porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 85


 
 
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
ŁukaszWtemat nr 308-666
visibility czytano 1084 razy

Łączenie ścian działowych z kominami


Czy można łączyć materiały murując ściany wewnętrzne (działowe, nie nośne)?
Konkretnie chodzi mi o pustak ceramiczny, pustak żużlowy i keramzytowy. Czy jeśli to jest dopuszczalne to czy pomiędzy różne materiały powinno się zrobić dylatacje pionową? Chodzi mi o to by nie było później problemów (pęknięć) po otynkowaniu np. ze względu na zbyt dużą różnicę w rozszerzalności cieplnej tych materiałów itp.
Pytam bo zastanawiam się nad wymurowaniem kominów wentylacyjnych tak by były częścią ściany działowej tak jak to jest pokazane na przykładowych zdjęciach. Zaoszczędzi się w ten sposób miejsca i materiału.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe kominy porady inwestorom porady wykonawcom

WojtekGtemat nr 308-737
visibility czytano 268 razy

Hydroizolacja fundamentu komina


Panie Jerzy!
Fundament pod komin. Jak od stanu, widocznego na zdjęciach (prawie w płaszczyźnie pospółki) do wysokości chudziaka poprawnie przeprowadzić prace? W rzucie od góry na fundamencie komina jest tylko masa kmb, po jego bokach też, pod spodem papa. Jak rozwiązać dylatację od przyszłego chudziaka, a jak od widocznej ściany fundamentowej z wieńcem, pokrytej 2 x 1,5 kg kmb. Czy raczej fundament takiego komina ma stanowić całość z betonem wylanym w przyszłości. W projekcie brak rozwiązania tego detalu, nie było również wieńca fundamentu. Na widoczną na zdjęciu pospółkę, pójdzie geowłóknina, kruszywo, folia PE i beton.
Dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy podłogi porady inwestorom porady wykonawcom dylatacje

diakon88temat nr 308-740
visibility czytano 998 razy

Pytania przed wykonywaniem dachu z deskowaniem i papą


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie dachu.
1. Czytając rozdział 1.6.2. dachy skośne - jaka to folia do wiatroizolacji i paroizolacji w dachu z pełnym deskowaniem? Czym ją przymocować?
2. Rysunek DA-1617 str 234, przedstawia pełne deskowanie bez wiatroizolacji i paroizolacji do jakiego rysunku należy się stosować?
3. Czy deski na pełnym deskowaniu maja być przybite na "zakładkę" coś jak murowanie z pustaka ?
4. Czy można stosować długie deski czy można "sztukować" z krótszych? Jest jakaś różnica ?
5. Jakich gwoździ się używało do deskowania? i w jakich odległościach je przybijać? Czy to zależy od długości deski? Może Pan przypomnieć?
6. Czym przymocować papę na deski?
7. Czy i na jaką zakładkę układać papę na papę?
8. Czy można "sztukować" łaty na których będzie położona blachodachówka, słyszałem że najkrótsze są 4 metrowe. Jakimi gwoździami je przybijać i jakie odległości stosować?
9. Czy deski które miałem do szalowania ław i będę miał do szalowania wieńca można użyć na dach? Czy trzeba je malować impregnować na nowo? Czy mogą to być deski mokre? Na pewno mi zabraknie będę musiał dokupić i podejrzewam że dostanę mokre.
10. Jak powinien być zakończony dach wystający po za dom, bo chcę mieć podbitkę?

Przepraszam za tyle pytań ale chciałbym wszystko mieć na miejscu. Jeżeli na któreś pytanie gdzieś była odpowiedź proszę podać temat bo, trochę szukałem i chyba wyszukiwarka mnie oszukuje.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli pokrycia dachowe pokrycia bitumiczne podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje wiatroizolacje

Gitestemat nr 308-779
visibility czytano 842 razy

Beton na fundamenty w zagrożeniu przymrozkami


Jestem po kilku rozmowach z betoniarnią i chciałbym zweryfikować parę informacji.

Klasa betonu w projekcie to 25/30 (współczynnik W/C = 0,55). Wylewane będą ściany o szerokości 30 cm i wysokości między 60 a 200 cm. Szalunek został wykonany ze sklejki szalunkowej czyli jest dość szczelny. Po wylaniu góra zostanie szczelnie zakryta folią PE 0,2 w dwóch warstwach. Następnie na wierzch pójdzie wełna mineralna z rolki jako docieplenie i całość (razem z bokami szalunku) zostanie przykryta plandeką.

Ze względu na wylewanie w temperaturze w okolicach +5C zostanie użyty beton o dwie klasy mocniejszy, tzn. 35/45 (W/C = 0,50). Zmiana klasy betonu została skonsultowana z konstruktorem fundamentu i nie widzi on przeciwwskazań pod względem konstrukcyjnym. Woda zarobowa będzie miała temperaturę w okolicach +20C. Do betonu zostanie dodany dodatek napowietrzający.

I teraz informacje do zweryfikowania, które usłyszałem w betoniarni:

1. Beton 35/45 w wersji napowietrzonej będzie miał W/C = 0,40. Czy to możliwe żeby aż o tyle trzeba było zmniejszyć ilość wody po dodaniu napowietrzacza że W/C zmaleje z 0,50 na 0,40?

2. W/w beton w ciągu pierwszej doby od wylania tężeje / wiąże na tyle szybko, że uzyskuje odporność na temperatury w okolicach 0C, tzn. przymrozek nie wywoła katastrofy w postaci uszkodzenia wierzchniej warstwy betonu a proces hydratacji nie ulegnie zatrzymaniu bo wiążący beton tej klasy i o takim W/C nadal wytwarza wystarczająco ciepła przez pierwsze kilka dni. Czy to prawda?

