszczelniającą do ściany czy mam się tej folii pozbyć?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje instalacje kanalizacyjne podłogi porady inwestorom


 
 
63
   ...  
45
 
44
 
43
 
42
 
41
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.