porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 57


 
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Andrzej P.temat nr 308-373
visibility czytano 380 razy

Czego nie wymyślą wykonawcy udający fachowców?


Moja budowa jest na etapie stanu surowego budynku. Obecnie instalowane są okna na kotwach wystawione na zewnątrz poza ścianę gdzie będą schowane w styropianie. Ściany są zbudowane z pustaka karamzytowego 24cm na zaprawę cementowo-wapienną. Styropian ma mieć 25 cm grubości. Od dwóch wykonawców mam Mam w ofercie dwa sposoby wykonania ocieplenia. Pierwszy chce dać styropian bez felcu uszczelniany pianką a drugi proponuje dwie warstwy 10 cm i 15 cm z felcem. Obaj planują otwory pod kołki frezowane 5-7 cm i deklować styropianem. Który ze sposobów jest lepszy? Jeden chce bym kupił styropian grafitowy, a drugi w kropki. Jeden chce styropian kleić na placki a drugi dawać klej tylko po obwodzi. Jeden chce dać klej do styropianu a drugi klej do wełny bo mówi że lepiej trzyma. Jeden chce kołkować tego samego dnia jak będą przyklejać a drugi dopiero kolejnego dnia. Jeden chce od szpachlowania czekać 2-3 dni do gruntowania i nanoszenia wyprawy a drugi każe czekać tydzień. Który z nich ma rację?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

T.T.temat nr 308-377
visibility czytano 246 razy

Domurowanie ścianek działowych do nośnych


1). W ub. roku kiedy byłem na Pana wykładzie, mówił Pan że nie należy wykuwać bruzd we wcześniej wymurowanej ścianie zewnętrznej pod cegły ścianki działowej. Czy mógłby Pan objaśnić temat? Jakie byłyby skutki połączenia ścianki działowej z zewnętrzną ścianą nośną? Kiedy można łączyć trwale ściankę działową z zewnętrzną ściną nośną?
2). Na tym samym wykładzie mówił Pan że całość fundamentu budynku od strony wewnętrznej powinna być obłożona termoizolacją np. XPS grubości min. 5 cm na głębokość 1 m i odległość 1 m w każą stronę od ścianki działowej. W przeciwnym razie będzie silny mostek cieplny w strefie styku ze ścianką działową. Proszę o komentarz.
3). Czy można wymurować ściankę działową na styropianie EPS 200?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe

PiotrekZettemat nr 308-409
visibility czytano 174 razy

Błędy wykonawcze i projektowe, których być nie powinno


Jeszcze raz ja. Nie mogłem dodać więcej zdjęć w jednym problemie, więc pytam dalej.
1. Po betonowaniu na płycie balkonowej grub. 15 cm pojawiły się pęknięcia. Zbrojenie stanowią dwie siatki prętów średnicy 12 mm. Na balkonie będzie klejona papa. W jaki sposób zabezpieczyć te pęknięcia? Rysy mogły powstać na skutek zbyt małej otuliny. Co zrobić by tego uniknąć w przyszłości? (zdjęcie 1).
2. Zdjęcie 2+3+4 to przykład partactwa murarzy. Prawdopodobnie nie połączyli ściany ze słupem żelbetowym. Zamontowane drzwi są dość ciężkie. Od momentu przekazania mieszkania pojawia się problem z ich zamykaniem i pojawiły się pęknięcia widoczne na zdjęciach. Podejrzewam, że brak połączenia powoduje, że filarek się poddaje. Jak ratować to co jest, bez rozbierania połowy wykończonego mieszkania?
3. Wykonawcy zamocowali słupki od instalacji odgromowej w sposób widoczny na zdjęciu 5, aby nie dziurawić papy. Jak to powinno być poprawnie wykonane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe błędy projektowe błędy wykonawcze balkony mury stropodachy porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom instalacje odgromowe

sławektemat nr 308-423
visibility czytano 119 razy

Montaż balustrady francuskiej


W jaki sposób poprawnie zamontować balustradę francuską przy ścianie dwuwarstwowej (pustak + ocieplenie)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony porady inwestorom porady wykonawcom

Harlleytemat nr 308-428
visibility czytano 61 razy

Remont starej posadzki betonowej i podparcia schodów


Dom wybudowany w 1984r. Posadzka betonowa zerwana przeze mnie w celu położenia izolacji. Pytanie co zrobić pod schodami. Schody drewniane spierają się na posadzce. Na razie zostawiłem odcinek 70cm na 100 cm pod schodami. Czy pod schody wcisnąć również xpsa czy jak to rozwiązać żeby było dobrze. Mógłbym również użyć bloczków keramzytowych albo isomuru.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty hydroizolacje podłogi schody porady inwestorom

DanielChrztemat nr 308-447
visibility czytano 308 razy

Fundament z bloczków keramzytobetonowych


Chcialbym zapytac o budowe fundamentu z bloczków keramzytowych. Sa wieksze, lekkie, dobrze izoluja. Domyslam sie ze mocno zmalalaby ilosc xpsa do ocieplenia scian ponizej gruntu. Zakladam, ze hydroizolacja tez nie bedzie odpadac od tego materialu. Bardzo prosze o porade czy warto z tego budowac, bo zyski wydaja sie bardzo wymierne.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty keramzytobeton budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom

