porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 37


 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Mruktemat nr 308-2581
visibility czytano 363 razy

Samodzielne tynkowanie komina od kominka i jego ocieplenie


Witam,
mam pytanie odnośnie komina. Komin jest systemowy (keramzytobeton, wełna, ceramika), docelowo do kominka. Całość będzie zabudowana. Czytałem jednak, że zaleca się w każdym wypadku otynkować komin, przy czym nie jest zalecany tynk gipsowy. Problem w tym, że w domu będą tynki właśnie gipsowe. Czy są jakieś gotowe zaprawy, którymi można by samemu "zaciągnąć" czy też "otynkować" komin? Kolejna sprawa, czytałem również opinie, że komin winien być ocieplony wełną nie tylko ponad dachem, ale również na poddaszu nieużytkowym a w niektórych przypadkach również na niższych kondygnacjach. Mógłby się Pan do tego odnieść?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom ocieplenia

NNtemat nr 308-2588
visibility czytano 260 razy

Śmierdzące plamy na kominie w domu jednorodzinnym


Dzień dobry.
Przesyłam krótki opis zdarzenia i zdjęcia. Dom jednorodzinny podpiwniczony. Parter, strych, komin 1 metr ponad kalenicę. Średnica komina w kształcie prostokąta 25/15.
Ciąg bardzo dobry. Dlatego komin nie był czyszczony przez 25 lat.
W tym roku zmieniłem piec który reguluje temp. na kotle za pomocą otwierania lub zamykania dolnej klapy pod rusztami. Przedtem miałem piec w którym paliłem tylko okresowo. Przez miesiąc paliłem drewnem. Na piecu ustawiałem temp. 60 stopni. Teraz palę węglem na taką samą temperaturę.

Na strychu na kominie widać brudne zacieki. W kominie osadziło się bardzo dużo kondensatu (smoły) co widać na jednym zdjęciu po otwarciu drzwiczek kontrolnych.
Na ścianie w pokoju pod sufitem pokazała się śmierdząca plama.

Mam pytanie do Pana jak pozbyć się kondensatu, jak palić w piecu i jak pozbyć się zapachu i plam na ścianie?
Czy założyć wkład żaroodporny, czy może wyszlamować komin, a może także ocieplić komin na strychu?

Ciekaw jestem Pana opinii. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kanały spalinowe kominy porady wykonawcom porady inwestorom

cytrustemat nr 308-2629
visibility czytano 288 razy

Błędy w ociepleniu dachu i poddasza nieużytkowego z prowadzonymi przewodami wentylacji mechanicznej


Chciałbym prosić o pomoc w potencjalnym problemie z wilgocią na poddaszu nieużytkowym, nieogrzewanym. Zgodnie z projektem dach jest ocieplony wełną mineralną - 30 cm. Podczas montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, kanały dolotowe do pokoi na piętrze zostały poprowadzone poddaszem i zostało doradzone przez instalatora ocieplenie poddasza styropianem (20cm nad przewody więc w sumie 30cm). W efekcie powstaje trójkąt (dach dwuspadowy), który jest termoizolowany z każdej strony, nieogrzewany oraz niewentylowany - nie liczę wentylacji dachu poprzez dachówki wentylacyjne. Powierzchnia dachu około 130m^2, powierzchnia po podłodze poddasza około 70m^2. Czy w takim wypadku należy zastosować kratki wentylacyjne po przeciwległych stronach ścian szczytowych czy możnaby np podłączyć dodatkowy wyciąg powierza z wentylacji?

Byłbym wdzięczny za poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe ocieplenia porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-2791
visibility czytano 262 razy

