porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 236


 
 
25
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
Kancintemat nr 308-1680
visibility czytano 455 razy

Wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna w pomieszczeniu z kotłem z zamkniętą komorą spalania


Witam,
mam pytanie odnośnie możliwości wentylacji w kotłowni. Będę miał piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Czy istnieje zatem możliwość wentylowania kotłowni poprzez wentylację mechaniczną, którą mam w całym domu? Pytam bo został popełniony błąd i komin z kotłowni ma tylko dwie komory. W projekcie jest trzykomorowy, tzn. jeden kanał miał służyć do spalin/zaciągania powietrza z/do pieca, drugi kanał do wentylacji grawitacyjnej kotłowni a trzeci do wentylacji grawitacyjnej garażu przyległego do domu i znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie kotłowni. Czy mogę wykorzystać te dwa kanały do pieca i do wentylacji garażu a kotłownię wentylować wentylacją mechaniczną?
Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-1690
visibility czytano 1117 razy

Z czego i jaki wybudowałbym dom dzisiaj?


Mam pytanie czysto hipotetyczne. Chciałbym zapytać, gdyby miał Pan obecnie budować dom dla siebie w tradycyjny sposób to spośród trzech najpopularniejszych materiałów budowlanych wybrałby pan beton komórkowy, ceramikę czy silikat?
Mnie się wydaje, że najlepszy będzie silikat ponieważ zapewnia najlepszą izolację akustyczną oraz akumulację cieplną. Beton komórkowy jest najcieplejszy ale to obecnie żaden argument gdyż ściany ociepla się od zewnątrz. Ceramika wydaje mi się być gdzieś po środku. A zatem, gdyby miał Pan wybierać to z czego Pan by postawił dom obecnie i dlaczego?

Teraz druga część pytania, mieszkamy obecnie z żoną w małym mieszkaniu w bloku przy bardzo ruchliwej drodze krajowej. Mamy już dosyć hałasu i dlatego chcemy wybudować dom. Do tej pory w mojej głowie dopuszczałem budowę jedynie w sposób tradycyjny (stąd moje pytanie powyżej), ale ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie budowa z prefabrykatów żeby jak najszybciej uwolnić się od życia w hałasie. Nie oznacza to, że chcę postawić bubla jak najszybciej. Chcę wszystko zrobić zgodnie ze sztuką i Pańską książką ale jednak domy prefabrykowane stawia się niewątpliwie szybciej. Mam bardzo ogólne pytanie o to, czy jest jakiś powód dla którego odradzałby Pan mimo wszystko technologię prefabrykowaną i zalecał Pan żebyśmy przemęczyli się w obecnym mieszkaniu dłużej ale jednak postawili dom murowany? Jeśli nie, to gdyby Pan miał wybierać z jakich prefabrykatów budować to zakładając, że dana technologia jest poprawna to z czego by Pan postawił taki dom prefabrykowany? Czy wybrałby Pan drewniane technologie szkieletowe, prefabrykaty betonowe, prefabrykaty keramyztobetonowe a może jeszcze jakieś inne? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź i krótkie uzasadnienie czemu akurat ten a nie inny rodzaj prefabrykatów. Podkreślam, że zakładamy iż dana technologia jest prawidłowa i posiada analizy C-W.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne ekologia energochłonność fizyka budowli

stanl12temat nr 308-1691
visibility czytano 423 razy

Błędnie i bezmyślnie ułożona paroizolacja i rury wentylacyjne nad poddaszem


Nie dopilnowałem ,,majstra" przy okazji wykonywania poddasza (tydzień przedurlopowy i spora ilość pracy). Myślałem, że pewne rzeczy są oczywiste ale tak nie jest. Okazuje się, że paroizolacja dobrej marki (lepsze Sd niż wykazane w analizie) została układana od góry ku dołowi ale wyłącznie z zakładem 10 cm bez zaklejania łączeń. Tak samo do ścian też nie jest paroizolacja przyklejona (ściany nie będą gładzone zostaje zacierany tynk CW). Będzie wentylacja mechaniczna. Strych nad poddaszem dobrze wentylowany zgodnie z analizą.

Jakie konsekwencje mogą wyjść przez brak klejenia na łączeniach oraz przy ścianach. Czy można jeszcze coś z tym zrobić? Od ściany płyty mają 5 mm odstępu. Nie ma termoizolacji w dachu bo dopiero będzie robiony nasyp celulozy. Dojście z góry z poziomu jętek jest ale bardziej teoretyczne bo ciężko od drugiej strony zakleić coś taśmą gdy ma się przestrzeń 26 cm od profilu do membrany.

