porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 733


 
 
75
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
KarolMtemat nr 308-2787
visibility czytano 232 razy

Jaka wełna do ścian w domu szkieletowym?


Panie Jerzy,
Jak tylko nakryję dom przyjdzie kolej na termoizolacje - dom szkieletowy. Proszę o pomoc w wyborze odpowiedniej wełny mineralnej.

W analizie cieplno-wilgotnościowej określił Pan parametry wełny mineralnej w ten sposób (wełna mineralna grubości 20 cm między słupkami). Chciałbym użyć wełnę w płytach ale nie wiem jakie powinna mieć parametry (szklana czy skalna, jaki współczynnik lambda, jaka grubość płyt najlepiej)? Może jest Pan w stanie wskazać konkretny produkt lub producenta?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane ściany szkieletowe ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Granixtemat nr 308-2794
visibility czytano 323 razy

Połączenie hydroizolacji poziomej podłogi z pionową fundamentu, gdy ten równa się z betonem podkładowym


Potrzebuję porady w sprawie połączenia hydroizolacji ściany fundamentowej z hydroizolacją betonu podkładowego podłogi w przypadku gdy ściana kończy się równo z betonem podkładowym podłogi. Czytając forum doszedłem do dwóch wniosków w jaki sposób to wykonać: albo obniżyć poziom betonu podkładowego podłogi o 5cm, żeby potem połączyć hydroizolacje bezproblemowo, albo wykonać dylatacje ze styropianu i podciąć styropian w stronę ściany aby później aby było możliwe połączenie hydroizolacji. Czy oba sposoby są poprawne? Czy jest jakiś sposób aby nie wykonywać takich kombinacji a jakoś połączyć poprawnie te hydroizolacje w takim przypadku? Folia kubełkowa idzie na ścianę i pod beton więc będą jakby dwie warstwy folii stykające się w rogach wewnętrznych ściany.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

s.k.temat nr 308-2797
visibility czytano 295 razy

O domkach letniskowych słów kilka.


Panie Jerzy,
Próbuję zrozumieć jak powinno się podchodzić do budowy domu letniskowego. Znalazłem kila wątków na temat podobnych zagadnień, np: temat nr. 956 w którym pisze Pan:

"Sprawa druga: Musi się Pan zdecydować, czy domek będzie używany zimą, czy nie. Nie ma tu znaczenia, że może tylko sporadycznie być używany zimą. Albo domek letniskowy i ogrzewany najwyżej jesienią, albo domek do używania całorocznego - czyli zimą ciągle lub sporadycznie."

ale też np, temat nr. 1859:

"Czasami kominek przydaje się jako główne źródło ciepła, np. w domkach letniskowych, gdy w okresie zimy zechce się skorzystać z takiego domku. Wówczas szybko, bo w czasie 2-3 godzin intensywnego palenia można podgrzać dane pomieszczenie do jako takiej używalności."

1. Czy mógłby Pan wyjaśnić, dlaczego domek letniskowy nie powinien być ogrzewany zimą? Czy chodzi o niebezpieczeństwo zgromadzenia wilgoci w ciepłym powietrzu i wytrąceniu jej przy szybkim wychłodzeniu?
2. Kiedy takie "spontaniczne" grzanie jest dopuszczalne?
3. Na co powinno się zwrócić największą uwagę przy budowie takiego domu? Na jakie niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę i przed czym wypadało by się zabezpieczyć?
4. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku domów całorocznych, jednym z kluczowych elementów jest poprawne wykonanie (i termo/hydro zaizolowanie) płyty/fundamentu. Czy w przypadku domu letniskowego ta procedura się różni (np brak termoizolacji)? Czy może są jeszcze jakieś inne sposoby na posadowienie takiego domu które warto rozważyć?
5. Czy wykonuje Pan analizy dla takich domów? Jakie parametry w takim wypadku się "optymalizuje"? Czy może są tu jakieś "typowe" techniki które warto po prostu wybrać - "bo tu nie ma co kombinować"?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy z bala domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inwestorom

KarolMtemat nr 308-2803
visibility czytano 338 razy

Folia paroizolacyjna w dachu


W osobnych tematach (wełna i wiatroizolacja) wskazał mi Pan produkty lub istotne parametry którymi mam się kierować przy wyborze. Pozozstała jeszcze paroizolacja. Z analiziy cieplno-wilgotnościowej wynika, że mam zastosować paroizolacje o oporze Sd ≥ 72 m. Przeglądając forum BDB natrafiłem na taki produkt https://www.isover.pl/folia-paroizolacyjna/stopair-1104#opis-produktu.