Lech Mijankotemat nr 308-454
visibility czytano 131 razy

Ława betonowa i na niej fundament z bloczków keramzytu


Witam, mam wylane ławy fundamentowe prosto to gruntu ale w szalunku, na to już na drugi dzień poszedł bloczek keramzytowy 7 warstw na zaprawie cementowo-wapiennej murowany jak zwykły mur i na razie schnie. Dopiero wczoraj kupiłem Pana książkę ale z tego co czytam tu na tym portalu już wiem że mam chyba wszystko źle. Do tej pory wykonawca nie zastosował żadnej izolacji na ławie przed murowaniem bo twierdzi że zawsze tak robi. Ja się na tym nie znam. Dom stawiam na terenie gdzie nie ma podtopień ani rzeki w pobliżu. Ziemia wybrana pod fundamenty to głównie piach może troszkę gliny ale niewielka ilość. Co mam teraz zrobić? Mam te bloczki wysmarować jakimś Dysperbitem czy inaczej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty keramzytobeton porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-553
visibility czytano 689 razy

Ocieplenie kominów wentylacyjnych i spalinowych


Murujemy kominy wentylacyjne i spalinowy do odpowiedniej wysokości. Zastanawiam się nad ich wykończeniem. W projekcie mam komin północny obłożony styropianem 20 cm a wschodni i zachodni styropianem 10 cm.
1. Z tego co pamiętam z Pana porad styropian to błąd, bardzo proszę o wskazanie jakim materiałem i o jakiej grubości powinienem obłożyć kominy?
2. Skoro mam poddasze nieużytkowe i nieocieplane ( ocieplenie na stropie ) to może nie ma takiej potrzeby żeby obkładać kominy wentylacyjne wschodni i zachodni termoizolacja a zastosować tylko siatkę, klej, tynk min. i farbę?
3. Jeśli wskaże Pan termoizolację na bokach kominów wówczas planuję obłożyć ją siatką i klejem na grzebień 8mm, i wykonać jak elewację czyli tynk mineralny 1,5 mm i farba siliconowa o odpowiednim oporze wobec pary. Mogę tak to wykonać?

Pustaki spalinowe i wentylacyjne są keramzytobetonowe, czapki planuję zaszalować z płyty i wylać z betonu napowietrzonego, dozbroić je prętami fi 4 lub 6 w kształcie haczków. Przez trzy czapki kominowe będzie przechodziło 17 redukcji niesymetrycznych z blachy kwasoodpornej, 14 szt pod turbowenty i 3 szt pod piony kanalizacyjne.
4.Czy muszę te redukcje w miejscu betonu napowietrzonego opasać dylatacją?
5. Planuję jeszcze przykryć czapki z góry blachą w kolorze dachu z wyciętymi otworami na turbowenty celem dodatkowego zabezpieczenia betonu napowietrzonego, czy to dobry pomysł?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy dachy porady wykonawcom porady inwestorom

Gitestemat nr 308-619
visibility czytano 753 razy

Posadowienie na skale


Mam do czynienia z nietypowym fundamentem. Na podłożu skalistym zostanie wylana (beton napowietrzony) ściana fundamentowa po obwodzie planowanego budynku (na planie prostokąta). Wnętrze obrysu zostanie wypełnione kruszywem keramzytowym (zagęszczonym zgodnie ze specyfikacją producenta). Następnie na to zostanie wylana płyta fundamentowa (również beton napowietrzony). Całość zostanie pomalowana preparatem antykarbonatyzacyjnym. Nie jest planowane żadne ocieplenie fundamentu. I w tym momencie nastąpi koniec prac przewidzianych na ten rok.
Problem wód gruntowych potencjalnie napierających na ścianę w tym przypadku nie istnieje. Jedyna woda jaka może mieć kontakt ze ścianą fundamentową to bezpośredni opad deszczu oraz spływanie z góry po skale w czasie deszczu (na zdjęciu z prawej strony).
I tutaj kilka pytań:
- Czy muszę jakoś zabezpieczyć taki fundament / beton (płytę w szczególności) na zimę? np. plandeka, folia PE 0.2
- Czy mogę pozostawić ścianę fundamentową nie obsypaną? Docelowo będzie to zrobione żeby ukryć przejścia instalacyjne oraz drenaż leżący pomiędzy ścianą a pochyłą skałą.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne posadowienia na płycie porady inwestorom

Deeztemat nr 308-645
visibility czytano 427 razy

Błędny pomysł na podłogę


Panie Jerzy czy widzi Pan jakies przeciwskazania dla takiego uładu?
Grunt
Folia kubelkowa
Wylewka 6cm
Hydroizolacja kmb
Styropian 16cm
Posypka keramzytowa
Suchy jastrych lub cos innego?

Mam problem ze znalezieniem ekipy, ktora zrobi wylewki na mokro i chcialbym zrobic suchy jastrych chyba, ze ma Pan jakas inna propozycje. Uprzedzajac pytanie bede mial ogrzewanie na podczerwien, ktore uklada sie w postaci folii grzewczych na jastrychu.
Najprawdopodobniej zrobie tez suche tynki w tym wypadku jezeli to ma znaczenie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze


 
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.