Osobna kwestia to też uszczelnienie paroizolacji w miejscu przejścia rur od wentylacji w pokoju.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna paroizolacje

Joanna_Hotloś temat nr 308-1708
visibility czytano 561 razy

Bezmyślność układaczy rur kanalizacyjnych


Rury kanalizacyjne przechodzące przez beton podkładowy podłogi nie mają rury osłonowej, ani żadnej dylatacji, większość rur jest zlicowana z powierzchnią betonu podkładowego, tak że nie ma możliwości wykonania na nich fasetki ochronnej z KMB. Są również rury "wychodzące" na ścianę fundamentową i "wchodzą" w ścianę z betonu komórkowego oraz jedna w komin (nie ma dostępu w celu zabezpieczenia hydroizolacją). proszę o podanie technologii napraw.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Maciej Kuleszatemat nr 308-1709
visibility czytano 321 razy

Powłoka żywiczna poliuretanowa na jastrychu anhydrytowym


Pacjent: podłoga w piwnicy. Pomieszczenie przeznaczone na sprzęt techniczny (kotłownia) i pom. gospodarczo-warsztatowe. Wentylacja mechaniczna. Ogrzewanie - jeden grzejnik pod oknem. W piwnicy mam wylewkę anhydrytową o parametrach C25, F5. Pod spodem jest płyta fundamentowa 25 cm. Posadzka jest na głębokości ok. 2,5 m poniżej gruntu. Czy mogę bez obaw nałożyć posadzkę żywiczną w technologii Sikafloor 400 N elastic po uprzednim zagruntowaniu wylewki? Pod wylewką nie ma ocieplenia - wylewka anhydrytowa jest położona na zagruntowany beton B25.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki chemoodporne posadzki betonowe porady inwestorom nawierzchnie

Tomis8891temat nr 308-1713
visibility czytano 311 razy

Rekuperacja z wykorzystaniem szamba


Witam Panie Jerzy zwracam się z prośbą o poradę.
Planuję w najbliższym czasie montować szambo betonowe 12 tyś. litrów pojemności. Moja koncepcja nagrzewnicy wstępnej przed rekuperatorem polegała by na tym aby w tym szambie zamontować wymiennik rurowy połączony z nagrzewnicą wodną kanałową wielorzędową (wersja na lato ) oraz połączenie dodatkowo tego pod wężownicę w bojlerze (wersja na zimę jeżeli będą mrozy). Pod ławą fundamentową mam wstawiony przepust z rury PCV do kotłowni na tego typu instalacje. Załączam również poglądowy schemat graficzny. Nie wiem czy taka koncepcja ma sens proszę o poradę i pozdrawiam Tomasz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli odzysk ciepła rekuperacja porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1736
visibility czytano 438 razy

Uszczelnienie przebić ścian i stropu kanałami wentylacji mechanicznej


Proszę o poradę jak najlepiej uszczelnić przejścia wentylacji przez przepusty w stropie monolitycznym między nieużytkowym poddaszem a pomieszczeniami wentylowanymi.
Rury rekuperacji mają przebiegać izolowane termicznie w przestrzeni poddasza.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjne wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Mar-Poltemat nr 308-1741
visibility czytano 335 razy

Kto sporządza projekt i czego wymagać od projektanta


Szanowny Panie Jerzy
Mam dwa pytania na początek - na początek, bo startuję z żoną do budowy domu jednorodzinnego.

1. Czy głównym projektantem projektu budynku musi być architekt czy projektant innej branży? Co którego architekta zapytam to każdy mówi że musi być architekt głównym projektantem. Czytam przepisy ale nigdzie nie mogę znaleźć takiego przepisu. Jak z tym jest?
2. Bardzo nam zależy by projektant trzymał się zasad opisanych w Pana książce. Czy mam prawo postawić mu takie żądanie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam,
Marek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projektowanie projekty budowlane porady architektom porady inwestorom

MarekBtemat nr 308-1748
visibility czytano 1795 razy

Zwiększenie wysokości nadciągu żelbetowego


Mam prośbę o poradę w jaki sposób prawidłowo wykonać "dolanie" betonu, aby wykonać Nadciąg N1 zgodnie z projektem? Został on zaprojektowany tak, że ma wysokość 28 cm, podczas gdy grubość stropu to 24 cm. Zbrojenie i ułożenie w stropie zostało wykonane zgodnie z wymiarami i rzutem w projekcie. Czy należało to w jakiś sposób zaszalować podczas zalewania stropu?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego naprawa żelbetu porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Agnieszka i Marcintemat nr 308-1754
visibility czytano 812 razy