Pytanie czy może Pan wskazać coś odpowiedniejszego dla mojego przypadku czy ta będzie dobra?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe paroizolacje porady inwestorom dachy domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane

MajsterThorntemat nr 308-2816
visibility czytano 319 razy

Jeszcze raz o "cudownych" farbach termoizolacyjnych


Panie Jerzy
Zwracam się z prośbą o przedstawienie Pańskiej opinii na temat farb termoizolacyjnych np. https://bauter.eu/produkty/. Czy jest to rozwiązanie godne swojej ceny? Jak sprawdza się w obiektach zabytkowych? Czy uwzględniał Pan taki materiał w swoich projektach?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli izolacje cieplne farby porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

YTBtemat nr 308-2830
visibility czytano 325 razy

Izolacja poliuretanowa pod podłogą


Proszę o poradę czy produkt Canada Rubber DROOF 250 nadaje się do wykonania hydroizolacji posadzki na gruncie w pomieszczeniach mieszkalnych? Tzn. do zastosowania na chudy beton, potem folia, styropian, ogrzewanie podłogowe, jastrych, wykończenie.

Wygląda obiecująco, z tego co podaje producent jest to płynna membrana poliuretanowa, która łączy się z betonem, papą.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom podłogi podłogi ogrzewane

Grzegorz Btemat nr 308-2842
visibility czytano 247 razy

Papa bitumiczna jako hydroizolacja w podłodze


Dzień dobry Panie Jerzy,

Chciałbym dopytać w temacie hydroizolacji wylewki betonowej wykonanej na gruncie.
W projekcie do tego celu mam użytą tylko folię PE 0.3 mm położoną bezpośrednio na beton i ponownie drugą warstwę PE 0.2 mm pomiędzy izolacją termiczną i jastrychem. Załączam przekrój podłogi.

Wiem z książki i wielu porad, że samej folii nie można traktować jako hydroizolacji.
W książce i poradach na BDB poleca Pan zastosowanie na beton hydroizolacji w postaci masy KMB, natomiast chciałbym dopytać co Pan sądzi o zastosowanie na beton papy podkładowej?
W kilku publikacjach takie rozwiązania widziałem, również wykonawcy sugerowali takie rozwiązanie. Czy są jakieś przeciwwskazania w stosowaniu papy do takich celów? Jeśli tak to jakie: techniczne, zdrowotne, itd.? Jeśli są przeciwwskazania zdrowotne to czy w garażu papę można użyć jako hydroizolację podłogi?

W kilku miejscach wylewka betonowa jest przedzielona ścianą fundamentową z dylatacją styropianową o grubości 1 cm (drzwi w ścianach nośnych, przestrzeń pomiędzy salonem a kuchnią). Czy w takich miejscach masa KMB jako hydroizolacja spełni swoją rolę i zapewni szczelność?

Powierzchnia betonu nie jest idealnie płaska (delikatne występy, uskoki po listwie zagęszczającej). Czy przed nanoszeniem masy KMB takie nierówności należy wyszlifować i wyrównać? Jakie nierówności są akceptowalne? Wydaje się, że zastosowanie papy w takich przypadkach może wybaczyć większe niedokładności powierzchni betonu?

Chciałbym dopytać jeszcze o drugą warstwę folii PE użytą w projekcie pomiędzy izolacją termiczną i jastrychem, jaką funkcję ta folia pełni i czy jest zasadne ją stosować?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego izolacje przeciwwilgotnościowe jastrychy ogrzewane podłogi ogrzewane porady inwestorom posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady wykonawcom

blaugraniaktemat nr 308-2850
visibility czytano 121 razy

Do kogo należy balkon we wspólnocie mieszkaniowej?