Skrzypiący sufit w domu parterowym z wentylacją mechaniczną


Witam,

W naszym domu od samego początku jego użytkowania występuje problem hałasujących sufitów. Załączam przekrój domu oraz dwa zdjęcia obrazujące jak to było wykonane. Dom jest parterowy. Strop nie jest lany, za strop służy dolny pas prefabrykowanych wiązarów. Między tymi wiązarami oraz nad nimi poukładana jest wełna. Do spodu wiązarów przymocowana jest paroizolacja. Następnie została zamontowana instalacja wentylacji mechanicznej a pod nią jest stelaż sufitu podwieszanego. A zatem sufit jest obniżony o jakieś 30 cm względem dolnego pasa wiązarów tak aby w tej przestrzeni mogły iść kanały wentylacyjne. W związku z tym, że mamy wentylację mechaniczną to okna mamy głównie pozamykane. Problem polega na tym, że w pokojach, w momencie zamykania drzwi, tworzy się ciśnienie, które powoduje bardzo duże hałasowanie stelaży sufitów. Jeżeli otworzę okno to problem nie występuje bo ciśnienie ucieknie sobie oknem ale to absolutnie nie jest rozwiązaniem. Po to mam wentylację mechaniczną żeby okna były zamknięte i żeby nie uciekało mi ciepło. Podaję link do filmu, na którym nagrałem występujący problem: https://www.youtube.com/watch?v=IqjgDKOd5Wo

Czy jest jakakolwiek szansa żeby coś z tym zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom

Tomasz2019temat nr 308-2801
visibility czytano 356 razy

Temperatura ujemna po wylaniu jastrychu


Panie Jerzy 
nawiązując do tematu 2796. Beton lany w temperaturze 8-10 stopni. Prognoza dot. pogody na najbliższy czas powyżej 5 stopni (tak jak Pan pisał). A teraz prognoza jest taka że z wtorku na środę na zewnątrz będzie minus 5. Oczywiście w domu takiej nie będzie ale czy możemy coś zrobić by tą temperaturę w domu zachować? Dom uszczelniliśmy jak mogliśmy.

Beton jest przykryty folią. Wylewanie zakończone w czwartek.
Co możemy zrobić? Czy jakaś dmuchawa, farelka... nie mam pojęcia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe porady inwestorom piece

Breslandtemat nr 308-2833
visibility czytano 258 razy

Zabezpieczenie wełny przed pyleniem


Czy są jakieś przeciwwskazania do zabezpieczenia powierzchni twardej wełny mineralnej w wentylowanym szachcie technicznym (przewody wentylacji mechanicznej, spalinowej-systemowej) przed pyleniem za pomocą emalii żaroodpornej w sprayu (farba nawierzchniowa silikonowa, termoutwardzalna)?

Producent dopuszcza stosowanie materiału wewnątrz pomieszczeń (można stosować do malowania grilli, barbecue, kominków, tłumików, grzejników, nagrzewnic, bojlerów, rur i innych elementów nagrzewających się powyżej 220°C).

W szachcie obok przewodów wentylacji mechanicznej będzie przeprowadzony przewód spalinowy od kominka opalanego drewnem - preizolowany fabrycznie (blacha żaroodporna- wełna żaroodporna - blacha nierdzewna), temperatura powierzchni może dochodzić do 120 st. C, stąd pomysł na farbę żaroodporną, tym bardziej, że szacht będzie mechanicznie wentylowany i pył z wełny mógłby przedostawać się poza szacht.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: konstrukcje żelbetowe kanały wentylacyjne porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tyyni Studiotemat nr 308-2881
visibility czytano 54 razy

Malowanie wnętrza w starej kamienicy po remoncie


Panie Jerzy,
jakiej farby i gruntu (chodzi mi o parametry, ale i o sugestie konkretnego, polecanego przez Pana produktu) użyć do malowania ścian wewnętrznych w kamienicy z II poł XIX wieku, aby nie zablokować dyfuzji pary wodnej, a w efekcie aby nie doprowadzić do zawilgoceń i powstania pleśni. Elewacja kamienicy jest ocieplona styropianem (nie znam parametrów ani styropianu ani wyprawy tynkowej), stolarka nowa PCV z nawietrzakami, każde pomieszczenie (łazienka, kuchnia, salon) ma własną kratkę wentylacji grawitacyjnej. Ściany były pomalowane przez poprzedniego właściciela farbą Śnieżka (niestety nie mam informacji czy farbą lateksową czy akrylową). Czy przed malowaniem należy usunąć poprzednią warstwę farby czy po zagruntowaniu można malować na istniejącej warstwie farby? Jaka metoda usunięcia starej farby jest najlepsza? Chcę uniknąć kucia tynków, ponieważ są nowe.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: malowanie remonty renowacje porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.