Błędy w montażu stolarki okiennej


Panie Jerzy,
Proszę o pomoc i ocenę poprawności montażu okien oraz procedurę naprawy popełnionych błędów:
1. Okna montowane na ciepłym parapecie, wystające 1cm poza obrys muru. Otwory okienne przygotowane według procedury: wypełniono zamki w Porotherm masą PCC z dodatkiem piasku kwarcowego; poziomy glif wyrównany, zaciągnięty siatką i klejem; z zewnątrz otwór zaciągnięty klejem po obwodzie. Kiedy przyjechałem na budowę było montowane ostatnie okno. Okna podparte pod ciepłym parapetem, w 2 punktach (rogach) plastikowymi podkładkami niezależnie od szerokości okien (od 80 do 220cm). Podkładki mają wysokość około 8mm co wynika nie z nierówności glifu a chęci podniesienia szczytu okna do tego uzgodnionego na pomiarze. Szpara między glifem a parapetem wypełniona pianką Tytan Energy 2020, na pierwszych 6, 7 cm (sam parapet), pod ramą okienną pustka i od strony zewnętrznej minimalna ilość pianki i kleju na licowaniu ściany i parapetu. Okna montowane mechanicznie do podłoża za pomocą kołków montażowych (2 na okno) przewierconych przez ramę okienną, ciepły parapet i drewniane kliny (kliny zostały wbite młotkiem w wybity otwór w poziomym glifie). Nie stosowano szyn V. Kolejne kołki na ścianach bocznych (po 2) i w nadprożu (2). Z zewnątrz widać już jak niespełna po kilku dniach część parapetu zewnętrznego opadła w miejscu łączeń. Dodatkowo wewnątrz budynku widać jak piana podniosła parapet powyżej podkładek, co spowodowało przekos parapetu. Już zdążyłem doczytać że parapet powinien być podparty na całej długości. Jak można to naprawić bo mi do głowy przychodzi:
- demontaż, oczyszczenie i ponowny poprawny montaż już z ciepłym parapetem bezpośrednio na glifie (opuszczenie okna nie przeszkadza mi), lub
- demontaż parapetu bez stolarki okiennej i zamiana na podwalinę systemową ciepłą, którą będzie można klinować (purenit, modulotherm), według procedury wskazanej w jednej z wcześniejszych porad.
2. Na kołki montażowe przewiercone przez ramę okienną nie został nałożony żaden uszczelniacz, czy jest to poważnym błędem?
3. Podczas montażu ostatniego okna, pomiędzy ciepłym parapetem a oknem stosowano symboliczną ilość akrylu uszczelniający Soudal VapourSeal, ciepłe parapety pozbawione taśmy rozprężnej.
4. Okno HS szerokości 240cm na ciepłej podwalinie systemowej (Modulotherm). Okno wypoziomowane za pomocą plastikowych podkładek w rozstawie co ok 60cm. Przestrzeń między płyta fundamentową a podwalina wypełniona pianką Tytan 2020. Okno wysunięte 1cm poza mur. Okno ustabilizowane po obwodzie w kilkunastu punktach. Moje obawy budzi brak dylatacji w pionie na odcinku ok 150cm po lewej stronie i na odcinku ok 50cm po prawej stronie okna patrząc z wnętrza budynku. Patrząc z zewnątrz budynku sytuacja jest lepsza, zarówno z prawej jak i z lewej strony dylatacja to ok 8-10mm. Glify nie były pionowane, zostały jedynie wypełnione zamki zgodnie z wytycznymi z pomiaru (wypełnienie zrobiono po pomiarze). Okno wystawione na kierunek południowo-zachodni, w okleinie drewnopodobnej, świetnie oświetlone.
5. W drugim HSie (3.5m) podczas montażu zauważyłem, że ciężko chodzi. Dzisiaj sprawdziłem dokładnie poziom i wygląda, że okno nie jest wypoziomowane w 100%, narożnik dolny pod fixem jest minimalnie wyżej.
6. Montaż taśm wykonano w następujący sposób:
- wewnątrz taśma „inteligentna” o współczynniku Sd z zakresu 0.39 do 5.5.
- na zewnątrz taśma o współczynniku o współczynniku Sd < 0.7.
- pod HSami i oknem tarasowym zamontowano taśmy EPDM przymontowane do masy KMB za pomocą kleju Illbruck SP025.
Teoretycznie mogą występować przypadki gdy taśma zewnętrzna będzie miała Sd większe od Sd taśmy wewnętrznej. Czy jest to błąd?
Po dokładnym obejrzeniu okien z punktu pierwszego wysłałem wykonawcy zdjęcia z prośba o poprawienie montażu zgodnie ze sztuką, od tygodnia niestety nie uzyskałem informacji zwrotnej. Ktoś ma się ze mną kontaktować w przyszłym tygodniu. Ze względu na znalezione przeze mnie błędy wstrzymałem płatność za brakującą połowę zlecenia. Proszę o pomoc i wskazanie ew. procedury naprawy jaką można wykorzystać w opisywanych przypadkach.
Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze stolarka PCV porady inwestorom


 
 
25
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.