Dzień dobry,
Nasza wspólnota mieszkaniowa chce podjąć uchwałę w sprawie odpowiedzialności wspólnoty na balkonach/tarasach przynależnych do lokali mieszkalnych. Chciałem zapytać czy coś w tej ustawie jest niestandardowego na niekorzyść właściciela mieszkania czy takie zakresy odpowiedzialności jak wymienione niżej są normalne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

"Wspólnota Mieszkaniowa odpowiedzialna jest za utrzymanie i remont wszystkich elementów
architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączonych z bryłą budynku oraz za ich izolację termiczną i
przeciwwilgociową jako części wspólnych nieruchomości.
W skład elementów architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączonych z bryłą budynku wchodzi: - płyta balkonowa, balustrada balkonu, opierzenie płyty balkonowej, izolacja termiczna i przeciwwilgociowa płyty balkonowej.
Właściciel lokalu do którego przynależy balkon odpowiedzialny jest za utrzymanie warstw wierzchnich balkonu w dobrym stanie technicznym oraz za remont/odtworzenie elementów i warstw wierzchnich, warstwy dociskowej na izolacji termicznej przeciwwilgociowej (podkład betonowy).
W skład tych elementów wchodzą wszelkie okładziny wierzchnie (płytki, gres, deski drewniane, płyty chodnikowe, itp.)
oraz cokoły zewnętrzne i wewnętrzne, warstwa dociskowa na izolacji termicznej i przeciwwilgociowej (podkład betonowy).
Za wszelkie zniszczenie części wspólnej do których należą części konstrukcyjne balkonów, izolacje które powstały w wyniku zaniedbań bądź braku bieżącej konserwacji ponosi Właściciel lokalu.
Właściciel lokalu zobowiązany jest do zgłoszenia Zarządcy budynku wszelkich zaobserwowanych usterek w części wspólnej.
Właściciel lokalu przed przystąpieniem do remontu balkonu poinformuje Administratora/Zarząd o tym fakcie nie później niż miesiąc przed rozpoczęciem remontu.
Zarząd/Administrator dokona oceny technicznej elementów architektonicznej konstrukcji balkonu, izolacji oraz uzgodni zakres niezbędnego zakresu prac wykonanych na koszt Wspólnoty Mieszkaniowej.
Właściciele upoważniają Zarząd do podjęcia decyzji o zakresie remontu wykonanego na koszt Wspólnoty bez konieczności podejmowania odrębnej uchwały."

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony prawo budowlane

dingleberriestemat nr 308-2857
visibility czytano 171 razy

Skancerowany beton podkładowy podłogi na gruncie


Witam,
Proszę o określenie sposobu naprawy złuszczonego betonu podkładowego w domku jednorodzinnym. Beton wylewany w 2022. Warstwy podłogi na gruncie nie zostały wykonane zgodnie z fizyką budowli.
Pospółka zagęszczona do Is=0,97. Klasa betonu B15. Beton z lokalnej betoniarni, wylewany przy pomocy pompy, zagęszczany wibratorem. Beton wylewany pod koniec listopada w temp. +1 oC, w nocy -3 oC. Beton nie został nakryty folią.
Po 4 dniach beton został pokryty warstwą śniegu a temp. spadła do ok-1 oC i utrzymywała się na tym poziomie. Po dwóch tygodniach temp. spadła poniżej -5 oC. Po 6 dniach od wylania betonu na beton postawione zostały bloczki silikatowe.