3. Jeśli po kilku dniach od betonowania temperatura spadnie poniżej +3C i będzie się już tak utrzymywać to oczywiście hydratacja w końcu ustanie ale beton zdąży do tego momentu osiągnąć klasę wytrzymałości dla betonów niższych klas, np. 25/30. Czy to prawda?

4. Zatrzymany z powodu zimna proces hydratacji ruszy ponownie w wyższych temperaturach (czyli przewidywalnie na wiosnę) i beton w końcu osiągnie swoje docelowe parametry (dla swojej klasy czyli 35/45). Czy to prawda?

5. Betoniarnia nie widzi potrzeby ocieplania wełną boków szalunku. Według nich wystarczy w miarę szczelne przykrycie plandeką całego szalunku. Czy mają rację?

6. Betoniarnia nie widzi potrzeby użycia bardziej podgrzanej wody niż planowana "letnia" o temperaturze +20C. Czy mają rację?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

ArkadiuszEtemat nr 308-834
visibility czytano 212 razy

Kilka pytań o kominy od kominka i kotła olejowego


Szanowny Panie Jerzy, mam kilka pytań o kominy w moim domu:
1) Czy do komina od kominka też należy zastosować wkład kwasoodporny jak do kotła olejowego kondensacyjnego czy żaroodporny? Ten komin pracuje w klasycznym suchym trybie więc z mojego zrozumienia nie wykrapla się tam woda tak jak przy piecach kondensacyjnych czy innych nowoczesnych wynalazkach.
2) Czy do komina od kotła olejowego bezpiecznie będzie zastosować średnicę wkładu 160mm czy będzie za duża lub za mała?
3) Czy oba kominy mają nie być związane ze stropami i należy jedynie zostawić dylatację i odpowiednio zbroić strop w tych miejscach? W moim wypadku fundamenty kominów są posadowione (przyklejone) do ścian.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki kominy porady inwestorom

MariuszPtemat nr 308-913
visibility czytano 218 razy

Wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa w domu parterowym


Dzień dobry.
Pytanie o wentylację. Na zdjęciu wizualizacja jeszcze nie zrobionego projektu domu parterowego. W zamyśle wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa. Z przewagą na hybrydową.
I tu pytanie czy to wystarczająca ilość kominów czy np. miedzy pokojami po lewej też powinien znaleźć się jeden komin? Czy można np. na strychu wpiąć się ocieploną rurą spiro z kratki wentylacyjnej w pokoju do komina wentylacyjnego w łazience2? I podobne rozwiązanie zrobić z sypialni po prawej i pralni żeby rurami wpiąć się do komina w kotłowni.
Czy wyciąg z okapu prowadzić do komina w spiżarni czy po prostu ocieploną rurą pcv wyjść nad dach?
Pozdrawiam,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Michał Zielińskitemat nr 308-918
visibility czytano 319 razy

Usztywnienie komina wentylacyjnego z pustaków - czy konieczne?


Czy kanały wentylacyjne systemowe należy obmurować cegła pełną połówkową od poziomu zero? W projekcie (gotowym z biura projektowego) w rzucie jest naniesione obmurowanie komina: w 2 przypadkach od poziomu fundamentu i w 1 przypadku od poziomu stropu.
Po konsultacji z biurem i wyjaśnieniu sobie iż w kosztorysie jest to opisane jako szpałdowanie ścian i słupów cegłą pełną. Biuro podpiera tą decyzje tym że instrukcja komina systemowego mówi o obmurowaniu dla usztywnienia. Sprawdziłem instrukcję komina systemowego jaki jest użyty w projekcie i nic tam nie ma o obmurowaniu.
Kto ma racje?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

Andrzej U.temat nr 308-923
visibility czytano 264 razy

Jaka średnica wkładu kominowego do kotła?


Witam
Mam jeszcze dwa pytania:
1) Czy do komina na kocioł gazowy który jeszcze nie jest wybrany po prostu bezpiecznie będzie zastosować średnicę kanału 160 mm czy będzie za duża lub za mała?
2) U mnie kominy nie są związane ze stropami. Rozumiem że należny jedynie zostawić dylatację i odpowiednio zbroić strop w tym miejscu? W moim wypadku komin ma swój fundament i jest przyklejony do ściany. Rozumiem że nie wykonuje się żadnego wiązania komina ze ścianą i po prostu stawia się go obok?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy kanały dymowe kanały spalinowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-931
visibility czytano 286 razy

Dlaczego każdy budynek ma inny komin?


Witam, dlaczego każdy dom ma inny komin? Chodzi o część wychodzącą poza dach. Widzę jakieś z wietrznikami, lub na samej górze jest z nierdzewki jego przedłużenie. Czy są jakieś prawidłowe a jakieś nieprawidłowe? Rozumiem że te z cegiełki to dla samego wyglądu? Zdjęcia podglądowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budownictwo mieszkaniowe dachy kominy

Tomasztemat nr 308-966
visibility czytano 228 razy

Ocieplanie kominów wentylacyjnych ponad dachem


Czy warto docieplać wentylacyjne trzony kominowe ponad dachem stromym w budynku z poddaszem użytkowym?
Czy rodzaj materiału termoizolacyjnego ma znaczenie?
Czy docieplanie trzonów kominowych ma sens, skoro i tak nie unikniemy mostka termicznego z uwagi na przebieg kanału, który połączony jest z zewnętrznym powietrzem atmosferycznym?
Czy docieplanie trzonów kominowych ma tylko sens z uwagi na podgrzanie powietrza w kanale poprzez skierowanie strumienia cieplnego przenikającego z wnętrza budynku lub ograniczenie wychłodzenia powietrza w kanale dla zwiększenia ciśnienia czynnego w kanale?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa kominy ocieplenia porady architektom porady inwestorom


 
 
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.