Proszę także o informację odnośnie kolejnego etapu czyli hydroizolacji, czym i w jaki sposób wykonać?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom podłogi

Jasiu300temat nr 308-2858
visibility czytano 151 razy

Posadowienie fundamentów budynku podpiwniczonego w gruncie trudnoprzepuszczalnym


Jestem przed podjęciem decyzji odnośnie fundamentu domu z podpiwniczeniem.
Poniżej zamieszczam wycinek z opinii geotechnicznej:
"Warunki hydrogeologiczne:
Podczas badań terenowych w otworze geotechnicznych nr 2 nawiercono poziom wód gruntowych na głębokości 3,1 m ppt. Zwierciadło wód podziemnych miało charakter naporowy i stabilizowało się na głębokości 2,2 m ppt. W tym samym otworze zaobserwowano sączenie wody na głębokości 2,0 m ppt. na stropie glin piaszczystych.
Po intensywnych opadach atmosferycznych i roztopach w gruntach piaszczystych podścielonych utworami spoistymi mogą występować wody przypowierzchniowe potocznie zwane podskórnymi. Generalny przepływ wód gruntowych poziomu czwartorzędowego następuje w kierunku zachodnim do osi koryta strumienia Młynówka.
Wnioski:
5.1. W podłożu terenu przeznaczonego dla lokalizacji projektowanej inwestycji występują grunty nośne lecz o zróżnicowanych właściwościach geotechnicznych. W projektowanym poziomie posadowienia znajdują się grunty spoiste, warstwy A2.
5.2. Ustabilizowane zwierciadło wód podziemnych występuje na głębokości 2,2 m ppt. Nie wyklucza się wystąpienia wód zawieszonych na glinach zwłaszcza po intensywnych opadach i w czasie roztopów.
5.3. W miejscu podpiwniczenia budynku potrzebne będzie obniżenie poziomu wód gruntowych na czas budowy obiektu. Pompowania należy przeprowadzać w taki sposób, aby nie następowało wymywanie drobnych cząstek z podłoża gruntowego. Przybliżone współczynniki filtracji przyjęte z publikacji branżowych wynoszą:
- dla piasków drobnych k = 4 m/d
- dla piasków średnich k = 8 m/d
5.4. Podziemne części obiektu należy zabezpieczyć odpowiednią izolacją przeciwwilgociową oraz zastosować dla fundamentów materiały odporne na
agresywność środowiska wodnego.
5.5. Jeżeli w fazie projektowania wyniknie, że grunty wysadzinowe warstw A1 – A3 będą w obrębie płyty fundamentowej powyżej głębokości przemarzania to należy w trakcie robót ziemnych usunąć je i wymienić na przepuszczalne kruszywo z mechanicznym zagęszczeniem nasypu.
5.6. Ze względu na punktowy charakter badań, nie można wykluczyć nieco bardziej złożonej budowy geologicznej w rejonie inwestycji.
5.7. Po odsłonięciu podczas prac ziemnych gruntów gliniastych należy nie dopuścić do gromadzenia się wody na dnie wykopu, gdyż może to spowodować uplastycznienie się gruntów. Zasypki fundamentów powinny być dokładnie ubite z ewentualnym zabezpieczeniem przed dopływem wód opadowych pod fundament.
5.8. Jeżeli w trakcie budowy w poziomie posadowienia stwierdzone zostaną grunty nasypowe lub słabonośne, to należy je wymienić na kruszywo przepuszczalne i dogęszczać warstwami lub wymienić na chudy beton.
5.9. Zasypki fundamentów powinny być dokładnie ubite z zabezpieczeniem przed dopływem wód opadowych pod fundament.
5.10. Dla obszaru Olesna strefa przemarzania wynosi 1,0 m ppt.
5.11. Parametry geotechniczne gruntów do obliczenia nośności podłoża zestawiono w załączniku nr 04.
5.12. Prace ziemne tj. odbiór podłoża gruntowego w wykopach oraz kontrola zagęszczenia zasypek i nasypów powinny być prowadzone pod nadzorem geotechnicznym.
5.13. Według PN-B-06050:1999 występujące w podłożu grunty należą do 1, 3
i 4 kategorii urabialności."

Projektant sugeruje dwie możliwości:
a) ściany fundamentowe wykonane z bloczków fundamentowych + rdzenie żelbetowe. Zabezpieczenie przerwy roboczej pomiędzy płytą fundamentową a ścianą fundamentową w systemie pentaflex.
b) ściany fundamentowe wykonane z żelbetu. Pełne zastosowanie systemu pentaflex.

Proszę o podpowiedź, która wersja lepiej się sprawdzi w moich warunkach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom piwnice hydroizolacje


 
 
75
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.